Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 2. 1. 2012

Zátarasy kolem Zuccottiho parku • Autor: Profimedia.cz
Zátarasy kolem Zuccottiho parku • Autor: Profimedia.cz

07:56
DJ je zpět a nese slunceDobré ráno, Respekt DJ je zpět!Bod 1: přejeme vám šťastný start nového roku. Bod 2: kvůli vánoční odmlce si nejprve shrneme hlavní události minulého týdne, následovat bude klasický mix aktuálních zpráv a hudby.Svátek má Karina, 71. narozeniny slaví bývalý premiér a stávající senátor Petr Pithart, 38 let je dnes běžkyni Ludmile Formanové.Meteorologové nám na dnešek slibují déšť, ale nenechme si tím zkazit náladu – vstupujeme přeci do nového roku a začátky v sobě mívají automaticky cosi pozitivního, určitou naději. Takže, dámy a pánové: Mieko Hirota – Sunny.

09:06
Češi zpět ze Zambie, nový objev českých vědců, problémy na MŠMTShrnutí domácích zpráv z minulého týdne:Tři Češi zadržovaní v Zambii se po 2, 5 měsících vrátili do ČR.Z auditu Evropské komise vyplynulo, že ministerstvo školství dělalo chyby při zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Nyní hrozí, že kvůli tomu ČR přijde o 53 miliard korun.Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie objevili novou metodu na boj proti původci jednoho z nejvýznamnějších parazitárních onemocnění na světě, takzvaným krevničkám.Tresty pro vítkovské žháře definitivně platí. Nejvyšší soud odmítl dovolání čtyř mužů, kteří v roce 2009 zapálili dům romské rodiny, a potvrdil jim tresty od 20 do 22 let vězení.Ponton s květinami, které lidé přinesli k rakvi Václava Havla, dorazil po třídenní plavbě do Ústí nad Labem.A pro pohodový rozjezd po dnech volna si pusťme Rakety od Jaromíra Nohavicy.

10:03
Nový ostrov v Rudém moři, nekouření v Maďarsku a Severní KoreaShrnutí zahraničních zpráv z minulého týdne:Vládu nad severní Koreou převzal Kim Čong-un (více v aktuálním článku Tomáše Lindnera).Dánsko převzalo předsednictví Evropské unie. Newyorská policie zatkla desítky protestujících z hnutí Okupujte Wall Street poté, co na Silvestra strhli zátarasy kolem Zuccottiho parku.Maďarsko vydalo protikuřácký zákon, jeden z nejpřísnějších v EU – kouření bude např. zakázáno v okruhu pěti metrů od vstupu do budovy nebo dětského hřiště.Americký Kongres uvolnil část zablokované pomoci Spojených států pro Palestinu v sumě 40 milionů dolarů (797 milionů korun).Karibský ostrov Svatý Bartoloměj, který patří k Francii, vystoupil z EU. Důvodem je, že si nemohl plně zachovat daňovou a celní autonomii; Euro si ale ponechá.NASA zveřejnila snímky nového ostrova, který vznikl v Rudém moři u jemenského pobřeží.Jak by měli pojmenovat ten nový ostrov?  Co třeba P. J. Harvey? ZaTo bring you my love (živě) by si to zasloužila, co myslíte?

10:57
Hit Youtube: Merkleová a Sarkozy alias starší dáma a její sluhaParodie na britskou scénku Dinner for One z roku 1963, která v Německu patří k tradičnímu televiznímu programu na Silvestra, se stala v zahraničí hitem Youtube.Angela Merkel v ní zosobňuje devadesítiletou slečnu Sophie a Nicolas Sarkozy její imaginární kamarády, kteří ve scénce přišli na její oslavu narozenin. V parodované verzi přijdou na návštěvu bývalý řecký premiér Papandreou, bývalý španělský premiér Zapatero a britský premiér Cameron. S každým přípitkem se Sarkozy alias parodovaní hosté stávají opilejšími a předhánějí se v krkolomných lichotkách na adresu „slečny Sophie“.Scénka končí konstatováním, že tak nějak to vypadá na evropském summitu – ať už se ho zúčastní, kdo chce, stejně nakonec udělají všechny práci právě Merkelová a Sarkozy.Scénka, v němčině, už nasbírala skoro půl milionu zhlédnutí. Podívat se na ni můžete zde.

12:00
Občanky už jen s digitálním podpisemČeské úřady dnes začaly vydávat nový typ občanského průkazu. Tzv. elektronický občanský průkaz je veliký jako kreditní karta a obsahuje nově digitální podpis občana, což prý má zjednodušit komunikaci lidí s úřady.Novou verzi občanky dostanou všichni, kterým stará průkazka končí, zažádat o ni mohou ale i lidé s platnými doklady. Moderním lidem se věnuje i následující klip od Arcade Fire.

12:53
Rakety a sankce v IránuÍrán oznámil, že úspěšně vyzkoušel v rámci vojenských manévrů v Perském zálivu střelu dlouhého doletu. V rámci cvičení íránské armády, které trvá už 10 dní, už vojáci ozkoušeli i rakety středního doletu. Manévry napjatě sleduje Západ.Barack Obama zároveň o víkendu podepsal zákon, který umožní zredukovat íránské příjmy z prodeje ropy - vztahuje se totiž na zahraniční finanční instituce, na nichž je závislá íránská centrální banka.Zprávě IAEA o íránském jaderném programu se věnuje i listopadový článek Jirky Soboty.

14:26
Křesťanům na severu Nigérie hrozí útokyNigerijská islamistická sekta Boko Haram dala křesťanům žijícím na severu země ultimátum. Pokud oblast, kde tvoří většinu obyvatel muslimové, do tří dnů neopustí, budou prý napadeni vládními jednotkami.Boko Haram znamená v místním nářečí přibližně „západní výchova je svatokrádež“, hlásí se k Tálibánu a jedním z jejích cílů je rozšířit v nejlidnatější africké zemi islámské právo. Podle agentury AP má jen za loňský rok na svědomí více než 450 obětí na životech.V Jižním Súdánu zároveň aktuálně prchají desetitisíce lidí před nepřátelským kmenem Lou Nuer - OSN totiž upozornilo, že se ozbrojené jednotky tohoto kmene chystají k etnickým čistkám v oblasti. Dnešní DJka doporučuje následující dokument o této sektě, který zpracovala Al Jazeera: Who are Nigeria's Boko Haram? 

14:59
Češi vládě nevěří, že bojuje s korupcí Tři čtvrtiny Čechů nevěří, že má vláda snahu skutečně bojovat s korupcí. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, který zároveň potvrdil, že devět z deseti Čechů považuje korupci za jeden z hlavních problémů v zemi. 83 procent občanů (tj. o deset procent víc než vloni) si nemyslí, že se vládě podaří míru korupce nijak výrazně snížit.Průzkum proběhl v prosinci loňského roku a zúčastnilo se ho 1 227 lidí.

16:07
Loď uvízlá u Nového Zélandu se rozlomilaNákladní loď, která před třemi měsíci ztroskotala s nákladem topného oleje u Nového Zélandu, se rozlomila na dvě části. Větší množství nové ropy v moři zaznamenáno nebylo, už dříve ale z lodi uniklo přes 1300 tun oleje, který mj. zabil asi 1400 ptáků a 13 tuleňů. Řecká nákladní loď Rena, která plula pod liberijskou vlajkou, v říjnu omylem najela na útes poblíž Wellingtonu.Novozélandské úřady nehodu označily za nejhorší ekologickou havárii v dějinách země.Tu je jedna pobřežní píseň: Best Coast - I Want To.

17:10
Multimediální okénkoDnešní DJka vám děkuje za pozornost, přeje vám krásný večer a loučí se několika multimediálními tipy:1) Desetiminutová videoprezentace z TED konference What FACEBOOK and GOOGLE are Hiding from world. 2) Fotogalerie nejlepších snímků roku podle agentury Reuters.3) Vánoční stromek z pet lahví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].