ČSSD
ČSSD • Autor: Matěj Stránský


07:26Je to paráda

 

08:44Jaké číslo má Občanské fórum

10:21Kdy se sčítají zajíci

Volby začaly, je čas na ohledání ran. Do soutěže o nejnesnesitelnější průpovídku kampaně navrhuju tu - „zajíci se sčítají až po honu“.   Marek Švehla, Facebook

11:00Dopadne to dobře

11:37Můj tip

 

12:40Účast nic moc

Volby Praha 5
Volby Praha 5 • Autor: Matěj Stránský

13:58Čekání na Andreje

obr zek
obr zek • Autor: Respekt

Čekání na Andreje   Milan Jaroš

14:04Babiš přebral hlasy ČSSD

Vítězem předčasných voleb se stane ČSSD, na paty jí ale šlape ANO Andreje Babiše, ostatní výrazně ztrácejí. Vysoký zisk Babišova hnutí je dán tím, že se k němu přiklonili bývalí voliči ČSSD a lidé nad 40 let. Slibují si od něj změnu a vytvoření nových pracovních míst. Vyplývá to z průzkumu, který online deník Aktuálně.cz provedl před volebními místnostmi ve Veselí nad Lužnicí a Meziboří. Tato města byla vybrána proto, že mohou nejlépe předpovědět a ilustrovat skutečný výsledek letošních předčasných voleb.

14:06ANO ještě maká

Pět minut po uzavření volebních místnosti je v poloprázdné tělocvičně jen pár skupinek novinářů pochutnávajících si na panence na koňaku. Kde jsou kandidáti ANO? Ještě makají?   Tomáš Brolík

14: 20  A už se že zadních dveří vynořil Andrej Babiš a uvolněné korzuje… 

14:19Kdo bude vykroužkovaný dřív?

15:02O sněmovnu hraje sedm stran

Aktuálně.cz: Po sečtení prvních 30 tisíc hlasů je už možné říct, že situace vypadá vážně pro zelené, svobodné, zemanovce a piráty, které zatím získaly minimum hlasů, vesměs pod tři procenta. O sněmovnu tak hraje sedm stran, dvouciferný výsledek slibují průběžné výsledky ČSSD, KSČM, ANO 2011 a TOP 09. Zisk nad deset procent ovšem nejde vyloučit ani u ODS a Okamurova Úsvitu.

15:20Zeman levici vypnul motor

 

15:30Zaorálek: Nebude jednoduché sestavit vládu

Michal Hašek
Michal Hašek • Autor: Matěj Stránský

V sídle očekávaného vítěze voleb v restauraci Hybernia v Lidovém domě vládne hodně opatrný optimismus. Místopředseda strany Michal Hašek pozval několik kolegu na panáka slivovice - a prý byli jak z „jeho“ tábora, tak z tábora předsedy Bohuslava Sobotky. Pro „vedení ČSSD“, čili předsednictvo a volební lídry, je vyhrazen prostor v podzemní vinárně restaurace. „U baru Hašek sjednocuje,“ směje se Hašek ve sklepě Hybernie.

U některých zatím výsledky vyvolávají vcelku obavy. „Pokud se potvrdí, že ve sněmovně bude tolik stran a právě tyto strany, nebude jednoduché sestavit vládu,“ říká další místopředseda Lubomír Zaorálek.   Silvie Lauder

15:38Většina se rozplývá. Ale že to byly hezké představy

Marek Švehla: To zase bude za čtyři roky zklamanych. (Babis 20)

Ondřej Kundra: Předseda Sobotka říkal, že do Vánoc chce mít vládu domluvenou s komunisty. Tak určitě, do šuplíku. Většina se rozplývá.

Marek Švehla: Je úplně jedno, jestli bude druhé ANO nebo komunisti. Pokud ČSSD vyhraje jen mírně (teda jestli vubec), tak o vládě rozhodne zisk ODS, TOP a lidovců.

Erik Tabery: Spočteno 28%, pro KDU-ČSL 51 000, pro ODS 51 000 lidí.

Ondřej Kundra: Redaktor ČT ve štábu ODS: „Nejsem psycholog, ale jak pozoruji tváře členů ODS, jistá nervozita tam cítit je.“ Tohle je fakt lepší než Monty Python.

Marek Švehla: A že to byly hezké představy o ústavní většině levice. Vzhledem k tomu, že ČSSD a komunisti nedají dohromady většinu, budou zřejmě dvě možnosti vlády: Babiš a ČSSD a lidovci, nebo ČSSD, KDU , ODS a TOP 09.

Erik Tabery: Takže první poražený: Miloš Zeman. Druhý poražený: Václav Klaus. Jeho Hlavu vzhůru má Hlavu v háji.

15:49Faktickým vítězem voleb je Andrej Babiš

Až zase přijde Andrej
Až zase přijde Andrej • Autor: Milan Jaroš

Aktuálně.cz: Průběžné výsledky už vystihují konečný verdikt voličů. Sociální demokraté už zřejmě mohou spoléhat na zisk přes dvacet procent, vysoko se však nad tuto hranici nedostanou. O dvacetiprocentní výsledek se ještě bude pokoušet Babišovo hnutí ANO, jehož bilance se pomalu zlepšuje. S výsledky z větších obcí rostou TOP 09 a ODS. Zatím se však zdá, že občanští demokraté dvouciferný výsledek nedosáhnou.

Výsledky předpovídají, že se nekoná suverénní vítězství levice ani katastrofální propad stran bývalé vládní koalice. Faktickým vítězem voleb, vypadá to, je Andrej Babiš, i kdyby nakonec na prvním místě zůstala ČSSD. Bohuslav Sobotka po letech v opozici získal příliš málo hlasů.

16:00Foldyna: S Babišem se domluvíme, je pragmatik

U ČSSD začíná probublávat debata o tom, jak se postavit k překvapivě vysokým číslům Andreje Babiše. Část straníků je zjevně zděšená. „Viděl jsi toho zas…ho Babiše?“ prohodí jeden z nich směrem k Lubomíru Zaoralkovi, který chmurně přikývne.

Jiná část ale - slovy Ústeckého lídra Jaroslava Foldyny - „neomdlívá“. „Je to pragmatik, s nímž se budeme umět domluvit,“ říká Foldyna. „On chce stavět dálnice, já chci stavět dálnice. On chce průplav, já chci průplav.“

16:16Němcová: Jsem ponížená. Kuba: Já to říkal

Miroslava Němcová ve štábu ODS: „Čekáme, že při sčítání ve velkých městech se naše výsledky pohnou nahoru. Celkové výsledky zatím vypadají strašně.“

Pak volební lídryně před novináře předstoupila i oficiálně: „Je to prohra ODS, voliči nás poslali na střídačku, ale naštěstí nás pustili do sněmovny. Děsí mě postup nesystémových stran – Ano a Úsvitu. Je to rána do vazu demokratickému parlamentnímu systému.“ Úspěch Babišova hnutí přirovnala Němcová k roku 1946, kdy lidé dali hlasy komunistům. Nyní je prý „nasypali“ straně, která má v čele někdejšího estébáka a komunistu – to ji osobně ponižuje.

Nálada ve štábu je podle očekávání ponurá. Novináři ve své místnosti, politici ve své místnosti. Kromě Němcové, jež působí hrdě, před ně nikdo nepřišel.  

P.S. Posléze přece jen vystoupil úřadující předseda Martin Kuba. I podle něj není třeba nic zastírat, je to fatální prohra. Na předsedu strany prý kandidovat nebude. A prý se ukazuje, že měl pravdu, když říkal, že předčasné volby řešení nemusejí nic vyřešit.   Hana Čápová

16:35Zelení, Hašek a silné řeči

Po volbách
Po volbách • Autor: Matěj Stránský

Marek Švehla: Zdá se, že silné řeči budou muset jít stranou: pokud nemá vládnout komunisti a Okamura, budou muset nějak spolupracovat ČSSD s Babišek nebo s Kalouskem.

Erik Tabery: Preferenční hlasy v Jihomoravský kraji (není ještě hotovo): 17,05 Sobotka a 19,44 Hašek.

Ondřej Kundra: Hašek zatím vede v preferencích nad Sobotkou. Tak to bude muset dohodnout s Babišem on, ne?

Marek Švehla: Na životě jsou hezké ty drobné radosti, byť se život kolem nich netočí: Zeman (SPOZ) 1,57% a Klaus 0,43%.

Ondřej Kundra: Když nikdo vládu nesestaví, tak tu pořád máme tu Rusnokovu, ne?

Marek Švehla: Tři procenta pro zelené ukazují, že jejich neúspěch nelze svádět na Zubovou nebo angažmá ve vládě Topolánka. Je to hlubší trend, nezájem Čechů, který nedávnopotvrdil i výsledek zelených ve studentských volbách. Bohužel. - Chápe někdo, proč se piráti a zelení piráti nedali dohromady?

16:42Další nevýhra ČSSD

Z opatrného optimismu další „nevýhra“ - straně volby nepřinesly úspěch podle žádného kritéria, jež si politici ČSSD dali před volbami. Bohuslav Sobotka hranici úspěchu stanovil nad třicet procent, Jeroným Tejc nebo Milan Chovanec nad pětadvacet. S výsledky z velkých měst získ ještě dál mírně klesá, vypadá to na dosud nejhorší výsledek sociální demokracie za posledních dvacet let. A zatím se také zdá, že ČSSD oslabila i oproti roku 2010, a to v absolutním počtu voličů.   Silvie Lauder

16:45Babiš vstup do vlády nedoporučí

Přichází...
Přichází… • Autor: Milan Jaroš

Od volebního vitězství dělí ANO sotva tři procenta. To je lepší výsledek a víc odpovědnosti, než kdokoli tady v sále čekal - i proto vypadá uvolněná a  triumfální atmosféra trochu jinak.

A Babiš donekonečna odpovídá na jednu otázku: Vstoupí ANO do vlády? Odtamtud se proměna státu provádí zdaleka nejlépe. Osobně prý vstup do vlády nedoporučí. Poslední měsíce nicméně rád zdůrazňuje, že se rád nechá poučit „lidmi, kteří něčemu rozumějí lépe než já“.    Tomáš Brolík

16:58Zelení a plochá prsa

V nekuřácké kavárně na Senovážném náměstí, kde výsledky pozorují zelení, je plno. Servíruje se Lišácké měnu - např. hrášková polévka s cizrnou nebo houbové rizoto. „ty prsa, o která to dáme, budou hodně plochy,“ říká kolegům Liška. A všichni napjaté čekají na sečtení hlasů z Prahy.   Lucie Kavanová

17:00Jak je dobré mít lidovce

Po volbách
Po volbách • Autor: Matěj Stránský

Marek Švehla: Teď se čeká na jedinou věc: Jestli Babiš, ODS, TOP a lidovci nebudou mít většinu. Az se začne řešit vláda, zase uvidíme, jak je dobré mít lidovce.

Erik Tabery: Jak to volal Žák ze @spozemanovci? Ahoooooooj

Marek Švehla: V roce 2010 mela CSSD 22,08%. Ted necelých 21%. „Zastavili jsme Kalouska.“

Ondřej Kundra: Vít Bárta zřejmě reloaded. Alespoň, že nějaká jistota v nejisté době.

Marek Švehla: Hašek 19% pref hlasu, Sobotka 17%.

Erik Tabery: Zajímavé, ČSSD nejen přestává stoupat, ale dokonce začíná klesat.

Erik Tabery: Pokus vykroužkovat Miroslava Kalouska se evidentně neodehrál.

Marek Švehla: Jiří Pospíšil v Plzni 10 a půl - taky žádná sláva.

Ondřej Kundra: Němcová má v preferencích dvakrát tolik co Kuba. Takže výběr předsedy, ehm předsedkyně, by neměl být těžký.

Marek Švehla: Pokud má vzniknout většinová vláda ČSSD, budou se muset dohodnout s Babišem nebo s Kalouskem.

Po volbách
Po volbách • Autor: Matěj Stránský

17:23Kdo bude mít většinu?

Předseda bez podpory
Předseda bez podpory • Autor: Matěj Stránský

Marek Švehla: Teď se čeká na jedinou věc: Jestli Babiš, ODS, TOP a lidovci nebudou mít většinu. - Ta televize si dělá prdel - Hanig a Aktiv občanů. Čtvrtníček bez Čtvrtníčka. - Vysvětlení debaklu ČSSD může být sto. Takže třeba i tohle: bohorovné vyhlašování, že nejradši chtějí vládnout s komunisty. 

17:50Babiš není cesta

Marek Švehla: Zelení i Liška by měli vydržet. Teď budou mít peníze, nadále čistý štít i možnost posílat do politiky další zajímavé lidí jako Wagnerová. Potřebují víc komunálních politiků, na kterých se velká politika všude staví. Babiš není cesta, tak snad to vyjde příště.

Erik Tabery: Klausovo Hlavu vzhůru volilo 21 000 lidí, takže pro něj hlasovali jen ti, co od Klause získali amnestii. A ještě ne všichni. Nevděk!

 

18:19Skřípnutá ČSSD, ANO, Leoš Mareš a méně arogantní ODS

ČSSD: Atmosféra mezi špičkami ČSSD je podobně hluboko pod zemí jako vinárna Hybernie v pražském Lidovém domě. Je prý „skřípnutá“ - jak to popsl Lubomír Zaorálek. Nikdo nejásá, všichni si lámou hlavu, co s nastalou situací.   Silvie Lauder

ANO: V sálu je znát až příliš slavné vítězství. Z velké obrazovky politolog Lebeda přítomným říká, že mají budoucnost české politiky ve svých rukou. Asi si to začínají uvědomovat. … A už začíná večírek: otevírá se víno, servíruje se panenka, čeká se už jen na brífink vedení strany a pak - Leoš Mareš!  Tomáš Brolík

ODS: Jediný, kdo neoficiálně přišel mezi novináře ve štábu ODS, byla zatím Aleksandra Udženija. Ocenila úspěch strany v Praze a pochválila postup Marka Bendy z 10. na 4. místo kandidátky  - byť na sněmovnu to stejně nestačí. A dodala, že na předsedu strany by kromě Pospíšila a Němcové mohl kandidovat i Jaroslav Kubera.  

Méně arogance, odpověděl pak sám Marek Benda na otázku, co strana a on mohli udělat lépe. A co bude dělat? Míří do advokacie. 

Někteří komentátoři sice zmiňují možnost, že by ODS mohla být nakonec ve hře při sestavování vlády, ale sama strana - zdá se - o tom nechce ani slyšet.  Hana Čápová

19:01V ČSSD prý tušili, že dojedou na rozpolcenost

Část sociálních demokratů - navzdory neslavnému vítězství - přivítala jeden závěr s velkým uspokojením, a to propad SPOZ. Nikoliv překvapivě jsou to lidé kritičtí k čestnému předsedovi strany Miloši Zemanovi, třeba jeho konkurent z prezidentské volby Jiří Dienstbier.

Podrobnější rozhovory pak ukazují, že sociální demokraté trochu tušili, že to nedopadne nejlépe - volební manažer Milan Chovanec říká, že odhadovali výsledek mezi jedenadvaceti a pětadvaceti procenty. Navíc věděli z průzkumu, že jejich voličům nejvíce vadí, když je strana vnitřně rozpolcená. A přesně takový vzkaz jim kvůli sporu o Zemana vysílali celé měsíce.

A stejně tak sociální demokraté věděli, že až třetina jejich sympatizantů uvažuje o tom, že buď zůstane doma, nebo dá hlas jiné straně. A nepodařilo se jim to během kampaně zvrátit.

20:06Debata vítězů?

 

20:30Babiš táhne

20:56Myslivec Bělobrádek

Marek Švehla: Můj nový kůň ve sněmovně je Pavel Bělobrádek, i když je myslivec…

21:12Není Kohout jako Kohout

 

22:08Babiš už nemaká

 

23:30Blbákov voleb

Marek Švehla:  Blbákov voleb: Sobotka bude jednat o složení vlády s xenofobem Okamurou, s pragmatikem Kalouskem ale ne. Prostě proto, že to slíbil.   

10:27Kdyby byl Kalousek politický mozek

11:10Tak vzkazuji

12:19Jiskra v oku?

Marek Švehla: Je to jiskra v oku, nebo skelný pohled? Aneb nedělní poledne s panem prezidentem…

13:16Zeman řekl vtip roku

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte