Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 21. 3. 2012

Vy škrtáte, já rezignuju. (Josef Dobeš) • Autor: Matěj Stránský
Vy škrtáte, já rezignuju. (Josef Dobeš) • Autor: Matěj Stránský

08:01
Ital putuje jedenáct let, včera došel do OlomouceDevětatřicetiletý Ital GianLuca Ratta prochází s fenkou Shirou pěšky Evropu, chce si o sobě číst v Guinessově knize rekordů. Chodí už jedenáct let a ušel už víc než čtyřicet tisíc kilometrů. Včera zavítal do Olomouce. „Jídlo a nocleh sháním u lidí a na radnicích, to jsou mí sponzoři,“ řekl. Jak napsal server iDnes.cz, má chodec neodolatelné kouzlo: „Pevný stisk ruky a přímý pohled italských tmavých očí.“Nejen příklad, ale i počasí bude v následujících dnech vybízet k procházkám. Teploty se mají pomalu šplhat ke dvaceti stupňům Celsia, jaro začíná.Píseň o jaru.

08:45
Opozice nesvrhla vláduSociální demokraté nesehnali dost hlasů ke svržení vlády. Ani to nečekali. „Pro mě je hlasování o nedůvěře především pokusem mluvit o tématech, která nám vládní koalice brání ve sněmovně otevřít,“ řekl sociální demokrat Lubomír Zaorálek. Opozice kritizovala vládní škrty a popsala svůj recept: progresivní zdanění s více sazbami daně, zvýšení daní firmám nebo odklad penzijní reformy. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale podle všeho návrhy opozice moc pozorně nesledoval, zabýval se víc vlasy Jiřího Paroubka. Dokonce mu složil kompliment: „Na rozdíl ode mě lajdáka máte vždy pečlivě nabarvenou kštici.“

09:15
Janoušek vládl magistrátu, ABL to vědělaTajná služba odposlouchávala, co si lobbyista Roman Janoušek telefonuje s primátorem Pavlem Bémem. Nahrála hovory z první poloviny roku 2007. Tehdy BIS mapovala aktivity důležitých lobbyistů v Česku. Hovory jsou podle MF Dnes, která zprávu zveřejnila, důkazem, že Janoušek spolurozhodoval o všem důležitém, co se na magistrátu dělo: o územním plánu, prodeji pozemků, personálních věcech. O dva roky později se výbušné nahrávky objevily v ABL Víta Bárty (VV). Jak je to možné nikdo MF Dnes nedokázal říci.Na místě je ale další otázka: Proč už s nasbíraným materiálem dávno nepracuje soud?

10:35
Policie v Toulouse obklíčila vrahaDnes nad ránem obklíčila francouzská policie dům, ve kterém se skrývá údajný vrah dětí a učitele v židovské škole. Podezřelý čtyřiadvacetiletý Mohammed Merah je vyzbrojen a policie se s ním snaží vyjednávat. Motivem jeho útoku byla pomsta za palestinské děti a francouzské mise v zahraničí. Z místa se několikrát ozvala střelba, dva policisté byli zraněni. Celou operaci řídí ministr vnitra Claude Guéant a prezident Nicolas Sarkozy je o ní nepřetržitě informován, píše server Le Figaro.

11:15
Zemřela velká odpůrkyně Vladimira PutinaDnes ráno zemřela Marina Saljeová, bývalá ruská politička, která před 20 lety obvinila Vladimira Putina z podvodů, hlásí naše kolegyně Naďa Straková z Moskvy. Putin tehdy na petrohradské radnici vedl výbor pro vnější vztahy. V té době Rusko procházelo hlubokou ekonomickou krizí, v obchodech chybělo základní zboží a lidé nedostávali výplaty.Šetření skupiny zastupitelů, kterou Marina Saljeová na radnici vedla, zjistila, že Putin měl údajně uzavírat nevýhodné dohody o vývozu surovin do zahraničí výměnou za potraviny. „Všechno se tehdy vyvezlo, ale žádné potraviny se nevrátily. Takže všechn ty peníze se ztratily,“ řekla Saljeová ČT na začátku března. Zpronevěřeno tehdy mělo být 100 milionů dolarů.Usvědčit Vladimira Putina se nikdy nepodařilo, on sám vinu za nedostatek potravin ve městě vždy popíral. „Všem jsem říkala, ať uváží jeho prezidentskou kandidaturu, že ten člověk zůstane u moci nadlouho. A že se jí ani za nic nevzdá,“ řekla ČT.Marina Saljeová se v roce 2000 odstěhovala z Moskvy do zapadlé vesničky v Pskovské oblasti. Popírala, že důvodem bylo vyhrožování a strach o svůj život, přesto jméno vesnice raději nikdy neuváděla. Deset let odmítala rozhovory, až nyní před volbami se opět rozhodla promluvit. Čest její památce.Good People

12:00
Ministr Heger chce porodní domyMinistr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zřídil zvláštní pracovní skupinu, která se má zabývat porody a postavením porodních asistentek. Chce, aby ženu mohla těhotenstvím (pokd bude bez komplikací) provést jen asistentka místo gynekologa. Asistentka by také mohla vést porod. Za nejlepší možnost Heger považuje vznik porodních domů. Lékař by tam sice byl přítomen, do normálně probíhajícího porodu by ale nezasahoval. Domy by podle Hegera měly vznikat v blízkosti nemocnic nebo přímo v jejich areálu, aby byla dodržena podmínka, že v případě potřeby bude žena do patnácti minut na sále.Madness a Our house

12:50
Poslanci schválili korunního svědkaPachatel, který svým svědectvím pomůže rozbít organizovanou zločineckou skupinu, může sám trestu ujít. Poslanci totiž schválili institut spolupracujícího obviněného, který se hodně blíží korunnímu svědkovi, jak je znám ze zemí, které ho využívají v boji proti mafii. Beztrestnost by ale nemohl získat ten, kdo spáchal závažnější čin než je ten, k jehož objasnění přispěl. Netýkal by se ani toho, kdo zabil nebo někomu úmyslně způsobil těžkou újmu na zdraví.Black Boys on the Moped

13:47
Střelec z Toulouse utekl z afghánského vězeníObklíčený Mohammed Merah vyhodil z okna jednu ze svých zbraní výměnou za mobilní telefon. Stále má ale menší samopal Uzi a kalašnikov. Francouzský ministr vnitra uvedl, že Merah patří k hnutí Al-Káida. Byl v Afghánistánu odsouzen na tři roky za výrobu a rozmisťování výbušnin. Po několika měsících se mu ale podařilo z vězení během útoku Tálibánu uprchnout.

14:30
Sněmovnou prošel „Řápkové“ zákonPoslanci zvedli ruku pro možnost zakázat pobyt za přestupky. Starostové by mohli člověka vykázat až na tři měsíce například za žebrání či pití alkoholu na zakázaných místech nebo za prostituci. „Smyslem je ochránit občany před pácháním přestupků,“ řekla chomutovská primátorka a jedna z autorek návrhu Ivana Řápková (ODS). Zákon, který teď míří do Senátu, kritizoval například poslanec Jan Chvojka (ČSSD). Sankce je podle něj nepřiměřená a zřejmě v rozporu s ústavním pořádkem.

15:17
Bém chce prošetřit odposlechyBývalý primátor Prahy Pavel Bém chce, aby premiér Petr Nečas, ministr vnitra Jan Kubice, šéf sněmovní komise pro kontrolu tajných služeb Richard Dolejš a ředitel BIS Jiří Lang prošetřili únik odposlechů jeho hovorů s lobbyistou Romanem Janouškem. Odmítl zároveň, že by o chodu města pod jeho vedením spolurozhodoval právě Janoušek.Hanging on the Telephone a nebo radši Call Me od té samé interpretky, jen o pár desítek let mladší.

16:12
Občanští demokraté ztrácí, sociální sílíPodle průzkumu CVVM by ODS volila pětina voličů, sociálním demokratům by dalo hlas 35 procent voličů. Třetí nejsilnější stranou jsou komunisté (16,5 procenta). Pro TOP 09 by hlasovalo 14 procent lidí. Těsně před sněmovnou by zůstali lidovci (4,5 procenta). Věci veřejné podporují jen tři procenta voličů.

17:10
Střelec z Toulouse chtěl znovu zabíjetMuž, podezřelý z vraždy židovských dětí, rabína a tří výsadkářů se podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho chystal ráno znovu zabíjet. Muž se ukrývá v obytném domě a policie oznámila, že pokud se nevzdá, vtrhne dovnitř.

17:49
Letiště bude Václava HavlaMinistři odsouhlasili přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla. Název by se měl změnit v říjnu. S nápadem přišel po smrti někdejšího prezidenta filmař Fero Fenič, vdova Dagmar souhlasila.

19:05
Ministr Dobeš končí. Prý kvůli škrtůmKolegyně Čápová už sice skončila (dobrou zprávou), nemůžeme jinak a musíme přidat další. Ministr školství Josef Dobeš ve vládě končí. Jako důvod uvedl to, že musí ve svém resortu dál škrtat. Jeho důvod k rezignaci je zajímavý o to víc, že ministři se na středečním jednání vlády shodli na tom, že jeho resort by neměl letos seškrtat 4,5 miliardy korun, ale o dvě miliardy méně.„Nemohl jsem akceptovat toto drakonické zavázání rozpočtu školství, které by ve výsledku znamenalo okamžité snížení platů učitelům, což nechci připustit. Rozhodl jsem se tedy vyvodit osobní odpovědnost a  rezignovat. Své rozhodnutí jsem učinil s plnou vážností,“ prohlásil dnes Josef Dobeš.Kritici Dobešův krok samozřejmě vnímají jako úhybný manévr. Zítra do Česka přijíždí eurokomisař Johannes Hahn a bude se pídit hlavně po tom, jak u nás zacházíme s penězi z evropských fondů. Zajímavý příběh o penězích z eurofondu v dnešním sloupku Adama Šůry.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].