Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 24. 1. 2012

Alois Nebel bez nominací • Autor: Matěj Stránský
Alois Nebel bez nominací • Autor: Matěj Stránský

08:00
Druhý den v roce DrakaZajíc odhopkal, přilétl vznešený drak. Vítejte v druhém dni roku vodního Draka, který právě včera začal v  Číně. A zatímco u nás je drak zvíře v podstatě neoblíbené, které krade v pohádkách princezny a různí Bajajové a Honzové s ním musejí bojovat, na asijském kontinentu je to naopak. Drak symbolizuje vznešenost, životní sílu, štěstí a moudrost. Podle Číňanů bude tento rok rokem velkých změn a mnoha lidem bude příznivý. V Číně je toto znamení tak populární, že se očekává, že se letos narodí velké množství dětí. Bez oslího můstku se DJka přenese do Evropy - máme úterý 24. ledna, svátek má Milena a od severozápadu k nám začíná proudit chladný vzduch. Denní teploty se očekávají plus mínus okolo nuly, oblačno a srážky ve vyšších polohách sněhové.Krásný dračí den, na rozjezd říznější písnička a následují zprávy. 

08:30
Odejdeme až s Američany, plánuje VondraMinistr obrany Alexander Vondra se má dnes ve Washingtonu sejít se svým americkým protějškem Leonem Panettou. Jednat mají především o dalším působení vojáků v Afghánistánu a také další roli české armády. Vondra prohlásil, že si přeje, aby čeští vojáci zůstali v Afghánistánu až do konce roku 2014. To je stejný termín, kdy se ze země chystají stáhnout americké jednotky. V současnosti je v Afghánistánu 600 českých vojáků, kteří se podílejí především na výcviku místních vojáků. Záměrem současné vojenské mise v zemi je totiž především připravit vojáky tak, aby byl Afghánistán schopen zajišťovat bezbečnost země samostatně.Češi, kteří cvičí afghánské piloty vrtulníků, sledují i další cíl. Jak Vondra prozradil, bude Česko usilovat o to, aby zde vzniklo výcvikové vrtulníkové středisko pro celou Severoatlantickou alianci.USA mají nyní v Afghánistánu 90 tisíc vojáků, do konce září jich chtějí 33 tisíc stáhnout.Písnička pro vojáky ve vzdálené zemi.

09:30
Namísto magistrály městský bulvárSdružení Auto-Mat zveřejnilo na svých internetových stránkách informace o dohodě, kterou včera podepsaly radnice městských částí Prahy 2, 4 a 7. Obsahem této dohody je návrh na zklidnění severojižní magistrály, která půlí Prahu již od 70. let. Městské části se dohodly na tom, že přemění magistrálu v městský bulvár ještě před otevřením tunelu Blanka. V plánu je povrchové vedení silnice, bez dalších tunelů, odstranění bariér pro chodce a celkové oživení prostoru. Starostové výše zmíněných městských částí předali podepsanou dohodu na magistrát náměstkům pro dopravu Josefu Noskovi a pro územní plán Tomáši Hudečkovi.O zklidnění magistrály se jedná dlouhých dvacet let. Kvůli tomuto silničnímu tahu je v centru města hluk, znečištěné ovzduší a celkově nepříjemné místo pro chodce. Dohoda tak dává naději na změnu velké části města, podle studie Auto-Matu z roku 2008 by bylo nejvhodnější přeměnit magistrálu na městský bulvár od Holešovic až po Nuselský most.Zní to skvěle. Doufejme, že se magistrátu podaří dohodu naplnit. Zde písnička.

10:00
Tři dny na koberečku pokračujíPo včerejším neúspěšném jednání s akademiky pokračuje dnes ministr školství Josef Dobeš schůzkou s rektory. I ti jsou však k navrhovaným reformám zdrženliví a na ministra si chystají otázky. Zajímat je budou podrobnosti k připravovaným zákonům a také to, kam peníze půjdou. Jde o to, zda je budou moci využít vysoké školy podle svého, či zda bude jejich využití nějak omezeno.Prestože s reformou vysokých škol nesouhlasí vysokoškolská obec ani studenti, ministr Dobeš je vůči kritice imunní a své návrhy reformy a financování vysokých škol z vlády stáhnout nehodlá.

10:40
Spustťe Megaupload nebo zaútočíme, varují hackeřiProtesty v kyberprostoru pokračují. Mezinárodní hackerská skupina Anonymous hrozí, že ve čtvrtek zaútočí na stránky OSN, Facebook, Twitter a na herní servery Sony a Microsoft. První globální kyberútok zahájí, pokud nebudou během 72 hodin obnoveny stránky Megaupload. Podle videa, které hackeři zveřejnili, je varování určeno především americkému Kongresu, kde probíhá projednávání protipirátského zákona PIPA a zákona o ochraně duševního vlastnictví SOPA.Proti těmto zákonů neprotestují jen hackeři, ale i internetové společnosti. Minulý týden se na čtyřiadvacet hodin odmlčela anglická verze Wikipedie a na stránkách Googlu se dodnes podepsalo sedm milionů lidí nesouhlasících s výše zmíněnými zákony. Hackeři také o víkendu napadli internetové stránky kanceláře francouzského prezidenta a polských státních institucí. Česká odnož Anonymus na včerejšek ohlásila  zablokování webových stránek České protipirátské unie, stránky skutečně nějakou dobu nefungovaly, není však jisté, zda to bylo zaviněno hackerským útokem či přetížeností zvědavými návštěvníky. Později se však k této zprávě objevily na internetu další, které uvedené výhrůžky dementují. „Musíme znovu prohlásit, že Facebook nenapadneme. Je to další lež masmédií,“ uvádí Anonymous na Twitteru. Tak uvidíme ve čtvrtek.Useless, přesně to si hackeři myslí o připravovaných zákonech.

11:35
Řekové se musí k reformám písemně zavázatPolitické stran v Řecku se musí dohodnout na zavedení reforem, a to včetně dohod s privátním sektorem na dobrovolném seškrtání dluhů. Poté musí s eurozónou podepsat písemnou dohodu o dodržení těchto závazků. Prohlásila to dnes rakouská ministryně financí Marie Fekterová. Písemná dohodo je podle ní podmínkou, aby eurozóna přistoupila k druhému záchrannému balíku půjček ve výši 130 miliard eur, na kterém se dohodla loni v říjnu.Řecký ministr financí Evangelos Venizelos k tomu řekl, že má od Euroskupiny zelenou pro uzavření dohod se soukromým sektorem. K tomu by mělo dojít v příštích dnech. Soukromý sektor dosud nebyl dobrovolnému seškrtání dluhu příliš nakloněn. Řecko však nemá na vyjednávání příliš času, neboť do 20. března musí splatit část svého státního dluhu ve výši 14,5 miliardy eur, na který nebud mít z čeho brát. Druhý záchranný úvěr je tak otázkou přežití.

12:20
K obědu něco z let devadesátýchK obědu zapátrala DJka v paměti a vzpomněla si na vynikající uskupení Pavel Fajt a Pluto z poloviny 90. let. Klidnější píseň Pro Johanku, aby se lépe trávilo. DJka se zatím přesune do redakce a přeje dobrou chuť!

13:00
Kalousek by MMF půjčil 38 miliard korunPodle serveru Novinky.cz navrhne zítra na vládě ministr financí Miroslav Kalousek půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 1,5 miliardy eur (v přepočtu 38 miliard korun). Částku by měla poskytnout Česká národní banka z devizových rezerv a za případné znehodnocení peněz by jí prý ručila přímo vláda. Kalousek k tomu deníku Právo řekl, že Česko čerpá z unie čistých 175 miliard korun a přišlo by mu proto nemorální se na pomoci nepodílet.Půčka, kterou Evropská unie požadovala po České republice po prosincovém summitu, byla původně ve výši 3,5 miliard eur. Na domácí půdě se však proti půjče postavili politici, premiér Nečas je spíše pro to eurozóně nepomáhat a prezident Klaus půjčku rovnou striktně odmítl. Ze zemí mimo eurozónu zatím půjčku odmítly Velká Británie a Bulharsko.

13:20
Turecko se zlobíTurecko velmi pobouřil zákon proti popírání genocidy, který včera schválili francouzští poslanci. Vztahuje se totiž i na tureckou genocidu Arménů za první světové války, kterou ovšem Turecko dodnes popírá. Turecký premiér Erdoğan označil francouzský zákon za „diskriminační“ a o „masakr svobody myšlení“. Turecko dokonce s Francií zmrazilo politickou a vojenskou spolupráci, a to i přestože to není v jeho dlouhodobém zájmu, neboť Francie je klíčovou zemí EU, do které se Turecko snaží vstoupit.Turecko ovšem takto reaguje pokaždé, když další země uzná vyvraždění Arménů za genocidu. Podle Turků k žádné genocidě na Arménech nedošlo, zemřelo sice nějakých 300 tisíc lidí, to byla však kvůli světové válce a vůbec, Turci by to raději nechali jen na historicích.Podle Arménů zahynulo okolo 1,5 milionu lidí. To, že šlo o cílené vyhlazení dodnes oficiálně uznalo 20 států.

14:30
Konec dalších sdílecích serverůNa internetu pokračuje další omezování sdílecích serverů. Po zátahu na Megaupload.com přistoupily k omezení svého obsahu dnes servery FileSonic a FileServe. Z těch už nelze stáhnout žádné nové obsahy, jediné, co si uživatel může stáhnout je to, co na ně sám nahrál. Tím ovšem ztrácí jejich další existence smysl. K omezení došlo i na serveru Uploadbox.com, jeho provozovatel oznámil, že ke 30. lednu smaže všechna uložená data. Ostatní sdílecí servery nepostupují tak razantně a promazávají pouze obsah, který by mohl být nelegální. Jedná se například o servery Uploadto.com a 4Shared.com.V Česku se zatím nic podobného neděje a stránky jako Uložto či ShareRapid.cz fungují beze změn. Protože však jejich obsah pochází velkou měrou z výše zmíněných omezených serverů, lze očekávat, že i jejich nabídka se sníží.A odpolední písnička.

15:40
Běloruský disident Bjaljacki zůstane nadále ve vězeníBěloruský soud dnes odmítl žádost o propuštění či zkrácení trestu pro běloruského disidenta Alese Bjaljackiho. Ten byl loni v listopadu odsouzen za daňové úniky z peněz, které zahraniční dárci věnovali na jeho konta v Polsku a Litvě. Přestože se jednalo o finanční prostředky určené dárci na pomoc pronásledovaným disidentům, byl Bjaljackij odsouzen za nepřiznání daně z příjmu ve výši 757 milionů běloruských rublů.Bjaljacki přijetí peněz nepopíral a také rychle zaplatil pokutu, ke které byl odsouzen. Způsobená škoda byla uhrazena z veřejné sbírky, kterou uspořádali jeho stoupenci. Soud však dnes nevyhověl žádné z jeho žádostí a dokonce ani nepovolil jeho přítomnost u soudu. Soudu předsedal soudce Kyril Čubkavec, který je na seznamu Bělorusů, jež mají zakázaný vstup na území Evropské unie i USA. Podle všeho je tvrdý postup proti Bjaljackému jednou z akcí mířících proti běloruské opozice obecně.

16:20
Alois Nebel bez nominacíPři dnešním hlasování o nominace na Oscara český snímek Tomáše Luňáka Alois Nebel neuspěl. Byl to jediný český film, který se v letošním roce o nominace ucházel. Nejvíce nominací - celkem 11 - získal poslední film Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev. Pohádkový příběh vypráví o sirotkovi Hugovi, který žije v útrobách nádraží a snaží se opravit starého robota. V deseti kategoriích pak získal nominaci francouzský film The Artist. Z dalších filmů se do oscarového klání probojovaly filmy Moneyball, Děti moje, Strom života, Válečný kůň, Půlnoc v Paříži, Černobílý svět a Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně blízko.Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 26. února na oscarovém večeru v Los Angeles.Nebudeme z toho smutní, je jasné, že té jesenické nátuře nemůže Hollywood rozumět. Aloisi Nebelovi posíláme vlastní písničku.

17:05
Tichá píseň závěremNa závěr Djka přidává ještě jednu písničku hluboko z archívů. Prý se dneska hodí. Pěkný zbytek dne a mějte se skvěle!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].