Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 23. 8. 2010

  • Autor: Milan Jaroš
• Autor: Milan Jaroš

08:00
Tropy končí, blíží se bouřky a přívalové deštěTeplo, kterého jsme si užívali o víkendu, má dnes skončit. Meteorologové předpovídají, že nás čekají intenzivní bouřky, doprovázené přívalovými dešti, krupobitím a silným větrem. Týká se to zejména západních Čech. Teploty dnes budou ještě šplhat nad 30 stupňů Celsia, po přechodu studené fronty se ale může až o 10 stupňů ochladit.

08:11
Koalice se pře o stovku na povodněPremiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se začali dohadovat o zavedení "povodňové daně". Kalousek zařátkem srpna navrhl, aby se základní sleva na dani fyzických osob snížila o sto korun. Do státní pokladny by to podle něj mělo přinést asi 4,5 miliardy korun ročně. Tyto peníze by měly sloužit jen k odstraňování povodňových škod. Nečas ale včera prohlásil, že se mu návrh nelíbí, protože není "nezbytně nutné jít cestou zvyšování přímých daní". Jak spor dopadne není zatím jasné. "Na toto téma jsme otevřeli diskusi," sdělil Nečas HN. Po středečním zasedání vlády bude snad jasněji.

08:24
Češi posílají méně peněz na pomoc oblastem postiženým velkou vodouLidé přestávají přispívat na pomoc oblastem, postiženým velkou vodou či jinými přírodními katastrofami. Zatímco na loňské červencové povodně, které pustošily především Moravskoslezský kraj, poslali občané téměř sedmdesát milionů korun, současné záplavy podobnou vlnu solidarity nevyvolaly. Jak zjistily LN, na letošní povodně se zatím nevybrala ani polovina loňské částky.

08:39
Třiatřicet chilských horníků bude čekat na záchranu čtyři měsíceVšech třicet tři chilských horníků, kteří jsou už osmnáctý den zavaleni v dole na měď a zlato, je naživu. Včera to oznámil chilský prezident Sebastián Piňera. Záchranáři se totiž jednou ze sond provrtali do místa v hloubce téměř sedm set metrů, kam se podle jejich předpokladu mohli horníci uchýlit. Když sondu vytáhli, byl na ní připevněn papír s nápisem: Všech nás 33 je v pořádku. Dostat horníky na povrch ale bude trvat zhruba čtyři měsíce. Záchranáři jim budou plastovou trubicí posílat do podzemí potravu, spustí tam také světla a komunikační zařízení. V dole jsou zásoby vody a ventilační šachty, které horníkům pomohou přežít.

09:45
Papež je proti vypovídání Romů z FranciePapež Benedikt XVI. se postavil proti vyhošťování Romů z Francie. To začala v rámci posílení bezpečnostní politiky provádět vláda Nicolase Sarkozyho. Papež před francouzskými poutníky ve své letní rezidenci Castel Gandolfo vyzval, aby byli přijímáni lidé jakéhokoliv původu. Minulý týden Francie vyhostila do Rumunska a Bulharska více než dvě stě Romů z plánovaných sedmi set. Loni jich vyhostila na osm tisíc, mnozí se ale vracejí. Proti zacházení s Romy se postavil také arcibiskup z Aix-en-Provence a Arles Christophe Dufour, který se stal svědkem likvidace romského tábora: "Zničili jejich obytné přívěsy. Neobviňuji policisty, plnili rozkazy. Ale žádám, aby byli respektováni lidé a jejich důstojnost."

10:05
Policie chce do konce roku uzavřít případ masakru Němců u DobronínaPětašedesát let starý masakr skupiny Němců u Dobronína na Jihlavsku chce policie do konce roku uzavřít. Minulý týden našli archeologové na louce za městečkem ostatky šesti lidí. Vyšetřovatel Michal Laška to komentoval slovy: "Situace se po odkrytí hrobu změnila. Teď už nikdo nemůže říci, že se ta věc nestala." Vyšetřovatel se chce také pokusit najít dnes osmdesáti osmi letého Štefana Bobka, dalšího z těch, kdo se měli na vraždě německých obyvatel podílet. Podle pamětníků by měl žít v USA nebo Kanadě.

12:05
Dav v Pákistánu ubil dva nevinné chlapceSedmnáctiletý Moiz Butt a jeho o dva roky mladší bratr si šli zahrát kriket. Osudnou se jim stala taška, kterou nesli. V blízkosti totiž došlo k ozbrojené krádeži a oni se právě kvůli tašce stali podezřelými. Několik mužů se na ně vrhlo a ubilo je dřevěnými holemi. Vše po celou dobu sledoval dav několika desítek lidí, včetně policistů. Ministr vnitra Rehman Malik slíbil, že potrestá všechny, kdo se na vraždě podíleli: "Budeme požadovat, aby byli oběšeni na místě, kde zavraždili ty dva bratry." Mnozí místní komentátoři vraždy vysvětlují zoufalstvím lidí, které pramení z tragických povodní v Pákistánu. Vláda podle nich nedokázala lidem v kritické situaci pomoci.

12:38
Ministři seškrtali své rozpočtyAčkoliv se jim do toho ani trochu nechtělo, ministři nakonec přistoupili na radikální škrty v rozpočtech svých ministerstev. Ministr vnitra Radek John má jen na platech policistů uspořit 3,8 miliardy korun, v průměru to je dva a půl tisíce korun na policistu. Ministr školství Josef Dobeš sáhne na platy úředníků a propustí část zaměstnanců, kteří mají na starost rozdělování peněz z evropských fondů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vymazal z rozpočtu přes tři miliardy korun, chce ale ještě jednat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Tvrdí, že soudy a věznice nebudou mít dost peněz na elektřinu a jídlo pro vězně.

13:14
Americké úřady chtějí po farmářích, aby tolik neprášiliAmerická agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) chce přimět farmáře, aby snížili koncentraci prachových částic ve vzduchu. Farmáři se zatím úředníkům posmívají, že vůbec nevědí, o čem je venkov. "Víte, tady všude je bláto a nečistota. A kde je nečistota, tam je i prach," řekl agentuře Reuters chovatel vepřů z Nebrasky Danny Kluthe. Zároveň ale farmáři dávají najevo obavy z toho, kolik peněz by je stálo, kdyby úředníci návrh na přísnější limity prašnosti prosadili. Přinejmenším by totiž museli začít s kropením štěrkových cest nebo vyschlé ornice.

14:23
Popularita francouzského prezidenta strmě padáFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy je stále méně populární. Lidé jsou nespokojeni s desetiprocentní nezaměstnaností a se zvýšením věku pro odchod do důchodu. Poškodila ho také aféra s uplácením politiků, kteří brali nelegálně peníze od miliardářky a dědičky kosmetické firmy L´Oréal Liliane Bettencourtové. Podle nejnovějšího průzkumu, který zveřejnil deník Libération, by většina voličů (55 %) chtěla za hlavu státu ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominique Strausse-Kahna. Přes třicet procent dotázaných by hlasovalo pro šéfku opoziční Socialistické strany Martine Aubryovou. Nicolas Sarkozy dostal hlas pouze od 24 procent oslovených.

14:25
Podívejte se na FOTOGALERII Milana Jaroše k článku Adama Šůry o nové divočiněKdo jste tak ještě neučinili, tady je přímý odkaz na fotografie v galerii zde níže na homepage.

14:44
Ministr vnitra Radek John oznámil, kde bude šetřitVnitro musí podle vládní dohody ušetřit příští rok 8,3 miliardy korun, z toho 3,8 miliardy na platech. "Bude to bolestný rok pro všechny zaměstnance," řekl John. Chystá se změnit platové tarify, nechat prázdná uvolněná místa a udělat personální audity občanských zaměstnanců. Úspor chce John dosáhnout škrtnutím 36 procent provozních výdajů a 36 procent investičních výdajů. "Šli jsme po milionových částkách. A pak jsme museli škrtat i statisícové částky a nakonec i desetikorunové. Takže za občerstvení nebudeme vydávat stokorunu na člověka, ale 90 korun," prohlásil ministr. Odbory, které zastupují policisty a hasiče, pohrozily, že vyjdou do ulic a budou "demonstrovat". Stávkovat totiž tyto profese podle zákona nesmějí.

15:56
Šéfa NKÚ Františka Dohnala čeká soudStátní zastupitelství pro Prahu 7 dnes předalo soudu případ prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Žalobci ho viní z porušování povinností při správě cizího majetku, protože podle nich užíval za státní peníze nepřiměřeně luxusní byty.

16:05
NEPŘEHLÉDNĚTE nezkrácenou verzi rozhovoru s Romanem JochemAvizovali jsme ji v tištěném vydání, tak pro zájemce tady je.

16:49
Únos autobusu v Manile skončil krvavěBývalý policista se samopalem zajal v centru filipínské metropole Manily autobus se zahraničními turisty. Chtěl zpět ke sboru. Policisté s ním devět hodin vyjednávali. Pak se ale ozvala střelba a policie se pokusila do vozu vniknout. Drama skončilo únoscovou smrtí. Kolik z původně pětadvaceti rukojmí zemřelo není zatím jasné.

16:58
Číňané čekají v dopravní zácpě už devět dníŘidiči, kteří se vypravili do Pekingu, musí mít opravdu pevné nervy. Už devět dnů stojí v dopravní zácpě. Stokilometrovou kolonu způsobily práce na silnici, která má v budoucnu spojit Peking s oblastí Tibetu. Někteří si krátí čas hraním karet. Jiní se rozčilují. Vztek si vybíjejí hlavně na místních prodavačích, kteří na svízelné situaci vydělávají a ženou ceny zboží nahoru.

17:28
Evropa se chce zbavit RomůVedle Francie přichází s plánem, jak vyhostit Romy, také Itálie a Německo. Italský ministr vnitra Roberto Maroni oznámil, že jako ilegální emigrant bude označen každý Evropan, který nedosahuje určitého životního minima a nemá stálý domov. "Třeba Romové jsou občané EU, ale přesto nerespektují ani jeden z těchto požadavků," řekl Maroni. Chce, aby vyhošťování Romů bylo hlavním bodem programu na zářijovém setkání evropských ministrů vnitra. Také Německo by se rádo zbavilo asi dvanácti tisíc kosovských Romů, kteří tam dlouhá léta žijí. Řada z nich se ale v Německu narodila a neumí ani srbsky, ani albánsky. Organizace na ochranu dětí se snaží, aby nemusely odjet aspoň ty z dětí, které mají těsně před ukončením studia.

17:56
Mafiáni posílali uvězněnému bossovi zprávy přes televizní showAni mříže nezabránily italskému mafiánskému bossovi, aby měl přehled o dění v podsvětí. Kumpáni mu posílali šifrované zprávy pomocí diváckých sms, které se objevovaly v televizním pořadus názvem Ti, kteří hrají fotbal. Že banální vzkazy fanoušků obsahují zašifrované zprávy objevil vyšetřovatel Vincenzo Macri. Když si pročítal jeden z dopisů pro mafiánského bosse, byla mu nápadné, že je nabádán, aby se díval na svou show, protože se dozví informaci, ze které bude potěšen. Italský senátor Carlo Vizzini teď žádá vysvětlení, proč mohou takoví vězni sledovat pořad, ve kterém účinkuje publikum.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].