Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 1. 2. 2012

Z Václavského náměstí mají zmizet stánky s pečenými klobásami a buřty • Autor: Profimedia.cz
Z Václavského náměstí mají zmizet stánky s pečenými klobásami a buřty • Autor: Profimedia.cz

08:00
Mráz, mráz, mrázDobré mrazivé ráno při první únorové středě. Do konce roku zbývá 333 dní, slávek slaví Hynkové. Co se týče teplotních rekordů v české kotlině, v roce 1830 bylo naměřeno minus 24 stupňů, naopak plus 13,1 (!) stupňů Celsia před deseti lety. Na dnešek předpovědi hlásí následující: Kolem mohutné tlakové výše se středem nad Ruskem k nám bude zesilovat příliv velmi studeného kontinentálního vzduchu od východu. Takže mráz, mráz, mráz.Nepochopitelná je v tomto kontexu reakce pražského magistrátu, který se ještě stále nerozhoupal k pomoci bezdomovcům a v podstatě odmítl nabídku Dalibora Dědka, šéfa firmy Jablotron, který pro lidi bez přístřeší koupil nafukovací halu. Dar magistrátní úředníci nevyužili - údajně nesehnali pozemek, kam by halu postavili, včera se nechali navíc z tepla svých kanceláří slyšet, že kumulace 120 až 150 bezdomovců, kteří by se do haly vešli, by mohlo přinést problémy.A k dnešnímu dni si připomeňme, že před 22 lety, 1. února 1990, byla rozpuštěna StB, hlavní ozbrojená opora totalitní moci. Náměstek federálního ministra vnitra Jan Ruml o pár měsíců později, v květnu, pak dával písemnou výpověď několika stovkám estébáků ve velkém sále svého úřadu. Situace byla tak napjatá, že náměstka museli během akce chránit policisté ze speciální jednotky, vyzbrojení samopaly. V témže roce uzákonil sněm zákony o rehabilitacích politických vězňů a o návratu majetku zabaveného fyzickým osobám po únoru 1948. Jak před více než deseti lety uzavíral Jaroslav Spurný svůj článek o estébácké éře Co na nás vědí tajní - Tajemství archivů StB straší v české skříni: V čem jsme to vlastně celé půlstoletí žili?A první ranní píseň od Leonarda Cohena First We Take the Manhattan. Jak vás včera zpravila v této rubrice kolegyně Straková, Cohen vydal v pondělí po osmi letech nové album, Old Ideas.

08:37
Komu patří Florida?V republikánských primárkách, které se včera konaly na Floridě, víceméně podle očekávání zvítězil bývalý massachusettský guvernér a movitý podnikatel v krizovém managementu Mitt Romney nad svým rivalem Newtem Gingrichem. V tomto čtvrtém nejlidnatějším státě USA získal kolem 47 procent hlasů, Gingrich okolo 32 procent. Romney je tedy v tuto chvíli v klání o republikánskou nominaci na prezidenta jasným favoritem.Další zastávkou bude v sobotu Nevada. Romney coby mormon má v tomto státě díky velkému počtu voličů stejného vyznání opět šanci na vítězství. Primární klání pak pokračují v Mainu, Coloradu, Minnesotě, Missouri, Arizoně a Michiganu.Queen a I Want to Break Free

09:15
Tři stovky českých vojáků do AfghánistánuDnes brzy ráno odletěly do afghánského Lógaru téměř tři stovky českých vojáků a vojaček. Jde o už devátou jednotku Provinčního rekonstrukčního týmu, jejímž cílem je převážně ochrana českých civilních expertů a výcvik afghánských bezpečnostních složek. Celkem se jedná o 283 mužů a deset žen a v Lógaru by měli zůstat do konce srpna.Čeští vojáci budou působit v rámci mezinárodních sil v Afghánistánu až do roku 2014. V současnosti operuje v zemi okolo 600 českých vojáků, jejich počet se bude postupně snižovat a právě v roce 2014 by měli celou zemi kontrolovat už sami Afghánci.Lenka Dusilová a Valerie

10:15
Netanjahu zůstává v čele LikuduIzraelská vládní strana Likud  vybírala v primárních volbách svého nového šéfa. Podle očekávání zůstává v čele premiér Benjamin Netanjahu. Noční sčítání ukázalo, že v primárkách získal téměř 75 procent hlasů. Jeho jediným protikandidátem byl osadnický radikál Moše Feiglin. Výsledek hlasování je důležitý pro parlamentní volby, které by mohly být už letos na podzim.Dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Izraele a palestinské autonomie generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Problém ohledně židovských osad a izraelsko-palestinských rozhovorů plus Írán by měly být hlavními tématy jeho rozhovorů s izraelskými politiky. A DJka se přesouvá z kobyliského vrchu přes údolí na letenský vrch - do redakce. K tomu jeden rychlejší Lou Reed.

11:29
Bitva o nové tváře na Ústavním souduÚstravně právní výbor Senátu nedoporučil, aby se předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček, o jehož jmenování požádal senátory prezident Václav Klaus, stal ústavní soudcem. Jde již o druhý senátní výbor, který se vyslovuje proti Sváčkovi. Ten předstoupil před senátní výbor, aby odpovídal na otázky ohledně jeho kontaktů s podnikateli, členství v Lions Clubu, vazeb na bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce a také ohledně svého členství v Komunistické straně Československa před rokem 1989. Konečné rozhodnutí Senátu by mělo padnout 8. února.
Jan Sváček, jinak Klausův externí poradce, je prvním prezidentovým kandidátem, jenž by měl v březnu nahradit ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou. Více se dočtete v článku Ivany Svobodové Kus za kus v minulém čísle Respektu.
K poslechu Parno Graszt, kteří vystoupí příští týden v pátek v pražské Akropoli.

12:00
Sirény kvííílíííJe 12 hodin a sirény kvílí. Víte proč? Respekt měl kdysi rubriku Vaše otázky, ve které hledal u odborníků odpovědi na otázky čtenářů. Pan Ctirad Oráč z Brna se ptal takto:Zajímalo by mě, proč se musí zkoušet stav obecních sirén dvanáctkrát ročně, a ne třeba pouze dvakrát ročně? Zkoušky sirén nám pravidelně probouzí pracně uspané miminko (kolik asi tisíc miminek to probudí v republice?). Navíc nevím, jestli časté zkoušení sirén není kontraproduktivní. Bdělost obyvatel vůči ohrožení při tomto opakovaném zvuku se ve výsledku musí blížit nule. A odpověď Petra Kropáčka z Hasičského záchranného sboru ČR zněla:Asi vás nepotěšíme, podle hasičů se časté zkoušení sirén osvědčilo a žádná změna se v blízké budoucnosti nechystá. Důvodem je skutečnost, že většina zařízení v Česku funguje mechanicky, a když se jednou za měsíc neroztočí, hrozí nebezpečí poruchy. Jinak co se bdělosti občanů při častých zkouškách týče, není to takový problém - důvodem je to, že zvuk sirény při skutečném ohrožení zní jinak než při zkoušce. Třeba při signálu „obecné ohrožení“ zvuk sirény kolísá, zatímco při zkoušce zní nepřerušovaně na jednom tónu.Tak doufejme, že jste se nenechali vyrušit od oběda či práce, a všechna uspaná miminka - siréna nesiréna - spala dál.

12:45
Lex Havel a nekonečný příběh poslanecké imunityPoslanci ve zrychleném čtení schválili zákon o zásluhách prezidenta Václava Havla. Zákon, tzv. Lex Havel, je stručný - obsahuje jen tři věty a dva paragrafy a praví se v něm, že se Václav Havel zasloužil o demokracii a svobodu. Zákon, který neukládá žádné povinnosti, a proto jej nelze ani nijak porušit, navrhla vláda a z parlamentu si to teď zamíří do Senátu. Proti byli pouze komunisté, kdy Vojtěch Filip poukázal na to, že Havel chtěl být prezident jen jedno volební období, a na tomto příkladu dokazoval, že „slova byly v jeho případě jedno, činy pak druhé“.Ve druhém čtení prošla v dolní komoře parlamentu ústavní novela „nekonečného příběhu“ týkajícího se omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Novelou by se zrušila jejich doživotní imunita, která by trvala jen po trvání mandátu.A do třetice poslanci ve zrychleném řízení schválili vydání dluhopisů za 101 miliard na krytí rozpočtového schodku.Pozor, Valentýn se blíží! K tomu Barbora Poláková a Kráva.

13:30
Falklandy, nebo Malvíny?Spor o Falklandy nebo také Malvínské ostrovy mezi Velkou Británií a Argentinou se před dubnovým 30. výročím boje o tyto ostrovy přiostřuje a Británie tam vysílá svůj nejmodernější torpédoborec. Údajně jde jen o výměnu plavidel. Britský premiér David Cameron a argentinská prezidentka Cristina Fernandezová se přitom vzájemně obviňují z kolonialismu.Do oblasti míří již dnes večer i princ William jako pilot záchranného vrtulníku, argentinské ministerstvo zahraničí vyslání prince ostře kritizuje. Podle něj tam poletí jako dobyvatel.Původně neobydlené ostrovy převzala Argentina v roce 1820 po Španělsku. Britové ostrovy ovládli v roce 1833. V roce 1982 se chtěla Argentina Falklandských ostrovů zmocnit, utrpěla však porážku. Argentina a španělsky a francouzsky hovořící země užívají pro Falklandy název Malvínské ostrovy.Přibližně tři tisíce obyvatel Falkland se trvale hlásí k Británii. Ve sporu mezi oběma zeměmi jde hlavně o ropná naleziště - nedávné průzkumy ukázaly, že v oblasti se nachází až 60 miliard barelů ropy.K poslechu příjemná Iggyho „odrhovačka“ v podání Siouxsie and the Banshees - Passenger.

14:15
Plzeňská práva jdou ke dnuAkreditační komise neprodloužila nechvalně proslavené plzeňské právnické fakultě akreditaci a škola tak de facto končí. Komise své rozhodnutí zdůvodnila tím, že na škole nedošlo ke zlepšení. Pětiletý magisterský program má akreditaci jen do konce tohoto akademického roku.Obchodování s tituly, které se dělo na plzeňské fakultě, dosahovalo gigantických rozměrů a neměla v Česku obdoby.Garbage a Push It.

14:47
Buřt - kulturní dědictvíPražští radní na svém včerejším zasedání rozhodli, že z Václavského náměstí z důvodu „revitalizace“ mají zmizet stánky s pečenými klobásami a buřty. To Praha 1 slovy jejího starosty Oldřicha Lomeckého nehodlá podpořit, protože "buřty patří k národnímu koloritu a Praha 1 bude bojovat o to, aby byly zapsány do kulturního dědictví“.Pražští radní vycházejí z návrhu na přestavbu náměstí, který by měl proměnit Václavák v bulvár, na kterém se počítá jen se šesti stánky, kde by se prodával tisk, květiny a pečivo. Všechny by měly mít jednotný vzhled a měly by být schváleny památkáři.Tak uvidíme, jak spor o buřty dopadne. Přečtěte si rozhovor Od věci s titulkem Špekáček není buřt, který vyšel v Respektu před půl rokem.

15:38
Kam s Baumrukem?Bývalý předseda Rady České televize a poradce ministra školství Jiří Baumruk, který měl dosud na starosti kontroverzní projekt SPORT (který musel ministr Dobeš po vlně kritiky zastavit), bude jmenován do čela Národního institutu dětí a mládeže. Jeho dlouholetý šéf Jiří Veverka byl odvolán a nahradit by jej měl právě Baumruk.Pochybný projekt SPORT za 650 milionů korun z evropských peněz měl analyzovat, jak jsou na tom sportovní kluby s vybavením a odborností trenérů, poté přijít s nabídkou vzdělávacích kurzů z oblasti zdravého životního stylu a ve finále tak nalákat mládež ke sportu. Podle kritiků zavání celý projekt velkým korupčním potenciálem.K poslechu Linkin Park a cover verze Rolling in the Deep od Adele .

16:29
Královna Alžběta odebrala rytířský titulKrálovna Alžběta II. odebrala rytířský titul bývalému šéfovi Royal Bank of Scontland Fredu Goodwinovi za to, že se podílel na kolapsu banky a nechal si poté ještě vyplatit zlatý padák. Zařadil se tak po bok například zimbabwského prezidenta Mugabeho nebo rumunského diktátora Ceausesca, jimž byly tituly také odebrány.Banka pod vedením Freda Goodwina vyrostla v jeden z největších a nejdůležitějších finančních domů světa. Za to mu byl v roce 2004 udělen královnu rytířský řád. O pár let později se la banka ocitla na mizině poté, co za několik miliard převzala nizozemskou banku ABN Amro. Britská vláda, potažmo britští daňoví poplatníci, pak museli banku v podobě injekce za 45 miliard liber zachraňovat.A k poslechu Nina Simone - Feeling Good.

17:15
Kam s Julianem Assangem?Britský nejvyšší soud dnes zahájil jednání o odvolání spoluzakladatele serveru WikiLeaks, Australana Juliana Assangeho, proti jeho vydání do Švédska, kde je obviněn ze znásilnění bývalých spolupracovnic. Assange pobývá již přes rok v Británii v domácím vězení.Sám Assange obvinění ze sexuálních deliktů odmítá. Podle něj by vydání do Švédska znamenalo, že to jej vydá dál do Spojených států, kde mu hrozí, že by byl souzen za zveřejnování tajných amerických materiálů na WikiLeaks.DJka to za chvíli zabalí domů. A k tomu pouští Tornado Lue a Cesta domů.

18:00
Co s načatým večerem?Čeká nás mrazivá noc a Praha se konečně rozhoupala ke stavbě vytápěného stanu pro padesátku lidí  bez domova na Rohanském ostrově. Pravděpodobnost, že se oteplí dříve, než radní přistoupí ke stavbě dalších dvou slibovaných stanů, je však při tempu, s jakým celou věc řeší, velká.Co s načatým večerem? Kdo má cestu na Žižkov, v Paláci Akropolis dnes vystoupí holčičí kapely - legendární Zuby nehty (předtím Panika, Dybbuk) a brněnské Čoko Voko.Hezký večer a bez karambolů překlopení do zířejšího dvojkového 2. 2. 2012.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].