Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 20. 3. 2012

Jaro je tady! • Autor: Globe Media /  Reuters
Jaro je tady! • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Jaro!DJka zjistila, že má dneska štěstí. Mrzelo ji, že nemá službu až zítra, kteréžto datum má zafixované jako první jarní den. Jenže pak zjistila, že letos je to jinak! Dnes, 20. března, totiž začalo astronomické jaro. V 6.14 stanulo Slunce nad rovníkem a začalo se vracet na severní polokouli. DJka se dočetla, že následujících devadesát let bude jaro začínat vždy 20. března, někdy dokonce 19.Tomáš Němeček měl minulý týden v Lidových novinách sloupek, v němž glosoval výzvu svého kolegy, aby se více psalo o jaru. Pravda, v porovnání s vývojem světových ekonomik a výměnou vlád působí psaní o jaru banálně. Ale dneska se to tak trochu může, dnes se s tím počítá. Neboť dny se prodlužují, ptáci zpívají od brzkého rána, dívky oblékají barevné sukně a všem se zlepšuje nálada.Dobré ráno a krásný den, milí čtenáři, zde je první dnešní písnička

08:55
Poslední den Elišky WagnerovéÚstavní soudkyně Eliška Wagnerová má dnes před sebou poslední den ve funkci. Zítra jí totiž vyprší funkční období. Ústavní soud tak bude mít jen čtrnáct soudců. Na jmenování nového ústavního soudce se čeká, Senát již několikrát neschválil kandidáty navrhované prezidentem Václavem Klausem. Posledním navrhovaným adeptem je soudce Zdeněk Koudelka. U toho se napjatě očekává, jak se k jeho volbě postaví senátoři za ČSSD. Koudelka je totiž bývalý poslanec za sociální demokracii, a tak není jisté, zda senátoři odolají, či neodolají pokušení zvolit přívržence Václava Klause.Eliška Wagnerová je výraznou osobností české justice, a to nejen kvůli soudním rozhodnutím, která se svým týmem učinila, ale také pro odvahu, s kterou dokázala vyjádřit osobní názory vůči politikům. Naposledy tak naštvala premiéra Petra Nečase tím, že označila reformy jeho vlády za asociální. Petr Nečas neváhal a nazval den, kdy Wagnerová odejde z Ústavního soudu za velký svátek české demokracie.Eliška Wagnerová je přitom některými osobnostmi považována za vhodnou kandidátku na prezidentku České republiky.DJka by si Elišku Wagnerovou na Hradě představit dovedla, otázka je, jestli by ona sama chtěla být prezidentkou země, jejíž premiér volí takováto slova na někoho, kdo se dlouhodobě z pozice své funkce při hájení demokracie osvědčil. Ale třeba to tak nemyslel. Asi to bude chtít ještě písničku. Už jste si někdy zkoušeli pouštět jednu a tu samou skladbu ve více verzích? Zde je Eva Olmerová.

10:50
Americký voják si prý nic nepamatujeAmerický právník John Browne, který zastupuje vraha 16 afghánských civilistů, tvrdí, že jeho klient si nic nepamatuje. Osmatřicetiletý voják americké armády Robert Bales si prý z incidentu nic nepamatuje. Podle právníka má nějaké matné vzpomínky na to, co se stalo před a po střelbě, víc však nic. Bales se také přiznal, že než k tomu došlo, pil alkohol, ne však ve velké míře. Robert Bales byl v Afghánistánu již na své čtvrtné misi, tentokrát sloužil u společných americko-afghánských jednotek. 11. března se náhle sebral a spáchal vraždu 16 lidí, několik těl po svém činu navíc spálil. Po zadržení se přiznal.  Nyní čeká v kansaské věznici na vznesení obvinění. Původní předpovědi tvrdily, že mu hrozí i trest smrti či doživotní vězení. V Afghánistánu rozpoutal jeho čin vlnu odporu proti Američanům a Tálibán slíbil pomstu.Neveselé téma. Pustíme si písničku.

10:54
Útočník z Toulouse si vše nahrávalAgentury přinesly novou informaci v případu včerejší střelby ve francouzském Toulouse, při kterém byli zastřeleni učitel a tři děti. Pouliční kamery zachytily, že útočník si zřejmě celý čin nahrával, neboť měl na krku zavěšenou malou kameru. Více informací o vrahovi však policie zatím nemá, jediné stopy v případu vedou k útočníkovi, který před osmi dny zaútočil na francouzské výsadkáře v Montaubanu. Podle policie totiž použil stejnou zbraň i stejný skútr. V této souvislosti policisté pátrají po vojácích, kteří byli v roce 2008 propuštěni z armády kvůli svým sympatiím s neonacismem. Existuje podezření, že vrahem by mohl být jeden z nich. Vraždy jsou podle všeho rasově motivované.Těla obětí budou dnes převezena do Izraele.

11:45
Jarní pauzaDJka tímto zdraví všechny naše stálé diskutující, bere si barevnou sukni, přidává polední píseň a jde se na chvíli projít na sluníčko. Další zprávy zanedlouho. Píseň zde.

13:16
Rampula vyloučil sám sebe z případu MUSPražské vrchní státní zastupitelství nemá nadále na starosti kauzu Mostecké uhelné společnosti. Rozhodl o tom dnes vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, který musel z dozorování kauzy vyloučit sám sebe v souvislosti s kárnou žalobou. Tu na něho podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle trestního řádu neměl Vlastimil Rampula jinou možnost, než se vyloučit z jakýchkoli dalších úkonu v řešení případu MUS a tím i celé vrchní státní zastupitelství. Případ privatizace MUS byl nyní převeden na Nejvyšší státní zastupitelství, které musí rozhodnout o tom, kdo ho nadále bude mít na starosti.Kárné žaloby podal ministr Pospíšil letos v lednu nejen na Rampulu, ale i na jeho náměstka Libora Grygárka, Ladislava Letka a šéfku odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Marcelu Kratochvílovou. Ty všechny viní z průtahů v kauze, díky kterým se Česko k údivu Švýcarů nestihlo připojit k žalobě.

14:20
Barták zatím omluvu nevymohlDeník Mladá fronta DNES se zatím nemusí omlouvat bývalému ministrovi obrany Martinu Bartákovi. Ten se snaží vymoci z listu omluvu za to, že ho spojil s korupcí v případu obrněných transportérů Pandur. Podle Bartáka napsali redaktoři MF DNES článek, z kterého vyplývalo, že v kauze nákupu obrněných transportérů přijal úplatek od zástupců firmy Steyer.. Městský soud dnes podruhé Bartákovu žalobu a žádost o omluvu zamítl, neboť mu přijde nepřiměřená. Soudní jednání však ještě neskončilo, bylo odročeno pro další zkoumání.Během dnešního líčení se snažil Bartákův advokát Tomáš Sokol prokázat, že redaktor listu Jan Kroupa, který text napsal, neměl dokonce ověřenu totožnost zástupců firmy Steyer. Kroupa však potvrdil, že jejich totožnost ověřenu měl jak ze zahraničních, tak i domácích zdrojů. Znovu při jednání uvedl, že se Barták podílel na zákulisních jednáních ohledně prodeje transportérů a také dále to, že umožnil blízkému příteli Mirka Topolánka a známému lobbistovi Marku Dalíkovi říct si o téměř půlmiliardovou „provizi“.

15:20
Rusko podpoří rezoluci o mírové misi Kofiho Annana v SýriiRusko dnes ústy Sergeje Lavrova prohlásilo, že podpoří rezoluci Rady bezpečnosti OSN o syrské mírové misi Kofiho Annana. Rusko již dvě důležité rezoluce na půdě RB nepodpořilo, nyní se však nejedná o tak zásadní věc. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé řekl, že nynější dohoda je „míň než rezoluce“. Annanova mise má mířit především k otevření cest pro humanitární pomoc do boji zasažené země a pokusit se vyjednat příměří mezi syrskou vládou a opozicí. Rusko svou podporu podmiňuje tím, že Annanovy záměry nesmějí být vykládány jako ultimátum.Rusko dosud podobné snahy odmítalo - stejně jako Bašár Asad - namítalo, že jednání nesmějí být jednostranná a že nelze veškerou vinu klást syrské vládě.  Bašár Asad navíc odmítá opozici vůbec uznat, označuje je za teroristické skupiny podporované ze zahraničí. Opozice se však brání tomuto nařčení a tvrdí, že ohnisko odporu proti vládě se stalo takto radikálním především proto, že vláda začala násilně potlačovat klidné demonstrace.Podle západních zemí trpí Rusko izolací, a proto změnilo názor. Ovšem v agenturách se včera večer objevily zprávy, že ruská válečná flotila zakotvila u břehů Sýrie. Rusko tuto zprávu popřelo, potvrdil ji však Izrael. 

16:22
Kněz nabízí návštěvu Pussy Riot ve vězeníOtec Vsevolod Čaplin, hlava odboru pro styk církve s veřejností, se nabídl, že bude do vězení za třemi členkami Pussy Riot, zadržených po guerillové performanci v chrámu Krista Spasitele, klidně docházet každý den.„Církev nechce „nepřítele“ zničit, církev by ráda z hříšníka udělala lepšího člověka,“ prohlásil v rámci talkshow Ksenie Sobčakové populární kněz Vsevolod Čaplin. „Bůh už jejich (Pussy Riot) čin posoudil, teď od nich čeká pokání,“ dodal.Mluvčí v zemi velmi vlivné církve mimo jiné oznámil, že má v úmyslu v moskevském chrámu Sv. Nikolaje otevřít centrum současného umění, kde by se vystavovaly umělecké předměty, které nebudou „v rozporu s církevními hodnotami“. V chrámu již funguje fotoškola, biblická škola, řezbářská škola, skautský oddíl aj. „Lidé tam budou moci pít čaj, přečíst si knihu, popovídat si a vystavovat umělecké předměty,“ řekl Vsevolod Čaplin agentuře Interfax.Hrajeme protojereji Vsevolodu Čaplinovi píseň o spasení duší od jednoho kdysi nenapravitelného hříšníka.

17:06
Písnička k podvečeruDJka se loučí, děkuje všem za pozornost a utíká ven užít si zbytek jarního dne. Doporučuje se všem, co ho jako DJ strávili u monitoru, který však příliš nehřeje. Na závěr další z žen z krásným hlasem - Adele  a o něco říznější Siouxie.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].