Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 4. 6. 2013

Tudy už se voda prohnala - Pasov • Autor: Globe Media /  Reuters
Tudy už se voda prohnala - Pasov • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Den třetíDnešní DJka hned po ránu naváže na poslední včerejší zprávu kolegyně Hany Čápové. Prezident Zeman se ve svém včerejším podvečerním projevu nevyjádřil v tom smyslu, že za povodně může nečas, ale nabídl k dispozici Hradní stráž, které coby hlava státu velí, aby se zapojila do záchranných akcí. Podle jeho slov je toto rozhodnutí užitečnější než let helikoptérou nad zaplavenými oblastmi (což bylo rýpnutí do Nečase s velkým N za jeho „povodňovou turistiku“).Berounka má podle posledních zpráv kulminaci již za sebou, Vltava v Praze by se měla udržet na maximální hladině 3300 kubíků za sekundu. Někde se již situace stabilizuje a začínají se sčítat škody, naopak sever Čech to nejhorší teprve čeká. Evakuuje se v Ústí nad Labem, na evakuaci se připravuje Mělník.Povodně mají sedm obětí - poslední je žena, na kterou v pražském Průhonickém parku spadl podmáčený strom.Vláda již dříve uvolnila na rychlou pomoc lidem postiženým přírodním živlem prvních 300 milionů korun, ministerstvo dopravy má k dispozici 1,3 miliardy korun na opravy železnic a silnic, podle potřeby tuto částku ještě navýší.Na mnoha místech nejezdí vlaky, na omezení se podívejte zde. Situace o dopravních omezeních na silnicích je monitorována zde a situace v pražské hromadné dopravě zde.

08:29
Jít, či nejít?Jít, či nejít do práce, do školy, k doktorovi…? Pokud to není možné pěšky, kolmo, koňmo (loďmo se nedoporučuje, ani na kiteboardu, na němž brouzdala sídlištěm jakási Míla z Písku se svými dvěma kamarády a pro Mladou frontu Dnes se vyjádřila, že to „byla legrace, jsme totiž takoví blbouni“), použijte v Praze hromadnou dopravu, v žádném případě auto (zácpy), pokud možno ne autobus (zácpy). Ideální je v tuto chvíli tramvaj - sice objedete půl města, ale alespoň nemusíte 55 minut (místo obvyklých 12) trpět ve vydýchané karose, sunoucí se po centimentrech, s obličejem přilepeným na orosených dveřích. Alespoň takto cestovala DJka z Kobylis do redakce na Letné. Nutno podotknout, že k zácpě v Argentinské přispěla i policie, která v rámci hesla Pomáhat a chránit vybírala pokuty od řidičů, kteří vjeli do pruhu určeného pro hromadnout dopravu. Tím tento pruh zcela ucpala, pokutovaná auta totiž nebylo kudy objet.Děkujeme!

08:51
Sever v ohroženíV Ústí nad Labem se očekává kulminace Labe až ve středu. Na sever Čech ale bohužel doputuje více vody, než se očekávalo. Důvodem je odpouštění vltavské kaskády. Hladina Labe by mělo v Ústí kulminovat odhadem ve výšce 11,5 metru. Ve městě jsou uzavřené dva mosty spojující oba břehy.Hřensko je celé zaplavené – obě strany a obě komunikace. Voda neustále stoupá, prognóza je, že stoupne ještě o dva a  půl metru, takže výsledkem bude povodeň z roku 2002.Některé části Mělníka se evakuují. Celkem patnáct set lidí musí do jedenácté hodiny dopolední opustit své domovy. Hladina Labe dosahuje nyní devíti metrů a protéká jím přes 3900 kubických metrů za sekundu, což se blíží hranici stoleté vody.Také hladiny moravských řek se kvůli vydatnému dešti začínají zvedat, v průměru o 30 centimetrů.

09:20
Církevní restituce obstályÚstavní soud (ÚS) včera rozhodl v kauze stížnosti opozice na zrušení církevních restitucí a návrh zamítl. Restituce tak platí v podobě, v jaké byly schváleny, a církve získají majetek a náhrady ve výši 134 miliard korun. To, co soudci změnili, je, že vyškrtli jediné slovo v ustanovení zákona, který vymezuje majetkové křivdy a řadí mezi ně také znárodnění nebo vyvlastnění vykonané v rozporu s dobovými předpisy nebo bez vyplacení spravedlivé náhrady. Oním vyškrtnutým slůvkem je „spravedlivé“. Je tak možné, že církevní restituce se nebudou vztahovat na znárodněný majetek, za který církve už nějakou náhradu získaly.ÚS vyjádřil naději, že svým verdiktem přispěje k upevnění konsenzu mezi státem a církvemi. V jeho nálezu stojí, že „Ústavní soud není povolán k tomu, aby rozsoudil spor o smysl českých dějin“. Restituce podle něj nemohou nikdy odčinit všechny křivdy minulosti. Těmi, v jejichž kompetenci je určit rozsah a objem těchto křivd, jsou zákonodárci.Hallelujah!K poslechu Leonard Cohen.

10:59
Povodně u sousedůSituace v ostatních částech střední Evropě se pozvolna stabilizuje, přestává pršet a hladiny řek na většině míst kulminují nebo klesají. Kritický stav zůstává v německém Pasově, který zasáhla pětisetletá voda - centrum je pod vodou a bez elektřiny, pitné vody a telefonického spojení. Do zdevastovaného města se chystá kancléřka Angela Merkelová, která postiženým městům a obcím přislíbila finanční pomoc. Na nejhorší se tepve chystají v Řezně a Drážďanech.Bratislava staví protipovodňové bariéry, kde teprve očekávají kulminaci Dunaje - ta by měla přijít ve středu večer.

12:00
Dobré poledneDobré poledne, pokud možno klidné. Doprava v Praze kolabuje, autobusy a tramvaje nemohou stačit na počet cestujících, který běžně přepravuje metro - denně okolo jednoho milionu. Vltava už v Praze kulminovala, městem metropolí teď protéká přes 3000 kubíků za sekundu. Pokud bude voda nadále klesat, otevře se zítra pět stanic metra a do pátku by mohlo začít jezdit celé.Blue Effect - Slunečný hrob.

12:54
Viklající se druhý pilířDruhý pilíř penzijní reformy evidentně příliš jistoty nevzbuzuje - od počátku roku do konce května bylo podáno 37,5 tisíc žádostí o registraci smlouvy. Penzijní společnosti přitom očekávaly, že do něj vstoupí do konce června přes půl milionu lidí - 30. červen je posledním dnem, kdy lidé starší 35 let mají možnost se rozhodnout, zda důchodové spoření využijí.Podle studie, kterou vypracoval Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při Institutu CERGE-EI, je reforma penzí výhodná pro asi polovinu občanů, přičemž výhodnější je pro bohatší a  mladší. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že reforma není výhodná téměř pro nikoho.Ve třetím pilíři, který funguje od roku 1994, si v penzijním připojištění se státním příspěvkem spoří na penzi přes pět milionů Čechů.K poslechu Karel Kryl a Důchodce.

13:58
Banální text o záplaváchNenechte si ujít text šéfredaktora Respektu Erika Taberyho v rubrice Nenechte si ujít.  Více na Banální text o záplavách, nebo stačí kliknout do levého horního rohu na www.respekt.cz.

14:36
Další sankce proti ÍránuPrezident Barack Obama schválil další sankce proti Íránu, namířené tentokrát na tamní měnu rijál. Sankce postihují banky obchodující s rijálem a firmy, které obchodují s íránským automobilovým průmyslem. Krok má za cíl oslabit měnu. Jedná se již o devátou vlnu sankcí, kterou proti Íránu zavádí prezident Obama. USA chce tímto přimět Teherán, aby ukončil jaderný program.K poslechu íránský zpěvák Šáhín Nadžáfí, který se stal ve vlastní zemi natolik nepohodlným, že musel uprchnout a skrývá se na neznámém místě v Německu - za urážku islámu v uvedeném klipu Naqhi je na jeho hlavu vypsána v Íránu odměna.

15:15
Ke svačině belgická ochutnávkaOdpolední oddychovka. Belgická, respektive vlámská ochutnávka – Gotye, Wouter de Backer: Somebody That I Used To Know.

15:30
Hradní stráž: Chcete mě?Hradní stráž, jejíž pomoc při záchranných pracích nabídl prezident Zeman, zatím čeká „v záloze“ v kasárnách. O pomoc ji zatím ústřední krizový štáb nepožádal.V Praze je nasazeno 300 dalších vojáků, část z nich pracuje ve Stromovce, část odpočívá po nočních záchranných pracích. Armáda dala také k dispozici ubytovnu v Litoměřicích pro případ evakuace.

16:16
Situace na severuNa Ústecku a Děčínsku pokračují evakuace. Evakuovaných je už více než osm tisíc. Tisíce domácností jsou bez elektřiny, plynu i pitné vody. Policie řeší už čtvrtý případ rabování ve vyklizených bytech.

17:15
Nepokoje v TureckuTurecké odbory zahájily dvoudenní stávku, kterou chtějí vyjádřit podporu protivládním protestům v zemi. Samotné odbory vládu obviňují z teroru. Proti demonstrantům zasahuje tvrdě policie - dva mladí lidé zemřeli, stovky protestujících byly zatčeny. Tvrdost zásahů je kritizuje Evropská unie i Spojené státy.Demonstrace začaly nenápadně - na počátku stál páteční malý protest proti stavbě v istanbulském parku Taksim. Během víkendu se pak zvrhly v protesty proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

17:45
Hezký večerNe příliš optimistické zprávy provázely celý dnešní den. Alespoň na závěr optimistický a inspirativní cyklistický klip.Hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].