Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 16. 4. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

07:48
Na silnicích zemřelo nejméně lidí za posledních 40. letBěhem tří měsíců tohoto roku zemřelo na silnicích "jen" sto osmnáct lidí, oproti předchozímu roku poklesl počet mrtvých o třetinu. Klesl i počet zraněných.Dobrá zpráva. I když se podle policie na tom podepsalo špatné počasí, protože řada řidičů se nepouštěla do dobrodružství na zasněžených a zledovatělých silnicích. Ještě kdyby se k počasí připojila důslednější kontrola policie. 

08:38
Poslanec ODS Jan Špika hlasoval ve prospěch své firmyPoslanec Jan Špika z ODS hlasoval při projednávání zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie pro novelu, která nahrává kromě jiných také firmě Lumen, která staví sluneční elektrárny. Špika je členem dozorčí rady této společnosti a zároveň spolumajitelem sesterské společnosti Lumen Energy, která obchoduje s elektřinou. Podle šéfa Transparency International Davida Ondračky jde o střet zájmu a poslanec měl své angažmá v soukromých firmách předem ohlásit a zdržet se hlasování.Špikovo ano nebylo sice při hlasování rozhodující, ale dobré poslanecké mravy měly Špiku varovat. Jenže nevíme přesně, co jsou to dobré poslanecké mravy. Ty možná naopak našim zástupcům radí, aby jednali hlavně ve svůj prospěch.

10:05
Přelomový verdikt: Ústavní soud mění důchodyÚstavní soud před chvíli rozhodl, že český stát bude muset změnit systém výpočtu důchodů.  Vyhověl tím stížnosti podané Krajským soudem v Ostravě, podle nějž je výpočet důchodů nevýhodný pro lidi s vyšším příjmem. Stát má teď rok a půl na to, aby systém změnil. Verdikt Ústavního soudu zřejmě do budoucna ještě více zatíží státní rozpočet a pravděpodobně urychlí práce na rozjezdu důchodové reformy, která by mohla dopad na rozpočet minimalizovat.

11:12
Prach z islandské sopky zakryje co nevidět ČeskoDruhý den trvá vynucený klid na evropském nebi. Drtivá většina letišť na severu kontinentu je stále zavřená kvůli mračnům prachu vychrleným při včerejší erupci islandské sopky. České úřady oznámily, že pražské letiště Ruzyně bude pro všechny odlety a přílety uzavřeno zhruba během dnešního poledne, kdy se očekává, že mračno prachu zakryje Českou republiku. "Nelze bohužel říci, jak dlouho uzavírka potrvá. Není vyloučeno, že letiště bude uzavřeno i v sobotu," řekla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová serveru Aktualne.cz.

12:14
Chcete půjčit státu? Budete mít možnostPoslanci dnes schválili změny zákonů, potřebné pro vydání státních dluhopisů určených běžným občanům. Zatím však není jasné, zda dluhopisy vydá ještě tato vláda, nebo zda zůstanou legislativní podmínky připraveny až pro kabinet vzešlý z květnových voleb. Předlohy nyní posoudí Senát. Podle představ ministerstva financí by mělo jít v první vlně o dluhopisy v celkové hodnotě 10 miliard s desetiletou splatností. Konkrétní parametry, zejména úrokovou sazbu, stanoví ministerstvo až těsně před vydáním a budou se odvíjet od aktuální situace na trhu. Už teď je ale stanoveno, že jeden člověk si bude moci nakoupit dluhopisů pro domácnost maximálně za milión korun. Výnosy budou podléhat patnáctiprocentní sazbě daně z příjmů.

12:42
Radek John ze strany Věci veřejné odmítá vstup do jakékoli koaliceRadek John, předseda strany Věci veřejné, která má podle průzkumů šanci dostat se do sněmovny, sdělil, že se jeho strana v žádném případě nespojí po volbách se sociální demokracií, která "šíří vůči jeho straně nehorázné lži". Zároveň říká, že v průběhu vlády ODS se zdiskreditovali i někteří lidé z pravice a dokud v politice zůstanou, tak třeba ODS nemůže počítat, že by se Věci veřejné "spoluprací s nimi ušpinily". Netoužíme po vládě, což byla chyba řady předchozích malých stran, pro nás je klíčové zastavit korupci a zastavit zadlužování státu, vysvětluje John.Samozřejmě to zní pěkně, ale jak chce John z opozičních lavic, bez jakékoli spolupráce s velkými, byť ne zcela důvěryhodnými stranami, prosadit utrum korupci a zastavit zadlužování státu?

13:35
George Soros o tom, proč Německo musí spolknout hrdostNěmecko musí spolknout svou hrdost, jinak se Evropská unie rozpadne, tvrdí jeden z nejvlivnějších investorů na světě George Soros. Upozorňuje, že menší ochota Němců k ústupkům ve finančních transakcích v Evropské unii může mít pro Evropu velké následky. Němci čím dál, tím více protestují, že by právě oni měli být těmi, kdo platí za rozpočtové problémy jiných států, především Řecka. Angela Merkelová si podle Sorose nemůže vzhledem k nadcházejícím volbám v zemi pohněvat občany a proto nebude příliš ochotna platit na Řeky. "Ale bez německých financí začne unie stagnovat, nebo dokonce zařadí zpátečku," říká Soros.

14:57
Vzdušný prostor nad Českem je uzavřenPřede dvěmi hodinami byl uzavřen vzdušný prostor nad Českou republikou - kvůli sopečnému prachu z islandské sopky. Letadla nebudou moci nad Českem létat minimálně do zítřejšího rána. Klimatologové také upozorňují, že při delší sopečné erupci může přijít ochlazení. Oblak popela není dosud vidět pouhým okem, obloha je nyní ale o něco světlejší.

15:48
Poslanci chtějí, aby vláda zrušila obrovský tendr na těžbu dřevaVe sněmovně se dnes vášnivě debatovalo o tendru Lesů ČR - zakázce na lesní práce spojené s těžbou dřeva. Soutěž ve které šlo až o třicet miliard korun vypsalo ministerstvo zemědělství letos v únoru. Zadání soutěže v podstatě umožňovalo nezákonný pronájem lesů soukromým firmám, soutěž favorizovala hlavně obří firmy a ničila by menší regionální společnosti. Způsob vypsání soutěže už dříve kritizovala řada odborníků, podle nichž šlo především o tunel, který by navíc mohl státní lesy nenávratně poškodit. Usnesení poslanců nemá pro vládu závaznost, o osudu zakázky rozhodne Úřad pro hospodářskou soutěž, který také zadání tendru prověřuje.Zakázky vypisované Lesy ČR jsou kritizované pravidelně už deset let a po celou dobu nesou jasné stopy klientelismu a korupce. Některé soutěže byly zrušeny, jiné přinesly množství soudních sporů, pády ministrů a šéfů společnosti Lesy. Jak vidět, nikdo se za tu dobu neponaučil. V neprůhledných zakázkách při prodeji státního dřeva zmizelo od roku 1992 podle expertů na padesát miliard korun - a pokud současná soutěž vypsaná na deset let projde na ÚOHS, budeme koncem další dekády zase jen počítat škody. 

16:52
Podle STEM by ovládla sněmovnu levice Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM by sociální demokraté získali ve sněmovně 78 poslanců a společně s komunisty by ovládli dolní komoru parlamentu. ODS by nezískala ani padesátku poslanců a TOP 09 by skončila až za komunisty.Otázka: vznikne v takovém případě vláda ČSSD s tichou podporu komunistů nebo velká koalice? 

18:00
Svatý otec oslavil třiaosmdesáté narozeninyPapež Benedikt XVI. oslavil narozeniny. Jistá americká katolická organizace mu k tomu zazpívala píseň Happy Birthday. Den před svými narozeninami vyzval papež křesťany, aby se káli ze svých hříchů. Měl samozřejmě na mysli především své spoluvěřící, kteří byli v posledních měsících obviněni ze zneužívání dětí.Děkuji za pozornost a přeji všem pěkný zbytek dne i víkend. Jaroslav Spurný

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].