0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ30. 3. 20144 minuty

DJ pondělí 31. března 2014

Čeká nás nedostatek vody. • Autor: Milan Jaroš

08:11
Vítejte v teplém týdnuPo krásném, i když o hodinu kratším, víkendu nás čeká krásný týden. Meteorologové předpovídají, že bude jasno až polojasno s občasnými přeháňkami. A teploty budou přes den šplhat až ke 20 stupňům C.

08:15
Slovensko má nového prezidentaPodnikatel Andrej Kiska porazil dvojnásobného premiéra Roberta Fica. Jedenapadesátiletý Kiska zbohatl na prodeji splátkových firem Triangel a Quatto, za firmy, od kterých si lidé na splátky kupují pračky, televize a další věci do domácnosti, utržil nějakých deset milionů euro. Na luxus si prý nepotrpí, kromě letadla, které ho z Popradu dopraví do Bratislavy za desíty minut. Bydlí v polovině dvojdomku ve vilové čtvrti. Posledních šest let se věnoval charitě v nadaci Dobrý Anděl, která pomáhá rodinám s dětmi, kde někdo onemocněl rakovinou. Do politiky prý vstupuje proto, že chce pomáhat ještě víc.

Reklama

09:16
Papež opět rebelemPapež František narušil další ze zažítých církevních tradic. Při mši v bazilice svatého Petra se zpovídal obyčejnému knězi a přímo před zraky všech věřících. Podle zažitých tradic se ale má vysoce posavený člen církve zpovídat v soukromí a navíc hierarchicky nejbližšímu kolegovi. Ke správné zpovědnici se papaže snažil nasměrovat ceremoniář pro liturgické oslavy, papež ale přesto zamířil ke zpovědnici, kde seděl obyčejný kněz.

11:01
Babiš se obul do SobotkyPremiér Bohuslav Sobotka se v pátek nechal slyšet, že nejčistší by bylo, kdyby ministr financí Andrej Babiš ukončil své podnikání a věnoval se jen politice. Reagoval tak na výtku výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, podle kterého je Babiš ve střetu zájmů. V nedělním Pressklubu Frekvence 1 Babiš Sobotkovi odpověděl: „Pokud to panu premiérovi vadí, nechť mě odvolá, nebo si najde lepšího koaličního partnera.“ Zda něco z toho udělá Sobotka zatím neřekl.

11:56
Češi milují své satelityPodle nových údajů Českého statistického úřadu byl sice příliv do satelitních městeček loni nejnižší od roku 2005, sociologové ale míní, že je to pokles pouze dočasný. Ve studii Krajina, sídla, lidé loni zkoumali, co lidi na satelitech láká. Prý se to dá shrnout do tří slov - svoboda, soukromí, bezpečí. Obyvatelé satelitních sídlišť si cení nejvíc toho, že do jejich území skoro nikdo cizí nepřijde či tam má dokonce vstup zakázán. Na rozdíl od běžných ulic a parků se tu pak cítí bezpečně.

13:10
Ruští vojáci odchází od hranic s UkrajinouKyjevský list Ukrajinska pravda, s odvoláním na armádní zdroje, oznámil, že Rusko v posledních dvou dnech výrazně snížilo stavy svých jednotek na hranicích s Ukrajinou. V současné době má být v pohraničních oblastech kolem 10 tisíc ruských vojáků, minulý týden jich tam bylo dva až třikrát víc. 

14:19
Čeká nás nedostatek vodyMezinárodní panel pro klimatickou změnu při OSN dnes zveřejnil svou prognózu. Klimatických výkyvů s vážnými dopady bude přibývat. Velkým problémem budoucnosti bude voda. V některých oblastech jí bude v důsledku vydatných dešťů mnoho, hrozí záplavy, jinde bude naopak sucho a nedostatek pitné vody. Pršet má totiž méně často, zato vydatněji.

15:29
Medveděv je na KrymuRuský premiér Dmitrij Medveděv s polovinou svých ministrů přiletěl dnes do Simferopolu. Obyvatele nedávno obsazeného Krymu chtějí přesvědčit, že s Ruskem jim bude lépe než s Ukrajinou. Medveděv zařídí, aby víc brali státní zaměstnanci, policisté i důchodci. Na Krymu má vzniknout také nová univerzita.

16:32
Japonsko nesmí lovit velrybyMezinárodní soudní tribunál Spojených národů vyzval Japonsko, aby s okamžitou platností zastavilo lov velryb. Japonský argument, že ohrožené mořské savce loví pro vědecké účely, soudci odmítli. Dali za pravdu Australanům, kteří se na soud obrátili spolu s Novým Zélandem, že počet ulovených velryb vědeckým účelům neodpovídá.

17:37
Pátrání po letadle je zatím marnéAustralský premiér Tony Abbott ubezpečil, že pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle na jihu Indického oceánu neslábne a není časově omezeno. Pátrací týmy dosud po Boeingu 777, který zmizel s 239 lidmi na palubě, nenašly žádnou stopu. Všechny plovoucí předměty, které byly dosud vyloveny jako potenciální trosky letadla, byly ve skutečnosti rybářské potřeby nebo odpadky. 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].