0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ21. 11. 20118 minut

DJ úterý 22. 11. 2011

V Egyptě to opět vře. A vláda to konečně přiznala. • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Magické datum a konec koaliceDobré ráno, vážení čtenáři, tento rok hýří „magickými“ daty, dnes máme tedy 22. 11. 2011. Počasí tentokrát vynecháme, neb to nevypadá na nějakou výraznější změnu a začneme rovnou zprávou ze včerejšího podvečera.ODS se na pražské radnici rozhodla kvůli dlouhodobým neshodám vypovědět koalici s ČSSD. Pro připomenutí, koalice vznikla po loňských volbách, v kterých ovšem zvítězila TOP 09. Očekávalo se, že vytvoří koalici s ODS a primátorem bude Zdeněk Tůma. Občanští demokraté však koalici odmítli a raději se dohodli s ČSSD.Nyní se s k překvapení mnohých radních z ČSSD rozhodli koalici ukončit, neboť se nemohou dohodnout na řešení rozpočtu města a na řešení dalších problémů. Podle Borise Šťastného navrhne ODS ČSSD, aby to spolu doklepali ještě do Vánoc než vznikne nová koalice. Nebudou-li sociální demokraté souhlasit, ukončí koalici již dnes. V budoucí koalici s TOP 09 bude ODS nadále usilovat o křeslo primátora.Apísnička po ránu, plná elánu. Krásný den!

08:50
Zmařené naděje egyptského jara Amnesty International (AI) vydala zprávu, z které vyplývá, že současní představitelé moci v Egyptě porušují lidská práva ještě více, než bývalý a svržený diktátor Husní Mubarak. Podle AI bylo od  konce jarních bouří až do srpna postaveno před soud 12 tisíc civilistů a procesy s nimi jsou výrazně nespravedlivé, také bylo minimálně 13 lidí odsouzeno k smrti. Rovněž ve vězeních se podle zprávy organizace nadále pokračuje v mučení ve stylu bývalého režimu.Egyptská Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF), která drží nejvyšší moc v zemi, se snaží o svůj pozitivní obraz v médiích a potírá všechny, kdo ji kritizují - tedy novináře, blogery, demonstranty a další. Za vyjádření nevyhovujících názorů byla řada novinářů předvolána k soudu.V těchto dnech probíhají v Egyptě demonstrace proti SCAF. Egyptská vláda již včera podala demisi, protože je však podřízena SCAF, neví se, zda ji tato přijme. Lidé jsou hrubě nespokojeni s přetrvávající vládou armády, která na jaře slíbila, že nebude držet moc déle než šest měcísů, ale ani po devíti měsících ji nepředala civilní vládě. Navíc probíhající demonstrace jsou plné násilí, najatých provokatérů a bohužel nechybí ani mrtví. Dnes v noci protestovalo v Egyptě okolo 20 tisíc demonstrantů.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:40
Nutella podvádíNa pěkný fígl přišel výrobce čokoládové pomazánky Nutella, která je podle něj velmi zdravá a plná vitamínů, zato v ní nejsou skoro žádné tuky ani cukry. Na důkaz svého tvrzení uváděl na etiketě obsah cukrů a tuků vypočtený z 15 gramů čokolády, zato obsah vitaminů počítal ze 100 gramů. Jenže se na to přišlo. Německý soud usoudil, že společnost Ferrero podvádí zákazníky a pokud nezmění etiketu Nutelly, bude muset zaplatit 250 tisíc eur.Ruku na srdce, vážně si někdo myslí, že je čokoláda zdravá a plná vitamínů? K tomu jedna sladká písnička.

10:40
Více pěstounských rodin, méně kojeneckých ústavůJiž od příštího roku by mělo být v Česku snadnější stát se pěstounskou rodinou. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se stát konečně chystá zjednodušit podmínky pro náhradní rodinnou péči na úkor kojeneckých ústavů. V současnosti u nás funguje okolo tří tisíc pěstounských rodin. Od přístího roku by se měl nastartovat proces zjednodušení administrativy a zlepšení podpory pěstounských rodin. Stát se zatím nechystá zcela zrušit kojenecké ústavy, pouze oslabit jejich roli do té míry, aby nebyly potřeba. Česko je jednou z posledních zemí středí Evropy, která děti do ústavů stále dává, a to i přes to, že jejich neblahý vliv na další vývoj dětí je dávno známý.Problém je také v tom, že téměř polovina dětí je v ústavech umisťována ze sociálních důvodů, tzn. že jsou odebírány sociálně slabým rodinám, namísto jejich podpory. Drábek k tomu řekl, že z těchto důvodů chce posílit sociální terénní práci.

11:40
Jiří Čunek opět na scéněLidovci vytáhli z rukávu opravdové „eso“ - do krajských voleb ve Zlínském kraji je povede Jiří Čunek. Na kandidátku se Jiří Čunek nominoval sám a porazil ostatní čtyři adepty. Ve volbách se tedy bude ucházet o post hejtmana, na souboj o hejtmanské křeslo se chystá vyzvat současného hejtmana Zlínského kraje Stanislava Myšáka a netají se tím, že ve volbách uspěje.Sám Čunek zatím nechce mluvit o tom, čím hodlá získat hlasy voličů, podle lidoveckého předsedy Mariana Jurečka by prý však mohl „provětrat klidné vody zlínského rybníka“.Spíš to vypadá, že lidovci už vážně nemají, koho by do voleb nasadili. V době, kdy se ostatní politické strany snaží alespoň trochu očistit od politiků podezřelých z korupce, vytáhne KDU-ČSL s člověkem proslaveným snad největší úplatkářskou aférou.

12:30
Nejkrásnější období……je patrně podzim. Zpívá Ivan Mládek v písničce, kterou si pustíme k obědu. DJka ví, že Ivana pouštěla v předposledním příspěvku, ale nemůže si prostě pomoct. Navíc venku je teď krásně (a zima) a písnička prostě pěkně ladí. Pro milovníky jiného hudebního stylu a nálady přidává DJka desert.

14:05
Bude Zdeněk Tůma příštím primátorem?Pražský zastupitel za TOP 09 Zdeněk Tůma dostal od své strany mandát na vyjednávání o příští podobě pražské radnice. Podle vlastních slov se nebrání vyjednávání ani s ČSSD ani s ODS. Loňský vítěz voleb má však vlastní představu o tom, jak by pražský magistrát měl fungovat. Podle něj by budoucí koalice měla být schopná uskutečnit změny například v oblasti územního plánu, zadávání veřejných zakázek a další. To, zda se bude ucházet o křeslo pražského primátora, zatím nevyvrací ani nepotvrzuje. Sám říká, že je jiná situace než před rokem. Křeslo primátora Prahy bude chtít také udržet ODS, jak již avizovala.Zdeněk Tůma v současnosti působí v pražském zastupitelstvu jako místopředseda finančního výboru.Kdo bude budoucím primátorem a jakou podobu vůbec bude mít pražská radnice je zatím nejasné. Víme jen to, že v těchto chvílích to na radnici a v poslaneckých klubech docela vře.Primátor Svoboda také naznačil, že za rozpadem koalice může být kromě rozporů o rozpočtu velká zakázka na čištění města.Pražským politikům posíláme písničku na uklidnění.

15:10
Izrael přitvrzuje vůči novinářůmPřísnou normu vůči novinářům schválil izraelský parlament. Poslanci odhlasovali, že v budoucnu bude možné pokutovat novináře za pomluvu, aniž by jim byl prokázán rozsah škody. Pokuta za pomluvu se zvyšuje až na 300 tisíc šekelů, což je asi 1,5 milionu korun, a v případě nezveřejnění reakce poškozené strany může pokuta dosáhnout v přepočtu až 7,6 milionu korun. Zákon má v Izraeli mnoho kritiků, dokonce kvůli němu odstoupila vládní tisková poradkyně a děkanka žurnalistiky Eva Bergerová. Ta řekla, že se nehodlá podílet na skrývání starých špatností pod rouškou demokracie. Kritizovala také to, že v Izraeli vydává novinářský průkaz pouze vládní tiskové oddělení.„Novinářský průkaz vydává pouze vládní tiskové oddělení“… , DJka si dovede představit, že to zní jako sen mnoha tuzemských politiků. A pustíme si k tomu písničku.

16:30
Egyptská armáda poprvé uznala, že země je v kriziDemonstrace v Egyptě pokračují i celý dnešní den. Armáda poprvé od soboty, kdy protesty vypukly, uznala, že země je v krizi a je začala vyjednávat. K jednáním bylo zatím přizváno pět politických organizací a čtyři kandidáti na prezidenta. Dnes večer by měl také vystoupit armádní maršál Muhammad Husajn Tantáví a promluvit k obyvatelstvu. Očekává se, že vyzve  k zachování klidu. Právě jeho odchod však demonstrující požadují. Organizátoři protestů se snaží dostat do ulic statisíce lidí, neboť chtějí uspořádat tzv. milionový pochod ulicemi Káhiry. Zabránit jim v tom chce Muslimské bratrstvo, které se rovněž účastní probíhajících mocenských dohod.Dosavadní průběh demonstrací je násilný, policie používá slzný plyn i gumové projektily, až dosud zemřelo 36 lidí.

17:10
Netopýři se vracejí, nemají kde hlavy svěsitZe severu se k nám právě vrátili netopýři. Avšak ouha, nemají, kde hlavy svěsit. Přilétají k nám hlavně se severu Německa, Polska, Pobaltí i Ruska, kde se celé jaro a léto rozmnožovali a lovili hmyz, aby se na podzim vrátili do českých domů a paneláčků, v jejichž zdech jsou zvyklí trávit zimu. Jenže vzhledem k rozšířenému zateplování domů přicházejí o své úkryty. Podle nadace Zvíře v nouzi, se při hledání náhradního úkrytu snadno dostanou dovnitř bytů. Nalézají pak nevhodné prostory, kde se během zimních výkyvů teplot budí a poletují zmateně po bytech. Pokud se u vás doma tuto zimu probudí netopýr, nevyhánějte ho a zavolejte záchrannou netopýří linku (viz www.zvirevnouzi).Chuďátka! Zde písnička pro šťastný návrat domů. DJka se loučí, děkuje všem diskutujícím za názory a přeje pěkný večer!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].