Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 21. 5. 2010

Tohle již v Nizozemí nechtějí / Foto Matěj Stránský • Autor: Matěj Stránský
Tohle již v Nizozemí nechtějí / Foto Matěj Stránský • Autor: Matěj Stránský

08:00
Dnes slavíme Světový den kulturní rozmanitostiAle jak vlastně? Co třeba nedat si oblíbeného hamburgera v jedné ze známých fastfoodových sítí, neobout si adidasky a neposlouchat dnes anglicky zpívanou hudbu? Proč se ale takhle trápit? Stačí, když popřejeme všem Monikám kolem sebe k jejich dnešnímu svátku. I tento zvyk patří koneckonců ke kulturní rozmanitosti.

09:00
Belgická církev uznává kolektivní vinuBelgičtí katoličtí biskupové zveřejnili dopis, ve kterém uznávají kolektivní vinu za zamlčování sexuálního zneužívání v církvi. Slíbili zároveň, že udělají všechno proto, aby se něco podobného už neopakovalo. Omluvou má být vysvětlení, že zamlčování patřilo k tehdejší situaci ve společnosti. Církev zatím tvrdila, že sexuální zneužívání je čistě selhání jednotlivce a celý systém za to nenese žádnou zodpovědnost. I když je dobrým znamením, že se biskupové v Belgii přihlásili ke kolektivnímu zamlčování, je otázkou, jestli tak konkrétní viník není automaticky omluven a už se od něj neočekává žádné přiznání.

10:30
Ženy do čela firem, jinak přijdou pokuty!Evropská unie tlačí na firmy kotované na burze, aby zvýšily počet žen v managementu. Zatím nestanovila konkrétně podíl žen ve vedení, ale už hrozí, že pokud se situace do roku 2012 nezmění, začne vymýšlet pokuty a určovat procentuální obsazení žen ve vrcholových funkcích."Evropská unie" je v tomto případě evropská komisařka Viviane Redingová. Právě ona s tím přišla. Být na místě - například - šéfa ČEZu Martina Romana (ve vedení megafirmy je jedna jediná žena), začala by být dnešní dýdžejka lehce nervózní. Tato Lucemburčanka totiž už několikrát prokázala, že co si vezme do hlavy, za tím si tvrdě jde. Pamatujete si na kritiku bruselské regulace cen roamingu ze všech stran a to, že letos máme esemesky a zahraniční hovory už třetím rokem všichni levnejší? Tak to byla ona.

10:34
Dnešní noviny: obce bankrotujíDnešní Lidové noviny píší, že až 26 českých obcí se nachází na pokraji bankrotu. Většina z nich se dostala do problémů, kvůli nižším příjmům z daní, celkový dluh českých obcí je dosahuje v současnosti až 80 miliard korun. Mladá fronta DNES se na své titulní stránce věnuje lídrům politických stran a tvrdí, že nejvíce u veřejnosti naráží předseda ČSSD Jiří Paroubek. Hospodářské noviny připomínají dnešní důležitou schůzku evropských ministrů kvůli záchraně eura. Evropská měna se v těchto dnech pohybuje na hranici minima vůči dolaru, některé světové banky odhadují, že by euro mohlo spadnout až na 1:1 vůči dolaru.

11:00
WHO chce omezit otevírací dobu v barech kvůli alkoholismuSvětová zdravotnická organizace (WHO) přijala novou strategii pro boj proti alkoholismu. Členové WHO souhlasili s přijetím nezávazných opatření jako snížení limitů alkoholu v krvi řidičů nebo omezení otevíracích hodin v barech. Ačkoliv na následky pití alkoholu umírá stále více lidí, WHO dlouhá léta o rizicích mlčela. Pravděpodobně se ale nic nezmění - dohoda má totiž pro státy pouze nezávazný charakter a není nijak vymahatelná, stejně jako podobná strategie proti kouření z roku 2005.

11:43
Joschka Fischer: Bez Merkelové by se Evropě dařilo lépeNěmecká kancléřka Angela Merkelová v Evropě naprosto pohořela, kritizuje na webových stránkách německého týdeníku Der Spiegel někdejší zelený ministr zahraničí Joschka Fischer. Angela Merkelová podle něj Evropu brzdí, protože bez ní by společenství mohlo reagovat na krizi daleko dříve. Kancléřka tak podle Fischera přivedla Německo do izolace, a proto musí země nést v budoucnu velkou finanční zodpovědnost. Fischer si také nezapomněl šťouchnout i do svého nástupce ve funkci Guida Westerwelleho za jeho pasivitu v evropských otázkách.

13:05
Polední songJako už tradičně, tady je obědové hudební menu. Je to už starší a docela depresivní kousek, který ale paradoxně velmi nakopne. Taková hymna konce 90´s. ZDE.

13:51
V Nizozemí zakázali squattyTeď ještě jedna zpráva ke Světovému dni kulturní rozmanitosti: Po třiceti letech se v Nizozemí oficiálně zakazuje obsazování cizích domů. Příznivci squattingu se obávají, že tím utrpí rozmanitost tamní kultury a zmizí nejen řada alternativních divadel a klubů, ale především poslední stopa otevřené atmosféry v jinak podle nich přeregulovaném a komerčním státě.

14:32
Mistři Evropy v ochraně životního prostředí jsou ŠvédovéNejlépe v Evropě chrání životní prostředí Švédové, hned za nimi Švýcaři a Norové. Žebříček zveřejnil magazín Reader´s Digest na základě vyhodnocení několika ekologických studií. Česko se mezi 29 hodnocenými zeměmi umístilo na 18. místě. Popis švédského modelu zní jako z učebnice ekologie: Vybraná nemocnice je chlazena sněhem, který napadne v zimě, kanceláře zase ochlazuje mořská voda a u dálnice E14 budou čerpací stanice nabízet bioplyn, etanol, řepkovou naftu i servis pro elektromobily. Do roku 2020 má polovina švédské energetické produkce pocházet z alternativních zdrojů a o deset let později by měla auta přestat být závislá na benzinu a naftě. Na konci ekologického žebříčku se mimochodem umístilo Lucembursko, Bulharsko a Řecko.

15:56
Zahraniční tisk: Britové zveřejní platy úředníků a Francouzi jsou proti fotbalovým stadionům Španělský deník El Periódico de Catalunya píše o plánovaných úsporách španělské vlády, která věří, že společně s ostatními zeměni eurozóny zachrání euro. V Belgii se úspory staly centrálním předvolebním tématem a list De Standaard upozorňuje, že země musí změnit svůj styl. Donedávna vlády připravovaly rozpočty s velkými rezervami a Belgičané si proto mysleli, že je vše zadarmo. To se však musí změnit. V Rumunsku i Řecku jsou lidé kvůli státním úsporám demonstrovat na ulici, Řekové své vládě podle deníku To Ethnos zazlívají, že se dostali pod správu okupantů ze zahraničí. Polské noviny kritizují premiéra Donalda Tuska za nefungování protipovodňové pomoci a britský deník The Times chválí vládní program nové koalice, který přinese do společnosti více otevřenosti. Koalice plánuje například zveřejnění výše platů a výdajů státních úředníků. Devět osobností se vyslovilo v dnešním vydání francouzského deníku Libération proti fotbalovým stadionům. V době hospodářské krize je jejich udržování zbytečně nákladná záležitost a navíc se na těchto místech koncentrují projevy nenávisti a násilí. Zdroj: http://www.eurotopics.net/

16:22
Mistrovství světa v hokeji v roce 2015 bude v ČeskuČesko bude v roce 2015 pořádat hokejové mistrovství světa, zápasy se budou hrát na stadionech v Praze a v Ostravě. Na kongresu Mezinárodní federace se Česko se svou kandidaturou o šampionát prosadilo proti Ukrajině. Naposledy se u nás mistrovství konalo před šesti lety, tehdy jsme ve čtvrfinále podlehli Američanům.

17:50
Policie opět vyšetřuje Dohnala Protikorupční policie zahájila tento týden již druhé stíhání na šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala. Policisté Dohnala obviňují ze zneužití pravomoci veřejného činitele, protože odmítl poslancům dát podklady pro kontrolu úřadu. Už od dubna je Dohnal stíhán za využívání luxusního bytu placeného ze státních peněz. Dohnal se proti obvinění ohradil, kauza je podle něj čistě politickým tlakem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].