Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 19. 9. 2012

Minus třicet? Žádné obavy • Autor: Profimedia.cz
Minus třicet? Žádné obavy • Autor: Profimedia.cz

07:47
Dobré ráno. Krásně prší a Slováci obsadili hraniciDobré ráno všem ve středu 19. září. Dnes na nějaký čas skončilo babí léto. Meteorologové hlásí déšť, nebo přeháňky. Nejvyšší možné teploty kolem 16 stupňů, na horách šest, v Jeseníkách a Beskydech deset. Mírný severní vítr.Dnešní zpravodajské ráno je plné překvapení - - v Číně se po tajuplném, čtrnáct dnů trvajícím zmizení náhle zjevil tamní viceprezident, v Kolumbii zatkli léta hledaného narkobarona a Slovensko náhle obsadilo někdejší společnou federální hranici. Stalo se tak poté, co český ministr financí vyzval v médiích k ukončení nedávno vyhlášené prohibice. Přitom české úřady stále nedokázaly vypátrat, odkud se v zemi bere otrávený alkohol, po jehož konzumaci už zahynulo 23 lidí a desítky dalších osleply. V odpovědi na ministrův požadavek proto Slováci, jak informuje server aktualne.cz, zakázali dovoz českého alkoholu a dnes ráno zalehla jejich policie ke kontrolám českých aut na všech cestách společné hranice.Vláda se dnes na své schůzi chystá probrat návrh státního rozpočtu na rok 2013 a návrh obranné strategie pro příštích několik let. K tomu pěknou píseň o tom, že je nutné dávat si v životě bacha.

08:43
Legendární Fiennes zahájil přípravu na cestu stoletíVe třicetistupňových mrazech severního Švédska zahájil sir Ranulph Fiennes přípravu na svůj plánovaný přechod Antarktidy během polární noci. Takovou cestu ještě nikdy nikdo nepodnikl a zasvěcenci vážně pochybují, že je vůbec v lidských silách ji zdolat. Současně se ale shodnou, že jestli někdo může tento třítisícikilometrový výlet při teplotách od mínus 70 do mínus 90 stupňů podniknout a přežít, je to právě sir Ranulph. 68letý voják polárník Fiennes je považován za největšího žijího objevitele - - má za sebou pěší přechody severního i jižního pólu a ve svých 65 letech vylezl na Mount Everest. Tři tisíce kilometrů přes noční Antarktidu je sice v ještě jiné váhové kategorii než výstup na nejvyšší horu světa, Fiennes se ale cítí v „životní formě“ a je přesvědčen, že cestu zvládne. Jeho jedinou obavou je, zda povětrnostní podmínky vydrží přístroje jako radar, které s sebou potáhne kvůli orientaci. Tyto přístroje jsou pro zdar jeho plánu životně důležité - - a i když už prošly mnoha testy fungování v Antarktidě, bylo to vždy jen v létě, upozorňuje server gazeta.pl. K tomu obdivnou píseň.

09:58
Putin zakázal Američanům podporovat ruské demokraty Vláda USA oznámila, že se ruské úřady bez předchozího varování rozhodly ukončit na svém území činnost americké Agentury pro mezirodní rozvoj USAID. Tato organizace v Rusku funguje dvacet let a zabývá se tam podporou pro-demokratických nevládních organizací a rozvojem občanské společnosti. Podle Kremlu, který v poslední době zahájil velké tažení proti demokratickým nevládním silám zemi, se Američané svojí podporou „vměšují do vnitřních záležitostí Ruska“. Agentura musí opustit ruské území do prvního října. Padesát miliónů dolarů, které USAID ročně v Ruské federaci investoval do podpory demokratizačních aktivit, bude teď tamním nevládkám citelně chybět. První reakce na provokativní Putinův krok ve Washingtonu byly podle zpravodajství New York Times i BBC rozhořčené a mluví se o dalším zhoršení vztahů mezi oběma někdejšími protivníky ve studené válce. Píseň.

10:59
V Římě ukázali papyrus, že Ježíš byl ženat Historička z Harvard Divinity School Karen L. King představila v Řimě na Mezinárodním kongresu koptických studií malý útržek papyru, který podle dosavadního zkoumání pochází ze čtvrtého století našeho letopočtu a obsahuje slova dosud nikdy neviděná na jakémkoli úryvku Písma: „Ježíš jim řekl, ‚Moje žena…‘“. A o řádek níž: „…mohla by se stát mým žákem.“ Původ útržku, který je podle informace New York Times menší než běžná vizitka a je pokryt dohromady osmi řádky textu psaného vybledlým černým inkoustem, zůstává tajemstvím a jeho vlastník - údajně sběratel egyptských, koptských a arabských papyrů - si přeje zůstat v anonymitě.Dr. Kingová, autorka řady knih o Evangeliu, dostala útržek (psaný řeckým písmem ve speciálním jihokoptském dialektu) v roce 2011 k překladu a nechala jej prozkoumat dvěma světovými papyrology - Rogerem Bagnallem z NY Univerzity a Anne Marie Luijendijk z Princetonu. Oba se po prozkoumání inkoustu a dalších věcí přiklonili k názoru, že papyrus je pravý. Zveřejněný nález může být silným hlasem v odvěkých křesťanských debatách, zda Ježíš byl či nebyl ženat a zda Máří Magdaléna byla či nebyla jeho ženou. Vatikán se zatím k objevu Dr. Kingové nevyjádřil, ale očekává se, že papyrus rozpoutá v křesťanském světě velkou diskusi. Cat Power.

12:00
Policie už ví: nejde jen tak někam přijít a se samopalem vyrazit dveře Ústavní soud před hodinou rozhodl, že loňská razie ozbrojeného komanda Vojenské policie v budově veřejnoprávní televize byla protiústavní. Soudci současně zrušili příkaz, který ke kontroverzní prohlídce vydal loni v březnu obvodní soud pro Prahu 6, píše aktualne.cz.Deset vojenských samopalníků vtrhlo do České televize při pátrání po tom, kdo „pustil“ tv reportérům utajované dokumenty svědčící o ostrém mocensko-politickém boji uvnitř vojenské tajné služby. Policie při zátahu zabavila věci, které s kauzou vůbec nesouvisely a které za nějaký čas musela stejně s ostudou vrátit. V případu uniklých dokumentů se nic nevyšetřilo a teď navíc přišla poslední rána - protiústavnost celé akce. Podle Ústavního soudu totiž policie ani zdaleka nevyčerpala všechny své pátrací možnosti a už se hrnula k raziím v médiích a zabavování písemností i celých počítačů. „Ano, právo na ochranu zdroje může být za určitých okolností omezeno - - zejména když jde o bezpečnostní zájmy státu,“ prohlásil v odůvodnění verdiktu soudce-zpravodaj Jiří Nykodým. „Ale pro to musí dostačující důvody - - a ne jenom to, že nějaká zpráva je označena jako utajovaná.“ Pro média a jejich zdroje konající ve veřejném zájmu je to výborná zpráva. Ještě jednou Cat Power.

13:05
Brusel je plný špiónů, varuje belgický šéf V rozhovoru pro zpravodajský EUobserver.com přiznal šéf belgické tajné služby Alain Winants, že hlavní město jeho země i celé Evropské unie je v současné době přošpikováno špióny zemí jako je Rusko, Čína a Írán. „V Belgii je ruská, čínská a další špionáž na stejné úrovni, jako bývala kdysi za studené války. Nemluvím o desítkách lidí, ale o stovkách, několika stovkách,“ citovaly Winantse i česká internetová média.Podle belgického lovce špiónů jezdí agenti do Bruselu krytí jako diplomaté, lobbisté, novináři, byznysmeni, tlumočníci, studenti, prezidenti nebo zaměstnanci různých soukromých agentur. Bezpečnostní oddělení Evropské komise vydává čas od času varování, že se cizí agenti snaží infiltrovat do orgánů evropské vlády a že se pro to nepřátelským mocnostem daří rekrutovat nejrůznější individua - - příkladem může být před časem odhalený pracovník estonského ministerstva obrany Herman Simm, který předal Moskvě víc než 3 tisíce vrcholně důležitých dokumentl týkajících se evropské bezpečnosti a obrany. Už včera tu běžela ukázka, tak dnes další.

14:10
Prezidentské veto neúspěšné. A bude prohibice trvat léta? Sněmovna přehlasovala veto prezidenta republiky a trvá na zavedení zákona o hospodaření energií. Normu, jež zavádí povinné energetické štítky na budovách, vetoval ing.Klaus letos v srpnu ještě před zákonem o zvýšení DPH a zákonem o zrušení kojeneckých ústavů, které postupně označil za „nejhorší“, „nejsebevražednější“ a „nejbrutálnější“ novely, které měl kdy podepsat.Zdravotnický výbor sněmovny se také dnes zabýval dalším vývojem v případu otráveného alkoholu, po jehož požití zemřela během dopoledne další oběť. Ministr zdravotnictví Leoš Heger v té souvislosti na jednání výboru prohlásil, že epidemie podle něj kvůli domácím zásobám potrvá ještě aspoň půl roku, a že koneckonců alespoň „částečná prohibice“ by Čechům velmi prospěla. „Zákaz prodeje tvrdého alkoholu bude tuto zemi stát tři čtvrtě miliardy korun,“ řekl Heger podle serveru novinky.cz. „Podle OECD jsme v Evropě na čtvrtém místě, co se týče konzumace tvrdého alkoholu, takže možná že ta tři čtvrtě miliarda sice poškodí naše hospodářství, ale budeme mít méně lidí, co se upijí k smrti i bez metanolové aféry.“ Poslanci ODS a Hegerův stranický kolega z TOP 09, ministr financí Miroslav Kalousek jsou ale pro co nejrychlejší konec prohibice a přechod Česka k normálnímu alkoholovému pořádku. K tomu na probrání ani ne tak píseň, jako spíš thriller.

15:15
Černý pavouk dostal přes prsty Londýnský tribunál pro svobodu informací rozhodl, že dopisy prince Charlese, v nichž následník britského trůnu loboval u vládních úřadů za prosazení řady záležitostí v politické agendě, musí být do měsíce zveřejněny. Zahraniční média věc běžně vykládají jako velké vítězství deníku Guardian, který za publikaci těchto listů vedl sedmiletý boj. Charlesovy dopisy (známé mezi jejich ministerskými adresáty jako „vzkazy černého pavouka“ - - prý, píše New York Times, podle vzhledu princova rukopisu ) vyvolaly v Británii vlnu kritiky ze strany politických a právních autorit, protože princ tím porušil dávnou tradici, že členové královské rodiny nezasahují do vládní politiky. Takže - God Save the Queen.

16:13
Nevinnost muslimů a odvaha Charlie Hebdo Francie vyhlásila mimořádná bezpečnostní opatření a „preventivně“ uzavřela své ambasády, kulturní centra a školy ve zhruba dvaceti zemích světa poté, co pařížský satirický časopis Charlie Hebdo otiskl několik výsměšných karikatur protoka Mohameda. Kolem redakce časopisu byly rozmístěny policejní oddíly cvičené na zvládání pouličních nepokojů.Karikatury list zveřejnil ve chvíli, kdy po celém světě násilně protestují muslimové proti amatérskému provokačnímu videu Nevinnost muslimů vyrobeném egyptskými křesťany v USA , které lidi věčící v Alláha portrétuje jako hloupé a násilnické prosťáčky. Počet obětí „protifilmových“ protestů už dosáhl 30 - -včetně například amercikého velvyslance v Libyi a jeho nejbližších spolupracovníků.Lídři muslimské menšiny ve Francii vyzvali své ovečky ke klidu, ale publikaci karikatur nazvali „hanebnou, nenávistnou, nesmyslnou a stupidní provokací“. „Svoboda tisku - - to je provokace?“ odpověděl na to šéfredaktor listu Stephane Charbonnier. "Nenutím zarytě věřící muslimy, aby četli Charlie Hebdo. Taky bych nešel do mešity poslouchat řeči, které jdou proti všemu, v co věřím." K tomu smutná píseň.Charlie Hebdo otiskl v minulosti řadu karikatur jiných náboženských ikon a vysokých církevních představitelů. V roce 2008 publikoval „Papežský speciál“, po kterém ho Vatikán neúspěšně pohnal k soudu za „vyvolávání nenávisti“.

17:03
Tunel v Mexiku, těžké loučení Odbila pátá, zbývá předpoveď počasí. Situace: V chladném vzduchu bude přes střední Evropu postupovat dál k východu tlaková výše. Bude jasno až polojasno, místy déšť, ojediněle mlhy. Nejnižší teploty kolem 3 stupňů. Mírný severozápadní vítr.Z posledních zpráv se stalo to, že soud ponechal ve vazbě bývalého hejtmana Davida Ratha, prezident Václav Klaus protestoval proti vyhlášené prohibici, ministři zahraničí Německa a Polska se ve společném prohlášení vyslovili pro další spojování a sjednocování Evropy, v Bělorusku pokračovaly rekordně dlouhé - pětidenní - volby, které opozice dopředu označila za zmanipulované, a v severním Mexiku uteklo z vězení vykopaným tunelem 132 banditů. Dámy a pánové, přeji vám krásný zbytek dne a pozor na dalajlamismus!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].