Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 27. 5. 2011

Chu políbil Kima • Autor: Globe Media /  Reuters
Chu políbil Kima • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno vážení čtenáři, páteční vysílání začínáPočasí zatím nestojí za moc. Alespoň v Praze. Na druhou stranu můžeme být dnes vysoce produktivní, protože nás nebude dusit dusno. Můj nový chytrý telefon říká, že ani odpoledne nebude víc než 18 stupňů. Jen si nejsem jistý, jestli ta předpověď neplatí pouze pro mou pracovnu.Zapomenout bychom dnes určitě neměli na parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří v roce 1942 při operaci Anthropoid provedli úspěšný atentát na Reinharda Heydricha.Před 127. lety (1884) se narodil spisovatel Max Brod.V roce 1958 poprvé vzlétl prototyp slavného amerického stíhacího letounu McDonnell Douglas F-4 Phantom II.První píseň dnešního dne bude trochu vykopávka, ale to vůbec nevadí…

08:08
První dobrá zpráva dnešního dneNemohu si pomoct a musím se s vámi podělit o dobrou zprávu zcela lokálního významu. Možná natolik lokální, až je bezvýznamná. Ostatně posuďte sami:Na dvou ořešácích, které mám na zahradě, se objevují nové pupeny. Na začátku května je během jedné noci úplně spálil mráz (a s nimi i meruňky, jabloně a švestku) a vypadalo to, že už se nevzpamatují. Úroda sice letos nebude žádná, ale alespoň budou mít listy a budou moct dýchat. A jak to vypadá s vašimi stromy (máte-li nějaké)?

09:05
Nový díl nekonečného seriálu o Věcích veřejnýchVětšina českých zpravodajských serverů se dnes zabývá novou várkou informací z kuchyně Věcí veřejných. Někdejší manažerka pro vztahy s veřejností Alena Maršálková v rozhovoru pro HN uvedla, že Vít Bárta skutečně korumpoval odbojné politiky ve své straně. Maršálková prý také pomáhala Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi uschovat obálky se statisíci, které jim měl Bárta předat jako „držhubné“.Portál iDnes.cz navíc přinesl článek o tom, jak VV před volbami zařídily internetovou „gerilu“. Partyzáni z řad studentů šířili v on-line diskuzích pozitivní obraz o straně, na což prý občas dohlížel i sám Vít Bárta. Aby nebyli podezřelí, nesměli prý zpočátku chodit ani na oběd.Jsem zvědavý, s jakou odpovědí přijde vedení VV. Možná, že se v pondělí dozvíme, že ony obálky se statisíci pro Škárku a Kočí byly pouze doplatkem za předvolební klikání v anketách a diskuzích. Člověk aby si pomalu kreslil pavouka a časovou osu, aby se v tom nekonečném kolotoči vzájemných nařčení kdo koho korumpoval neztratil.

09:55
Chu políbil KimaObjetím a polibkem s prezidentem Chu Ťin-tchaem skončila návštěva severokorejského vůdce Kim Čong-ila v Číně. Šlo již o třetí výpravu za poslední rok, což si většina analytiků vykládá jako důkaz o čím dál horší ekonomické situaci Severní Koreje. Soudě podle prostoru, který návštěvě věnovaly čínské sdělovací prostředky, vše probíhalo ve velmi přátelské atmosféře.Co přesně se během setkání domluvilo, není jasné - zatímco čínská média informují o tom, že Kim „vyzývá k rychlé obnově rozhovorů o jaderném odzbrojení“, severokorejská strana mluví o nutnosti odzbrojení na celém Korejském poloostrově…Vždycky mě zajímalo, kolik asi Kim Čong-il vlastní těch zelených obleků a jestli v nich chodí jen před kamery. Třeba má jen jeden a hned jak nastoupí do svého pancéřovaného vlaku, převlékne se do tepláků…Přidávám jedno veselé hudební video. V hlavní roli armáda KLDR a její dokonale nacvičený pochod.

11:05
eBay zažaloval společnost GoogleU vyššího soud v kalifornském okresu Santa Clara, který z větší části tvoří slavné Sillicon Valley, podala společnost eBay a její divize PayPal žalobu na konkurenční společnost Google. Předmětem žaloby je údajné zcizení utajovaných obchodních informací souvisejících se systémem platby přes mobilní telefony.Dva bývalí vysoce postavení zaměstnanci eBaye a PayPalu, Osama Bedier a Stephanie Tileniová, měli po svém nedávném odchodu do Googlu prozradit zcela zásadní informace týkající se vyvíjeného systému pro bezhotovostní platby prováděné pomocí mobilního telefonu. PayPal prakticky zcela ovládá trh s platbami na internetu a Google se již jednou pokusil jeho prvenství ohrozit pomocí své služby Google Checkout (spuštěné v roce 2006), ale neúspěšně. Placení pomocí „chytrých“ mobilních telefonů s operačními systémy je teprve na začátku cesty, ale podle mnohých odhadů v něm půjde o zisky v řádu bilionu dolarů. Já osobně platím nejraději v hotovosti, ale na internetu to jde špatně. Většinou není kam poslat obálku s drobnými.

12:10
Americké námořnictvo porazilo Mickey MouseJedné ze čtyř hlavních složek americké armády, americkému námořnictvu (US Navy) se poslední dny daří. Před měsícem jeho příslušnicí dostali Usámu bin Ládina, včera zvítězilo nad společností Walt Disney Co.Ta se totiž rozhodla přiživit na úspěchu v podobě likvidace nejhledanějšího teroristy světa a dva dny po úspěšné operaci podala u amerického patentového úřadu žádost na zaregistrování slovního spojení „SEAL Team 6“ a exkluzivní práva na jeho komerční využití.Jednotka SEAL amerického námořnictva je jedním z několika speciálních útvarů americké armády a dělí se dále na tzv. týmy. Team 6 je všeobecně vžité (a nesprávné) označení pro její nejtajněší část odpovědnou za nejsložitější a nejriskantnější mise (a tedy i zabití bin Ládina). Oficiálně však žádný Team 6 neexistuje - plný název jedné z nejutajovanějších jednotek světa zní „United States Naval Special Warfare Development Group“, zkráceně DevGru.Po nepřímých protestech námořnictva a všeobecnému posměchu se Disney rozhodl svou žádost stáhnout. Pominula tak hrozba vleklého soudního sporu, ve kterém by námořnictvo jen těžko hledalo argumenty - oficiálně přece nic jako SEAL Team 6 neexistuje. Tento v podstatě komický případ ukazuje, jak neobvyklým problémům musí nejmocnější armáda světa čelit. V rámci Pentagonu existuje celé oddělení zodpovědné za komerční vztahy s veřejností (filmová tvorba, loga apod.), ale i to je na podobné případy krátké. Jisté je, že se v Disneylandu atrakce „Usámova jízda“ asi nedočkáme…

13:15
Vědci dokáží zmenšit či zvětšit lidské těloTedy skoro. Tým švédských vědců z institutu Karolinska pod vedením Henrika Ehrssona v praxi ověřil, jak lidé díky velikosti vlastního těla vnímají vzdálenosti a rozměry.Za pomoci různě velikých modelů dolních končetin, jejichž obraz promítali pokusným osobám do zorného pole, navodili celkem bez potíží pocit, že je člověk obrem nebo trpaslíkem malým jako panenka. Když poté měli dotyční odhadnout velikost jednoduchých objektů a se zavřenýma očima k nim dojít, odhadované vzdálenosti se značně lišily. Čím „menší“ pokusná osoba byla, tím větší odhadovala vzdálenosti a naopak.Potvrdil se tak předpoklad, že vnímání velikosti vlastního těla hraje velkou roli při propočítávání vzdáleností, což lidský mozek dělá prakticky neustále.Podle doktora Ehrssona bude teoreticky možné navodit člověku např. iluzi, že je mikroskopický robot a využít toho při složitých chirurgických zákrocích.

14:15
ČSSD aktualizovala stínovou vláduSociální demokraté dnes představili novou podobu své stínové vlády. David Rath v čele rezortu zdravotnictví nebo Lubomír Zaorálek na ZAMINI asi nikoho nepřekvapí. „Staronový“ je Zdeněk Škromach, který dostal celkem logicky Ministerstvo práce a sociálních věcí. Na postu pomyslného premiéra stojí samozřejmě Bohuslav Sobotka.Novinku představuje pět „odborných mluvčí“, kteří mají na starosti přesně vymezenou problematiku - zde najdeme např. Vladimíra Špidlu, Marii Benešovou nebo bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra.Sobotka se nechal slyšet, že věří, „že budou dobrým týmem, který osloví veřejnost reálnými vizemi“. Nakonec proč ne. Jsem velmi zvědavý na vize z úst stínového ministra kultury Vítězslava Jandáka nebo ministra pro místní rozvoj Petra Hulinského…
Raději si dáme zase nějakou písničku. Slunce se nakonec ukázalo, takže zkusíme něco trochu letního…

15:14
Srílanský prezident obhajuje armáduVe svém projevu na oslavách dvouletého výročí ukončení občanské války se prezident Mahinda Rajapaksa jasně postavil za armádu a způsob, jakým sváděla boj s Tamilskými tygry. Jde celkem zjevně o reakci na nedávné nařčení ze strany OSN, podle jejíchž expertů zahynuly při závěrečných „vyčišťovacích“ operacích tisíce civilistů, většinou v důsledku dělostřelecké palby.Rajapaksa mimo jiné řekl, že „naši vojáci měli v jedné ruce zbraň a v druhé listinu lidských práv“. Armáda prý neprojevovala žádnou nenávist vůči jedincům a ani skupinám.I dva roky po ukončení vleklého konfliktu těží současný prezident z vítězství značnou popularitu a odmítá mezinárodní vyšetřování údajného spáchání válečných zločinů během konfliktu. Dopouštět se jich měly nejen vládní síly, ale také separatisté.Tak nevím - na straně Tamilských tygrů není v podstatě koho soudit a byli to myslím především oni, kteří provedli desítky sebevražedných atentátů, používali dětské vojáky a prováděli etnické čistky. Ale nejsem expert na tuto oblast, takže nevím, kdo je tady vlastně ten horší. Armáda podle některých zpráv používala i chemické zbraně a popravovala bez soudu sympatizanty hnutí. Kdo v tomto případě víc lže, to lze jen těžko zjistit.

16:09
Nová flotila do Gazy?Při prolézání internetu jsem narazil na dnes publikovanou on-line petici na podporu humanitární flotily která se v čele s americkou lodí Audacity of Hope údajně pokusí na konci příštího měsíce o prolomení námořní blokády pásma Gazy.Za akcí, která jasně odkazuje na loňský pokus v čele s plavidlem Mavi Marmara, stojí podle všeho v podstatě tytéž organizace. Opět má jít o skupinu několika plavidel s různorodými pasažéry včetně lékařů, umělců, novinářů, profesorů a aktivistů, kteří se nenásilnou formou pokusí prolomit izraelskou námořní blokádu (alespoň tak je připravovaná plavba prezentována).Spojené státy už prý varovaly Turecko, aby se k akci nepřidávalo a nevyostřovalo už tak velmi napjaté vztahy s Izraelem. Turečtí vládní představitelé odpověděli podle očekávání - jde prý o civilní/občanskou aktivitu a vláda nemá žádnou možnost tuto věc ovlivnit. A Izrael? Jeho námořnictvo se na možné zastavení flotily připravuje už týdny a bere tuto akci velmi vážně. Tentokrát hodlá zvolit zcela jiný postup a zastavit lodě bez zranění či ztrátách na životech.No, uvidíme, jak se celá věc bude dále vyvíjet. Jisté je, že v příštích dnech uslyšíme o této spanilé plavbě čím dál více. Už jen proto, že jedním z plavidel směřujících do Gazy má být i Mavi Marmara.

17:40
Konec vysíláníDnešní DJ se s vámi loučí a děkuje za pozornost. Těším se na vás už za týden.A pokud nevíte, co s načatým večerem, vydejte se do kostela. Za malou chvíli se jich po celé ČR v rámci akce Noc kostelů otevře 920, takže ať už jste kdekoliv, nebudete to mít daleko. Jen si nezapomeňte deštník.Nebo si můžete jen tak zakřepčit za doprovodu Hueyho „Piano“ Smithe a jeho hitu „Don't You Just Know It“ z roku 1958.Hezký víkend!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].