Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 15. 5. 2012

Volby v Řecku se budou opakovat • Autor: Globe Media /  Reuters
Volby v Řecku se budou opakovat • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno s hokejemDnes sehraje česká hokejová reprezentace na mistrovství světa zápas s Německem (začátek je v 16.15). Dopad přímého televizního přenosu na česku ekonomiku není znám, bude však vzhledem ke snížené pracovní morálce v kritických hodinách bezpochyby značný. Ve čtvrtfinále se pak Češi pravděpodobně utkají se Švédskem. Z dalších dnešních utkání vybíráme například duel USA – Švýcarsko (19.15) a Švédsko – Lotyšsko (20.15).Němce, deklasované v utkání s Norskem, dnes snad porazíme. Jinak ale DJ ve zisk medaile příliš nevěří. K pesimismu ho vede matný výkon naší reprezentace v utkání se Švédy i porážka od Rusů, kteří přinejmenším v druhé polovině zápasu Čechům v podstatě nic nedovolili. DJ by se ovšem v této prognóze rád mýlil.Jako muziku na dobré ráno DJ připojuje odkaz na skladby pražské metalové skupiny Post Mortem, která se s písní Incomplete účastní soutěže rádia Beat nazvané Naděje Beatu. Je to vcelku příjemný líbivý rock, jen by členové skupiny (a zvláště zpěvačka) měli zapracovat na své anglické výslovnosti.

08:30
M. Albrightová má dnes narozeninyBývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, dcera československého diplomata Josefa Korbela, přišla na svět 15. května 1937 na pražském Smíchově. Blahopřejeme k narozeninám. Na dnešek připadá také třeba výročí narození ruského spisovatele Michaila Bulgakova (1891), narozeniny má i slavný fyzik Frank Wilczek  z MIT (nar. 1952). A tady je trocha hudby a pár scén ze skvělého seriálu Mistr a Markétka - zdezde.

08:55
Policie zadržela hejtmana Ratha kvůli podezření z úplatkůV pondělí večer policie zadržela středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) a vyslechla jej. Spolu s ním putovalo do cely dalších sedm lidí. „Jsou podezřelí z poškození zájmů EU, podplácení, přijetí úplatku a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky,“ sdělila serveru iDNES.cz krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Náš útvar provádí od pondělka rozsáhlou realizaci,“ doplnil ji tajemně mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Nyní policisté prohledávají Rathovu kancelář.Doufejme, že to policisté zrealizují skutečně rozsáhle a trochu lépe než v případě Romana Janouška. Abychom si zase nemuseli říci s Ladislavem Smoljakem: Je to marný, je to marný, je to marný.

09:20
Policisté zasahují i v kladenské nemocniciPodle informací již citovaného serveru iDNES.cz policisté neprohledávají jen kancelář včera zadrženého hejtmana Davida Ratha, ale také Oblastní nemocnici Kladno. V kauze jde totiž zřejmě o zneužití evropských dotací pro tuto nemocnici. Mluvčí středočeského kraje naopak tvrdí, že policejní komando chce hejtmana politicky zlikvidovat. Sám David Rath podle této mluvčí „nemá zájem se zesměšňovat vysvětlením, které by mohlo být interpretováno jako výmluvy.“Ano, o to jde. Hlavně se nezesměšnit vysvětlením.

09:55
Talent šéfa CERMATu a „mrtvý“ německý ministr Četba dnešních novin přináší obvyklý mix zneklidnění, pobouření a pobavení. Lidové noviny píši na titulní stránce o tom, že se Evropa připravuje na odchod Řecka z Eurozóny. Rovněž na německém ministerstvu financí již údajně pracuje zvláštní tým, který dává dohromady scénář návratu jihoevropské země k drachmě (LN to píší s odvoláním na Der Spiegel).Hospodářské noviny informují o problémech kolem státních maturit a příliš náročného testu z matematiky. DJ vybírá větu: „Devětačtyřicetiletý Pavel Zelený, šéf "maturitního“ úřadu Cermat, má zvláštní talent: nechat všechny problémy rozběhnout do gigantických rozměrů".Právo píše o tom, že na ministerstvu vnitra leží návrh na registraci nové strany LIDEM, má ale jeden háček - nepodala ho Karolína Peake ani nikdo z jejích lidí. Je za tím Vít Bárta, který se snaží nové straně uškodit?DJ se rovněž, jako již tradičně, pozastavil nad komentářovou stránkou Lidových novin, kde se v titulku u jména německého ministra životního prostředí Norberta Röttgena objevuje křížek. Ale nelekejte se, ministr nezemřel, pouze prohrál regionální volby a stal se terčem pomstychtivého výsměchu komentátora Daniela Kaisera. Jinak ale čte DJ komentáře tohoto autora rád a těší se, až se Kaiserovi podaří prosadit svět, ve který věří: s vybetonovanou Šumavou, jadernými elektrárnami na každém rohu, atomovými mixery v kuchyni, zemí opředenou dálnicemi a pečlivě izolovanou od nebezpečných tendencí přicházejících z Evropské unie. V takovém světě nám bude všem dobře. 

10:30
Írán popravil údajného vraha jaderného vědceDnes ráno byl v Íránu oběšen čtyřiadvacetiletý Madžíd Džamáli-Faši, údajný vrah jaderného vědce a profesora Teheránské univerzity Masúda Al-Mohamadího. Profesora usmrtila v lednu 2010 nastražená bomba. Džamáli-Faši se k vraždě přiznal u soudu i v íránské televizi a zároveň uvedl, že pracoval pro Izrael. Íránská opozice se ale domnívá, že profesora ve skutečnosti zabila íránská tajná služba, protože nepodporoval vládnoucí režim, ale opoziční síly.Vzpomínka na 50. léta nebo stalinské procesy v SSSR napovídá, že přiznání před totalitní justicí neznamená vůbec nic. Věc tak zůstává nejasná a férově ji zřejmě vyšetří až nějaký příští, svobodný íránský režim, pokud lze v jeho nástup vůbec doufat.

11:15
Ratha chytili skoro při činu, vypadá to na úplatkyStředočeského hejtmana Davida Ratha policie zřejmě chytila bezprostředně po trestném činu nebo dokonce při něm - jinak by ho chránila poslanecká imunita. Policie již hetmanovi také sdělila obvinění. Informují o tom servery iDNES.cz a Aktuálně.cz: Policie včera zadržela Ratha na ulici, měl u sebe větší finanční obnos. Vyšetřována je patrně i šéfka kladenské nemocnice a členka předsednictva ČSSD Kateřina Pancová. Za celou kauzou může být zneužití eurofondů. O vydání Ratha k trestnímu stíhání ale musí rozhodnout celá sněmovna. Rath je prý připraven rezignovat. Dle serveru Novinky.cz policie obsadila středočeské hejtmanství již v jednu hodinu v noci a od té doby jej prohledává.Na závěry je brzy, ale zdá se, že velká protikorupční akce, po které se v Česku volá už léta, je konečně tady. Snad dopadne lépe než biolíh a další kauzy, které vyzněly do ztracena.

12:05
Hollande složil prezidentskou přísahu a vystavil Francii vysvědčeníFrancie má nového prezidenta: přísahu v Elysejském paláci dnes složil socialistický politik Francois Hollande. V projevu shrnul problémy a výzvy, kterým země čelí: obrovský dluh, slabý růst, snížená konkurenceschopnost a Evropa, která se snaží dostat z krize. Vyzval Francouze k mobilizaci sil. Ještě dnes vyrazí Hollande do Německa na večeři s kancléřkou Merkelovou.Držíme novému prezidentovi palce a posíláme písničku.

13:30
Co když Řecko odejde z Eurozóny? Experti se obávají katastrofy Jak dnešní DJ právě s překvapením zjistil, jednání o sestavení nové vlády v Řecku ještě úplně nezkrachovala a dnes opět pokračují. Ve hře je například sestavení vlády expertů, šance jsou však dle pozorovatelů malé. Zemi tedy nejspíš brzy čekají nové volby. Zpravodajství BBC cituje několik předních ekonomů, kteří odpovídají na otázku, co by se stalo, kdyby Řecko vystoupilo z Eurozóny. Jejich odpovědi jsou velmi pesimistické - ve zkratce, zjednodušeně: drachma prudce oslabí, v zemi exploduje inflace, může zavládnout nedostatek základních potravin a léků. Přijdou krachy bank. Krize znovu zasáhne Španělsko a Portugalsko. Dva roky snah o stabilizaci Eurozóny přijdou vniveč. Eurozóna nicméně zřejmě přežije a důsledky hodně závisejí na tom, zda se podaří exit Řecka uřídit.Tady je pár fotek nového řeckého poslance za neonacistickou stranu Zlatý úsvit, více o této temné formaci a jejích „politicích“ v článku z nejnovějšího Respektu.

13:40
Lidovky.cz: Rath dostal sedm milionů v krabici od botPeníze měla středočeskému hejtmanovi předat jeho dlouhodobá spolupracovnice a šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Částku zajistila policie.DJ se ptá - vejde se vůbec sedm milionů do krabice od bot? A nemohli by mít politici po všech těch letech už trochu styl a zvolit třeba tašku z krokodýlí kůže? Snad to byly alespoň boty od Versaceho.

14:15
Estébák Prchal půjde do vězení kvůli zmlácení PlacákaSoud dnes vynesl rozsudek nad bývalým majorem StB Antonínem Prchalem a dalšími dvěma příslušníky komunistické tajné policie, kteří v roce 1989 odvezli do křivoklátských lesů disidenta Petra Placáka a tam ho zmlátili. Prchal jde do vězení na rok a půl, Ladislav Irovský na rok a Petr Vrbický dostal dvouletou podmínku.Česká justice nepatří k nejrychlejším na světě, ale lepší pozdě než vůbec. A tady jedna z písní té doby.

15:05
Buty vydají novou deskuSkupina Buty se chystá vydat novou desku s názvem „Duperele“. Jako závdavek skupina nabídla na svých webových stránkách skladbu Pingpong. Poslechnout si ji můžete také zde.

15:30
V Řecku je rozhodnuto - zemi čekají další volbyRozhovory o sestavení řecké vlády dnes definitivně selhaly a volby se budou opakovat. Před několika minutami to oznámila BBC. Datum voleb neuvedla, mělo by to ale být za několik týdnů. Do té doby povládne v Řecku přechodná vláda.

16:35
Mezi obviněnými v „kauze Rath“ je i bývalý poslanec Petr KottJedním z osmi lidí, které policie zatkla a obvinila v nejnovější kauze kolem Davida Ratha, je i bývalý poslanec ODS Petr Kott, proslulý problémy s alkoholem.V roce 2003 Kott nehlasoval proti Špidlově vládě, načež ho ODS vyloučila a poslanec pak dle pamětníků bloudil parlamentem coby politováníhodný lihový přízrak. Později se jej ujal David Rath a svěřil mu post šéfa středočeské pobočky VZP. A kdo je ona dáma, která se v této kauze pravděpodobného zneužití eurodotací objevuje na fotografiích ve společnosti středočeského hejtmana? V kuloárech se říká, že ředitelku kladenské nemocnice udělal z Kateřiny Pancové opět David Rath. A ještě leccos se povídá, ale to už do této rubriky nepatří. A tak připojme alespoň píseň.

17:00
Poděkování Davidu RathoviZávěrem dne DJ děkuje Davidu Rathovi, že zajistil téměř „akční“ náplň této rubriky, a jako výraz vděku se rozhodl odkázat na záznamy pozoruhodných vystoupení tohoto muže ve sněmovně i jinde. Po dlouhém hledání však DJ zjistil, že to už trefně udělal server Novinky.cz a že je těžké nalézt záběry, které se víc hodí k dnešní situaci. Odkazujeme tedy na zmíněné video na Novinkách.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].