Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 1. 8. 2011

Předstíráme, že pracujeme, a stát dělá, jako kdyby nám platil. (Bulharsko) • Autor: Profimedia.cz
Předstíráme, že pracujeme, a stát dělá, jako kdyby nám platil. (Bulharsko) • Autor: Profimedia.cz

08:00
Hezký začátek ramadánuDobré ráno! Dnes se mění silniční zákon - za alkohol nebo předjíždění na nepovolených místech dostanou řidiči teď více trestných bodů a zimní pneumatiky budou povinností na celém území republiky. Američtí zákonodárci se po několika týdnech dohodli na navýšení státního dluhu, čímž odvrátili státní bankrot Spojených států. Německo svolalo zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli přiostřující se situaci v Sýrii, kde o víkendu podle zpráv z agentur zemřela během nepokojů více než stovka lidí. Kraj Vysočina se ode dneška mimochodem nejmenuje Vysočina ale Kraj Vysočina.  Dnes také začíná muslimský postní měsíc ramadán. Během denního světla věřící nesmí jíst, pít, kouřit a mít sex. Celý den bude pršet, teploty vystoupí maximálně na 21 stupňů. Také přejeme všechno nejlepší k svátku všem Oskarům, Ludomírám, Ludomírům, Medám a Medeám. A ještě jedna soukromá zpráva: všechno nejlepší k narozeninám, tati! Posílám ti písničku od tvého oblíbeného Karla Kryla.

08:45
Střípky z dnešního tiskuHospodářské noviny píší o rozkvětu hypermarketových ordinací, kde se k dnešnímu dni registovalo už 90 tisíc lidí. Soukromá síť vlastní po celé republice 14 ordinací, především právě v hypermarketech. MF Dnes zmiňuje, že ve státním majetku jsou tisíce uměleckých děl, většinou ale schované v ministerských budovách a nikdo o nich neví. Například ministertvo financí vlastní díla Emila Filly nebo Jana Slavíčka. Podle Lidových novin firma UPC, která zajišťuje telefonní nebo internetové připojení, komplikuje vrácení zapůjčených set-top boxů a vymáhá poté od klientů nepřiměřeně velké pohledávky.

09:10
Kauza Dobronín pokračujeStavební úřad v Polné dnes zahájí řízení k železné plastice kříže, který má na louce Budínka u Dobronína připomínat poválečný masakr na českých Němcích. Červený kříž nechal na místě jako vzpomínku na zavražděné postavit místní občan Milan Litavský. Jeho původní dřevěný kříž někdo na jaře podřezal, proto nechal udělat kříž odolnější. Jenže ukázalo se, že není dostatečně odolný proti lidské zášti, protože komunistický starosta Dobronína nechal stavbu prověřit právě stavebním úřadem.

10:07
První Arnoldovo muzeumU našich rakouských sousedů o víkendu otevřelo první muzeum Arnolda Schwarzeneggera. V jeho rodném domě v Thalu u města Graz jsou vidět vedle exponátů z filmové kariéry, jeho pracovní stůl kalifornského guvernéra nebo trouba, ve které mu babička pekla jeho oblíbený jablečný štrůdl. Schwarzenegger na otevření muzea nepřijel, za to ale nechá před dům, kde žil do svých 19 let, podle celoživotního hesla „větší je lepší“ postavit třímetrovou bronzovou sochu. Ve videu, které na slavnost poslal, 64letý Arnie slibuje, že jeho život bude i nadále plný akce: „I will be back!“A z Rakouska i písničku od rakouského zpěváka Falco.

11:00
Tajný agent se bezpochyby pozná podle slunečních brýlíTajný agent se nejlépe maskuje slunečními brýlemi. Na tento trik přišla i východoněmecká Stasi a přednášela jej na svých seminářích o nejvhodnějších převlecích pro své spolupracovníky. Fotografie převleků Stasi vystavuje německý umělec Simon Menner v Berlíně - nechybí tmavé kožichy, vyhrnuté límečky a košile zapnuté až ke krku. Módní přehlídka vrcholu nenápadnosti je zde.A do Berlína nás zve i německá zpěvačka Barbara Morgenstern - Come to Berlin.

11:49
Masochistické rostlinyNěkteré rostliny rostou rychleji a lépe, když jsou poničené, než ve zdravém stavu. Američtí vědci fenomén teď vysvětlují tím, že v buňkách „zraněných“ rostlin automaticky zvýší počet chromosomů, které poté produkují více proteinů. Ty rostliny potřebují pro svůj růst a rozmnožování. Když tedy rostlinu třeba nahlodá zvíře, nemusí to být úplně na škodu.Jakýpak výsledek by asi vyšel u smrků na Šumavě?

12:51
Vše, co chci, je zakázané, tloustne se po tom a je to moc drahéSlovinsko zavádí novou daň na nezdravý životní styl. Dražší tedy budou nápoje, které obsahují cukr, a nezdravé potraviny. Mimochodem rumunský parlament v pátek odsouhlasil, že senioři si budou moci kupovat základní potraviny až o třetinu levněji než ostatní.K obědu tedy v této souvislosti posíláme veselý song kapely z Kolína nad Rýnem Die Höhner s textem: Vše, co chci, je zakázané, tloustne se po tom a stojí to hodně peněz.

13:23
Bulharsko: Předstíráme, že pracujeme, a stát dělá, jako kdyby nám platilPodle studie Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek opět více pracujeme. Zatímco se průměrná pracovní doba do propuknutí finanční krize rok od roku zkracovala, od roku 2009 se opět pomalu zvyšuje. Mimochodem stále platí, že efektivita práce je na Západě vyšší než na Východě, dlouhodobě zaměstnanci na západě pracují v průměru o hodinu méně. Mistři v socialistických zvyklostech zůstávají Bulhaři - pracují nejdéle a vydělávají i produkují nejméně.A z Bulharska nám na akordeon zahraje Veronika Todorova.

14:16
Ministerstvo financí zaplatí ministerstvu financíMinisterstvo financí musí podle rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů zaplatit pokutu 80 tisíc korun za to, že v kauze ProMoPro zveřejnilo údaje o majitelích firmy. Na únorové tiskové konferenci a poté i na webových stránkách úředníci bez souhlasu zveřejnili osobní údaje společníků firmy i pohyby na bankovních účtech. Peníze od ministerstva vybere správce státního rozpočtu, tedy ministerstvo financí.

15:45
Návod na politickou sebevražduJednoduchý návod na politickou sebevraždu: Stačí navrhnout, aby byla v Německu zpoplatněna dálnice. Asi těžko bychom hledali jiné téma, ve kterém jsou Němci dlouhodobě tak jednotní, více než šedesát procent našich sousedů říká dlouhodobě NE. Jenže teď návrh na zpoplatnění nahlas vyslovila konzervativní CSU. Německá vláda sice peníze potřebuje, nicméně odvážný návrh se nikdo z Berlína podpořit neodváží. Není divu, mít automobil  a jezdit zdarma patří v Německu neoficiálně v podstatě mezi základní lidská práva. Mimochodem jakou podporu v příštích volbách asi bavorská CSU, která už v posledních volbách zaznamenala nevídaný propad hlasů, očekává?A z Bavorska je i další písnička od mnichovské skupiny Les Babacools, která se hodí k dnešnímu počasí - Rain.

16:57
Kalousek to zaplatíMinistr financí Miroslav Kalousek oznámil, že dá svému ministerstvu sponzorský dar ve výši 80 tisíc korun. Právě tolik by měl úřad podle rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů zaplatit jako pokutu za pochybení v kauze ProMoPro. Pokyn ke zveřejnění informací o majitelích firmy, které se nelíbí ochráncům osobních údajů, měl na začátku roku dát právě Kalousek.Je to zářný příklad osobní zodpovědnosti politiků a úředníků za jejich rozhodnutí a zároveň dobrá zpráva, že politická kultura u nás neexistuje jen v učebnicích politologie.

17:27
Kdo je chytřejší, nosí fialovouJedna londýnská škola zavedla rozdělování žáků podle prospěchu. Ti s lepšími studijními výsledky nosí fialovou kravatu, ti ostatní modrou nebo červenou. Barvu žáci dostanou v jedenácti letech. Nejen že je na první pohled vidět, kdo má co v hlavě, ale žáci se i učí v rozdělených třídách a o přestávkách hrají pouze se stejně barevnými. Potkávají se pouze na hodinách tělocviku a hudební výchovy. Ředitel školy si nový systém nemůže vynachválit a říká mu Streaming - tedy člověk by se měl učit v okruhu sobě rovných. Nicméně reakce dětí se hned barvám přizpůsobily. Ti fialoví jsou najednou daleko nafoukanější a podle zpráv z deníku The Guardian si „barvy“ mezi sebou také hned začaly nadávat.

18:00
Letní hit a hezký večer!Oficiálním letním hitem německého hudebního mainstreamu letošního roku je song Mr. Saxobeat. Hudební svět by se sice bez této písničky rozhodně obešel, nicméně zajímavé je, že tentokrát na Západě slaví úspěch zpěvačka z východní Evropy - dvaadvacetiletá Alexandra Stan z Rumunska. Úspěch hudebníků z Východu je opravdovou výjimkou, východní Evropa bodovala zatím jen v roce 2004, tehdy přišel oficiální letní hit z Moldavska. Česko zatím nejúspěšněji exportuje pouze božského Karla, naposledy když se spojil s mladým provokujícím raperem Bushidem a nazpívali spolu duet Für immer jung.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].