Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 30. 7. 2012

Čekání na soud (Pussy Riot) • Autor: Globe Media /  Reuters
Čekání na soud (Pussy Riot) • Autor: Globe Media / Reuters

07:57
První tornádo v ČeskuDobré ráno, milí čtenáři,začíná nám další týden a už dneska se máme na co těšit. Napínavé bude třeba sledovat, zda tentokrát náš nový registr vozidel zkolabuje, nebo ne. (Nápad testovat takto trpělivost řidičů vprostřed letních dovolených chtěl tedy skutečně odvahu.) Těšit se můžeme i na příjemných dvaadvacet ve stínu a polojasno k tomu.Čtvrtý den londýnské olympiády přinese mimo jiné judo a dnešní DJka je tedy osobně hodně zvědavá, jak se na něm povede Majlindě Kelmendi a Wudžan Alí Seradž Abdulrahím Šahrchaní, ženám, které se na tyto hry probojovaly všem škarohlídům navzdory.Úvodem ještě krátké historické okénko – právě 30. července 1119 postihlo Česko první písemně doložené tornádo, tak doufejme, že dneska nás žádné takové překvapení nečeká.A teď už si pojďme pustit něco na probuzení, třeba Norah Jones a její Sunrise

09:03
Romney hledá podporu v IzraeliRepublikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney sbírá body pro prezidentskou kampaň v Izraeli. Na několikadenní návštěvě země se nyní například nechal slyšet, že pokud vyhraje listopadové volby, bude Izrael bude cílem jeho první zahraniční cesty.Američtí prezidentští kandidáti židovský stát tradičně navštěvují kvůli velkému vlivu izraelské lobby ve Spojených státech.Zláká Romney do svého objetí Izrael? Nechme se překvapit. Dnešní DJku ale každopádně zlákalo objetí Nicka Cavea a The Bad Seeds. Zde jejich Into My Arms.Aktualizace: na konci izraelské cesty Romney oznámil, že od židovsko-amerických donorů získal příspěvky v celko é výši milionu dolarů.

09:45
Rusko soudí Pussy RiotV Moskvě dnes začíná soudní proces s členkami Pussy Riot. Kvůli obrovskému zájmu se nakonec soudcové soudu v Chamovnikách rozhodli přelíčení vysílat živě na stránkách soudu. Tisková mluvčí soudu oznámila, že kamery a fotoaparáty mohou točit a fotit pouze obviněné a advokáty, prokurátora a soudce ne.Ještě před zahájením bylo možné slyšet, o čem si členky PR, zadržené letos v březnu za partyzánské vystoupení s punkovou modlitbou v chrámu Krista Spasitele, povídají v kabince, ve které sedí. Mikrofony byly totiž mimo jiné umístěny i v kabince, hlásí kolegyně Naďa Straková, t.č. v Moskvě. Není to asi úplně fér, jelikož těžko se mohou soukromě poradit. O průběhu soudu vás budeme průběžně informovat.

10:56
Online reportáž: Ze soudu s Pussy RiotV tuto chvíli dočetla vyjádření všech třech členek Pussy Riot advokátka Violetta Volkovová. V něm se obviněné vymezují vůči žalobě, která je postavena na obvinění nejen z výtržnictví, ale i podněcování k náboženské nenávisti. Několikrát zazněla omluva věřícím, kteří se jejich vystoupením v chrámu mohli cítit dotčeni. Akce měla zásadně jen politický charakter, cílem nebylo urazit věřící, píší Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová ve své obhajobě.

11:30300
 milionů lidí bez prouduPo masivním kolapsu rozvodné sítě se ocitlo v severní Indii a Dilí více než 300 milionů lidí bez proudu. Jde o jeden z nejhorších black-outů za několik dekád.  Stabilně však žije bez proudu až 40 procent všech obyvatel země, zejména kvůli průtahům s výstavbou nových elektráren a uhelných dolů.A teď z trochu jiného soudku – v dnešním Respektu najdete mj. v rubrice Od věci rozhovor s Terezou Mirovičovou, která se rozhodla svoji africkou neziskovku financovat mj. zpěvem. V rozhovoru zmiňuje videoklip ke své písni Láska. Částečně si ho můžete prohlédnout, spolu s rozhovorem Vojtěcha Hoeniga s Terezou, zde. Pro zájemce o shlédnutí celého klipu nicméně ještě jeden link: Chikondi

12:04
Hongkong proti výuce a la ČínaV Hongkongu protestovaly v neděli desetitisíce lidí proti novému školnímu kurikulu, které má od září na všech veřejných základních školách zavést povinné osnovy střižené na míru i Číně. To v praxi znamená například mnohem více propagandy v jinak demokratických osnovách autonomního teritoria.Jde o další z kroků, která mají Hongkong blíže připoutat k Číně, která správu Hongkongu převzala od Britů právě před patnácti lety. Zatímco si Hongkong stále zachovává více demokracie než jeho obří „matka“ (např. média zde mnohem otevřeněji kritizují čínskou vládu), Čína dělá vše pro to, aby dosáhla svého cíle z Hongkongu udělat do roku 2050 svoji plnohodnotnou součást. Pokud by někdo chtěl nahlédnout alespoň takto, nadálku, do uliček tohoto vzrušujícího města, zde je galerie, která Hongkong zachycuje. 

12:32
Polední fotografické okénko Pokud máte rádi fotky, doporučuje dnešní DJka návštěvu výstavy Diane Arbus, která minulý týden začala v Berlíně. Kdo se do Berlína nechystáte, můžete si prohlédnout také výběr z Lightboxu, který ukazuje krajiny na pokraji změny, a nebo super aktuální fotky kolegy Milana Jaroše z Londýna.

12:35
Medveděv v britském deníku o kauze Pussy Riot Dnešní vydání britského deníku The Times přináší rozhovor s ruským premiérem Dmitrijem Medvěděvem, který opět zdůraznil, že o jejich vině či nevině může rozhodnout pouze soud. Přesto ale přiznal, že pětiměsíční vazba je docela vážná zkouška nejen pro samotné členky Pussy Riot, ale i pro jejich rodiny. V rozhovoru mimo jiné premiér prohlásil, že v jiných zemích by za takový čin byli obvinění potrestáni přísně.Jeden za advokátů Nikolaj Polozov považuje premiérova slova za „jasný tlak na soudce“. „Jak může jako právník na celou věc hledět tímto způsobem?“ rozčiluje se nad rozhovorem na svém Twitteru Nikolaj Polozov, který ze všech třech volí vždy nejostřejší slova. V tuto chvíli je soudní proces přerušen. Obžalované si vyžádaly čas na soukromou konzultaci se svými advokáty.

12:49
Online reportáž: Bohorodičko, vyžeň NěmcovaU soudní budovy v  centru Moskvy, kde se dnes koná soudní proces s členkami Pussy Riot, se na jejich podporu tradičně sešly desítky lidí, mezi nimi šéfredaktorka Jevgenije Albacová, kreslíř Andrej Bilžo či bývalý premiér Boris Němcov, který řekl, že kdyby Pussy Riot zazpívaly Bohorodičko, vyžeň Navalného a  Němcova, dostaly by za to pochvalu, možná i vyznamenání. Na místě je i několik pravoslavných aktivistů.Alexej Navalnyj je známým protikorupčním blogerem a právníkem, jenž je čím dál oblíbenější u lidí, kteří se staví proti Putinově režimu. 

13:01
Prokurátor: Pussy Riot urazily celý křesťanský světSoudní proces opět začal. Svým činem členky Pussy Riot podle slov prokurátora urazily „celý křesťanský mír“. Před tím ještě padla slova: „Nechápu, proč se k soudu zvou umělci a odborníci přes umění. Vždyť se tady nebude posuzovat žádné umělecké dílo.“

13:03
Zlom na mediálním trhu: u FT převážil digitální prodejA při poledni je tu malé mediální okénko. Pololetní výsledky Financial Times ukazují, že ekonomický deník poprvé prodal více digitálních vydání než tištěných. Počet předplatitelů, kteří kupují deník v elektronické podobě, meziročně vzrostl o 31 %. Čtvrtina uživatelů čte titul na mobilních přístrojích. Jako jeden z mála tištěných titulů tak FT zřejmě ovládly způsob, jak v něm ekonomicky přežít.Pozor, pozor. Pokud jste vyrazili fandit do Londýna, vězte, že po městě se prý tu a tam pohybuje opilá liška. Vypadá to asi takhle

13:57
Blažek jmenuje BradáčovouÚstecká žalobkyně Lenka Bradáčová povede Vrchní státní zastupitelství v Praze. O jejím jmenování dnes rozhodl ministr spravedlnosti Pavel Blažek, do úřadu ji uvede odpoledne. Vyhověl tak návrhu Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

14:13
Online ze soudní síně: Pussy Riot vinu nepřiznávajíDvě členky Pussy Riot vypověděly, že se necítí být vinny, Marija Aljochinová prohlásila, že obžalobě, která je napsána v právním jazyce, dost dobře nerozumí, nemůže tedy zodpovědět otázku, zda se cítí být vinna nebo ne. Soudkyně chvíli nevěděla, jak na její prohlášení reagovat. Nakonec jí sdělila, že měla dost času nechat si to vysvětlit od svých advokátů. To ale Aljochinová popírá.Naděžda Tolokonnikovová zas vysvětlovala několik bodů ze svého vyjádření, jež na začátku procesu přečetla advokátka Volkovová. Řekla, že od chvíle, co samostatně myslí a dokáže vyjádřit svůj názor, nejevila nikdy náboženskou nenávist vůči žádné sociální skupině a že lidé z jejího okolí to mohou potvrdit. Opět zdůraznila, že se jednalo čistě o politickou akci formou uměleckou a že nechápe, proč je akt souzen podle trestního zákoníku. Mimo jiné také řekla, že po etické stránce se možná provinila, ale v rámci zákona určitě ne, a proto se necítí být vinna z toho, z čeho je obviněna.Advokáti před soudkyní otevřeně označili proces za zpolitizovaný a dodali, že soudcové jednají jasně na  základě politické zakázky.

14:55
Pussy Riot možná budou znát verdikt do konce týdnePodle advokátů Pussy Riot soud se evidentně snaží uspíšit celý proces a je dost možné, že verdikt bude vynesen do konce týdne. Nyní se rozhoduje, zda bude veřejný výslech těch, kteří utrpěli morální újmu v době vystoupení v chrámu Krista Spasitele. Oni sami chtějí vypovídat neveřejně.

15:08
Příliš mnoho ovádůEntomologové varují, že letošní horké počasí s častými dešti mimořádně vyhovuje ovádům. Natolik mimořádně, že se přemnožili, trpí hlavně jižní Čechy a Vysočina.Zajímaví podrobnosti dodává třeba iDnes: „Ačkoli laici přezdívají hovado každé velké bodavé mouše, ovádovitých je víc druhů. Třeba před bouřkou je aktivní hlavně bzikavka dešťová, která napadá člověka i zvířata. Na vlhčích místech se daří i bzikavce slepoočce s nápadně zelenýma očima, jež útočí na skot, koně i lidi. Na loukách žije ovád bzučivý, který nejčastěji napadá člověka. Krev pokaždé sají samičky, které ji potřebují pro vývoj vajíček."Nechme ovády ovády a pojďme si pustit jednou Midi lidi: Pokoj.

15:17
Svědkyně: Pussy Riot soutěžily, kdo zvedne výš nohyNovinářům u soudní budovy zakázali dělat rozhovory s účastníky procesu či demonstrace na podporu Pussy Riot.Pokračování procesu, kdy budou vyslechnuty svědci, kteří měli utrpět újmu, se dále na webu nepřenáší.Americká novinářka Julia Ioffe tvítuje citaci jednoho ze svědků: „Zvedaly nohy, že jim bylo vidět od pasu dolů úplně všechno. Soutěžily mezi sebou, kdo je zvedne výš.“ Svědkyni, která má v chrámu na starosti svíčky, prý také vadil oděv bez rukávů. „Měly na sobě barevné šaty bez rukávů. Byly tak pestrobarevné! I čepice byly různých barev. A punčochy byly také barevné.“

15:52
Nová žaloba kvůli diskriminaci romských dětíEvropské centrum pro práva Romů (ERRC) podá na Česko další žalobu kvůli diskriminaci romských dětí."Začínáme novou soudní při s Českou republikou. Podobnou té minulé, kterou Česko prohrálo u mezinárodního soudu. Když argument o diskriminaci zazní doma od vlastních institucí, bude daleko silnější, než kdyby opět zazněl z ciziny,“ řekl Lidovým novinám Marek Szilvasi z ERRC.Centrum se chystá žalobu podat v nejbližších dnech a měla by se týkat neoprávněného umisťování romských dětí z Ostravska do speciálních škol.A tu už jedna písnička z filmu The Art of Flight. The Naked and Famous: No Way.

16:14
Ruská média o Medvěděvovi v TimesechNezávislá ruská média rozebírají dnešní rozhovor premiéra Dmitrije Medvěděva pro britský deník The Times, ve kterém doslova původním povoláním právník říká, že v jiných zemích by Pussy Riot trestali daleko přísněji. Jaké konkrétní země měl premiér na mysli, ptají se ona média. Pokud Írán nebo Saúdskou Arábii, je toto srovnání nejen smutné, ale i nesprávné, jelikož Rusko je sekulární stát, na rozdíl od dvou zmiňovaných států. A pokud se nechce chovat jako sekulární stát, je tu něco špatně nastaveného a proti tomu je potřeba se bouřit.

16:34
Bitva o Aleppo – 200 tisíc uprchlíkůPodle OSN uprchlo z syrského města Aleppa od soboty 200 tisíc lidí. Druhé největší město v zemi se stalo epicentrem války mezi příznivci prezidenta Assada a protivládních povstalců.Celkově se počet uprchlíků v zemi odhaduje na jeden milion, většina se jich pohybuje uvnitř syrských hranic, 45 tisíc uprchlo do Turecka, téměř 40 tisíc do Jordánska a okolo 30 tisíc do Libanonu.Hymn to the Fallen

16:48
Pravoslavný aktivista chce chránit ruské děti„Chceme, aby byly naše děti chráněné před akty, které mají Pussy Riot na svědomí. To, co udělali v Zoologickém muzeu a nebo s kuřetem v obchodě, je pro naše děti škodlivé, a proto je potřeba je potrestat, aby se podobné činy už nestaly,“ říká pravoslavný aktivista, který dnes přišel k budově moskevského soudu, kde běží soudní proces s Pussy Riot.Akci v Zoologickém muzeu měla na svědomí guerillová grupa Vojna, jejímiž členy byla i Naďa Tolokonnikovová a její muž Petr Verzilov. Naďa je sice členka hnutí Pussy Riot, ale ostatní Pussy Riot s touto akcí nemají nic společného. Kuře v obchodě v Petrohradu si zas pod sukni zasouvala úplně jiná osoba, také členka grupy Vojna, a s Pussy Riot nemá vůbec nic společného.

17:34
Než vyjde měsíc … dá se toho ještě hodně stihnout. Třeba pořádně protáhnout tělo, jako tito surfaři na mnichovské řece Eisbach. A nebo vyrazte do kina, třeba film Až vyjde měsíc. Kritici se předhánějí, kdo ho pochválí víc - a dnešní DJka dodává, že je sice škoda mírně patetického konce, ale jinak je to super film pro zvednutí nálady.Tak, hezký večer, milí čtenáři. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].