Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 30. 7. 2010

Škodovky na cestě do Číny / Foto Matěj Stránský • Autor: Matěj Stránský
Škodovky na cestě do Číny / Foto Matěj Stránský • Autor: Matěj Stránský

08:00
Co se dnes bude dítDobré ráno! Dnešní den se ponese ve znamení uprchlého a ve Švýcarsku dopadeného (a jak se říká kontroverzního) podnikatele Tomáš Pitra. Otázka zní: „Vydaj-li Švýcaři, či nevydaj-li? Podle toho, že Pitr má být souzený za prastarý daňový únik a navíc se české úřady ve schopnosti přivést do země „uprchlé podnikatele“ zatím moc neosvědčily, platí zřejmě ta druhá odpověď. Počasí: v Čechách oblačno, místy přeháňky, zejména v odpoledních hodinách. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku zataženo s trvalým deštěm, postupně až oblačno a občasný déšť. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů Celsia. Perlička na závěr: v Praze začalo pětidenní mezinárodní setkání organizace Mensa, která sdružuje lidi s IQ nad 130.

08:35
Místo radaru bude kancelářPrezident Obama oznámil záměr vybudovat v Česku „centrum předběžného varování“ za dva miliony dolarů, které má být součástí systému protiraketové obrany v Evropě. Podle Hospodářských novin citujících zdroje na ministerstvu zahraničí se mají v centru analyzovat data o nepřátelských raketách zasílaná z různých satelitů a radarů rozmístěných po světě. V podstatě má jít o kancelář vybavenou počítačovou technikou, kterou budou ovládat čeští vojáci. K zamýšleného projektu není třeba souhlas parlamentu, může vzniknout na základě současných česko-amerických smluv. „Centrum“ má být součástí obranné strategie NATO.Záměr Obamova předchůdce Bushe juniora zbudovat v Brdech radar obsluhovaný americkými vojáky vyvolal zatím nejmasovější protestní hnutí za posledních dvacet let. Bude někdo protestovat proti kanceláři? Zřejmě ne, byť se principiálně od radaru neliší, ba dokonce bude možná efektivnější.

09:02
Ministr Pospíšil dnes rezignujeŠéf rezortu spravedlnosti Jiří Pospíšil dnes odstoupí z funkce děkana právnické fakulty Západočeské univerzity Plzeň. Děkanem byl Pospíšil zvolen před rokem poté, co vyšlo najevo, že fakulta uděluje za podivných okolností akademické právnické tituly významaným politikům, policistům a celebritám. Pospíšilovým úkolem bylo fakultu ze skandálů vytáhnout. Ačkoliv se za Pospíšilova vedení podařilo identifikovat okolo 400 podezřele udělených titulů, rektor plzeňské univerzity se rozhodl, že pokus o dodatečné odebrání titulů provede škola jenom u dvou studentů.A je otázka, jak to celé dopadne. Zbavit někoho titulu se v Česku zatím žádná škola nepokusila, chybí pro to jednoznačná pravidla. Buď se podaří univerzitě vytvořit srozumitelný precedent, kterým se pak budou moci řídit ostatní, nebo celou věc zahrají obvinění doktoři práva do autu. A budeme tam, kde jsme byli.

09:34
Nejvíc škodovek se letos prodává v ČíněOd ledna do června zvýšila Škoda Auto prodej na čínském trhu o 80 procent (na 84 tisíc aut). Čína se tak poprvé stala největším odbytištěm mladoboleslavské automobilky: na celkovém prodeji 298 tisíc aut za první polovinu tohoto roku se podílí třiceti procenty.Oni k nám posílají solární panely, my k nim auta. Otázka pro čtenáře: „Která z těch technologií má větší perspektivu?“

09:56
Kdo pomohl najít Pitra?Mf Dnes zveřejnila jméno člověka, který jako „volavka“ pomohl policistům zjistit, kde konkrétně se Tomáš Pitr ukrývá. Kontaktoval prý podnikatelovy spojky v Česku a tvrdil jim, že se mu podařilo ovládnout jednu z jejich firem. Vyděšení spolupracovníci potom kontaktovali Pitra do Švýcarska, aby s ním zprávu konzultovali. Sledovala je ale přitom policie.Je s podivem, jak snadno v Česku unikají do médií jména lidí, kteří pomáhají policistům. Tomáš Pitr – soudě alespoň podle jména útvaru, který se ho snaží dopadnout – má něco společného s organizovaným zločinem, který se – jak známo – neštítí vydírání, vražd a msty. Nechtěl bych teď být v kůži odhalené „volavky“.

10:44
Nejhlubší zářez na pažbě ve válce s mexickou narkomafiíMexická armáda dnes zlikvidovala jednoho z nejvýznamnějších narkobaronů. Ignacio "Nacho" Coronel byl zastřelen na severozápadě Mexika. Na jeho hlavu byla vypsaná odměna sedmi milionů dolarů. "Nacho" Coronel organizoval dovoz metamfetaminu do USA a v kartelu Sinaloa ovládajícím severozápadní Mexiko fungoval jako zástupce hlavního bosse. Podle mexické vlády je Coronelova smrt zatím nějvětší úspěch ve válce s drogovou mafií.Mexické vládě gratulujeme, ovšem jeden mrtvý mafián zřejmě ve vleklé válce mezi vládou a kartely jakož i ve válce mezi kartely samotnými mnoho neznamená. Jak se shodují Světová banka, The Economist a feťáci celého světa (píše o tom Respekt tento týden): pomohla by až dekriminalizace drog.

12:00
A po obědě trocha kultury, tentokrát té vizuálníDJ vám nabízí s laskavým svolením Kongregace pro nauku víry prohlídku vatikánské Baziliky svatého Petra. Jednoduchými pohyby myši nahoru a dolů můžete prozkoumat prakticky celý chrám. A nemusíte se přitom mačkat v davu turistů.

13:00
Babičky dorazilyV Česku se toho bude dít o víkendu hodně. Kromě zasedání lidí s IQ nad 130 se sdružení Mensa, kteří přijeli do Prahy na kongres sdílet svou genialitu, dorazilo do téhož města i třináct babiček, které chtějí se světem sdílet svou moudrost. Babičky z různých konců světa i různých kultur se do předávání svých duchovních vizí pustí zítra v Betlémské kapli.Více se také v Respektu z tohoto týdne.

14:00
O víkendu začne stěhování národů. Za sluncemKvůli začátku prázdnin v řadě evropských zemí čekají podle serverů na řidiče o víkendu kolony. Hlavně při cestě ze severu na jih, kam Evropané vyrážejí relaxovat k moři. Největší komplikace jsou očekávány na dálnici A10 spojující Salcburk s jihorakouským Villachem. Experti předpovídají, že už v zítra dopoledne se před Tauernským tunelem vytvoří zhruba dvacetikilometrová kolona. Kvůli přecpaným silnicím na začátku evropských prázdnin Evropská komise nedávno navrhla, aby kraje či spolkové země v jednotlivých evropských zemích vyhlašovaly prázdniny v různých termínech. O návrhu se zatím jedná, Češi se k němu staví spíš odmítavě.DJ doporučuje vyrazit zítra pěšky k rybníku.

14:58
Odmítnutí očkovat novorozence je v Česku beztrestné. SkoroLidové noviny dnes přinesly zprávu o přelomovém rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého stát nesmí trestat pokutami rodiče odmítající vakcinaci svého dítěte. Soud rozhodnutí opřel o to, že vakcinaci nařizuje pouze vyhláška ministerstva zdravotnictví. Pokud by odmítnutí vakcinace mělo být trestné, musel by ji nařizovat zákon. Tlak na odmítače očkování nicméně trvá. Nemáte-li potvrzení o očkování svého dítěte, nemáte nárok například na školku.V zásadě se dá říct, že čím více na západ, tím více nechává stát očkování dětí na informovaném uvážení rodičů. Nejvyšší správní soud nás o krůček na západ posunul.

15:59
Do Bulharska na pláž? Ne! Za kulturouV Bulharsku právě probíhá debata o tom, jak země přitáhnout i jiné turisty než jen ty, „kteří se přijedou opíjet a válet se na pláži“. Komentátor deníky Standard poukazuje na to, že Bulharsko má sedm pamětihodností zapsaných v seznamu UNESCO, pyšní se Thráckou kulturou starobylejší, než je ta Řecká, k vidění jsou středověké kláštery a hrady. Země ale prý svou nabídkou láká jen milovníky slunění a alkoholu. „Ukazujeme pořád jenom svoje špatné stránky, ty dobré skrýváme,“ konstatuje ve vrcholící turistické sezóně Konstantin Sabtschew.Že by inspirace pro debaty o turistické nabídce v Česku, tedy hlavně v Praze?

17:00
Dopis z PrahyJUDr. Jan Křivánek, zástupce ve Švýcarsku zadrženého Tomáše Pitra, dnes napsal: „Pan Pitr dlouhodobě namítá, že v řízeních, které se proti němu vedla, byla opakovaně porušována jeho práva na spravedlivý proces nejen orgány činnými v trestním řízení, ale Českou republikou obecně, protože do těchto řízení zasahovaly nezákonně jiné státní orgány a představitelé státu.“ Připomeňme, že jeden z nich (premiér), prohlásil, že Pitr obviněný za pouhé daňové úniky, je „nepřítel státu“.Tak to se experti formulující důvody, proč má být pan Pitr vydán do Česka, zapotí!

18:00
Streetart nakonecPodívejte se na kreaci umělců Davida Ellise a muže, který si říká Blu. Inspirace pro chvíle, až budete doma malovat.Užijte si víkend!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].