Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 5. 1 2011

Zákaz kouření ve Španělsku. Zatím jen na papíře. • Autor: Globe Media /  Reuters
Zákaz kouření ve Španělsku. Zatím jen na papíře. • Autor: Globe Media / Reuters

07:58
Dobré ráno se vzpomínkouKalendář ukazuje 5. ledna 2011. Den jako každý jiný. A přesto ne tak docela. Přesně před deseti lety fanoušky undergroundového bigbítu dostala zpráva, že skonal Mejla Hlavsa. (Pokud by někdo měl jen letmé tušení, kdo byl MH, nechť si přečte vzpomínku od bubeníka Plastic People of the Universe a zároveň redaktora Respektu Honzy Brabce.)DJka si s lehkou nostalgií vzpomíná, že ještě na gymplu dostala od otce své spolužačky tři kazety značky Emgeton, na kterých kromě Pink Floyd s The Wall and Police byl i výběr českých kapel (DG 307, Plastici, MCH band, Půlnoc, aj). Také se přiznává, že Pink Floyd a Police ji učarovali hned, cesta k podivuhodným tónům oněch českých kapel byla o něco delší. Navíc  vzhledem ke své tehdejší náctiletosti jejich politický náboj v té době plně nedocenila. Emgetonky zmizely, Mejla už není, ale hudba zůstala. DJka tuhle píseň posílá kromě Mejlovi tam nahoru i tátovi své gymplácké spolužačky někam do Plzně…

08:37
Napětí, ukradené dálniční známky, střílečka a INXSLetem světem zde jsou hlavní zprávy: svět hlásí tenze v Pákistánu kvůli včerejší vraždě liberálního guvernéra, australské povodně vrcholí a hadi vylézají z děr a USA přišly s novým opatřením proti unikání dalších depeší na Wikileaks (více později).Domácí scéna píše o tom, že ministerstva propustila jen třetinu lidí, než slibovala, Markéta Reedová se stala šéfkou Centra pro regionální rozvoj, zloděj v Ostravě ukradl asi 700 dálničních známek a na pražském Černém Mostě se v jednom soukromém bytě v noci střílelo. Naštěstí nikdo nebyl zraněn.A když už jsme u toho vzpomínání, zde je vzpomínka na zpěváka Michaela Hutchence z australské kapely INXS. Už aby ty povodně zmizely!

09:46
Štěstím proti WikileaksBílý dům přišel s novou strategií, jak zabránit dalším únikům tajných depeší z amerických ambasád. Kompetentní zaměstnanci ambasád podle americké stanice NBC obdrželi doporučení „pozorovat změny v chování“ svých kolegů. Měli by co nejdříve zjistit, zda jsou pracovníci, kteří mají přístup k depeším, ve svém životě šťastní či nešťastní a proč. Ke „změření“ jejich štěstí mají doporučeno využít služeb psychologů a sociologů.Úsudek, že ti méně šťastní inklinují k prozrazení tajných depeší více než ti šťastnější, je při nejmenším zajímavý. Až praxe ukáže, zda se lze na ty šťastnější více spolehnout. Pusťme si jednu vzpomínkovou píseň o štěstí, které v ní nabralo podobu zbraně, z níž se ještě kouří.

10:54
Langer stále ve hře (?)Radek John dnes ráno v České televizi otevřeně prohlásil, že ODS útočí na Věci veřejné, jelikož chtějí udržet vliv Ivana Langera na policii.„Pan Langer vidí do vyšetřování. A ODS chtěla zřejmě, aby pan Langer nadále ovlivňoval policii. My to nechceme," zní Johnova slova týkající se vyšetřování korupční kauzy související s exministrem životního prostředí Pavlem Drobilem. Langer údajně také získává informace ze spisů, ve kterých se píše, že pere špinavé peníze.Co na to říct? Na zas tak nepravděpodobný scénář to nevypadá… Radost z toho, že voliči proradného Ivana Langera při posledních volbách poslali kamsi, se den ode dne zmenšuje…Jednu vypalovačku od Control Machete a Cypress Hill "Siempre Peligroso" aneb pořád nebezpečný…

12:04
Obava Austrálie z války s MoskvouAustralská vláda dnes odtajnila 30 let staré dokumenty, týkající se zahraniční politiky tohoto kontinentu. V té době se tehdejší vláda premiéra Malcolma Frasera obávala třech věcí: 1. sovětské invaze do Afghánistánu, 2. zadržení 66 amerických rukojmí v Íránu a 3. jaké stanovisko zaujme Vietnam ke Kampučii, dnešní Kambodži, kde tehdy řádili Rudí Khmérové.Z těchto uvedených konfliktů jim ze všeho nejvíc strach naháněla Moskva. „Pokud Moskvu někdo nezastaví, může vypuknout válka“, píše se v dokumentech. Válka v Indickém oceánu nevypukla, Moskva však strach některým politikům nahání nadále.Zůstaňme u slova Moskva a dejme si píseň stejného názvu z jednoho výtečného stejnojmenného filmu o  novém „totalitárním“ uspořádání moskevské společnosti 90. let od režiséra Alexandra Zeldoviče a scénaristy/spisovatele Vladimíra Sorokina, enfant terrible tamní literární scény.

12:45
K obědu počasí a SabovčíkMeteorologové varují před dalším náledím, které má v celém Česku nastolit kluzko. Motoristé pozor, bruslaři, na led!Z této zprávy má DJka obzvlášť radost, jelikož si včera po asi 15 letech zakoupila brusle (rozuměj zimní) a plánuje jim dnes večer udělat premiéru na zamrzlé Vltavě v Podolí. Bruslaři, inspirace pro vás – nesmrtelný Jozef Sabovčík

14:05
Protikorupční strategie přijata, ale jen částečněVláda dnes přijala protikorupční strategii, ale jen částečně. Ještě ale ustanoví zvláštní komisi z koaličních lídrů, která doplní připomínky z dnešního jednání. S definitivní platností by pak vláda strategii na boj proti korupci měla přijmout do dvou týdnů, píše ČTK.  Členy pracovní skupiny budou Radek John z VV, Miroslav Kalousek z TOP 09 a Jiří Pospíšil z ODS. John by rád, aby do strategie byl například zapracován povinnost pro všechny vládní strany mít účet u České národní banky.

14:51
Výhra a prohra Pink FloydKruhy se uzavírají – dnes již zmiňovaná britská kapela Pink Floyd ukončila soudní spor s nahrávací společností EMI a podepsala novou smlouvu na dalších pět let.Kapela soud vyhrála, ale paradoxně spor, kvůli kterému se s EMI nedokázala dohodnout, prohrála. Prodej jednotlivých písní na internetu bude i přes protest Pink Floyd nadále pokračovat.Šéf EMI Roger Faxon prohlásil: „Pink Floyd jsou jednou z nejdůležitějších a nejvlivnějších skupin všech dob a je pro nás poctou, že s nimi můžeme spolupracovat.“No, bodejť by toto neprohlásil, když Pink Floyd jsou jedna z mála kapel, která u EMI ještě zůstala. Prchli jim kupříkladu Radiohead, Rolling Stones, Queen aj. Roger Waters zavítá do Prahy 15. a 16. dubna. Ti, co si do teď nekoupili lístky, mají smůlu, neb už nejsou. Ale mohou se jít utěšit na koncert kapely Australan Pink Floyd Show, kteří věrně kopírují legendární Pink Floyd a kteří se tu bjeví už 2. února.A tady ještě jednu od pravých Pink Floyd

16:10
Nač se v tomto roce těší redaktoři Respektu?Možná letos padne euro. Na hudební scénu se začnou vracet důchodci a na Petříně rozkvetou sakury. Rozhodně v tomto roce králíka nastane harmonie a souznění. To jsou jen některé z věcí, které letos očekávají nebo na které se těší Honza Macháček, Jarda Spurný, Ondřej Kundra, Karolína Vránková, Pavel Turek a Honza H. Vitvar. Jejich celé odpovědi můžete shlédnout ve videu zde.

16:29
Španělé se bouří a nadále všude kouříUž pátým dnem ve Španělsku platí zákon zákazu kouření v barech a restauracích a v některých veřejných prostorech. Děje se přesně to, co se očekávalo - Španělé se bouří. A bouří se nejen kuřáci, kteří si naschvál zapalují na místech, kde by normálně nekouřili (například v budovách nemocnic a škol), bouří se i nekuřáci.„Tabák je v naší zemi legální a kouření tabáku je nelegální,“ vidí situaci jako paradox majitel jedné restaurace, sám nekuřák. V jiné hospodě se kvůli zákazu do krvava pobili a několik účastníků bitky skončilo se stehy na hlavě.Bude zajímavé sledovat, zda se rebelské nálady ve Španělsku zklidní, jako to nastalo v jiných zemích. DJka si to zatím nedokáže představit, protože v žádné jiné zemi se nesetkala s tak silnými kuřáky jako právě tam. Umělohmotné lavičky v madridském metru byly už před deseti lety plné vypálených kroužků a pod nimi válejících se nedopalků, a to i přes přísný zákaz kouření.

17:35
Facebook si utahuje z úřadůAmerické úřady by rády, aby světově populární síť Facebook zveřejnila své hospodaření. Investiční banka Goldman Sachs, která tento týden nalila do Facebooku bezmála půl miliardy dolarů, totiž šikovně využívá jedné finty a láká do Facebooku investory a ještě k tomu si účtuje procenta za zprostředkování, aniž by úřady mohly nahlédnout do jejich účetních knih„Je to problém. Vznikají tak takové hybridní společnosti, které nejsou ani veřejné, ani soukromé. Obchodují sice se svými akciemi, ale nejsou pod takovou kontrolou jako ty, co jsou na burze,“ cituje ČT Keithe Bishopa z právní kanceláře Allen Matkins.Má-li americká soukromá firma víc než 500 investorů, musí zpřístupnit informace o svém hospodaření přesně jako na burze. Facebook úřadům loni nahlásil, že jeho počet investorů je přesně 499.Nevím jak vám, ale DJce to připomíná vtípek vystřižený jak z filmu Sociální síť…a závěrečnou písní z filmu se také se čtenáři Respekt.cz loučí a přeje příjemný večer někde v teple a s milou společností. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].