Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 6. října 2014

Sebastian Vettel (vepředu vlevo) vede závod po boku soupeře Rosberga. • Autor: Globe Media /  Reuters
Sebastian Vettel (vepředu vlevo) vede závod po boku soupeře Rosberga. • Autor: Globe Media / Reuters

08:39
Pěkný denpředevším Hanušům, kteří dnes slaví svátek. Počasí bude podzimní, patnáctistupňové, mírně zatažené.Výročí jsou extra zajímavá. Roku 1960 zemřel krasový badatel Karel Absolon, a naopak 1872 se narodil Jan Larisch-Mönnich III., známý uhlobaron. Petr Bezruč by neslavil.

09:30
U ředitele na Homolce měli závěje kokainuLidovky.cz píší o tom, že exšéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý obviněný z korupce velmi ulehčil policii práci. Na jeho počítači byl totiž nalezen deník, kam si zapisoval vše, co prožil doma i v práci - včetně toho jak měl získávat úplatky a manipulovat zakázky. Podle policie jsou tu i záznamy, že bral kokail. „Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN,“ poznamenal si třeba 8. března 2011.Sám Dbalý mluví o deníku jako o určité fikci a předloze pro chystanou knihu. Najde se nakladatel? Pracovní název Medvídek z Homolky

10:30
Blaze prý není v Praze, ale v Hradci královéOnline deník Aktuálně.cz se pokusil porovnat kvalitu života ve třinácti krajských městech České republiky. Výsledky najdete zde. Index kvality života vycházel z patnácti kritérií a hodnotil města například podle nezaměstnanosti, kriminality, kvality ovzduší nebo zadlužení. Vítězem je Hradec Králové, druhá Jihlava, třetí České Budějovice, hlavní město Praha je až deváté.K tomu snad jen poznámka, že mezi kritérii zřejmě nebyl počet Priorů na náměstích.

11:30
Svět Formule 1 se třeseO život jednoho z pilotů. Italský řidič Jules Bianchi včera při závodě v Japonsku havaroval a těžce se poranil. Po okamžité operaci se jeho stav stabilizoval, podle posledních neoficiálních (oficiální nejsou) ale opět dýchá jen s pomocí přístrojů.To je pro hyperbezpečný svět nejrychlejších vozů dost šokující. Posledně si smrt přišla pro nejlepšího pilota historie, Ayrtona Sennu, a to před dvaceti lety. Od té doby je při závodech mnohem obtížnější se zabít, než jej přežít. Víc si můžete přečíst v lednovém textu v Respektu.

12:00
Hudba k oběduPěkně klasicizicující klaiska, přejeme vám, ať máte k obědu něco podobného, jako se servírovalo u Esterházyů, kde Haydn dělal… no, řekněme… kapelníka.

13:55
Ebola ebola121 lidí v jediný den zabila v Sieře Leoně. Rozsah tragédie si v Evropě možná plně neuvědomujeme. Nakažených je podle WHO 10 000, z toho 3500 nemoc zabila. více si můžete přečíst v aktuálním Respektu, a tady nabízím jednu strhující reportáž z NYT.

15:10
A v Iráku je to horší a horšíprotože klíčové město Kobane, na syrsko-turecké hranici, v blízké buducnosti pravděpodobně padne do rukou bojovníků Islámského státu. Z oblasti uprchlo 160 000 lidí. Město padne navzdory tureckému slibu město bránit. Plánovaný vstup tureckých vojsk do bojů tedy zatím nemá jasnou podobu.

16:50
Vědecká všehochuť a loučeníŽraloci mají osobnosti a mohou být jak samotáři, tak společenští tvorové, zjistili britští vědci. Astronomové objevili na vzdálené planetě HAT-P-11b náznaky vody. Oceány se neohřívají rozvnoměrně, ale neznatelně v hloubce a výrazně ve vrchní polovině, což je podle oceánologů klíčové zjištění při zkoumání ohřívání moří a planety. Vědci též objevili tisíce nových podmořských pohoří.  Nobelova cena za fyziologii a lékařství putuje ke třem vědcům, kteří odhalili, že mozek disponuje schopnostmi, podobnými systému GPS, a významně přispěli ke studiu Alzheimerovy choroby.Mějte se dobře!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].