Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 23. 7. 2010

Bouře se ženou i do Mexického zálivu / Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Bouře se ženou i do Mexického zálivu / Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

07:45
Dobré ráno deštivéJak meteorologové vybádali a oznámili, nadcházející víkend bude chladný a deštivý. DJ k tomu dodává, že zřejmě i melancholický a zádumčivý. Včera zemřel protikomunistický odbojář Milan Paumer, „ten třetí“ ze skupiny bratří Mašínů. Na rozdíl od obou bratrů se rozhodl vrátit do Česka s misí vysvětlit, o co v odboji proti komunistům šlo. Docela se mu to dařilo.

08:18
Kdo bude příští prezident?Premiér Nečas už předběžně navrhl, aby se hlavou státu stal dosavadní šéf senátu Přemysl Sobotka. Koaliční partneři návrh vyloženě neodmítli, na debaty nad jménem kandidáta je ale podle nich příliš brzy. Důležitější je prý prosadit přímou volbu prezidenta.Ať už se prezident bude volit jakkoliv, na debaty o jménech kandidátů není nikdy brzy. Pokud nemá volba v roce 2013 proběhnout stejně zmateně, jako ta minulá, měla by už rok předem panovat shoda na jménech kandidátů. Navrhujte, navrhujte. Jeden Sobotka je málo.

08:53
O čem píší dnešní novinyMfD detailně popisuje, jak probíhá korupce v armádě při správě vojenských nemovitostí. Lidové noviny si všímají plánovaných rozpočtových škrtů na ministerstvech; nejvíc se podle nich bude muset šetřit na ministerstvu školství (3 miliardy). Právo při analýze majetkových přiznání politiků odhalilo, že naši volení zástupci si ze všeho nejvíc kupují auta a pořizují hypotéky. Hospodářské noviny přinášejí slib ministra obrany Alexandra Vondry, že korupce v armádě za jeho vládnutí skončí.

09:54
Bonnie vyhnala záchranářeNejen Českem se prohánějí bouře. Na pořádný vítr pojmenovaný Bonnie se chystá i celý Mexický záliv, což má za následek evakuaci záchranářů snažících se zabránit úniku ropy z poškozené vrtné plošiny britské společnosti BP. Díru do mořského dna, odkud ropa vytéká, už se podařilo zakrýt. Podle záchranářů ale není jisté, jestli kryt vydrží. Definitivně vyhráno bude prý až za čtrnáct dní.Na youtube teď kolují posměšná videa z předvolební prezidentské kampaně amerických republikánů, ve kterých kandidáti nadšeně halekají „drill, baby drill!“(vrtej, baby vrtej) a vysvětlují, že otvírání nových ropných vrtů na moři je nezbytné pro národní bezpečnost. Něco podobného ovšem tvrdil po svém zvolení prezidentem i demokrat Obama. Tomu se říká smůla.

11:01
Řidiči, bojte se, policie vyráží na silniceKvůli vysokému počtu obětí dopravních nehod během prázdnin (v červenci zatím 80 mrtvých, o 5 víc než vloni), chystají policisté v Česku 70 „dopravněbezpečnostních“ akcí. Přeloženo do češtiny: budou sbírat řidičům body. Navíc mají celý víkend pokračovat bouřky. O důvod víc, proč zpomalit.Podle celkových statistik se zdá, že bodový systém funguje a počet mrtvých na silnicích setrvale klesá. Doufejme, že to letošní prázdniny neobrátí. Proto DJ vybírá první dnešní rock n' roll s názvem Slow Down.

12:09
…ale je hudba!K obědu si tématicky dáme Léto, od Vivaldiho. Hudebně se tam ztvárňuje cosi jako letní bouře. Pod taktovkou Herberta von Karajana je obzvláště temná. Hned potom následuje podzim.

12:32
Manažeři radí: snižujme emise a vydělávejmeSedmadvacet manažerů nadnárodních společností (mj. Vodafone, Tesco, Nestlé, Allianz či Lloyds) napsalo dopis do Financial Times, podle kterého snižování emisí povede k vyšší konkurenceschopnosti Evropy a k hospodářskému růstu. Budoucnost je podle manažerů v nízkouhlíkových technologiích. Evropa by kvůli tomu měla nasadit co nejpřísnější emisní limity.Nový český ministr životního prostředí Pavel Drobil si to ovšem nemyslí. Jak nedávno prohlásil, ekologie by neměla překážet průmyslu a oznámil, že nepodpoří evropskou snahu o snížení skleníkových plynů. To budou mít ve Francii, Německu a Británii (tam prosazuje snižování emisí ministr energetiky) radost!

14:00
O víkendu potopaVečer má zase pršet, v Plzeňském a Jihočeském kraji hrozí povodně. Meteorologové zároveň potvrzují dřívější předpovědi, že maximální teplota vzduchu bude v celé zemi jen 15 stupňů Celsia.Pokud se chystáte na vodu, vezměte si neoprén, pláštěnku a dobrou vestu.

14:28
Jak vlastně hraje Česká filharmonie?Náš přední český orchestr se dostane na přední stránky novin minimálně jednou za rok. Tu odstoupí šéfdirigent kvůli nepřejícným recenzím, tu se hráči přou o nahrávací práva či ministr kultury odvolává a znovu jmenuje ředitele orchestru. Jak ale vlastně filharmonie hraje? Kam směřuje? A kam by směřovat měla? Tahle diskuse tu chyběla, až teď se objevil první pokus. Muzikolog Petr Kadlec se pře s členem umělecké rady orchestru Jaroslavem Pondělníčkem.

16:11
Vladimír Špidla míří do senátuBývalý předseda ČSSD a eurokomisař Vladimír Špidla půjde za svoji stranu do podzimních senátních voleb. Sociálním demokratům jde o hodně. Pokud se jim podaří získat dvanáct volebních obvodů, mohli by v Senátu získat většinu a stát se silnými hráči při budoucí volbě prezidenta. Nasazují proto do voleb známá jména, jako jsou vedle Špidly hejtmani Jaroslav Palas, Martin Tesařík nebo Stanislav Eichler.Nevím jestli zrovna Palas, ale Špidla by se mi jako senátor rozhodně zamlouval.

17:03
Další povolební škatulataAčkoliv úřednický ministr financí Eduard Janota hlásil, že po volbách odejde do soukromého sektoru, setrvává v sektoru státním (i když notně výdělečném). Stane se jedním z dvanácti členů dozorčí rady ČEZu.Své dozorování může rovnou začít analýzou zprávy Ekologického právního servisu, podle které cena výstavby bloků uhelných elektráren realizovaných ČEZem v Česku je o 52% dražší, než cena výstavby uhelných elektráren s vyšší účinností v jiných zemích, zejména pak v sousedním Německu. Muž s pověstí poctivého odborníka na čísla by do téhle věci mohl konečně vnést jasno.

17:47
Užijte si víkend a omezte hnojeníJak ukázaly satelitní snímky, na hladině Baltského moře se rozrostl zelený koberec vodních řas velký jak Německo. Může za to horké léto, bezvětří, ale hlavně zemědělská hnojiva, která do moře přinášejí Evropské řeky. Řasy odebírající z vody kyslík ohrožují život v moři, komplikují lodní dopravu a odpuzují turisty. Jakmile přijde vítr a s ním vlny, koberec řas se opět roztrhá. Problém s přehnojenou vodou ale setrvává.Co dělat? Snad pro tento víkend vynechat hnojení při práci na zahrádce. Platí to především pro Andreje Babiše!DJ se s vámi loučí. Mějte se krásně!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].