Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 2. 7. 2010

Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

07:59
Víme, zda se dožijete sta letVědci poprvé shromáždili dost informací o genech, aby dokázali s vysokou pravděpodobností určit, který člověk se dožije sta let. Takovou šanci má dnes ve vyspělé civilizaci pouze jeden ze šesti tisíc lidí, píše BBC. Vědci prozkoumali genom tisíce staletých lidí a našli 150 genetických znaků, které je předurčují k dlouhověkosti. Dnes jsou tedy teoreticky schopni zjistit šance kohokoli z nás, že si bude užívat důchod pěkně dlouho. Zajímavé je, že v podobném průzkumu hledali skupinu dlouhověkých a zjistili, že v Americe žijí nejdéle členové křesťanské komunity Adventistů sedmého dne (88 let). Podle profesora Thomase Perlse je to logické, protože tito lidé jsou vegetariáni, nepijí, nekouří a stres zvládají lépe díky víře. Jenže podle nejnovějšího výzkumu právě za hranicí věku 88 let už nastupuje nemilosrdně genetika a bez ní nemáte šanci dožít se stovky. Myslím, že by bylo dobré také prozkoumat, kolik lidí se vlastně chce dožít sta let. Vás dnešní DJ mezi ně rozhodně nepatří, jeho skromný požadavek je přežít dnešní horký den, který snad neskončí jako v této písničce.

08:47
Jak chce Nečas ušetřit 6 miliardKoaliční trojka K9 (snad tato mediální zkratka nemá připomínat onu nešťastnou ponorku K19) se včera dohodla na plánu, jak ušetřit na stavebním spoření. Právní kličkou mimořádného zdanění 50 procenty sníží podporu stavebního spoření z ročního příspěvku 3000 korun na 1500, píší dnešní HN. Pocítí to už letos pět milionů lidí a Nečasova příští vláda odhadla úsporu státních financí na 6,6 miliardy korun. Váš DJ se podíval, jak je to na Slovensku: tamní levicová vláda (která ovšem právě končí) podporuje stavební spoření maximální částkou 66,39 eur ročně, což je necelých 1800 českých korun.

09:47
Ruská média se vysmívají Putinovi za jeho špionomániiPříběh jedenácti ruských špionů chycených v Americe je opravdu fascinující. Včera u soudu odmítli říct svá pravá jména, píše The New York Times. Jediná s pravým jménem je novinářka Vicky Peláezová, její manžel Juan José Lázaro však odmítl prozradit své pravé jméno, neboť, jak řekl, „nezradím svou věrnost Službe“ (myšlena ruská tajná služba). Věrnost konspiraci je opravdu úctyhodná, ale z agentů nejsou v Rusku žádní hrdinové, snad kromě krásné Anny Chapmanové, z níž se stala během jednoho dne mediální celebrita. Její pravé jméno Anja Kuščenková pomohla Američanům odhalit ruská média. Ruští novináři se podle Financial Times vysmívají Putinově vládě a její špionománii. Aleksander Golts, ruský spisovatel a specialista na bezpečnostní otázky říká, že ruští politici žijí v hluboké minulosti a neuvědomují si, že k tomu, aby zjistili například Obamovy postoje vůči Rusku nebo americkou energetickou politiku nepotřebují utrácet obrovské peníze za nasazování „ilegálů“, ale „číst americké noviny“.

10:25
Ten milion dolarů si nezasloužím, prohlásilRuský matematik Grigorij Perelman, jehož široká veřejnost začala vnímat spíše díky tomu, že odmítl milion dolarů, než díky tomu, že tento milion vyhrál vyřešením matematické hádanky, definitivně potvrdil, že milion dolarů nechce. Ruským médiím řekl, že si cenu nezaslouží, protože jen následoval cestu, kterou před ním prošli jiní matematici a bez nich by hádanku nevyřešil. Deník The Washington Post citoval matematika Williama Thurstona, který tento týden v Paříži oficiálně vyhlašoval vítěze: „Od Perelmana jsme se hodně naučili o matematice. Možná bychom si pro sebe měli něco vzít také z jeho postoje vůči životu.“

11:21
Obama se snaží regulovat Wall StreetAmerickému prezidentovi Obamovi se sice včera podařilo protlačit ve Sněmovně reprezentantů zákon, který bude přísněji regulovat banky, ale musel ustoupit od zavedení bankovní daně. Zákon, který ještě musí schválit Senát, je přesto největší změnou od 30. let, kdy po zkušenosti s finanční krizi zavedl Obamův předchůdce Roosevelt důsledné rozdělení bank na komerční a investiční a Amerika si díky tomu až do 70. let užívala finančního klidu. Zdá se, že Obama není tak hrdinským prezidentem jako Andrew Jackson v 30. letech 19. století, který řekl: „Banky se mě snaží zabít, ale já zabiji je.“ A na nějaký čas se mu to také téměř povedlo, když prezidentským vetem zabránil růstu velkých bankovních domů i založení centrální banky. Jackson nenáviděl bankéře a také papírové peníze (věřil jen mincím). Dnes by se divil, jak byl jeho boj marný.

11:55
Slovensko se chová trapně vůči EUOdcházející slovenský premiér Robert Fico odmítá podepsat dohodu EU o vytvoření záchranného balíku v objemu 440 miliard eur a odvolává se na to, že nastupující premiérka Iveta Radičová s takovou smlouvou nesouhlasí. Ta mu však odkazuje, ať jen to podepíše, vždyť je premiér a že její nová vláda nebude tuto smlouvu blokovat. Brusel je z toho celý vedle, posílá na Slovensko vzkazy, ať už to proboha někdo podepíše, protože bez slovenského podpisu nemůže záchranný balík začít fungovat. Faktem je, že Iveta Radičová a zejména příští ministr financí Ivan Mikloš tvrdě kritizují EU za záchranný balík i za pomoc euru (k té se Slovensko nepřidalo jako jediný člen eurozóny). Fico toho teď využívá. Zdá se, že nová slovenská vláda bude ještě euroskeptičtější než česká – Ivan Mikloš už připustil myšlenku, že Slovensko se solidárních aktivit uvnitř eurozóny nezúčastní a zároveň nebude od EU takovou solidaritu vyžadovat. Nebylo by lepší rovnou říct, že Slovensko si přeje vystoupit z EU?

12:55
V Rakousku budou narvané dálniceRakouské kluby motoristů upozorňují, že dnes odpoledne a zítra budou jejich dálnice úplně plné, protože začíná stěhování lidstva na dovolenou. A protože má být pořádně horko, doporučují vzít si sebou dostatek pití a jídla, aby lidé přežili dlouhé hodiny v kolonách. Váš DJ tu posedlost ježdění k moři v davu nechápe. Ale když už to musí být, pusťte si k čekání v zácpě R.E.M.

13:23
Všechno je jinak, píší to médiaAlexandr Vondra ještě v dnešním vydání MfDnes mluví o tom, co všechno chce udělat jako ministr obrany, a dnes ve tři čtvrtě na jednu se na webu www.ceskamedia.cz už píše, že podle „důvěryhodného zdroje“ ho vytlačil Pavel Drobil a Vondra má jít na zemědělství. V redakci Respektu jsme se nedávno bavili o tom, jestli je správné, že média každou chvíli přinášejí horké noviny – jakkoli neověřené – o personálních rošádách tvořící se vlády. Média lze částečně chápat, zejména deníky a weby, že v boji o přežití uveřejní i nezaručenou informaci, jen aby byly první. Jenže potom lze chápat také politiky, když se na média naštvou, protože za těchto okolností bude zázrak, když vůbec nějakou vládu dají dohromady.

14:08
Na školství půjdou čtyři miliardy navíc v roce 2012Noví učitelé nedostanou při nástupu 180 tisíc korun, jak žádal kandidát na ministra školství Josef Dobeš (VV), ale všichni dostanou přidáno, rozhodla dnes koalice. Státní maturity asi odloží. Kromě toho pokročila koalice k dosažení shody v tom, že vyřeší majetkové vyrovnání s církvemi, o které se pokoušela už vláda Mirka Topolánka, ale nepodařilo se jí to. I na Slovensku se pokoušejí učitelům přidat, ale koalice přišla s nápadem, že platy učitelů se budou lišit podle regionů (tak, aby byly nad průměrným platem v daném regionu). Faktem je, že rozdíly v průměrných příjmech podle regionů jdou na Slovensku do tisíců korun.

14:53
Důchodová reforma bude, Špidla se obává vlády oligarchiePetr Nečas a příští koaliční vláda už oznámila, že se vrhne na důchodovou reformu, kterou bude provádět podle závěrů Bezděkovy komise. Ta není zdaleka tak razantní jako slovenská reforma, kde si mladí lidé už několik let spoří na soukromých účtech a poměr odvodů je v jejich případě 9:9 procent – tedy napůl do soukromých fondů, napůl do státní Sociální pojišťovny. Nicméně v této souvislosti stojí za to přečíst si blog Vladimíra Špidly na serveru aktuálně.cz.Špidlovy argumenty jsou zajímavé a já se musím přiznat, že po zkušenosti ze Slovenska mám trochu obavy, že v Česku půjde o ideologický zápas, z něhož se vytratí racionalita. Na druhé straně, jsem přesvědčen, že Nečas si velmi dobře uvědomuje rizika slovenské cesty (obrovský dluh v Sociální pojišťovně) a poměr mezi odvody do soukromých fondů a prvního důchodového pilíře nastaví mnohem mírněji.

15:44
Chudí Britové umírají dřívVelkolepý britský národní program, který před léty prosadili labouristé s cílem zmenšit rozdíl mezi chudými a bohatými, není úspěšný. Jak píše deník The Guardian, poslední průzkum ukazuje, že nůžky se naopak rozevírají a chudí Britové umírají o deset let dříve než bohatí. Tak například mužský obyvatel londýnské čtvrti Blackpool se dožije průměrně 73,6 let, jeho protějšek z Kensingtonu nebo Chelsea má šanci dožít se 84,3 let. Profesor Alan Maryon-Davis říká, že pokud se chce britská společnost vnímat jako civilizovaná, taková propast a nespravedlnost „ničí zdraví lidí a je nefér“. To, že se labouristické vládě nepodařilo splnit svůj cíl, stojí prý ročně 3 300 životů (byť není jasné, jak se takový výpočet dělá). To, že se dnes už podruhé váš DJ věnuje délce života, neznamená, že je tímto tématem posedlý, jen mne zaujalo, jak se Britové dívají na sebe sama.

16:40
Berdych postupuje do finále Wimbledonu!Fantastický výkon Tomáše Berdycha - ve třech setech hladce vyprovodil Novaka Djokoviče z kurtu a je ve finále Wimbledonu. To jsou věci!

16:55
Neveselá data z USAStatiská data o nezaměstnanosti v USA za červen jsou nepříznivá, míra nezaměstnanosti sice klesla na 9,5 procent (z 9,7), ale jen díky dočasnému zaměstnávaní pracovníků federální vládou. Celkově vytvořili Američané 83 tisíc nových pracovních míst, ale 125 tisíc ztratili. Tato čísla posilují obavy stále většího počtu ekonomů, kteří varují, že růst zpomaluje natolik, že nestačí produkovat dostatek pracovních míst, píše The New York Times.

17:55
Brazilský smutekBrazílie prohrála s Holandskem 2:1 a vypadává z mistrovství světa ve fotbale, přestože vedla 1:0. Ten fotbal je opravdu divná hra. Prý ji hrá jedenáct hráčů proti jednácti a nakonec vždy vyhrají Němci. Uvidíme zítra.

17:57
Anketa o nejlepší letní písničku všech dobPodle slovenské agentury Sita, která se odvolává na americký singlový řebříček Billboard Hot 100 (billboard.com) je nejpopulárnější letní písničkou „všech dob“ skladba Summer in the City z roku 1966 od skupiny The Lovin´Spoonful. Tak tedy tady je. Hezký víkend a pozor na úpal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].