Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 18. 10. 2011

Vítej doma, Gilade. • Autor: Profimedia.cz
Vítej doma, Gilade. • Autor: Profimedia.cz

07:55
Dobré ráno, všechno nejlepší všem a poslední den volných rukouDobrý den, máme tady 18. říjen 2011, svátek má Lukáš, bude jasno, teplota venku se postupně vyšplhá ke 13 stupňům, a Respekt DJ roztáčí kotouče.Svátek máme ovšem tak trochu my všichni, neb 18. října 1918 byla zveřejněna Washingtonská deklarace proklamující nezávislý stát Čechů a Slováků… Takže všechno nejlepší všem (i těm zbytkům Čechoslováků na Slovensko)!První dnešní úvaha se týká Wikipedie. Mezi významné události k 18. říjnu jsou v ní uvedeny narozeniny Pavla Drobila a Andrey Češkové (oběma je dnes 40, gratulujeme). Zatímco Drobil se stačil zapsat především kauzou Michálek, v níž šlo o údajné nezákonné financování kasy ODS z peněz Státního fondu pro životní prostředí, Andrea Češková (ODS) se nestačila zapsat ničím. Patří mezi zhruba polovinu neviditelných europoslanců. Takže ještě že je Wikipedie, člověk si takhle připomene, kdo to vlastně v Bruselu a Štrasburku reprezentuje české barvy.Zajímavá je pranostika na dnešní den. Zní takhle: Do svatého Lukáše ruce kde chceš měj, ale po něm je za ňadra schovej! Za ňadra?  A když už máme svátek, tak tady je jedna slavnostní pro tento Národ. (Vaše dnešní DJ slibuje, že více touto pokleslou zábavou nebude obtěžovat, alespoň ne dneska.)

09:05
Ministra Kalouska vyšetřuje protikorupční policieProtikorupční útvar začal v uplynulých dnech prošetřovat ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska kvůli možné korupci. Policie ho podezírá z toho, že v roce 2008 ještě jako ministr financí za KDU-ČSL povolil internetové kurzové sázky, za což měl dostat několikamilionový úplatek od Marka Dospivy, šéfa investiční skupiny Penta. Píše o tom dnešní Právo. Penta vlastní mimo jiné sázkovou společnost Fortuna, která o povolení internetového sázení dlouho usilovala.Podle Práva figuruje ve spisu přímo Kalousek jako podezřelý z přijetí úplatku a zneužití pravomocí a Dospiva jako ten, kdo měl ministra financí uplatit. „Prověřování vedeme pro podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku a také uplácení,“ řekl Právu bez dalších podrobností šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Kalousek a Dospiva obvinění popírají. Dle Kalouska jde o policejní provokaci.Přečtěte si Kalouskovu odpověď: „Je to naprosto absurdní konstrukce, jejíž účel může být jediný, mediálně mě pošpinit, a to pokud možno ještě před sněmem TOP 09. Pravdy na tom nemůže být ani zbla. Povolovalo se to řadě společností a mohu absolutně vyloučit, že by za tím rozhodnutím byla jakákoliv korupční motivace nebo že bych za to vzal jakýkoliv úplatek. Jisté kruhy musí být velmi zoufalé, že něco takového vymýšlejí.“ Jak přes kopírák Vondrova reakce na to, když Kalouskův FAÚ začal šetřit kauzu ProMoPro, v níž Vondra figuruje. V té chvíli se to také ve Vondrově odpovědi hemžilo smyšlenou konstrukcí, mediálním útokem, neurčitými tajemnými silami, spiknutím a podobně. Kalousek se Vondrovi tehdy ve Sněmovně smál, že věc nenese „jako chlap“ a fňuká. Mňo, tak to bychom měli.

10:20
Gilad Šalit je po pěti letech doma a cena lidského životu k tomuPětadvacetiletý izraelský voják Gilad Šalit byl předán na území Gazy izraelským úřadům. Po více než pěti letech v zajetí se tak vrací na svobodu a domů. Palestinské hnutí Hamás, které jej zadržovalo, ho dnes časně ráno vydalo do Egypta. Došlo k tomu poté, co Izraelci začali propouštět první polovinu z 1027 vězňů, které Hamás za Šalita požadoval.Happy-end a happy day pro Gilada a jeho rodinu. Izrael dnešním dnem mimojiné stanovil, jaká je pro něj cena lidského života, přesněji řečeno cena života jednoho izraelského vojáka. Ten se rovná 1027 Palestincům. Dnešní DJ to vede k úvahám o paralelních počtech. Jakou cenu by například měl jeden český voják, zadržovaný německou odnoží neofašistické skupiny Combat 18? Co třeba 30 sudetoněmeckých chalup, nyní obývaných Čechy, vrácených rodinám původních německých majitelů, kteří se přihlásili k Říši? Anebo něco méně kontroverzního: kolik Tálibů, které mají Američani v Afghánistánu na mušce, by dostalo volnost, kdyby byl zadržen jeden český elitní průzkumník právě s nimi (čeští průzkumníci často vyjíždějí do operací Američanů v Afghánistánu)?

11:07
Dvě písničky v mezičase…Tématicky k dnešnímu propuštění Gilada Šalita jeden old-school hit o svobodě, Freedom zde. A úterní pohoda pro Gilada, New Opened Eyes, Tracey Thorn.

11:57
Francii hrozí snížení ratinguMoody´s, jedna z hlavních ratingových agentur, varovala Francii, že sníží její top AAA ohodnocení, protože „fiskální rozhodnost“ francouzské vlády podle ní oslabila. Agentura tvrdí, že v následujících měsících by Francie mohla spadnout z kategorie země se „stabilním ekonomickým výhledem“ do kategorie „negativní vývoj“, což by mohlo vést ke snížení ratingu. Varování agentury přichází krátce před schůzkou lídrů eurozóny a celé EU 23. října, kde bude pokračující ekonomické temno na kontinentě hlavním tématem.Ještě než se Francie nakloní na šikmé ploše, připomeňme si dobu, kdy byla krásná, idylická a globální finanční trhy neexistovaly. Saint-Tropez.Pro ty, kdo si chtějí zvětšit vzhled do světové ekonomiky, DJ připomíná rozhovor s Josephem Stiglitzem v aktuálním čísle Respektu.

12:27
Češi kradou nejvíc v EvropěV českých obchodech bylo letos ukradeno nebo se ztratilo zboží za 532 milionů dolarů - asi 9,6 miliardy korun - což je o 95 milionů dolarů více než loni. Podíl ztrát obchodů se zvýšil z loňského 1,4 procenta na 1,53 procenta a Česku tak z pohledu tohoto ukazatele mezi sledovanými zeměmi EU připadlo první místo zemí, kde se nejvíce krade. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila britská agentura Centre for Retail Research. Nejvíce se podle agentury krade alkohol. Další podrobnosti a tabulka zemí je na serveru lidovky.cz zde.Dnešní DJ na průzkumu zaujalo, že se na předních místech ukradených věcí ve zdejších obchodech objevují sladkosti…?! DJ by zajímaly podrobnosti. Co to je? Čokoláda? Bonbóny? Sušenky? A pokud, tak po čem nejvíc toužíme, aniž bychom to chtěli zaplatit? Než budeme znát odpověď, dejme si lehce čokoládového Toma Waitse.

12:57
Polední song (dedicated to M. K.)Tak a máme tu tradiční polední písničku. Jmenuje se Know Your Enemy a věnujme ji ministru Kalouskovi, poté, co se místopředseda koaličních Věcí veřejných Tomáš Jarolím pochlubil, že podnět k ministrově vyšetřování protikorupční policií podal on…

14:17
Tunel Blanka je k mání aktuálně za 36 miliardPražský tunel Blanka bude proti původním plánům dražší o osm miliard korun. Město zaplatí minimálně 36 miliard korun, řekl po dnešním jednání rady primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Radnice stanovila finanční strop 37 miliard korun, částka ale obsahuje miliardovou rozpočtovou rezervu. Minulé pražské vedení tvrdilo, že tunel bude stát 28 miliard korun. Radní také rozhodli, že tunelový komplex bude zprovozněn nejpozději v dubnu 2014. Původně se mluvilo o roku 2012.DJ by zajímalo, nakolik je částka 36 miliard konečná a stejně tak rok 2014. Skoro by se na to daly uzavírat sázky. Mimochodem víte, že v pražských ODS kruzích - což jsou většinou povinně golfisti - se Blance říká „první jamka“? Těšme se na budoucnost:) Teď si to ale ještě užijme, halulujah.

15:17
Libyjští povstalci dobyli předposlední Kaddáfího baštu, plus karikaturyJednotky povstalecké libyjské vlády vstoupily včera v noci do města Bání Valíd a dnes nad ním převzaly kontrolu. Zároveň začalo bourání zdí Kaddáfího paláce v Tripolisu. V Libyi tak zbývá jediné město, které je ještě v rukou vojáků poraženého vůdce Muammara Kaddáfího - Syrta. Mluvčí povstalecké Národní přechodné rady prohlásil, že převzetí celé Libye je „otázkou dnů.“ Hlavní postava arabského jara v Libyi, samotný Kaddáfí, však stále uniká. O tom, kde se pohybuje - pokud není v Syrtě - nejsou žádné přesvědčivé informace.A pro odpolední uvolnění už tradičně karikatury z New Yorkeru, jako vždycky povedené. Mrkněte!

16:15
Jazykové okénko: Václav Klaus „jednoznačně vetuje“ a je rozhořčenPrezident republiky se před chvílí během státní návštěvy Litoměřicka vyjádřil k informacím tohoto týdeníku, že si policistka Radka Kadlecová zaplatila na Hradě milost (detaily čtěte v aktuálním čísle Respektu). Václav Klaus řekl: „Já vetuji, vetuji zcela jednoznačně, že by něco takového se mohlo stát, že by to bylo možné. Ta technika, jak ty milosti udělujeme, vůbec něco takového neumožňuje,“ řekl Klaus v Litoměřicích. „Já jsem neuvěřitelně rozhořčen na skutečně zločinný časopis Respekt, on je zločinný dávno a známým způsobem, mě to nepřekvapuje,“ dodal ještě.Potud vyjádření prezidenta. Nicméně věnujme se tomu důležitějšímu. Co znamená „jednoznačně vetovat?“ Lze vetovat nejednoznačně, jestliže veto buď použijete, nebo ne, tečka? A může někdo vetovat akt, jehož je on sám jediným vykonavatelem, tudíž nemá koho/co vetovat? Co o tom soudíte?A nosí Bůh montérky?Raději si něco pusťme. Jmenuje se to Me Against The World (baby), takže je to tak trochu o prezidentovi, hmmm, hmmm… Tupac (pak old-schooly končí).

17:16
EU zrušila schůzku s Ukrajinou, kvůli odsouzení TymošenkovéEvropští politici a diplomati se měli ve čtvrtek Bruselu setkat s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem, kvůli odsouzení bývalé premiérky Julie Tymošenkové však EU schůzku zrušila. Brusel prohlásil, že pro debatu o Asociační smlouvě Ukrajiny - zásadním dokumentu, který by zemi přimkl k Západu - není nyní „vhodná atmosféra.“ Unie zkritizovala proces s Tymošenkovou a označila jej za „neférový“. Lze předpokládat, že do propuštění bývalé premiérky z vězení k podpisu Asociační dohody nedojde.Pro zájemce - podobně mluví Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Respekt v aktuálním čísle. A je to dobře. Tymošenková sice nebyla/není žádná nevinná lilie, ale sedm let natvrdo je verdikt stejně exemplární jako ten, který kdysi padl v kauze Michaila Chodorkovského. A všichni víme, jak dopadly následné ruské volby bez jeho peněz, jeho popularity a jeho vlivu.K poslechu tři němečtí krasavci, The Baseballs.  

18:22
Koalice se dohodla na zdanění hazardu, bude od příštího rokuZástupci koalice se na dnešní schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem dohodli na novém způsobu zdanění hazardu od roku 2012. Počítá se pro loterijní společnosti s 19 % daní z příjmu právnických osob, dvacetiprocentní daní z obratu a ročním dvacetitisícovým paušálním poplatkem za každý výherní automat. Koalice se dohodla údajně i na omezení, jak obcházet loterijní zákon sázením v Čechách na zahraničních internetových serverech. Detaily vláda oznámí zítra.Na analýzu redakčního experta Jaroslava Spurného si musíte ještě počkat, teď alespoň parádní smyčce z neméně parádního Scorseseho Casina, zde good-bye hazardu (filmovému).Dnešní dýdžejka děkuje za poslech, přeje krásný večer, pokud jdete gamblovat, tak šťastnou ruku a zítra si zase pusťte respekt.cz!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].