Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 30. 5. 2012

Julian Assange • Autor: Globe Media /  Reuters
Julian Assange • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno a shame za SmetanuDobré ráno, dnes je středa 30. května, venku je slunečno, teplota má dosáhnout až 22 stupňů, svátek má Ferdinand a prezident nepotěšil. Bývalému řidiči olomoucké MHD Romanu Smetanovi, který byl odsouzen za to, že politikům na plakátech maloval tykadla, odmítl udělit milost. Jak informuje deník MfDnes, Václav Klaus „po pečlivém zvážení neshledal dostatečné důvody k udělení milosti,“ stojí v dopise, který odchází z Hradu žadatelům o prezidentský pardon pro Smetanu. Hlavním důvodem je údajně to, že Smetana ani jeho blízcí se nenacházejí v „tíživé sociální situaci“.Je to škoda, protože zrovna Smetana je dle dnešní DJ případem pro prezidentskou milost - když už byl případem pro kriminál. Na druhou stranu, koho Václav Klaus překvapil?Tak si pusťme písničku. The Smiths: How Soon Is Now.

09:02
Penzisté budou poprvé demonstrovat v ulicíchDůchodci a důchodkyně se dnes chystají vůbec poprvé v porevoluční historii země demonstrovat v ulicích. Na Palachově náměstí v Praze chtějí od 13 hodin protestovat proti snížení růstu penzí, s nímž od příštího roku počítá vláda. Demonstraci s názvem „Za přežití seniorů“ svolala Rada seniorů ČR s Národní radou osob se zdravotním postižením.Po skončení půlhodinového shromáždění by se účastníci měli vypravit k nedalekému sídlu vlády, kde chtějí kabinetu předat své požadavky. Podle předsedy rady seniorů Zdeňka Pernese důchodci žádají hlavně zachování nynější valorizace penzí a přijetí zákona o sociálním bydlení. Pořadatelé nahlásili magistrátu 1500 účastníků. Šéf rady seniorů ale věří, že by mohlo dorazit několik tisíc lidí.Pro účastníky posíláme písničku od Beatles When I'm Sixty-Four.

09:26
Britský soud rozhodne o vydání Assange do ŠvédskaBritský Nejvyšší soud by měl dnes dopoledne rozhodnout o odvolání Juliana Assange proti jeho vydání do Švédska. Assange, zakladatel serveru Wikileaks, čelí ve Švédsku dvěma obviněním se sexuálního napadení - znásilnění jedné ženy a obtěžování druhé - a momentálně žije na kauci v Londýně, kde se soudní cestou brání svému vydání do Švédska. Pokud by dnes londýnský soud zamítl Assangeovo odvolání, jeho cestě do Švédska, po osmnáctiměsíční právní bitvě tohle znemožnit, zřejmě nic nezabrání.Assange je bezpochyby nervózní, protože ve Švédsku mu hrozí kriminál, nicméně jinak nijak zvlášť netrpí. Pro připomenutí pro ty, kteří to vědí, nebo pro zajímavost pro ty, kteří nevědí - Assange v dubnu rozjel svoji vlastní show na mezinárodní anglicky vysílané a Kremlem placené televizi Russia Today. Potvrdil svoji roli provokatéra a non-konformisty, když si jako svého prvního hosta vybral šéfa Hizballáhu Hassana Nasralláha. Mluvili spolu přes on-line video most. Assange v domácím vězení v Londýně před počítačem, Nasralláh, na izraelském seznamu most wanted lidí hodně vysoko, též před počítačem na neznámém místě v Libanonu. Kdo chce, podrobnosti ZDE.

10:04
Medaile pro Albrightovou a Dylana, a Sikorski se naštvalBarack Obama v noci na dnešek uděloval Medaili svobody, nejvyšší americké civilní vyznamenání pro ty, jenž nějak významně přispěli lidstvu, a mezi třinácti oceněnými byli mimojiné americká exministryně zahraničí Madeleine Albrightová nebo hudebník Bob Dylan.Takhle o tom píší americké zpravodajské servery. Ty středoevropské se zaměřují na rozruch, o který se postaral Obama, když vyznamenal už zesnulého profesora na georgetownské univerzitě, Američana polského původu Jana Karského. Bývalý nacistický tábor v Izbice, kam se Karski dostal, nazval „polským táborem smrti.“ Označení nacistického tábora za polský naštvalo Radoslawa Sikorského, polského ministra zahraničí a ten se svým protestem neotálel. Na Twitteru napsal následující: „Bílý dům se omluví za pobuřující chybu. Škoda, že tu slavnost zastínila ignorance a nekompetentnost.“Sikorskému za pochopitelnou, ale zároveň přepálenou reakci posíláme ke zklidnění nervů jednu z nejlepších skladeb oceněného Dylana Like a Rolling Stone.

11:00
Pauzička s New Yorkerem („Why I'm Leaving Facebookistan“)Dnešní DJ bude na chvíli off-line, pauza před další zprávou nechť je vyplněna zajímavým článkem v New Yorkeru s titulkem Proč opouštím Facebookistán (příspěvek do debaty vyvolané nejen neúspěšným vstupem Facebooku na burzu). Zde.

11:55
Blackberry před bankrotemJedna ze stálic mezi výrobci mobilních telefonů je před bankrotem. Kanadská společnost Research in Motion vyrábějící populární přístroje Blackberry, oznámila, že její hospodářský výsledek za první čtvrtletí bude „šokující“. Akcie firmy následně zaznamenaly okamžitý propad. Výrobce BlackBerry si zároveň najal banky JP Morgan Chase a RBC Capital - buď na radikální restrukturalizaci, nebo přípravu prodeje firmy. Jako možní kupci jsou označováni Apple, Microsoft, Amazon, Nokia i Facebook.Jak ukazuje toto video, o problémech Blackberry se mluví už dlouho…

12:55
Neoficiální lídr ruské opozice odtajnil sponzoryRuský blogger, právník a bojovník proti korupci Aleksej Navalnyj zveřejnil seznam některých sponzorů, kteří ho v boji proti korupci finančně podporují. Je mezi nimi několik velmi bohatých Rusů, všichni mu však dohromady „pomohli“ částkou 4,4 milionů rublů - zhruba 2,6 milionů korun. Podle jejich slov Navalného projekt podporují ne z politických důvodů, ale protože ví, že korupce brzdí rozvoj země.Na Navalného byl v poslední době vyvíjen z Kremlu tlak s nařčeními, že jeho projekty sponzorují západní země. Blogger se od prosincových protestů, které se zemí po parlamentních volbách přehnaly, stal neoficiálním lídrem opozičního hnutí.

13:05
Horkýže Slíže k oběduKe stolu a k chuti jedna krásná, lesklá, silikonová. RnB soul.

13:15
Pozor! Špekáčky „šly do sebe“Server iDnes.cz informuje o testu špekáčků, který provedl deník MfDnes, a uvedl to tak parádním titulkem, že si to dnešní DJ nemůže nechat pro sebe a před další seriózní zprávou se musí podělit o následující:Špekáčky se polepšily, mají víc masa a nad ohněm netečouChalupáři, chataři a táborníci se mohou radovat. Test MF DNES ukázal, že špekáčky „šly do sebe“ a jsou mnohem kvalitnější než před dvěma lety, kdy nad ohněm hořely a tekly. To se nyní nestalo ani jednomu testovanému výrobku. Milovníci opékání se tak mohou těšit na příjemné letní večery.Tak.

14:02
Západ vyhošťuje syrské diplomaty, Česko se k tomu nepřidáDeset západních států v reakci na masakr v syrské vesnici Húlá, v níž jednotky Bašára Asada zabily přes sto lidí, z toho třetinu dětí, vyhošťuje ze svého území oficiální vyslance syrské vlády. Lhůtu syrským diplomatům, zpravidla 72 hodin, na odjezd ze svého území daly mimojiné USA, velké země EU - Británie, Německo, Francie, Itálie, Španělsko - a také Nizozemí či Bulharsko.Česko ne. Ministerstvo zahraničních věcí ústy svého mluvčího oznámilo, že česká diplomacie se nepřidá k akci několika spojeneckých zemí, důvod však oficiálně nebyl uveden. Proslýchá se, že jím byl fakt, že by Sýrie v reakci na to vyhostila momentálně jediného českého diplomata v Damašku a Karel Schwarzenberg by přišel o zdroj informací od svého podřízeného v zemi. Je to správný postup? Vyhoštění syrských diplomatů je jednou z mála možností, jak zareagovat na masakry civilistů, ke kterým už přes rok v Sýrii dochází. Syřané se v brzké době těžko dočkají vojenské akce Západu tak jako tomu bylo například v Libyi, protože takovou odpověď blokuje na půdě Rady bezpečnosti OSN Rusko. Informace by šéf české diplomacie získal i jinak a pokud by se lámal Asadův režim, Česko stejně nebude hlavním hráčem v zemi, kdo bude spolurozhodovat o syrské budoucnosti.

14:52
Liberijský exprezident Charles Taylor dostal 50 let za mřížemiZvláštní tribunál pro Sierru Leone v Haagu odsoudil liberijského exprezidenta Charlese Taylora k 50 letům vězení. Pro čtyřiašedesátiletého Taylora to znamená prakticky doživotní trest. Taylor je vinen z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone v letech 1991 až 2002, kdy jeho jednotky bojovaly po boku sierraleonských povstalců.

15:33
Assange ztratil ochranu před svým vydáním, do Švédska však hned nemusíBritský Nejvyšší soud zamítl odvolání Juliana Assange proti jeho vydání do Švédska. Soudci oznámili, že žádost o jeho vydání je po právní stránce „zcela v pořádku.“ Dali však Assangeovým právníkům dva týdny na vyjasnění některých jimi zpochybňovaných bodů v evropském zatykači vydaném Švédskem, takže zakladatel Wikileaks, jenž ve Švédsku čelí obvinění ze sexuálního napadení dvou žen, hned nemusí opustit domácí vězení v Londýně.

16:12
AKTUALIZACE: Schwarzenberg si zve na kobereček syrskou diplomatkuDnešní DJ ve 14:02 informovala o akci Západu proti syrskému režimu a o tom, že Češi se nepřidali. Nastala změna. Tiskové oddělení ministerstva zahraničí poslalo v 16:02 do redakcí následující zprávu.Prohlášení MZV k událostem v syrském městě HúláČeská republika je hluboce otřesena tragickou smrtí více než stovky civilistů, včetně mnoha dětí v syrském městě Húlá. Odsuzujeme tento čin nejsilnějšími možnými slovy. Žádáme všechny strany konfliktu, aby dodržovaly své závazky vyplývající z mezinárodního práva a aby realizovaly šestibodový plán Kofi Annana, který pokládáme za nejlepší dostupný způsob ukončení nesmyslného krveprolití v zemi. Česká republika svou podporu Annanova mírového plánu vyjádřila i vyslání tří pozorovatelů do pozorovatelské mise OSN v Sýrii (UNSMIS).Ministerstvo zahraničních věcí předvolalo dne 30. května syrskou chargé d´affaires a. i., aby jí sdělilo rozhořčení nad vraždami ve městě Húlá, jejich jednoznačné odsouzení a potřebu, aby viníci byli pohnáni k trestu.Aspoň tak. Ale jak zpívají The Klaxons, It's Not Over Yet.

16:29
Odpolední oddychDejme před poslední várkou zpráv jednu písničku, která dnešní DJ od včerejšího večera - bůhví proč - zní v hlavě. Nirvana Unplugged, All Apologies.

16:58
Na krabici nejsou Rathovy otisky, tvrdí jeho obhájciRathovi advokáti se činí. Na krabici od bot ani na milionech, které si odnášel obviněný poslanec David Rath, podle nich nejsou jeho otisky prstů, jak informují české servery. Otisky jsou jen na černé tašce, kterou si z návštěvy exšéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a exposlance Petra Kotta odnesl. Středočeský exhejtman dle nich vůbec nevěděl, co vlastně nese. „Pokud já mám informaci, byla tam taška. Bylo mu řečeno, že je tam víno a ať si ho vezme,“ tvrdí jeden z jeho advokátů Roman Jelínek.Ale co to dokazuje? Rath převzal údajný úplatek, kvůli tomu byl sledován policií a později zatčen. Že v onu chvíli neotevřel krabici, aby se podíval, co v ní je, přeci spíš dokazuje, že měl důvěru v dárce a to, co přebírá a neměl zapotřebí si to na místě překvapeně prohlížet nebo kontrolovat.  Dále, z nahrávek je podle členů mandátního a imunitního výboru slyšet šustění peněz a to, jak o milionech s Kottem a Pancovou žertují. Na jiném je pak zachycená domluva, jak si peníze rozdělí. Jeho obhájci však přišli s tím, že nešustily peníze, ale papíry.Opět: co to dokazuje? Šustit mohlo obojí. Daleko důležitější je, že na nahrávkách je údajně slyšet, jak se Rath a spol. domlouvají na rozdělení peněz. K tomu se jeho advokáti nevyjadřují. Jestli je tohle jejich nejsilnější argumentace, možná by měl poslanec vyměnit svoje obhájce…?
Ale už dost Ratha ta ta ta ta… Raději píseň.

17:39
Kormoráni se budou smět střílet, stát ušetří 40 milionůS tímhle radostným titulkem uvozuje server lidovky.cz zprávu o tom, že kormoráni velcí možná ztratí od 1. září ochranu vyplývající ze zařazení mezi zvláště chráněné druhy. Ministerstvo životního prostředí připravilo vyhlášku, kterou kormorány ze seznamu vyškrtne, čímž umožní jejich jednodušší odstřel. Kormorán podle MŽP už není ohrožený ani vzácný, kulturně či vědecky významný druh. A stát ročně ušetří desítky milionů korun, protože v posledních letech vyplácí pravidelně jako náhradu škod majitelům rybníků 40 milionů korun náhrad za ryby sežrané těmito ptáky.Tolik zpráva. Je to ale důvod k radosti? Za kormorány se postavili ochránci přírody, když jim v 90. letech hrozilo vyhynutí. Teď se jejich populace stabilizovala na zhruba 300 hnízdících párů a další tisíce jedinců táhnou přes republiku při jarním a podzimním stěhování. Ochránci jsou na tyto dravé ptáky pyšní, rybáři a rybníkáři je nesnášejí, protože jim hbitě kradou jejich majetek. Zkusme si představit situaci po 1. září, kdy bude zřejmě povolen odstřel, jak rybáři s puškou v ruce střílejí téměř do všeho, co se řítí k hladině rybníka. Jak dlouho to bude trvat, než se kormorán zase dostane na pokraj vyhubení? Ušetří pak opět stát, když bude muset investovat peníze na ochranu hnízd tohoto celoevropsky hýčkaného tvora? V každém případě, majitelé rybníků představují silnou lobbistickou skupinu v zemi.

18:05
Sbohem a St GermainDnešní vysílání končí, DJ se vypíná počítač a vyráží na cestu a na schůzku. Všem, kteří také musejí někam vyrazit, posílá pozvánku na jeden pařížský most - dnešní DJ nedaleko od něj kdysi studovala -, přeje pěkný zbytek dne a zítra zase u strojů. Tak tu Saint Germain s Pont Des Arts.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].