Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 4. 5. 2011

Ty jezdíš po Praze na kole? To seš teda pěknej blázen… • Autor: Michaela Danelová
Ty jezdíš po Praze na kole? To seš teda pěknej blázen… • Autor: Michaela Danelová

07:54
Dobré ráno se skutečným DJemZdravíme všechny, které ráno tahá právě z postele, i ty, kteří už statečně sedí u zapnutého počítače a čtou si třeba Respekt. A na rozjezd si dáme opravdového dýdžeje.

08:03
Evropský den hanby aneb co tomu říká dobrotivý Bůh?I dnes jsou média plná bin Ládina. USA pomalu pouštějí jednu podrobnost za druhou a dnes kupříkladu prohlásily, že bin Ládin nebyl ozbrojen.Šéfredaktor německého listu Handesblatt se k tématu také vyjadřuje a ve svém článku konstatuje, že Amerika je na boj s terorismem úplně sama a že Evropa by se měla stydět za svou nečinnost a postranní myšlenky se z Afghánistánu co nejdříve stáhnout.„Můžeme se radovat ze smrti člověka? Stručná odpověď zní ne. V případě Usámy bin Ládina však odpověď zní ano. Protože s jeho násilnou smrtí se pojí naděje, že tato smrt může zachránit mnoho jiných lidských životů. Co by takové argumentaci řekl dobrotivý Bůh, nevíme. Politická a vojenská vytrvalost Spojených států se v boji proti terorismu vyplatila.“„Americký úspěch, musí Evropany těšit – přesto by se měli stydět. Kontinent, který se počtem obyvatel a hospodářskou silou vyrovná Spojeným státům, nenašel vůli bránit své hodnoty a prosperitu,“ tolik šéfredaktor Handelsblatt.A teď už další skuteční djové, tentokrát v New Orleans.

09:00
Brusel o Schengenu, Praha o migraciEvropská komise dnes dopoledne bude jednat o přistěhovalectví a Schengenu a měla by navrhnout, jaké kroky přijmout, aby zabránila dalším vlnám imigrantům z Afriky. Čeká se návrh, jak pomoci těm, kteří se mají šanci v Evropě uchytit (nelehký úkol), jak sjednotit přistěhovaleckou politiku tak, aby pro všechny platila stejná pravidla (ještě těžší).Italský premiér Berlusconi a francouzský prezident Sarkozy, kteří spolu nedávno vytáhli do boje proti volnému pohybu po Evropě, Schengen údajně chtějí zachovat, ale rádi by, aby ve výjimečných případech bylo možné obnovit hraniční kontroly. A tyto výjimečné případy bude muset EK také nadefinovat. O tom bude ale jednat až v červnu.O migraci v Česku bude shodou okolností jednat dnešní konference, kterou pořádá British Council, Člověk v tísni a Goethe Institut. O chybějící ucelenější koncepci české migrační politiky se mluví už pěknou řádku let. Vláda sice letos v lednu přijala nový cizinecký zákon, ten ale sklízí ze strany neziskového sektoru spíš kritiku než chválu. Zákon prý neposkytuje dostatečnou transparentnost a situaci cizincům ještě víc komplikuje, než ulehčuje, a nějaké jednotné koncepci nemůže být řeč.U cizinců ještě chvíli zůstaneme - tento týden vyšlo najevo z průzkumu agentury CVVM, že Čechům cizinci zas tak nevadí, jen kdyby prý uměli líp česky…Pro cizince české prostředí prostě není žádný ráj, jako například v této písni

09:43
Vtip o Usámovi IA už jsou tu vtipy o Usámu bin Ládinovi, jak upozorňuje britský list The Guardian. A zde je jeden z nich:„Neměli ho zabíjet, měli ho nekonečně nechat procházet letištní kontrolou…“

09:46
Vtip o Usámovi IIA další kousek z dílny světových vtipálků:„Usáma je mrtvý, Donald Trump chce ale vidět úmrtný list…“Pro ty, co nepostřehli poslední tah D. Trumpa na Bílý dům - mocný Donald žádal po Baracku Obamovi, aby předložil rodný list, jelikož tvrdil, že se nenarodil v USA, tudíž není právoplatným prezidentem.Skutečně zajímavá forma předvolební kampaně. Donaldu Trumpovi posíláme jednu donaldí písničku

10:15
Wall Street Journal o Petru Hájkovi a zrnech a Hájek o soběZástupce vedoucí Kanceláře prezidenta Petr Hájek už dávno ví, jak se dostat do světových médií. Je to takový hradní recept, dá se říct. Stačí prohásit něco, nad čím budou všichni nevěřícně kroutit hlavy, a světová sláva je zajištěna. Americký list Wall Street Journal si nyní všiml Hájkovy teorie o binu Ládinovi, která přirovnává obraz bin Ládina v médiích k fikci a pohádce.„Prezident Klaus doufejme dokáže oddělit zrno od plev,“ píše se v dnešním Wall Street Journal.Shodou okolností dnes svoje výroky o neexistenci bina Ládina Hájek vysvětloval pro Českou televizi v pořadu Interview 24: „Hovořil jsem o mediálních mystifikacích, mediálních fikcích a vzápětí se stala realitou další fikce,“ hájil se Hájek.Petrovi Hájkovi posíláme taky donaldí písničku… Quack quack quack…

10:55
Ruský fyzik očištěnEvropský soud ve Štrasburku přikázal vyplatit 20 tisíc eur Igoru Suťjaginovi, kterého Rusko obvinilo ze špionáže. Suťjagin celou dobu trval na tom, že byl na seznamu špionů omylem. Nyní mu jeho tvrzení potvrdil i Evropský soud.Reakci ruské vlády zatím neznáme, lze ale směle předpokládat, že se jí to líbit nebude. Můžeme ale začít uzavírat sázky, zda mu 20 tisíc vyplatí či ne. Respekt s tímto ruským fyzikem měl loni na podzim rozhovor.

11:46
Módní přehlídka jako vzpomínka a McQueen v PrazeV New Yorku dnes začíná velká módní přehlídka, která bude zároveň i vzpomínkou na slavného módního návrháře Alexandera McQueena. Návrháře, který rád provokoval a kterého všichni milovali, ale on nemiloval sebe, jak poznamenal redaktor BBC, takže si před rokem vzal život.McQueenovy modely prý byly sice ulítlé a leckdy šokovaly do němoty, jako když prý přišel se sérií šat „po znásilnění“, ale co on navrhl, se mělo záhy projevit i v konfekci. Kdoví, co nám leží doma za cennosti..DJka se přizná, že módě skoro nerozumí a nesleduje ji, přesto dnes ráno v rozhlase zaznamenala zprávu, že v UMPRUMu budou na výstavě od 12. 5. k vidění modely nejslavnějších návrhářů světa, včetně McQueena.

12:00
Satelit odhalil gulagSeverokorejský tábor Jodok skutečně existuje. Na snímcích, které v těchto dnech odtajnila organizace Amnesty International, lze vidět, jak je tábor velký, a také otřesné podmínky, ve kterých vězni žijí.Jedná se o oblast o rozloze 92 km2 a asi 200 tisíc vězňů přebývá, živoří, umírá ve dvou zónách – Zóně revoluční a tzv. Zóně totální kontroly, z které ještě nebyl nikdo nikdy propuštěn.Severokorejské úřady existenci tábora přirozeně popírají. Podle jednoho bývalého vězně, s kterým se setkal redaktor BBC, 30 procent nově příchozích v gulagu umírá. „Byli jsme tak podvyživení, že jsme jedli krysy,“ řekl BBC onen vězeň, který dnes žije v jihokorejském Soulu.DJka zjistila, že spellcheck v jejím Wordu nezná slovo gulag. Stále ho podtrhává červeně a mění ho na úplně něco jiného. Nebo ho možná jen nemá rád…A tomu zas dobře rozumí. 

13:01
Ministr Besser přebírá peticiPřes čtyři tisíce lidí podepsaly petici občanského sdružení Tady není developerovo na podporu vyhlášení nákladového nádraží Žižkov za kulturní památku. Petici dnes osobně přijal ministr kultury Jiří Besser.O dalším osudu žižkovského nádraží se bude rozhodovat právě tento týden.Lidé na petici podepsaní by rádi, aby nádraží Žižkov zůstalo zachováno. Developerská firma Žižkov Station Development, sdružení společnosti Sekyra Group a Českých drah mají ale trochu jinou představu o budoucnosti tohoto nádraží. Jejich záměrem je budovy zbourat a na jejím místě vystavět novou rezidentní čtvrť až pro 15 tisíc lidí.„Já určitě nepodlehnu tlaku developerů, ale pravda je taková, že v celém případu se stala celá řada pochybení přímo tady na ministerstvu, a je otázka, jaké řešení budu moci udělat s ohledem na správní řád,“ cituje server regiony24 ministra Bessera.Nádraží postavené v letech 1931 – 1936 sloužilo k překládce zboží na nákladní automobily a byly zde i chladicí boxy na uložení potravin. Provoz nádraží skončil v roce 2002.Držíme nádraží palce, ať to s ním dobře dopadne a posíláme mu jednu cestovní písničku.

13:48
Sunshine září a všichni je chválíKritici se zas vzácně shodnou. Kapela Sunshine, která si cestu k českým fanouškům našla přes zaoceánský Los Angeles, vydává novou desku a kritici pro ni nalézají jen samá slova chvály a rovnou ji řadí mezi nejzajímavější kapely na české scéně.Karmageddon, jak se nová deska jmenuje, upouští od „elektronické agrese ve prospěch jemnějších, mnohdy až cureovských nálad“, píše redaktor Respektu Pavel Turek v profilu Karla Buriánka, který si můžete přečíst zde. Průzračné rockové písničkářství, píše hudební kritik Karel Veselý.Sunshine a jedna píseň z posledního alba.

13:57
Český helsinský výbor vyzývá k odvolání BátoryČeský helsinský výbor (ČHV) vyzývá k odvolání poradce ministra školství Ladislava Bátory.„Ladislav Bátora je prokazatelně svázaný s českou ultrapravicí, otevřeně se hlásící k ideám netolerance, xenofobie, v minulosti úzce spolupracující s ultranacionalistickými a neofašistickými hnutími jako Národní strana nebo Vlastenecká fronta,“ míní Výbor a dodává, že zaměstnáváním Bátory si kazí dobrou pověst.Ne že by ministerstvo školství vynikalo neposkvrněnou pověstí, ale asi pořád to může být ještě horší. Ministerstvu posíláme song od kanadského rappera Baby Brinkmana.

14:53
Čeští advokáti do talárůDva brněnští advokáti si dnes oblékli talár. Od 1. června budou muset všichni právníci začít nosit advokátní talár. Jedná se o obnovení tradice po 63 letech. „Je moc příjemný, prodyšný a hlavně perfektně sedí,“ pochvaluje si talár jeden z advokátů. Talár je prý vyroben z nejlepších materiálů, nemačká se a velmi lehce se udržuje. Ostatní právníci se mají nač těšit.Talárovaným soudcům posíláme tématickou píseň od Monty Python.

16:04
Hamas a Fatah se už zas kamarádíZpráva, kterou nelze v dnešním DJi opomenout, jelikož patří k těm významnějším, i když je tak trochu ve stínu bin Ládina (od pondělka je tam toho víc).Palestinská hnutí Fatah a Hamas ukončily po čtyřech letech nepřátelství. Dnes v Káhiře jejich zástupci podepsali na slavnostním ceremoniálu dohodo o usmíření.Analytici mají za to, že se jedná o jasný důsledek změn, kterými prochází arabský svět. Egypt se o smíření snažil přes rok, ale nyní již bývalý prezident Husní Mubárak šel tvrdě proti Hamasu. DJka si troufá říci, že v tom bude hrát roli i obava z protestů, které se arabským světem šíří. Všichni dobře víme, jak je to v Palestině s volbami.Hamas a Fatah pustíme písničku od amerického bandu Fugazi, který si od roku 2003 dává podle vlastních slov „přestávku na dobu neurčitou“ - Long Division.

16:28
Franz Kafka jako kotě, které potřebuje uniknout z domuZ Franze Kafky se stalo kotě. K zulíbání sladké kotě, které se snaží uniknout z domu svých rodičů. To je hlavní zápletka nové knihy jménem Meowmorphosis (něco jako Mňaumorfóza) od autora, který zásadně vystupuje pod pseudonynem Cook Coleridge.Lze vidět, že jeden z našich za hranicemi nejslavnějších literátů nepřestává inspirovat, opět hlavně za hranicemi…

16:34
Slovenský občan vyhoštěn z ČeskaPo celé čtyři roky nebude moci slovenský občan do České republiky. Rozhodl o tom dnes brněnský městský soud, který jej vyhostil za to, že při prvomájovém pochodu městem Brno propagoval fašismus.Úřady extremistovi zabavily kšiltovku, opasek, přívěšek a peněženku se symboly fašistického Slovenského štátu z let 1939–1945. Odsouzený se neodvolal, takže rozsudek je pravomocný.

16:49
Bahrain a Sýrie ve stínu bin LádinaVe stínu zpráv a analýz o binu Lacinovi stojí i dění v zemích, kde se lid stále bouří proti svým vládcům. Kromě Sýrie, kde tanky pomalu najíždějí do dalšího města – tentokrát Homsu, se pramálo pozornosti věnuje Bahrainu, kde před soudem stane 47 lékařů a sester, kteří pomohli zraněným prodemokratickým demonstrujícím.Zdravotníci z nemocnice Salmaníja ve městě Manama prý mohou za smrt dvou protestujících, také jednali proti státu, zneužili veřejné prostředky a místo, prohlásil tamní ministr spravedlnosti. A za tím vším prý stojí Írán, tvrdí bahrajnská vláda.Ta syrská zas dneska přišla s tvrzením, že nepokoje v Sýrii má na svědomí filipínská teroristická organizace Abu Sayyaf.Ne že by to byli nějací svatouškové, ale proč by měli mít zájem na svržení syrské vlády zrovna filipínští islamisté, syrská vláda jaksi neprozradila.A tak si rovnou dáme filipínský band s králem filipínského rapu Francisem M, který bohužel před dvěma lety podlehl zákeřné nemoci.

17:30
Zimbabwský festival boduje, Mugabe musel od váluNa festivalu umění v hlavním městě Zimbabwe slavil nečekaný úspěch muzikál, ve kterém postava Roberta Mugabeho byla sesazena z trůnu. Jmenuje se Treasure (Poklad) a vidělo jej přes 7 tisíc lidí.Sedm tisíc lidí, smějících se svému diktátorovi, to není zas takové špatné skóre, ba dokonce by to mohl být dobrý základ pro případnou revoltu proti Mugabemu. Jenže o Zimbabwanech se říká, že jsou nekonfliktní a nemají rádi násilí, na rozdíl od svých jižních sousedů. Takže šance na zimbabwské jaro jsou asi pramalé. Na tom samém festivale se představila i nigerijsko-německá zpěvačka Nneka se svou provokativní písní o zkorumpovaných politicích VIP - Vagabonds in Power. A tu si právě teď pustíme.

18:01
Ty jezdíš po Praze na kole? To seš teda pěknej blázen… Ty jezdíš po Praze na kole? To seš teda pěknej blázen… Tuto větu jistě slýchává každý cyklista, který se vydává po Praze na svém dvoukolém příteli. Tato věta je i názvem výstavy v Národním technickém muzeu, která představuje přes padesát projektů inspirovaných bicyklem – od komiksu, po videa, obrazy, sochy aj. A pod nimi jsou podepsány slavná jména jako Krištof Kintera, Mikuláš Novotný či Václav Girsa.Jak patrno z výstavy, fantazie u tvůrců nezná mezí – považte, kolo jako pojízdný malířský štětec či jako hudební nástroj či jako mobilní sauna. Neváhejte a zajděte si, výstava trvá jen do 24. 5. 2011.A nyní už jen píseň na rozloučenou - tandem Dva, kteří zahráli na poslední cyklojízdě Prahou v Meetfactory. Klidný večer všem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].