Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 15. 11. 2010

Tož budem na tom seznamu UNESCO, nebo ne, chalani, co myslíte? • Autor: Karel Cudlín
Tož budem na tom seznamu UNESCO, nebo ne, chalani, co myslíte? • Autor: Karel Cudlín

07:55
Dobré ráno při pondělku… Pondělní ráno je tu a 46. týden roku se pomalu rozjíždí. Do zimního slunovratu zbývá šestatřicet dnů a pohled za okna mého žižkovského bytu náladu nezkazí - modré nebe, na teploměru 10 nad nulou. Předpovědi hlásí, že na listopad neobvykle teplé, téměř zářijové počasí ještě dnes vydrží - bude okolo 14 stupňů, sem tam oblačno, na jihu Moravy místy zataženo a k večeru místy slabé přeháňky. Foukat bude slabý, převážně východní vítr.Takže to vypadá na fajn den. Ať se vám vydaří!

08:50
Z vězení do vězení, obměna neobměna…A teď rychlý výběr z tisku: POČASÍ: počasí je vděčné téma a uplynulý víkend se navíc zapsal teplotními rekordy - v průměru v půlce listopadu bývá přes den okolo tří až osmi stupňů, v Praze ale včera naměřili 21 stupňů, po celém Česku okolo 18 stupňů.SU ŤIJ: barmská disidentka Su Ťij byla po dlouhých letech propuštěna z domácího vězení. Jak ale citují Lidové noviny The Economist, „Su Ťij se vzhledem k barmské realitě dostává jen do většího vězení“.ZELENÍ: víkendový sjezd Strany zelených nepřekvapil, i nadále ji povede Ondřej Liška.SCHWARZENBERG: Všechna média informují o tom, že ministr Karel Schwarzenberg nevyloučil to, že by v  roce 2013 kandidoval na prezidenta. Zpráva je převzata z dnešního hlavního rozhovoru Respektu.SARKOZYHO ŠACHY: Po vlně stávek a demonstrací kvůli vládním škrtům a penzijní reformě obměnil-neobměnil prezident Sarkozy vládu. Slibovaná obměna premiéra Fillona se nejprve konala - ten podal v sobotu demisi. V neděli pak Sarkozy pověřil sestavením nové vlády opět Fillona. Nepůjde tedy o žádnou slibovanou radikální změnu, ale jen o kosmetické úpravy v podobě výměny pouze několika ministrů.

09:34
Tůma, nebo Svoboda? Lehčí, nebo těžší? A co přinese dnešek? Možná se blíží rozlousknutí otázky, zda pražský magistrát povede kandidát TOP 09 Tůma, nebo favorit ODS Svoboda. Odpoledne se sejde regionální rada ODS a rozhodne o další strategii koaličních vyjednávání - zda s topkou, nebo se sociálními demokraty. Ať tak či onak, ve hře o primátora sociálnědemokratický kandidát nemá šanci uspět, takže ve hře zůstávají jen výše jmenovaní dva pánové.Dnešní sjezd německé CDU by měl určit, kdo nadále stranu povede. S největší pravděpodobností šéfovský post obhájí znovu kancléřka Angela Merkelová (předsedkyní strany je od roku 2000), i když její podpora u spolustraníků klesá. Její popularitu oslabují zdravotní a sociální škrty, proti kterým například v sobotu demonstrovalo na sto tisíc Němců.Studenti dnes mají poslední den na to, aby se rozhodli, kterou státní maturitu si zvolí, zda „těžkou“, nebo „lehkou“. Je totiž uzávěrka přihlášek, kde si studenti čtvrtých ročníků musí zapsat také předměty, ze kterých chtějí maturovat. Při říjnové generální zkoušce státních maturit (jež se připravovaly několik let a spolkly miliardy korun) „prolítla“ v průměru třetina studentů - například z češtiny 22 %, z lehčí verze maturity z matematiky 48 %, z angličtiny téměř 35 % a tak dále. Něco je špatně, ne? (O maturitách viz minulý Respekt č. 46 Proč zrušit maturity, též na www.respekt.cz.)

10:30
Záhada mohutného kníruDnes ráno začal česko-dánský vědecký tým odkrývat hrobku Tycho de Brahe v pražském Týnském chrámu. Vědci chtějí vyzvednout ostatky slavného astronoma a zodpovědět otázku, zda v případě jeho smrti (16. října 1601) šlo o vraždu nebo zemřel na nadýchání se rtuťových výparů při alchymistických pokusech či na „banální“ selhání ledvin.Jeho hrob byl již jednou otevřen, a to v roce 1901, kdy byla nalezena úplná polovice mohutného kníru a chomáč vlasů. Tyto vzorky byly v 90. letech zkoumány a byl zjištěn vysoký obsah truti. To vedlo také k teorii o možné vraždě. Nynější analýza vzorků byla měla přinést do rozporuplných teorií o smrti astronoma více světla. V pátek by měly být jeho ostatky do hrobky vráceny a ta znovu uzavřena.Tycho de Brahe přišel na dvůr Rudolfa II. v roce 1599 a na jeho pozorováních a výpočtech (dodejme, že v té době ještě neexistoval astronomický dalekohled a přesto šlo o obrovský sběr dat) - Johannes Kepler mohl analyzovat a určit zákony, jimiž se řídí pohyb vesmírných těles včetně planet a družic.V hypotéze vraždy se hovoří o pomstě - prý si mohl nájemnou vraždu objednat dánský král Kristián IV., s jehož královnou matkou měl Brahe pletky a z toho důvodu musel Dánsko opustit, spekuluje se i o tom, že se Kepler chtěl dostat k jeho dalším záznamům.V každém případě připomeňme, že dnes shodou okolností uplynulo od smrti Johannese Keplera 380 let - zemřel roku 1630 v německém Řezně. A jako poctu obou pánům, kteří zanechali v Praze magické své stopy, pouštíme píseň.

11:44
Masopust, sokolnictví a verbuňkCo mají společného keňské Nairobi a masopust? Zdánlivě nic, dnes ale v keňském hlavním městě začíná pětidenní zasedání UNESCO pro nehmotné kulturní dědictví, na němž kandidátské země „bojují“ o zařazení na seznam nehmotných památek.  Česko je letos zastoupeno masopustními průvody s maskami z Hlinecka a sokolnictvím a svede lítý boj třeba s francouzskou gastronomií či španělským flamenkem.Na seznam UNESCO se zapisují tradice, které „upadají nebo jim hrozí zánik a jež skupina obyvatel té dané země pokládá za součást svého kulturního dědictví“. Státy se v případě zařazení na seznam musí zavázat, že se postarají, aby tradice nezanikla a ani další generace tak nedej bůh přišly zkrátka.Seznam UNESCO čítá na 160 položek nehmotného kulturního dědictví ze 77 zemí. Česko je zastoupeno zatím jedinou položkou, slováckým verbuňkem.Návrh pro ministra školství Dobeše: nezapomenout verbuňk, sokolnictví a masopustní průvody zařadit do otázek státních maturit.

12:30
Řecké tanceEvropský statistický úřad dnes „opravil“ kvůli stále se měnícím datům poskytovaných Řeckem statistický údaj z letošního dubna o hospodaření této země. Z něj vyplynulo, že řecké dluhy byly ještě větší, než se předpokládalo - deficit se podle nově přepočítaných údajů vyšplhal na 15,4 % HDP a celkové zadlužení Řecka na konci loňského roku bylo 126,8 procenta HDP.Víkendové místní a regionální volby byly sice poznamenány obrovským nezájmem, nicméně voliči podpořili socialistickou vládu v čele s Georgiosem Papandreuaem, a tím i tvrdé reformy a úsporné škrty. Je ovšem otázka, zda se po dnešním zveřejnění Eurostatu (a tedy vyšší zadluženosti) Řecku podaří splnit rozpočtové sliby a snížit deficit na 8,1 % HDP, tak jak se zavázalo EU letos na jaře výměnou za přijetí pomoci ve výši až 110 miliard eur, v přepočtu okolo 2,7 bilionu českých korun.Komunisté proti vládním škrtům již na dnešek odpoledne svolávají do centra Atén demonstraci.

13:52
Drážní tanceŠéf rezortu dopravy Vít Bárta (Věci veřejné) uvedl, že „celková úspora, kterou musí České dráhy pro příští rok dosáhnout, je kolem 900 milionů“. Šetření by se podle ministra nemělo v žádném případě dotknout cestujících, i když dochází ke snížení mnoha neefektivních spojů. Ministerstvo se bude snažit podporovat přepravu nákladu po železnici. „Zatímco silniční mýtné v dalších dvou letech zdraží, na železnici dochází ke snižování poplatků za nákladní přepravu. Jsem přesvědčený, že firmy by si tuto příležitost neměly nechat ujít,“ prohlásil podle ČT 24 Vít Bárta.Co na to železničáři? Nezůstane tu stát na kameni kámen, nechali se prý slyšet… :-)

14:58
Tance na FacebookuDle serveru Aktuálně.cz zakázala Saúdská Arábie přístup na Facebook. Tamní vláda vydala prohlášení, že Facebook neodpovídá morálním hodnotám této společnosti, a úřady Facebook zablokovaly. Uživatelům v zemi se tak po rozkliknutí stránek objevily jen hlášení o chybě. O několik hodin později byl ale přístup ze Saúdské Arábe překvapivě znovu povolen. Takže vzhůru na Facebook.

15:35
Tálibánci zaútočili na vysílačV Afghánistánu dnes Tálibán zaútočil na ostrahu telefonní ústředny na hranicích s Pákistánem na severu země. Vysílač v Kunduzu si vybral s cílem vyřadit z provozu vysílač mobilních telefonů. Tálibán zakazuje používat mobilní telefony v noci a již několikrát zaútočil na vysílače operátorů, kteří v oblastech, které kontroluje, tento zákaz nerespektují a jejich vysílače jsou v provozu 24 hodin denně. Útok si vyžádal 17 mrtvých.

16:20
Letem evropským světemPremiérka Angela Merkelová byla na sjezdu Křesťansko-demokratické unie Německa (CDU) podle očekávání znovuzvolena do jejího čela.Volby v šestadvacetitisícovém Českém Těšíně se budou kvůli kupování hlasů a svozu voličů k volebním urnám opakovat. Hlasy se měly kupovat pro stranu SOS Český Těšín a za vhození již vyplněného volebního lístku dostali svědci od pětistovky do tisícovky. O opakování voleb rozhodl ostravský krajský soud.V Itálii odstoupili čtyři členové Berlusconiho vlády - jde o ministra pro evropské záležitosti Andrea Ronchiho a jeho tři náměstky. Všichni čtyři přešli k nové pravicové straně Gianfranca Finiho Budoucnost a svoboda. Mezi zástupci vládní většiny se hovoří o zradě. Jak bude Itálie řešit vládní krizi, není prozatím jasné, parlament jí pravděpodobně vysloví nedůvěru.

17:03
Schůzka „poslední šance“Evropská sedmadvacítka a Evropský parlament má dnes poslední šanci vyřešit spory ohledně výše společného rozpočtu na příští rok. Europoslanci by rádi navýšení o 6 %, některé členské země, například Velká Británie, trvají v době škrtů a omezování výdajů na polovičním navýšení. Evropský parlament by také rád více rozhodoval o penězích a o vytvoření tzv. evropské daně, která by znamenala naplňování společné kasy bez ohledu na to, jak si jednotlivé země EU zrovna stojí. Pokud se zástupci členských zemí s europoslanci do dnešní půlnoci nedohodnou, bude hrozit rozpočtové provizorium a nový návrh rozpočtu by se schvaloval v lednu až únoru 2011. Mezi země, které požadují razantní snížení unijního rozočtu, se řadí i Česko.

17:58
Koště Tychona, narozky Máchy a listopad je zpátkyPondělní DJ dýchánek končí. Dle serverů pokračuje ostře sledované odkrývání hrobky s ostatky Tychona de Brahe a bylo v ní nalezeno dokonce koště, které tam zanechala paní uklízečka při posledním odkrytí hrobky v roce 1901.Již jsem se zalekla, že našli další kus kníru. Doufejme, že paní uklízečka nechtěla například zamést stopy po možné úkladné vraždě a že se tedy nálezem „pouhého“ koštěte záhada nekomplikuje.A co přinese úterý? Zítra uplyne 200 let od narození Karla Hynka Máchy. K tomuto výročí si můžete nalistovat v Respektu máchovské téma Petra Třešňáka s punkovým titulkem Mácha is not dead. Vyšlo právě dnes s geniální obálkou jako vždy od Pavla Reisenauera.Počasí se vrací do listopadového normálu. ŠKODA. Zítra bude nad celým Českem zataženo, s deštěm, s teplotami od sedmi, na Moravě ještě okolo 12 stupňů, a ochlazovat se bude celý týden, v neděli má být už jen okolo čtyř stupňů. Tak pokud vám přebývají nějaké peníze na účtě, zaleťte se ve středu na den ohřát někam na jih, bude totiž, jak jistě vítě, volno. Ti, co nikam nepoletí, si pak mohou zavzpomínat na „sametovku“.A nakonec zásadní zpráva dne, která pronikla na veřejnost: ŠKODA mění logo. iDnes.cz má k dispozici rozmazané fotografie a na nich lze rozpoznat zásadní změny, které Škodovka chystá. Zmizel název firmy, změnily se kapku barvy a tradiční šíp už tak netrčí. Takže hezký večer s Because the night!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].