0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ17. 7. 201112 minut

Pondělí 18. 7. 2011

Všechno nejlepší, 46664! Madiba neboli Nelson Mandela se dnes dožívá 93. narozenin. • Autor: Profimedia.cz

07:50
Pondělí, pondělí…Dobré ráno při pondělku. Další týden je tu, pro některé pracovní, pro ty šťastnější prázdninový. Zatímco víkend byl ve znamení slunce, jak trefně předpověděl s výkřikem Hurá kolega Honza Gregor coby páteční DJ, dnešek se - co se týče počasí - pokazí, respektive už pokazil v noci, která přinesla déšť, bouřky a ochlazení. Takže pro ty, kteří musí do práce, spíše lepší zpráva - bude okolo 22 stupňů, místy srážky, po celém Česku převážně oblačnost.Ovšem v takové Kalifornii svítí slunce stále a tam se také, v Los Angeles, narodil 18. července Jack Steven Irons. Takže si pro ranní rozjezd pustíme tu jeho kapelu - Red Hot Chilli Peppers a Californication!

08:58
Když je signálu slaboDJka neusnula, to jen připojení na venkově, odkud dnes „roztáčí kotouče“, je tak mizerné, že se „kousl“ celý počítač. Je to již kapku lepší než před lety, kdy se pro signál běhalo ke kostelu, ale ještě to má tady, 60 kilomentrů od Prahy, své mouchy… Takže omluva a během pěti minut další zpráva.

Reklama

09:12
Leten světem… tím novinovýmJen v rychlosti prolistování denním tiskem. Titulky našich deníků jsou letně optimistické: Bič na nemocnice: už se ví, jak kde léčí (MF DNES); Facky na ulici už nemají tak lehce projít (Lidovky); Nejčastější příčinou úmrtí dětí v Česku jsou úrazy (Právo).Hospodářky zjišťovaly, co se děje a kde končí tzv. povodňová stokoruna, kdy stát na živelné pohromy vybírá kolem čtyř miliard ročně.Lidovky píší o tom, že se stále nedaří zabránit daňovým únikům při prodeji pohonných hmot - podvodníci jsou opět o krok dopředu a mají nový fígl.Putin nakonec prestižní německou cenu Quadriga nedostane. Vlna kritiky, která se zvedla, kdy nejsilněji zazněly hlasy Václava Havla a Šimona Pánka z Člověka v tísni, přinesly tedy ovoce.Byla zatčena vlivná šéfka Murdochova impéria Brooksová kvůli aféře s odposlechy.Poslední díl Harryho Pottera již vydělal čtvrt miliardy dolarů - za tři dny.

09:45
Je to hlavně o rychlostiLouis-Ferdinand Céline ve své románové prvotině Cesta do hlubin noci píše, že ve chvíli, kdy vyjdou noviny a „schlíple“ visí na stánku, jsou již mrtvé. To platí o předešlé zprávě, která vybírala z denního tisku, že byla zatčena bývalá vlivná ředitelka britské části Murdochova mediálního impéria Rebekah Brooksová. Ta dnes ráno byla po dvanáctihodinovém výslechu propuštěna na kauci.Brooksová čelí obvinění v kauze odposlechů a podplácení britských médií. Skandál, který vyvolal obrovské pobouření veřejnosti i politiků, vypukl poté, co vyšlo najevo, že News of the World, jehož šéfredaktorkou Brooksová kdysi byla, nechával odposlouchávat oběti zločinů, pozůstalé po obětech teroristických útoků či příbuzné vojáků padlých v Afghánistánu a Iráku a platil za informace policistům.Jaké poučení přináší „Murdochova aféra“, si přečtete v novém Respektu: komentář Marka Švehly Nesnesitelná lehkost čtení, hlavní článek v rubrice Politika S Murdochem v posteli od Jirky Soboty a esej Timothyho G. Ashe Kultura strachu. A Bob Dylan a Beyond Here Lies Nothin.

10:25
Privatize bytů OKD byla v pořádkuVe spletité kauze odprodeje několika desítek tisíc bytů Evropská komise podle České televize rozhodla o tom, že druhá privatizace bytů OKD byla v pořádku. V Bruselu si stěžovalo sdružení BytyOKD.cz na to, že cena, za kterou stát prodal podíl v OKD společnosti Karbon Invest, byla podhodnocena a měla být místo 4,1 miliardy koruny vyšší. Podle sdružení stát do prodejní ceny nepromítl právě ceny bytů.

10:50
Pod vězeňským číslem18. červenec je oficiálně Mezinárodním dnem Nelsona Mandely. Tento bývalý jihoafrický prezident a nositel Nobelovy ceny míru se narodil právě 18. července 1918.Pro Mandelu složil v roce 2003 Bono z U2 píseň 46664, což je číslo, pod kterým byl Mandela vězněn. Skladbu komponoval společně s Davem Stewartem z Eurythmics a Joem Strummerem z Clash. Skladba byla poprvé uvedena 2. února 2003 nedaleko věznice na Robben Island nedaleko Kapského Města na benefičním koncertě. Na Robben Island strávil Mandela jako politický vězeň téměř 20 let. Toto video je z pozdějšího koncertu… Happy Birthday Nelson Mandela

11:30
Střídání stráží v AfghánistánuV čele spojeneckých sil v Afghánistánu stanul nový muž, John Allen. Vystřídal Davida Petraeuse, který vedl spojenecké síly přibližně rok a který se vrací do Spojených států, kde se od září stane ředitelem CIA. Toto střídání se odehrává v době, kdy Afghánistán začíná přebírat plnou odpovědnost za bezpečnost svých provincií. Včera Afghánci převzali kontrolu nad provincií Bamján, kdy spojenecké vojáky nahrazují afghánské ozbrojené síly.Koncem června prezident Obama ohlásil postupné stahování vojsk z Afghánistánu. Letos se jich vrátí domů 10 tisíc, do léta příštího roku to bude 33 tisíc mužů. Stahování svých vojáků oznámily i další země.

11:51
Za pár minut je tu polednePro polední deštivou pauzu vozíčkářské Staff Benda Bilili.

12:30
Mengeleho deníky jdou do dražbyV USA půjdu ve čtvrtek do dražby „rasového hygienika“ a eugenika, „anděla smrti“ Josefa Mengeleho, který je zosobněním fanatika, jenž zneužil vědu. Jde o zápisky z let 1960 až 1975, kdy se Mengele skrýval v Latinské Americe - v Argentině, Brazílii a Paraquayi. Ručně psané deníky o čtyřech tisících stranách obsahují vzpomínky o jeho úprku před lovci nacistů z Evropy, ale také jeho názory na koncentrační tábory a nacistické vyhlazovací metody či norimberský proces, ale také kresby či poezii.

13:00
Návod, jak být nejlepšíPlánovat se musí, proč ne. I o prázdninách. Premiér Nečas spolu s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem (ODS) nyní přicházejí se strategií, kerá by měla s výhledem do roku 2020 dostat Česko v konkurenceschopnosti mezi první dvacítku zemí SVĚTA.Ve strategii se počítá s tím, jak ulehčit podnikům ve zbytečné byrokracii, jak zamezit nekonečným novelizacím zákonům, které matou firmy i občany v tom, co vlastně platí a co už ne, v zavedení registrů, kde by se daly jednoduše dohledat údaje o firmách. Strategie dále navrhuje, jak kontrolovat vládní výdaje, čemuž by mělo napomoci vytvoření finanční ústavy a tak dále. Celkem staví na devíti pilířích, mezi ty hlavní patří posílení infrastruktury a inovace. Podle Nečase je připraveno 43 projektů a na dvě stovky různých opatření. Vláda tedy nezahálí ani o prázdninách a novou strategii projedná v srpnu.K tomu jim pouštíme písničku Jsi prostě nejlepší… ozdoba přístřeší, lepší než já… Jsi gejzír přírodní… Jsi pevné zázemí, pevné až k zbláznění… Ááááá ááááá ááááá

14:01
Jede tramvaj mašinkaDJka si nehodila odpoledního šlofíka, to se jen opět telekomunikační cesty pravděpodobně zarazily o největší kopec zdejšího polabského regionu Chotuc (výška 253 metrů), odkud pro tento den DJka vysílá.Dnes Pražané slaví 120 let, během kterých se v Praze mohou svézt tramvajemi. První elektrická tramvaj v českých zemích vyjela na trať 18. července 1891. Vyprojektoval ji František Křižík, měřila 766 metrů a vedla od Letenského zámečku přes ulici Oveneckou, kde dnes sídlí redakce Respektu, až ke vchodu do Královské obory. Měla sloužit hlavně k propagaci Zemské jubilejní výstavy, ale Pražané si elektriky oblíbili a brzy začaly vznikat nové tratě.K této příležitosti dnes byla u Letenského zámečku položena pamětní deska v podobě kolejí.A k narozeninám tramvají o úskalích návratů z nočních podniků nočními linkami Tři sestry a Noční tramvaj.

14:38
Japonsko se připravuje na obří tajfunPodle satelitních meteorologických snímků se na Japonsko řítí tajfun obřích rozměrů. Tajfun, pojmenovaný Ma-on, se pohybuje necelých 300 kilometrů východně od ostrova Minato Daito v prefektuře Okinawa. Jeho rádius překonává rozlohu Japonska, Tokia by měl dosáhnout ve středu.Doprovázejí jej větry o rychlosti až 160 kilometrů za hodinu a předpokládá se, že by se vlny Pacifiku mohly vzedmout až o 12 metrů. Hrozí také přívalové deště, sesuvy půdy a záplavy. Panují též obavy, že udeří na jadernou elektrárnu Fukušima, zasaženou letos 11. března zemětřesením. Dělníci proto narychlo na reaktorem stavějí provizorní kryt.

15:30
Prezidentské primátorky francouzských socialistůKdyby se konaly v těchto dnech, podle nejčerstvějšího průzkumu volebních tendencí mezi straníky by v primátorkách na kandidáta socialistické strany (PS) v příštích prezidentských volbách (duben 2012) suverénně vyhrál někdejší první tajemník PS a ještě před pár měsíci odepisovaný Francois Hollande. V druhém kole primátorek by porazil svoji největší soupeřku, současnou vůdkyni socialistické strany Martine Aubryovou, výsledkem 56% : 44%. Bývalá socialistická kanidátka v posledních prezidentských volbách na jaře 2007, Ségolene Royalová, by obdržela pouhých 13 %.Primárky v druhé nejsilnější francouzské politické straně proběhnou letos na podzim a mimo jiné výzkum ukazuje, že aféru Dominique Strausse-Kahna socialisté už uzavřeli. Byť byl někdejší šéf MMF a hlavní favorit PS v boji o Elysejský palác z newyorské vyšetřovací vazby propuštěn, jeho jméno v průzkumech nepadlo.

16:10
Volá Londýn!Rebekah Brooksová, šéfka britských listů mediálního magnáta Murdocha, která měla blízko také k premiérovi Davidu Cameronovi, po svém nedělním zatčení a poté pondělním propuštění na kauci vystoupí v úterý před mediálním výborem britského parlamentu.Premiér Cameron čelí tlaku hlavně kvůli tomu, že zaměstnával - až do letošního ledna - jako šéfa komunikace bývalého šéfredaktora bulvárního nedělníku News of the World Andyho Coulsona, který stál v čele listu až do roku 2007, kdy odstoupil také kvůli aféře odposlechů. Cameron, který je v současnosti v Africe, kvůli krizi svoji cestu zkrátil a vrací se zpět. Ve středu hodlá vystoupit v parlamentu.Kromě Brooksové bylo zatčeno dalších devět lidí. Aféra vedla také k rezignaci šéfa Scotland Yardu Paula Stephensona. Ten včera odstoupil proto, že si za svého mediálního poradce vybral bývalého zástupce šéfredaktora News of World Neila Wallise, který byl kvůli skandálu s odposlechy zatčen minulý týden. Navíc vyšlo také najevo, že Stephenson spolu s manželkou nemusel zaplatit za pětidýdenní pobyt v lázních, pro které pracovala Wallisova PR agentura. K tomu pouští DJka The Clash a London Calling. Sice tuto skladbu pouštěla nedávno, ale nějak příhodně se hodí pustit ji znovu, právě teď.

17:05
Bankovní účet pro všechny. I pro bezdomovce.Evropská komise vyzvala země sedmadvacítky, aby se zasadily o to, aby každý Evropan bez omezení měl možnost otevřít si bankovní účet. Zatím tomu tak není a podle odhadů 30 milionů občanů eurozóny starších 18 let svůj účet nevlastní. Tím se podle komise pro tyto občany komplikuje situace - hůř se jim platí faktury a komplikovaněji také dostávají dávky či mzdu, hůře také prokazují své bydliště. Nejde přitom  jen o bezdomovce, může se jednat také o ty, kdo jsou například v jiné zemi na stáži nebo dočasné práci.Podle eurokomisaře Michela Barniera „je nutné skoncovat s praktikami, které lidem odepírají přístup k této základní a důležité službě, a umožnit jim, aby se mohli plně zapojit do společnosti, v níž žijí, a těžit z přínosů jednotného trhu“.Michel Barnier, francouzský politik, asi ví, o čem mluví. Právě ve Francii je založení účtu limitováno částkou okolo 200–300 eur minimálně, nejen pro bezdomovce, ale třeba i pro studenty tedy mnohdy nedostižnou částkou. K tomu Edith Piaf, která nelituje ničeho - Non, Je ne regrette rien.

18:00
Hrátky v BunkruProstory bývalého legendárního pražského klubu Bunkr v Lodecké ulici blízko Petrského náměstí, které již více než 14 let zejí prázdnotou, se nejspíš dočkají nových nájemců. Měli by se jimi stát městští strážníci, kteří podle mluvčí radnice první městské části obsadí suterén a část přízemí. Prostory by podle mluvčí Veroniky Blažkové měly sloužit také veřejnosti, která bude moci spolu se strážníky využívat posilovnu a tělocvičnu.Klub byl zbudován začátkem devadesátých let v bývalém protileteckém krytu. Patřil mezi kultovní scény, ale po tahanicích s obyvatele okolních domů kvůli hluku nakonec v roce 1997 obsadilo klub policejní komando a rozhodnutí soudu o jeho vyklizení a uzavření dostalo reálnou podobu. Přitom nešlo o hluk vycházející z klubu, jako spíš o pouliční ruch rozjařených hostů související s provozem, který známe dobře třeba od Fleků (redakce Respektu sídlila léta v Křemencově ulici přímo naproti Flekům, takže jsme zažili na vlastní kůži zájezdy například japonských turistů, neuvyklých zdejšímu pivu). Od té doby se nepodařilo najít nájemce a všechny projekty - od cukrárny až po projekt Země pohádek s pohádkovými postavami zkrachovaly.Na znovuožití prostor v Lodecké se tedy nelze než těšit. Občané zde budou moci spolu se strážníky společně dovádět a hrát společenské hry, třeba obušku z pytle ven. Všem milovníkům ticha a přádku, kteří tak rádi zavírají hudební kluby, aniž by protestovali stejně hlasitě třeba proti hluku z automobilů, píseň Depeche Mode, Enjoy The Silence. Hezký večer a zítra na shledanou.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].