0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ10. 3. 201116 minut

Pátek 11. 3. 2011

Tsunami devastuje Japonsko. Jakub je u toho • Autor: Globe Media /  Reuters

07:37
Dnešní DJ vám přeje dobré ráno!Jak se tak autor těchto řádků dívá z okna, dneska to vypadá na dost zamračený páteční den. Slibuje proto, že se vám ho bude snažit rozjasnit, jak jen je v jeho silách.A na úvod si pustíme jednu pěknou páteční písničku.

07:45
John hledá výrazné tváře. Chce se jim postavit. Tváří v tvář.Právo zjistilo, že bude Radek John obhajovat post předsedy Věcí veřejných. Dnes prý oficiálně oznámí svou kandidaturu: „Rozhodl jsem se, že budu kandidovat. Zároveň však apeluji na další výrazné tváře VV, jak na celostátní politice, tak v regionech, aby také kandidovaly.“Autor těchto řádků přemýšlí, jak si má Johnova slova vyložit. Jako že by měl kandidovat také Bárta? Proč by to ale dělal? Vždyť takhle se mu strana přeci řídí mnohem líp, když mu John rozráží vzduch. Ale co když tu nějaká možnost je, že by firmu VV vedl skutečně někdo jiný? Uvidí se v květnu, kdy proběhne volba, zatím si pustíme jednu pěknou acokdyžtuje písničku.

Reklama

08:20
V Tokiu se třesou domy. Čeká se tsunami.Idnes.cz píše, že severovýchodním Japonskem otřáslo zemětřesení o síle 8,8 Richtera. Úřady proto varují obyvatele před tsunami: na sever už dorazila čtyřmetrová vlna, která prý smetla všechno, co jí stálo v cestě. V Tokiu se některé stavby třásly až dvě minuty.Autor těchto řádků přiznává, že mu představa zemětřesení nedělá dobře. Z přírody měl vždycky respekt a husí kůže se mu dělá i z obyčejné bouřky. Japoncům proto moc drží palce a posílá jim jednu pěknou zemětřesící písničku.

08:34
Havel kritizuje Vondru. A chce vyšetřit pravdu. Tu, která zvítězí nad lží. Prezident Václav Havel v dnešních Hospodářkách říká, že jeho přítel Alexandr Vondra udělal chybu, když aféru s ozvučením českého předsednictví EU vysvětloval jako spiknutí proti němu. „Důležité je vyšetřit pravdu, protože někdo přinejmenším chybit musel. Jinak se nemohlo sto třicet milionů ztratit. Saša Vondra bohužel mluvil o intrikách proti sobě dřív, než nás seznámil s podstatou věci,“ říká v rozhovoru.Autor těchto řádků s Havlem souhlasí, ostatně to není poprvé, ani naposledy, co s ním souhlasí, tenhle jeho selský rozum se mu vždycky líbil. A naopak ho mrzí, že ho Vondra - jak se zdá - ztrácí. Jak člověk začne věřit intrikám a spiknutím, tak to s ním jde skopce. Což ovšem neznamená, že po něm nejdou, že. Havlovi každopádně posíláme jednu pěknou intrikánskou písničku.

08:48
Jak jezdit levněji? Nejlíp tím, že se nikam nejede.Aktuálně.cz svým čtenářům radí, jak jezdit autem levněji. Máme si pořídit nový vůz, při dojíždění máme vyhazovat rychlost, včas podřazovat, nestát v zácpě, nevozit těžké věci, nevozit nosič, mít nafouknuté pneumatiky, používat kvalitní palivo a měnit olej.Autor těchto řádků si tyto rady poctivě pročetl a dospěl k závěru, že vůbec neprohloupil, když se svého vozu nedávno definitivně zbavil. Ne že by tím zásadně ušetřil, on ten vlak nebo autobus taky něco stojí. Ale nemusí si lámat hlavu s hustěním pneumatik a nosičem. Autorovi poučného textu nicméně posíláme jednu pěknou automobilovou písničku. 

09:08
Afrika chce Kaddáfího přemluvit po dobrém. No dobrá.Podle Novinek.cz odmítla Africká unie jakoukoli zahraniční vojenskou intervenci v Libyi. Dnes to řekl její komisař pro mír a bezpečnost Ramtane Lamamra. NATO přitom podmínilo i vyhlášení bezletových zón právě silnou regionální podporou.Autor těchto řádků na jedné straně chápe, že je unii představa zásahu NATO proti srsti, na druhou stranu ale marně přemýšlí, co je teda ochotna unie proti Kaddáfímu podniknout. Ovšem článek mu odpovídá: Lamamra vytvoří skupinku z nejvyšších představitelů pěti států, která odjede do Libye a tam násilí ukončí. No, to zní hezky pacifisticky, ale ne moc realisticky. Že by si Kaddáfí vyslechl kritiku od papalášů, zastyděl se a dobrovolně se vzdal vlády? No, možné to třeba je, proč ne, tenhle podivín už svět překvapil nejednou. Třeba teda překvapí znovu, k tomu mu pustíme jednu pěknou překvapující písničku.

09:31
Narostli jsme o 2,2 procenta. Prý je to míň, než se čekalo.Podle Českého statistického úřadu rostla loni naše ekonomika o 2,2 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu míň, než se čekalo.Autor těchto řádků je přesto téměř šokován, jak se tak kolem sebe dívá, nevidí ani ta 2,2 procenta, spíš mu občas přijde, že jde všechno zu grunt. Prý nás zachránil hlavně zpracovatelský průmysl, což jsou výrobny aut a elektrických strojů. No jo, prodat jsme vždycky uměli i babičku, horší už je to s tím, do čeho pak ty peníze vrazíme, výsledky bohužel opravdu na nějaký růst nevypadají. Pojďme si přesto pogratulovat a k tomu si pustíme jednu pěknou prodejnou písničku.

09:43
Tsunami devastuje Japonsko. Jakub je u toho.Idnes.cz přináší první záběry tsunami, která postihla Japonsko, na záběrech z města Onahama je vidět, co dokáže udělat šestimetrová vlna s auty i loděmi. Autora těchto řádků přesto víc zaujala reklama, jíž Idnes.cz záběry doprovází: jistou banku tam propaguje populární rybář Jakub oblečený v gumákách až po ramena a vyndavající z bouřlivé vody obří rybu. Citlivé redakci posíláme jednu pěknou citlivou písničku. 

10:33
Berlusconi chtěl, aby byla Ruby starší. Je totiž na mladší.Novinky.cz nabízejí další detaily kolem sexuálního skandálu Silvia Berlusconiho. Jistá marocká úřednice totiž prohlásila, že ji italský premiér chtěl uplatit, aby změnila datum narození tanečnice Ruby, jíž si coby sedmnáctiletou pozval na sexuální orgie. K soudu za sex s nezletiletou půjde Berlusconi 6. dubna.Autor těchto řádků přemýšlí, jestli Ruby nějak zásadně pomůže v jejím životním osudu, pokud Berlusconi bude nějak potrestán. Zároveň uvažuje, zda je nějaký rozdíl mezi tím, jestli je tanečnici živící se sexuálními službami 17 nebo 18, jestli to jako má nějaký závažnější dopad na její osobnostní rozvoj. Jak se tak autor těchto řádků díval na Rubyniny fotografie na webu, získal dojem, že je jí to - s výjimkou finanční stránky věci - tak nějak úplně jedno. Ruby posíláme jednu pěknou rubyovskou písničku.

10:46
A je to tady: narodilo se dítě, co má 78 kilo!V ostravské zoologické zahradě se podle ČTK narodilo vůbec první slůně v historii českých zoo. Sameček má 78 kilo a přežil útok své matky Vishesh, po kterém musel být od matky oddělen.Autor těchto řádků je rád, že si pamatuje věci až zhruba od školních let. Není mu sice známo, že by byl i on vystaven útoku své matky, jak se ale tak na sebe dívá do zrcadla, vůbec by se jí nedivil, kdyby v poporodní době využila svou výškovou i váhovou převahu. Teď už by neměla šanci. Slonici Vishesh posíláme jednu pěknou mateřskou písničku.

10:54
Dělnická mládež může pochodovat. Proč ne. Ale proč v Brně?Podle Novinek.cz Nejvyšší správní soud definitivně zrušil zamítavé rozhodnutí radnice městské části Brno-střed a povolil prvomájový pochod Dělnické mládeže městem.Autor těchto řádků pubertálním radikálům gratuluje, že si budou moci pěkně zapochodovat, dokonce by byl rád, aby nedělali nic jiného, než věčné pochodování, to by bylo pěkné, ale byl by rád, aby si do zblbnutí pochodovali někde jinde než v centru Brna, třeba na nějakém okrajovém parkovišti nebo zrušené silnici, tam by to bylo mnohem lepší, tam se můžou třeba upochodovat. Do pochodu jim pustíme jednu pěknou dupající písničku.
 

11:14
Budeme platit jako mourovatí. Další důvod vyhodit auto!Deník E15 informuje, že budou od poloviny příštího roku zpoplatněny mýtným všechny silnice první třídy, což je 5500 kilometrů. Do státního fondu dopravy tak přiteče miliarda korun navíc.Autor těchto řádků to už dnes napsal, tak to napíše znovu: ještě že už se auta zbavil. Váhavcům, kteří ještě nevědí, zda ho mají následovat, posílá další pěknou automobilovou písničku.

11:19
Dnešní DJ se jde rozloučit. Proto musí na chvíli pryč.Autor těchto řádků se teď na nějaký čas odmlčí, jde se totiž rozloučit s Věrou Jirousovou, která má od dvanácti hodin pohřeb ve Strašnicích. Děkuje za pochopení a okouzlující dámě posílá do nebe jednu pěknou smutnou písničku.

13:23
Dnešní DJ je zpět. Come on!!!Autor těchto řádků musí říci, že to bylo s Věrou Jirousovou smutné rozloučení. Nebyl sám, kdo ji neustále hledal v davu, který se s ní přišel rozloučit. Hrála k tomu tato pěkná rozlučková písnička.A my půjdeme dál…

13:29
Policie zabavila nebezpečnou polévku. Kuchařce hrozí pět let.Novinky.cz přinášejí pozoruhodný příběh Brňanky živící se výrobou drog, která se pokoušela před zasahující policií skrýt heroin na nezvyklé místo. "Nakonec vyhrála kulinářská zvídavost zúčastněné vyšetřovatelky, která paní domu nahlédla pod pokličku. V hrnci s gulášovou polévkou plaval igelitový sáček s osmnácti heroinovými psaníčky,“ uvedl policista Petr Nečesánek.Autor těchto řádků by rád věděl, jaký zážitek může přivodit taková heroinová gulášovka. Může konzument získat dojem, že ho po bytě honí obživlé hovězí? Paní, jíž nyní hrozí až pětiletý trest, posíláme jednu pěknou gulášovou písničku od dua, jež působí dojmem, že s onou heroinovou gulášovkou jisté zkušenosti má.

13:36
Jedna vlaštovka udělala jaro. Teď čeká na kamarádky.Autor těchto řádků obdržel mail od České společnosti ornitologické. Ta ho informovala, že v její databázi www.birds.cz má první letošní záznam vlaštovky obecné. „Včera ji viděl jeden kolega v Nymburku. Hlavní přílet vlaštovek však nastane až na přelomu března a dubna - v této době budou již mít zajištěn dostatek hmyzu.“Autor těchto řádků vítá vlaštovky s otevřenou náručí! Otevírá okno a vyhlíží kamarádky nymburské pionýrky. Zatím žádné nevidí, na cestu k němu jim každopádně posílá jednu pěknou vlaštovčí písničku.

13:44
Dnešní DJ doma kamion nemá. Nevytočil by se s ním do schodů.Autor těchto řádků byl uživatelem Karlem upozorněn, že mýtné na silnicích první třídy budou platit jen náklaďáky a autobusy, zatímco on informoval, že se to bude vztahovat i na automobily. Zároveň byl dotázán, zda má doma kamion. Rozhlíží se kolem sebe a musí konstatovat, že nemá. Karlovi na usmířenou posílá jednu pěknou kamionovou písničku.

14:01
Topolánek žije. A nemá rád boboidy.Idnes.cz zjistil, že Mirek Topolánek stále žije. Dlouho o něm totiž nebylo slyšet, nicméně Idnes.cz ho přistihl při projevu na Pražském studentském summitu. Na obranu EU na něm bývalý premiér prohlásil: „Můj názor je vyhraněný. Nemám rád národovecké boboidní fangličkaření útočící na nejnižší pudy a českou výlučnost.“Autor těchto řádků dlouho přemýšlel, kdo to je ten boboid, pak na to ale přišel, jde o tu paní, co se snaží vypadat jako domina, čili správně měl Topolánek říci „boboidní bičíkování“, to by sedělo víc. Zároveň autor těchto řádků přemýšlí, jak se dá útočit na nejnižší pudy, v souvislosti s EU ho nic moc nenapadá, možná jsou jeho nejnižší pudy jiné než Topolánkovy. Bývalému premiérovi každopádně patří tato pěkná nejnižšepudová písnička.

14:16
Topol žije též. A Angličanům se líbí, jak kloktá dehet.Podle Lidovek.cz byl Jáchym Topol navržen za překlad své knížky Kloktat dehet na cenu listu The Independent pro zahraniční autory. Do finále s ním jde čtrnáct dalších autorů. Knihu přeložil pod anglickým názvem Gargling with Tar David Short.Autor těchto řádků svému někdejšímu kolegovi gratuluje a přiznává, že si chvíli lámal hlavu s tím, proč je v tom anglickém názvu slovo David. Pak mu to došlo. Čímž oznamuje, že si jde udělat kávu, aby se trochu probral. K tomu si pustí jednu pěknou vstávací písničku.

14:50
Ve vládě jsou amatéři, říká amatér Sobotka. Týden.cz cituje úřadujícího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. „Vypadají jako amatéři a vláda by si rekonstrukcí udržela zbytky důvěry,“ prohlásil na adresu vlády, která by prý měla vyměnit ministry financí a práce a sociálních věcí Miroslava Kalouska, respektive Jaromíra Drábka. Důvodem jsou změny vládních plánů se zvyšováním DPH.Autor těchto řádků s oním amatérismem souhlasí, zároveň ovšem nechce Sobotkovi skládat komplimenty, neboť pro něj není o nic větší profesionál. Přijde mu, že se v politice něco muselo stát, jako amatér se mu jeví každý druhý, jako by se díval na českou fotbalovou ligu, a to ještě řadě klubů křivdí, taková Plzeň třeba mu přijde v mnohem lepší formě než celá vláda. Přesto kabinetu, který si to s daněmi pěkně zavařil, posílá jednu pěknou daňovou písničku.

15:14
V Japonsku sčítají mrtvé. Smrt ale není konec. Snad.Novinky.cz upřesňují zprávy o dnešním zemětřesení v Japonsku. Bohužel se ukázalo, že katastrofa zasáhla i petrochemický komplex u města Sendaj, kde vybuchla jedna z budov. Záchranáři na místě našli dvě až tři stovky mrtvých.Dnešní DJ si o Vánocích říkal, že loňský rok konečně vybočil z pravidla, že vždy o Adventu svět postihne nějaká příšerná událost spojená s nespoutanými živly této planety. Vybočil, ale katastrofa přišla jen o pár týdnů později. Záběry té nynější jsou děsivé, žádná pěkná písnička je nepřehluší. Snad leda tahle.

16:00
Dá se zapečetit open space? A co pak se psy?Idnes.cz píše, že vojenská policie zapečetila kancelář reportéra ČT Karla Rožánka, který se věnuje zpravodajství o armádě. Žádá po něm vydání dokumentů spojených s nestandardním odchodem bývalého šéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Televize ale žádost odmítá.Autor těchto řádků si představuje, jak by to vypadalo, kdyby - nedej bože - něco takového postihlo jeho. Vzhledem k tomu, že má kancelář v takzvaném open space, musela by policie zapečetit celý Respekt. Což by se nelíbilo především psovi Hanušovi, který je zde jako doma. Rožánkovi posíláme jednu pěknou policejní písničku.

16:06
Vědci protestují proti Stráského spartičce. Ve hře je Šumava.Vědci a pedagogové Biologického centra Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity zaslali ČTK dopis, v němž upozorňují na ohrožení existence Národního parku Šumava pod vedením nového ředitele Jana Stráského. „Vracíme se do dob komunismu: o věcech velkého významu bude rozhodovat hrstka lidí vybraných na základě souhlasu s určitou ideologií,“ píší vědci v prohlášení, kterým reagují na Stráského rozhodnutí z tohoto týdne zrušit vědeckou sekci rady parku.Autor těchto řádků s protestujícími souhlasí, plány Stráského se Šumavou se mu pranic nezamlouvají. Nelíbí se mu ale ono slovo „hrstka“, to mu neblaze připomíná též doby komunismu, kdy se za hrstku označovali lidé, kteří žádnou hrstkou nebyli. Navrhuje proto, aby byla hrstka v petici nahrazena třeba slovem „partička“, v případě Stráského a jeho vášni k jedné tabákové značce raději „spartička“. Stráskému posíláme jednu pěknou spartičkovou písničku.

16:27
Havaj prý dopadla dobře, teď se čeká, co udělá tsunami v Kalifornii.Lidovky.cz ve své on-line reportáži aktualizují situaci kolem vlny tsunami, která se šíří Tichým oceánem. Alespoň jedna dobrá zpráva: na Havaji snad nezpůsobila žádné větší škody. Nyní na její přichod čeká Kalifornie, která evakuovala obyvatele přímořských oblastí.Autor těchto řádků zhlédl několik videí z Japonska, ten nezadržitelný příval vody je neuvěřitelný. Teď si pustí raději jednu pěknou suchou písničku.

16:41
Kde postavit rozhlednu? Kde jinde než v nemocnici! A teď babo Rath.Týden.cz píše, že plánovaná výstavba rozhledny v kladenské nemocnici za sto milionů korun narazila na odpor středočeských zastupitelů. „Kraj chtěl původně v areálu nemocnice postavit za evropské peníze určené na cestovní ruch pouze parkoviště. To však musí být podle pravidel Bruselu vázáno na nějakou turistickou atrakci. Přestavba zchátralého komína na vyhlídku pro turisty se podle hejtmana Davida Ratha ukázala jako jediná cesta, jak zajistit finance na vybudování parkoviště a nepřijít o alokované evropské zdroje,“ uvádí Týden.Autor těchto řádků si výše zmíněnou citaci četl několikrát za sebou. A pořád tomu přesto nemůže věřit. Rozhledna? Parkoviště? Sto milionů? Turisté? Není to nějaký úplný blázinec? Na co se chtějí v Kladně z té rozhledny dívat? Na pacienty? Autorovi těchto řádků z toho jde hlava kolem, možná je ale taky blázen, protože kdyby měl sto milionů a byl Kladeňákem, vrazil by je do záchrany tamních industriálních památek. Třeba by se na ně pak dalo dívat z té rozhledny. Rathovi každopádně posíláme jednu pěknou bláznivou písničku.

17:18
EU chce, aby Kaddáfí odstoupil. Co na to Kaddáfí? Zatím nic.Evropská unie na svém mimořádném summitu v Bruselu před chvílí vyzvala Kaddáfího k odchodu.Autor těchto řádků zprávu vítá s povděkem, znovu si ovšem klade otázku, zda si z podobných žádostí Kaddáfí něco dělá. Možná si místo toho radši pouští jednu pěknou kaddáfíovskou písničku.

17:31
Neprojde-li reforma, padne vláda. Projde-li, nepadne. Co je lepší?Idnes.cz potvrdil, že premiér Nečas spojí hlasování o důchodové reformě s hlasováním o důvěře vlády. Pokud tedy poslanci reformu nepodpoří, vláda padne.Autor těchto řádků je na vážkách: rád by, aby reforma neprošla, pád vlády by ale taky nechtěl. Ještě že nemusí hlasovat. Poslancům posíláme jednu pěknou hlasovou písničku.

17:38
Dnešní DJ se s vámi loučí……a říká si, jak to zase uteklo. Dnešní den pravda nebyl moc optimistický, pohřeb, tsunami, vláda, rozhledna, k tomu ještě ten nešťastný kamion. No, snad bude zase líp. Navíc je před námi víkend, rozlučme se tedy jednou pěknou víkendovou písničkou.Mějte se pěknějhv


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].