Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 23. 8. 2011

Bitva o Tripolis. Rebelové se již druhým dnem snaží dobít Kaddáfího baštu. • Autor: Globe Media /  Reuters
Bitva o Tripolis. Rebelové se již druhým dnem snaží dobít Kaddáfího baštu. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Krásné ránoDobré ráno, začneme zlehka. Dnes máme úterý 23. srpna a čeká nás krásný den, což ocení především ti, kdo nemusí být ve městě, neboť denní teploty přesáhnou třicet stupňů celsia. DJka sama se vrátila včera večer z krajiny plné lesů a skal a musí říct, že venku bylo nádherně. Léto vrcholí, stromy jsou plné zrajících plodů a nastávající podzim již je cítit ve vzduchu.Dnešní den je také bohatý na historické události, kromě jiného: zánik západořímské říše, začala první světová válka, podepsání paktu Molotov-Ribbentrop a další. Evropská unie vyhlásila dnešek Mezinárodním dnem obětí stalinismu a nacismu. A národní buditel, vlastenec a spisovatel Alois Jirásek by dnes oslavil 160 narozeniny.Krásný den a zde je startovní písnička!

08:35
Zprávy z TripolisuV hlavním libyjském městě Tripolisu se v noci na dnešek objevil Kaddáfího syn Saif, o kterém povstalci tvrdili, že ho drží v zajetí. Saif al-Islam však přijel do hotelu, kde jsou ubytováni západní novináři a vzal je na projížďku městem, aby dokázal, že situaci ovládá Kaddáfí. Podle jeho informací je libyjský vládce stále v Tripolis a z hrozby mezinárodního tribunálu si nic nedělá.Jednotky NATO znovu v noci bombardovaly Tripolis a v okolí Kaddáfího rezidence se podle svědků bojuje. Povstalci tvrdí, že mají pod kontrolou většinu města, Kaddáfího jednotky jim však kladou odpor, především odstřelovači.

09:00
Židle se kýve. Udrží se Bátora?Předsednictvo Věcí veřejných se dnes chystá projednávat setrvání Ladislava Bátory ve funkci personálního šéfa ministerstva školství. Část vedení VV se totiž domnívá, že Bátora poškozuje pověst strany a bude prosazovat jeho odvolání. Podle místopředsedy VV Tomáše Jarolíma zřejmě zazní doporučení ministru Dobešovi, aby Bátoru odvolal.Ze stejného důvodu se dnes schází rovněž předsednictvo TOP 09. Strana již včera pohrozila odchodem z vlády, pokud Dobeš ponechá Bátoru ve funkci. O kauze Bátora má prý jednat i grémium ODS.Co na to čtenáři? Odvolá Dobeš Bátoru? Zde písnička.

09:55
Zlatá horečka stoupáCena zlata vystoupala poprvé v historii na 1911,46 dolaru za troyskou unci (31,1 gramu). Zlato vytrvale zdražuje několik měsíců a analytici očekávají, že jeho cena se rychle přehoupne přes hranici 2000 dolarů za unci. Poptávku po zlatě podporují nejen obavy z propadu světové ekonomiky, ale i spekulace o tom, že americká centrální banka se chystá nová opatření na pomoc domácí ekonomice. Investoři i obyčejní lidé se ke zlatu obracejí jako k prověřené jistotě.Více o zlatu čtěte v článku Tomáše Sachera Útěk ke zlatu v posledním vydání Respektu.

10:05
Jerry Leiber odešel za ElvisemDo skladatelského a rock´n´rollového nebe byl povolán Jerry Leiber. Autor hitů Elvise Presleyho zemřel v pondělí na srdeční a plicní problémy ve věku 78 let v Los Angeles. Jerry Leiber byl polovinou tvůrčího dua Leiber-Stoller, jejich hity patří ke klasické výbavě mnoha rock´n´rollových, soulových a bluesových skupin. Kromě Elvise Presleyho, nahráli jejich písně Beatles, Rolling Stones, James Brown, B.B.King a mnoho dalších.Klasika: Jailhouse Rock .

11:25
Tajné služby mají zájem o záznamy telefonních hovorůNejen policie, ale rovněž tajné civilní a vojenské služby mají zájem o záznamy z elektronické komunikace.  Ministerstvo vnitra totiž vložilo do připravované novely zákona o elektronických komunikacích ustanovení, kterým se ukládá provozovatelům mobilních sítí povinnost poskytovat údaje také Vojenskému zpravodajství a  BIS. Na tyto údaje měla již dříve právo policie, to však letos v květnu zrušil Ústavní soud s tím, že policie možnost získávání telefonních výpisů nadměrně využívá. Jde o výpisy hovorů kdo komu volal, jak dlouho a kde se přitom nacházel. Nejedná se tedy o přímé odposlechy telefonů. Novela nyní zavádí možnost využití těchto údajů pouze pro účely trestního stíhání při úmyslných trestných činech s horní hranicí trestní sazby nejméně tři roky. O novele zákona se bude hlasovat v září.

11:30
Bárta chce podstoupit trestní stíháníPředseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta se rozhodl, že požádá poslance, aby ho vydali trestnímu stíhání. Považuje to za jedinou cestu, jak se očistit od podezření, že uplácel své stranické kolegy Kristýnu Kočí a Jaroslava Škárku. O vydání trestnímu stíhání musí rozhodnout sněmovní imunitní výbor, pokud však Bárta o vydání sám žádá, je pravděpodobné, že mu poslanci vyhoví.Ještě začátkem července provedl deník MF Dnes průzkum, podle kterého by Bártu vydalo sto šestnáct poslanců. Jednotní byli poslanci TOP 09 a stejně tak by pro vydání hlasovali poslanci za KSČM a ČSSD. Shodnout v postoji se však nemohli poslanci za ODS.Funkce předsedy poslaneckého klubu se Vít Bárta vzdát nechce. a podle všeho je rozhodnutý vytáhnout do boje - kritizuje vyšetřovatele za odvedenou práci a stejně tak žádost policie o jeho vydání. Na postup policie si minulý týden stěžoval na státním zastupitelství. Podle něj se policie nezabývala motivy Kočí a Škárky a též nevyslechla další účastníky kauzy - Petra Tluchoře (ODS), Karolínu Peake (VV) či Josefa Dobeše (VV).

11:48
Skoropodzimní rozjímáníBlíží se doba oběda a tedy chvíle na písničku. Kolega Ondřej Nezbeda posílá odkaz na takové skoropodzimní rozjímání.

12:55
Ještě jedna polední píseňKdyž je venku tak hezky, pustí DJka ještě jednu polední píseň. Dnes má totiž také narozeniny Karel Plíhal (53), takže tu je jedna od Plíhala a Kainara. Nebe počká. A DJka si jde uvařit něco k obědu.

14:00
Nečas odmítá vyplácení důchodů skrze bankovní kartyPremiér Petr Nečas odmítl návrh ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, aby se důchody vyplácely pouze přes bankovní karty. Podle premiéra Nečase je tato varianta vyloučená, neboť mnoho seniorů je upoutáno na lůžko, či trpí jiným zdravotním postižením a takovýto způsob doručování důchodů by pro ně byl velmi obtížný. Ministr Drábek vypracoval tento návrh za účelem ušetření stamilionů za posílání složenek, kterými se nyní důchody vyplácí. Levice však podezírá vládu, že chce tímto způsobem oslabit Českou poštu, aby ji mohla snáze zprivatizovat.Stejným způsobem, tedy pouze využitím bankovních služeb, chce ministerstvo sociální věcí vyplácet i sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti či mateřskou. Na projekt je vypsán tendr, který se bude uzavírat koncem srpna. Na vyplácení penzí zatím soutěž nebyla vypsána.

14:56
Boj o Kaddáfího základnu pokračujeBitva o Tripolis neustává. Podle televize al-Arabíja zaútočili povstalci na brány komplexu Muammara Kaddáfího a snaží se proniknout dovnitř. Podle televize prý nad Kaddáfího základnou prolétávají velmi nízko i letouny NATO. V Bruselu se zároveň koná tisková konference NATO k situaci v Libyi. Podle zástupců aliance spojenci neustanou v tlaku na Kaddáfího a v podpoře povstalců. Otázkou zůstává, kde je v tuto chvíli sám Kaddáfí. Podle neověřených informací se jeho jednotky stahují do města Sirty.

15:55
Hájek žaluje, kníže se smějeVášně, které rozvířil Ladislav Bátora, neustávají. Zatímco VV se dosud nevyjádřily, zda ministr Dobeš odvolá svého úředníka, vyzývá ODS TOP 09, aby nevyhrožovala odchodem z vlády, když jsou na řadě důležitá jednání jako například rozpočet. Situace se chytá opoziční ČSSD, která si přihřívá polívčičku a rovnou vyzývá k jednání o předčasných volbách. A mezi Hradem a ministerstvem zahraničí pokračuje přestřelka. Hradní kancléř Hájek se cítí hrubě uražen tím, že ho ministr Schwarzenberg nazval poskokem a chystá se na knížete podávat žalobu. Podle Hájka byla hrubě uražena instituce prezidenta republiky, a to nesmí zůstat bez trestu. Ministr Schwarzenberg se nenechává vyvést z klidu a říká, že když jeho někdo nazval podržtaškou v dobách, kdy pracoval pro bývalého prezidenta Havla, byla to pro něj poklona.Nějak nám v tom všem zaniká, co bude nadále s Bátorou? Hledá se pro něj nějaké teplé skryté místečko, jak upozorňují naši čtenáři, nebo zůstane tam, kde je?

16:58
Do Šluknovského výběžku míří policejní posilyPolicejní prezident Petr Lessy rozhodl o tom, že policii ve Šluknovském výběžku posílí 50 těžkooděnců z Prahy. Ti mají až do odvolání hlídkovat v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu. Na místě budou spolupracovat s policisty s Liberckého a Ústeckého kraje, při vyšetřování mají rovněž spolupracovat detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.Policejní posily byly vyslány na místo na žádost starostů tamního kraje, kteří mají strach ze stupňování napětí a rasisticky motivovaných útoků. Napětí se stupňuje po dvou útocích Romů, kteří napadli v Novém Boru hosty v herně a v Rumburku skupinu lidí.  Do  výše zmíněných měst sjsou už svolány demonstrace, na kterých se zřejmě střetnou různé skupiny lidí. Podle informací starosty Rumburku Jaroslava Sykáčka se má ve městě tento pátek uskutečnit shromáždění, na které se chystají také členové Dělnické strany sociální spravedlnosti, stejně tak je demonstrace svolána do Varnsdorfu.

17:26
Pěkný večerVenku je krásně a ani DJku už u počítače nikdo neudrží. Pouští proto poslední píseň dnešního odpoledne a doporučuje: vyražte ještě večer někam k vodě. A nebo alespoň do parku.Krásný večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].