Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 2. 11. 2010

Maršem proti kamenování. Íránce Sakíne Aštíaníové opět hrozí smrt ukamenováním. • Autor: Globe Media /  Reuters
Maršem proti kamenování. Íránce Sakíne Aštíaníové opět hrozí smrt ukamenováním. • Autor: Globe Media / Reuters

08:05
Dušičkové dobré ránoDobré ráno druhého listopadu. V kalendáři je tento den zapsán jako Památka zesnulých nebo také Dušičky, tedy den, kdy se zapalují na hrobech blízkých svíčky, které mají symbolizovat víru ve věčný život. Původně byl podle legend 2. listopad určen těm, kteří se nedostali do nebe a skončili v mukách v očistci - jejich duše mohly v předvečer Dušiček vystoupit na zem, aby si odpočinuly.A jaké počasí nás dnes čeká? Chladno nám určitě nebude, nejvyšší teploty 11 až 15 stupňů, místy až 17 stupňů. Takže hezký den a k ranní kávě ranní píseň Všechno je naopak.    

08:47
Balíček úspor, naštvaná Amerika a Vondrova Bílá knihaCo nás dnes čeká? Ve Spojených státech se dnes konají klíčové volby celé Sněmovny reprezentantů a více než třetiny Senátu. Očekává se „výprask“ demokratů, kteří ovládají většinu Kongresu, i Baracka Obamy po dvou letech jeho funkčního období, a posílení opozičních republikánů. Hlasování začne v 10 hodin středoevropského času na východě USA a podle časových pásem bude postupovat na západ. Ukončeno by mělo být ve středu brzy ráno SEČ. Poslanci českého parlamentu by měli projednat čtyři novely zákona, od kterých se očekává snížení schodku státního rozpočtu o 45 miliard korun. Jednat budou ve stavu legislativní nouze, o kterou požádala minulý týden vláda a která umožní rychlé projednání škrtů. V balíčku úspor se objevuje například nižší státní podpora stavebního spoření, sociální úspory či snížení příspěvků politickým stranám.A ministr Vondra chce dnes projednat tzv. Bílou knihu, která by měla být ujasnit, jakou strategii armáda má na příštích deset až patnáct let. Pozval si proto na dnešek na konzultační schůzku zástupce všech politických stran kromě komunistů.

09:30
Kalifornie a zákon číslo 19Volby ve Spojených státech, které právě teď startují, si v Kalifornii tak trochu „okoření“ marihuanou. Kromě nového guvernéra budou místní občané v referendu rozhodovat o zákonu číslo 19, který by povoloval běžné kouření marihuany. Zatím Kalifornie povoluje užívání cannabis jen pro léčebné účely, třeba při léčení rakoviny nebo při tlumení chronických bolestí. Zákon by umožňoval pěstování si konopí doma a držení téměř třiceti gramů, města by si jejich prodej sama regulovala. Odhady o tom, zda zákon dostane v referendu zelenou, jsou však spíše skeptické, a i za předpokladu, že by se tak stalo, narazil by na zákony federální.

09:58
Japonsko se pře s Ruskem o Kurilské ostrovyRuský prezident Dmitrij Medvěděv, který vůbec jako první ruská hlava státu včera navštívil Kurilské ostrovy, popudil tímto „výletem“ Tokio, a to dnes odvolalo svého velvyslance z Moskvy. Japonsko považuje část jižních ostrovů za své území a neuznává dohodu po druhé světové válce, kdy připadly Kurilské ostrovy Sovětskému svazu. Obě země kvůli sporu nepodepsaly od skončení druhé světové války dodnes mírovou dohodu a jsou tak de facto formálně ve válečném stavu.Převážně sopečné Kurilské ostrovy jsou strategické pro Rusko i Japonsko jak pro rybolov, tak hlavně pro ložiska ropy a zásoby zemního plynu.

11:32
Kuba propustí další disidenty výměnou za exilKuba oznámila, že propustí další tři disidenty s tím, že ale musejí odejít i se svými rodinami ze země do Španělska. V trojici je nejstarší kubánský politický vězeň Adrián Alvarez, který si odpykává třicetiletý trest a je vězněn již od roku 1985. Ke propuštění některých disidentů se Havana rozhodla poté, co v únoru zemřel ve věznici na následky několikaměsíční hladovky Orlando Zapata Tamayo.Propuštění dvaapadesáti vězněných disidentů vyjednala také tamní církev. Na svobodě je zatím 39 disidentů, dalších třináct propuštění výměnou za exil odmítá. K přijetí deseti kubánských disidentů a jejich rodin se zavázalo v EU kromě Španělska i Česko (ve světě jsou to ještě Spojené státy a Chile), první z nich, Rolando Jiménez Pozada je již s rodinou v Praze.

12:29
Odbory se s vládou nemůžou dohodnoutOdbory kvůli platům ve státní sféře chtějí opět stávkovat. Pro odboráře jsou nepřijatelné změny v zákoníku práce, kterými chce vláda například zpružnit odměňování bez ohledu na počet odpracovaných let, proto předložili Petru Nečasovi svoje pozměňovací návrhy. Ten by se k nim měl vyjádřit do zítřka, příliš šancí se jim však nedává. O datumu stávky a její délce by měl rozhodnout krizový štáb příští týden. Poslední stávka státních zaměstnanců proběhla letos v září v Praze.

13:05
Bombové útoky na velvyslanectvích v AténáchV Aténách dnes vybuchla bomba na švýcarském velvyslanectví, naštěstí byla exploze slabá a nikoho nezranila. Další bombu zneškodnili pyrotechnici na bulharském velvyslanectví. Již včera policie zadržela podezřelé zásilky, v nichž byly výbušniny. Adresáty byl francouzský prezident Sarkozy a belgické a nizozemské velvyslanectví v Aténách. Balíček adresovaný na mexické velvyslanectví vybuchl včera v zasilatelské firmě, jeden člověk byl lehce zraněn. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, nicméně policie již zadržela čtyři podezřelé, z nichž jeden je napojený na levicové anarchistické skupiny.

14:10
Světovou sérii vyhráli San Francisco GiantsAmerika je dnes na nohou nejen kvůli volbám, ale také díky tomu, že již zná vítěze Světové série v baseballu - stali se jimi San Francisco Giants. Naposledy toto mužstvo vyhrálo v roce 1954, tedy v roce, kdy byl Eisenhower 34. prezidentem USA, Hemingway dostal Nobelovu cenu za literaturu za svou asi nejznámější knihu Stařec a moře, Marilyn Monroe se ten rok provdala za baseballistu Joa DiMaggia, bohužel z konkurenčních newyorských Yankees, galon benzinu byl za hubičku a ve světě zuřila studená válka.

15:12
Boj o radnici za přítomnosti NečaseVypadalo to, že pražský magistrát má po dvacetileté vládě ODS - díky vítěství TOP 09 v komunálních volbách - konečně nakročeno ke změnám. Koaliční jednání se však vlečou a ze včerejšího jednání ODS vyplynulo, že jednání s topkou se by se měla protáhnout až do 10. listopadu a ODS zároveň předloží návrh koaliční smlouvy sociálním demokratům. V reakci na to vyzval lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg premiéra Nečase, aby razantně vstoupil do jednání o koalici v Praze a ta probíhala za přítomnosti předsedů a místopředsedů stran. „Z jednání pražské ODS nabýváme pocit, že její prioritou není deklarovaná změna stylu politiky, ale udržení si kartelu moci,“ prohlásilo předsednictvo TOP 09.

16:40
Bude Íránka Aštíaníová ukamenována? Třiačtyřicetilá matka dvou dětí Sakíne Aštíaníová, odsouzená íránskými soudy nejprve za spoluvinu na vraždě manžela a poté pouze za cizoložství (ke kterému se přiznala veřejně v televizi) k trestu smrti ukamenováním, pravděpodobně rozsudku neujde. Íránka Mína Ahádiová, zabývající se lidskými právy a žijící v Berlíně, dnes pro agenturu AFP uvedla, že podle informací, které se jí podařilo získat, bude trest smrti vykonán již zítra. Mezinárodní výbor proti kamenování plánuje pochod z Paříže do Bruselu, aby upozornil na tuto drastickou praxi, a vyzval Evropu ke zvýšení diplomatických tlaků na Írán.

17:00
Nečas nehodlá nikoho vodit za rukuNa výzvu TOP O9, aby Petr Nečas jako předseda ODS vstoupil do vlekoucích se koaličních jednáních na pražské radnici, reagoval premiér na tiskové konferenci slovy, že „o její budoucnosti nejednají děti, které je třeba vodit za ruku“, a proto nehodlá do jednání vstupovat a pražskou ODS k čemukoli nutit. Navíc by prý jeho účast na jednáních mohla být vnímána jako výraz pohrdání vůči lídrům pražské ODS.

18:00
Do slunovratu ještě 49 dníStmívá se, dnešní dušičkový den se pomalu krátí, za okny je již skoro dvě hodiny tma a do slunovratu zbývá ještě předlouhých 49 dní. Dle meteorologů zažíváme nejteplejší začátek listopadu za posledních deset let a mají pravdu, teplo je příjemné, téměř zářijové, bohužel v pražských na plný výkon vytápěných tramvajích smrtící. Teplé počasí by navíc mělo vydržet a v pátek a v sobotu by mohlo být až 18 stupňů. Nicméně na zítřek lze také očekávat vichr, hlavně na severu Česka, kde se může hnát až stokilometrovou rychlostí. Loučím se a k zítřejšímu poslednímu letu raketoplánu Discovery David Bowie.  

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].