Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 9. 7. 2012

Český premiér sám v Letech • Autor: Milan Jaroš
Český premiér sám v Letech • Autor: Milan Jaroš

08:06
Dobré ráno a pěkný denMilí čtenáři, po krátkém oddechu je zpět Respekt DJ a dnešní zodpovědná osoba vás u něj vítá. Začíná devátý červencový den a pokud držíte tuzemskou tradici jmenin, tak dnes slaví Drahoslavy, Drahuše či Bereniky. Po vražedné sérii uplynulých dní bychom si měli trochu odpočinout - teploty by nikde po Česku neměly přesáhnout třicítku a pršet by mělo jen lehce, a to na jihu Čech. Naši předci vypozorovali několik poznatků: pro lenochy uklidnění „co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času“ či výhled na zimu „když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje“.Aby se lépe vyráželo do světa, DJ posílá Kanyeho Westa a Jamieho Foxxe a jejich Gold Digger.Pěkný den!

08:39
HORKÁ ZPRÁVA: Pussy Riot možná už dnes na svoboděNa Twitteru se včera večer objevila zpráva od jednoho z právníků Pussy Riot, Nikolaje Polozova, že podle jeho zdroje, dnešní soud, který bude posuzovat správnost prodloužení vazby třech zadržených členek punkové formace do 24. července, je dnes pustí na svobodu, hlásí z Moskvy naše kolegyně Naďa Straková.Minulý týden jim a jejich právníkům byla zkrácena vazba na prostudování žaloby do 9. července, což je dnes.Celé to moc nedává smysl, ale na druhé straně společenský tlak, který v poslední době opět o něco narostl, možná začíná být pro režim neúnosný. Po posledním prodloužení vazby 20. června lidé nespokojení se čtyřměsíční vazbou za paragraf 213 - výtržnictví sepsali dopis, ve kterém apelují na soud, aby členky Pussy Riot soudil na svobodě. Dopis k této chvíli podepsalo přes 35 tisíc lidí, což je v tomto případě méně zajímavé, než to, že mezi sigatáři jsou i lidé, kteří jsou na Kreml neboli na Putinův režim nějakým způsobem napojeni. Například režisér a herec Fjodor Bondarčuk, mimo jiné člen vládní strany Jednotné Rusko, nebo herečka Čulpan Chamatovová, která před prezidentskými volbami nahrála na podporu Vladimira Putina videoklip.

09:01
Dnes: Pospíšil a LetyDnes se bude ještě hodně mluvit o Jiřím Pospíšilovi a jeho nástupci Pavlu Blažkovi.Jak se čekalo, plzeňská ODS včera kývla na výměnu lídra pro podzimní krajské volby. Kandidátku povede odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Nahradí tak dosavadní jedničku a náměstkyni hejtmana Marcelu Krejsovou. Zároveň se nejvyšší stranický orgán ODS - Výkonná rada - vrátí k Pospíšilovu odvolání a měla by posuzovat i plzeňskou rošádu na kandidátce. Výsledky rady zřejmě jen prohloubí nesmírně trapný pocit z Pospíšilova odvolání. Pokud výměnu na kandidátce schválí, což je pravděpodobné, pak se voliči mohou ptát: když je to tak „špatný manažer“, že nemůže zůstat ve vládě, proč nám ho nabízíte na post hejtmana? DJka je zvědavá, jak bude vedení ODS tento rozpor vysvětlovat. Zároveň dnes čeká nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka první schůzka s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Nového šéfa resortu bude zajímavé sledovat - na jednu stranu totiž říká, že s Lenkou Bradáčovou coby uvažovanou šéfkou pražských žalovců „nemá problém“, na straně druhé ovšem chystá změny připravovaného zákona o státním zastupitelství - nezávislost žalobců by prý byla příliš velká a rád by ji „zmírnil“. Na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy v Letech se dnes koná vzpomínková akce a na místě vůbec poprvé v historii promluví český premiér. Petru Nečasovi za tento krok patří bezpochyby uznání, celá věc má nicméně další rozměr. Proč nepřijel premiér v květnu, kdy si Romové tradičně památku připomínají a kdy do Let zamířili velvyslanci mnoha zemí od USA po Německo? A proč tam jede dnes, kdy na akci není zvána veřejnost ani se na ni nechystají zástupci romských organizací? 

11:15
Z ciziny: řecká vláda, libyjské volby a nejbohatší žena světaDost se toho dnes děje také ve světě. Nová vláda premiéra Antonise Samarase dostala důvěru řeckého parlamentu. Kabinet složený z konzervativců, socialistů a umírněné levice hodlá pokračovat v reformách a udržet zemi v eurozóně. Země tak má sice po rozbouřených měsících vládu s většinou v parlamentu, ale všeobecné ohlašování stability je mírně předčasné - viděli jsme v minulosti, že ani vláda s pohodlnou většinou nemusí automaticky prosadit vše, co si zamane.V Libyi začalo sčítání hlasů po víkendových volbách, v nichž si lidé poprvé po šedesáti letech vybírali své zástupce svobodně. Podle prvních zpráv byla účast kolem šedesáti procent, což jeméně než se čekalo. O hlasy soupeřila stovka stran, většina z nich vznikla těsně před volbami. Jako jinde na severu Afriky se nicméně očekává úspěch islamistů.Překvapivá zpráva přišla z australského ekonomického magazínu BRW a finančního gigantu Citygroup: nezávisle na sobě spočítaly, že nejbohatší ženou světa je momentálně Australanka Gina Rinehart, osmapadesátletá těžařská magnátka.

11:57
Nečas v Letech: na vykoupení vepřína nemáme penízeJak DJka ohlašovala ráno, na pietní akci u památníku někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku promluvil předseda vlády Petr Nečas. Šéf lidického památníku Milouš Červencl na úvod prohlásil, že právě dnes se tam sešli, protože „premiér projevil přání“ navštívit památník „jindy než obvykle“. Obvykle se v Letech připomínají stovky romských obětí, které buď zemřely přímo tam nebo později v Osvětimi, kam byly deportovány, v půlce května.Znovu: premiér si zaslouží pochvalu za to, že se jako první předseda vlády po Listopadu k cestě rozhoupal.
Pořád ale není jasné, proč jindy než obykle? Ne že by důvod nebyl, zítra uplyne sedmdesát let od vydání rozkazu k „potírání cikánského neřádu“, který vydal velitel neuniformované protektorátní policie Horst Böhme. Jenže symbolika je někdy důležitější než přesná data - v květnu se tam scházejí rodiny obětí i jediná dosud žijící vězenkyně, romské organizace. A spolu s nimi ambasadoři mnoha zemí a někteří tuzemští politici (šéf zelených Liška či senátor ODS Topfer). V takovém kruhu mají slova o tom, že „nesmíme připustit, aby rasistické bludy opanovaly náš život“, patřičnou váhu. Když je Petr Nečas pronášel dnes, stál na trávníku sám.
V projevu pak také zklamal všechny, kdo doufali, že tam osobně přijel oznámit, že jeho kabinet vykoupí nedaleký vepřín. Vláda prý na to „nemá v rozpočtu prostředky“. V hitparádě trapných výmluv je tato hned za důvody pro odvolání Jiřího Pospíšila. Nemá prostředky? Je nutné připomínat všechny ty miliardy vyhozené za nevýhodné armádní nákupy či za předražené dálnice? DJka odhaduje, že na prasečinec by stačil tak metr slavných kachliček, jimiž má být za desítky milionů vyložen pražský tunel Blanka.

13:23
Aktualizace k Libyi: islamisté možná nevítězíAmerický deník The New York Times informuje o předběžných zprávách o výsledcích libyjských voleb. Podle dat, které byly k dispozici včera večer, se zdá, že se přeruší šňůra vítězství islamistických stran v severní Africe. Místo nich v Libyjci dali přednost koalici prozápadně orientovaných stran vedených politologem a předsedou přechodné vlády, která převzala moc po porážce Kaddáfího režimu, Mahmúdem Džibrílem. Vítěze voleb - jako v ostatních zemích po arabském jaru - čeká hromada práce: měl by dohlížet na tvorbu nové ústavy a na celkovou tranformaci země. Na oficiální výsledky si ale musíme počkat.DJka si právě uvědomila, že dnes ostudně zanedbává hudební složku. Tematicky vhodný song aby pohledal, zachraňuje to tedy opět Kanye West, s nímž se před americkou vlajkou nakrucuje ještě Jay-Z: Otis.

14:32
Zeman trvá na Bradáčové, schůzka s Blažkem nepřinesla nic konkrétníhoPečlivě sledovaná schůzka nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem nepřinesla žádné velké překvapení, lépe řečeno žádný jasný výsledek - Zeman trvá na jmenování ústecké Lenky Bradáčové do čela pražských žalobců, Blažek pak dál kolem tématu opatrně našlapuje a nic nového k tomu dnes nedodal. Ministr s šéfem žalobců dál mluvili o přípravě zákona o státním zastupitelství.

15:53
Pussy Riot zůstávají za mřížemiKolegyně Naďa Straková hlásí z ruské metropole, kde sleduje rozhodování moskevského městského soudu, že členky umělecké skupiny Pussy Riot (PR) nejspíš všechny zůstanou ve vazbě. Soud potvrdil prodloužení vazby Nadě Tolokonnikové (do čtyřiadvacátého července), podobný verdikt se čeká i u zbylých dvou členek PR. Zprávy ze včerejšího večera o chystaném propuštění trojice se tak nepotvrdily. Soud u Nadi argumentoval tím, že by mohla před spravedlností odjet do Kanady, kde před lety dostala povolení k pobytu. (Bude zajímavé sledovat, jak prodloužení vazby odůvodní u Maríji Aljochinové a Jekatěriny Samucevičové).Pussy Riot byly zadrženy letos v březnu po guerillovém vystoupení v chrámu Krista Spasitele s punkovou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina a hrozí jim až sedm let vězení. Jejich akce pro připomení zde.Azde ještě podpora PR, jak ji do svého nedávného moskevského koncertu zařadili Faith No More.

16:55
Prezidentský kandidát Fischer si bere na pomoc mediálního magnáta SoukupaJan Fischer se naplno pouští do boje o prezidentské křeslo, jeho tým dnes oficiálně začal se sběrem podpisů nutných pro kandidaturu. Je jich potřeba padesát tisíc. Mnohem zajímavější je ale druhá zpráva z Fischerova tábora - s kampaní mu pomůže Jaromír Soukup, vlivný majitel mediální agentury Médea a vydavatel řady titulů, kupříkladu časopisu Týden. Zajímavá také proto, že před pár týdny se Soukup DJce dušoval, že už s politikou nechce mít nic společného, protože to škodí jeho byznysu. O důvod víc skutečně pečlivě Fischerovu kampaň sledovat.Touto zprávou se DJka loučí a přeje příjemný večer icelý týden.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].