Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 16. 1. 2011

Tak schválně - co mě tam dole zas čeká za reklamu, na kterou jsem si nejspíš připlatil... • Autor: Michaela Danelová
Tak schválně - co mě tam dole zas čeká za reklamu, na kterou jsem si nejspíš připlatil... • Autor: Michaela Danelová

08:05
Dobré ráno a úspěšné pondělíNejmilejší čtenáři, vítejte do chladného lednového dne. Z nového roku už jsme ukrojili šestnáct dní, pokud vás zajímají jmeniny, tak je dnešek dnem Ctiradů, Ctislavů či Honorů. Předkové nám zanechali pranostiku, podle níž dnes „na svatého Marcela zima leze do těla“, kterou i dnešní DJka potvrzuje jako přesnou. Mělo by být sice jasno, ale teploty téměř všude klesnou pod nulu. Nejvíce na severu Čechu - až mínus tři stupně. Výročí na dnešek připadá celá řada, ovšem málokteré se vyrovná události z 16. ledna 1969, kdy se na protest proti okupaci Československa vojsky armád Varšavské smlouvy zapálil student Jan Palach. Dnes začne fungovat stránka janpalach.cz, která je věnována životu „pochodně číslo 1“ a měla by obsahovat dosud neviděné dokumenty. Budou tam zmíněni i další muži, kteří zvolili bolestivou smrt na protest proti okupaci.

09:10
Snížený rating zemí eurozóny, vyšetřování nehody výletního plavidla a regionální školstvíPondělí je to o něco pomalejší než obvykle, nicméně pár událostí by se našlo. DJka osobně je zvědavá na reakce na snížený rating Francie a dalších osmi zemí eurozóny, s nímž přila agentura Standard and Poor. Francie ztratila prestižní rating AAA, byť tamní ministr financí prohlašuje, že „nejde o katastrofu“. A Němci své evropské spojence podpořili - ministr financí přispěchal s prohlášením, že kroky agentur „není nutné přeceňovat“. Uvidíme, jestli takto klidné budou taky trhy.Bude pokračovat šetření havárie výletní lodě Costa Concordia, která v pátek narazila na mělčinu u toskánského pobřeží. Záchranáři dnes našli už šestou oběť neštěstí, patnáct lidí se stále pohřešuje a pozornost směřuje k tomu, jak se to mohlo stát. Informace jsou zatím nejrůznějšího druhu, včetně těch, které vykreslují kapitána jako nezodpovědného hazardéra. Nicméně právě na kapitána už ukázali majitelé lodi. A doma by měl ministr školství Josef Dobeš představit návrh reformy regionálního školství. Základním rysem návrhu je změna financování základních a středních škol - nově by neměly dostávat peníze podle počtu žáků, nýbrž podle zaplněnosti tříd. 

09:45
Zlaté glóby rozdány, Ricky Gervais „ztlumený“V Los Angeles v noci na dnešek našeho času naplno propukla „award season“, čili zhruba měsíc soustředění na to, co má kdo na sobě, viz skutečně vyčerpávající zpráva britského listu Daily Mail, u čehož se rozdají nějaké ty filmové a televizní ceny. Začíná se Zlatými glóby, cenami udělovanými Asociací zahraničních novinářů v LA. Ceremoniál letos opět moderoval britský komik Ricky Gervais - a spekulovalo se, zda zopakuje loňské vystoupení bez servírek nebo „vyměkne“. Jak to dopadlo, posuďte sami, takový Daily Telegraph zhodnotil Gervaisův humor jako „ztlumený“. Nicméně DJka si dokáže představit, že vtípky o „bobrovi Jodie Fosterové“ nemusejí některé americké konzervativní kruhy strávit bez potíží.Hlavní cenu si odnesl nový film režiséra Bokovky Alexandra Payna Děti moje. A cenu získala taky hlavní hvězda snímku George Clooney. Podle očekávání zabodovala Meryl Streep za portrét britské expremiérky Margaret Thatcher. Sympatické je, že hned tři ceny si odnesl černobílý, němý film The Artist (Umělec)Kompletní výsledky zde.

11:20
Další čertovina v pražském dopravním podnikuDjka se omlouvá mimopražským za pragocentrickou zprávu, nicméně tato stojí za to. Dnešní Hospodářské noviny otiskly text, který poukazuje na další podezřelé oklonosti hospodaření Dopravního podniku v hlavním městě. Obvyklá obchodní logika velí, že když majitel nějakého prostoru jej poskytne k provozování nějaké činnosti, tak si za to vezme peníze. Navíc pokud jde o prostor, jímž denně procházejí statisíce lidí. Tato logika ovšem v tomto případě neplatí - pražský DP naopak platí sám firmě, která v prostoru metra provozuje velkoplošné obrazovky či stojany na letáky. V obou případech tedy platí za to, aby jeho zákazníci mohli být vystaveni reklamě. Firma Bitmedia, o níž je řeč, je navíc sama velmi podivná. HN se nepodařilo nikoho z jejích zástupců kontaktovat také proto, že kontakty jsou nedohledatelné. Má navíc neprůhlednou vlastnickou strukturu a v jejím představenstvu sedí Peter Kmeť. Právě on zastupuje firmu, přes kterou - jak jsem se rovněž nedávno dověděli - mizí do zahraničí část peněz z každé prodané jízdenky v Praze nebo stál za studii, v níž jsme se za šest milionů korun dověděli, že turnikety jsou pro pražské metro nevhodné. Posíláme tématickou píseň, v níž se zpívá o tom, jak je těžké „tančit s ďáblem na zádech“. Shake It Out z nové desky Florence and the Machine. 

12:19
Proč je pořád málo míst ve školkách?DJka přiznává, že jen s obtížemi rozumí tomu, proč se stále nedaří vyřešit notorický nedostatek míst v mateřských školkách. Proč to pořád nejde?
Mluví se o tom léta, rodiče se děsí momentu, kdy mají pro svoji ratolest najít někde místo, korupce bují. Teď přišlo mimisterstvo školství s nápadem zavést střídání dětí ve školkách - některé děti by se podle této představy o den ve školce „podělily“. Body za snahu, ale zázraky čekat nelze - co bude s dětmi, jejichž rodiče pracují celý den? Kterých je navíc podle zpráv z praxe většina. Není divu, že je jich většina, když sehnat poloviční úvazek, s nímž by odpadla nutnost mít potomka zaopatřeného na celý den,je podobně obtížné.

13:30
Srdce pro Havla a Reznor pro FincheraObrysy začíná dostávat socha ve tvaru srdce, kterou společně vymodeluje skupina umělců ze svíček, které lidé po celém Česku zapálili po smrti Václava Havla. Plastika vznikne v kulturním centru Trafačka v pražských Vysočanech a od 9. února by měla být po dva měsíce vystavena na prostranství u Národního divadla.Vosk je nejprve nutné dostat z formiček a k tomuto účelu hledají autoři nápadu, výtvarníci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda, dobrovolníky, kteří by jim s tím pomohli. Část svíček už si vzali na starosti studenti v Plzni a Brně. Nashromážděný vosk pak umělci odlijí do formy. Kam seplastika přesune od Národního divadla, a zda vůbec někam, ještě není jasné.Djka přiznává, že se jí nápady, jak naložit s předměty, které se při vzpomínkových akcích nashromáždily, líbí. Věnce a květiny už na přelomu roku odpluly po Vltavě a Labe do moře.Djka si uvědomila, že toho dnes kromě zrzky Florence moc nepustila. Takže jestli máte k obědu či po obědě chuť na trochu temnoty, na YouTube už visí ukázky ze soundtracku k Fincherově verzi Mužů, kteří nenávidí ženy. Stejně jako u The Social Network za ním stojí Trent Reznor a bude to opět stát za to. Kromě famózní předělávky Immigrant Song od Led Zeppelin posíláme jednu další a druhou ochutnávku.

15:05
Advokáta Kočí argumentujícího židovským jménem znalce bude řešit Advokátní komora Petr Kočí na sebe upozornil, když jménem své klienty Lucie Šlégrové, která je obžalována z propagace nacismu a antisemitimu, napadl soudního znalce Michala Mazla, a to proto, že ho prý může při posuzování ovlivnit jeho (údajný) židovský původ. Podnět už na Kočího podala řada jeho kolegů z Advokátní komory a případem se tato profesní organizace bude zabývat.DJka Mazlovi na dálku vyjadřuje podporu, ví totiž, jaké to je, když někdo údajně židovské jméno používá jako argument.

17:30
Bezruký okradl nevidomého a další zprávy Djka se omlouvá za mírnou prodlevu, plnila ještě nějaké jiné povinnosti. Nicméně už je zpět a k tomu nese mírně bizarní zprávy, nicméně i takto vypadá život.V Českém Těšíně totiž policie šetřil případ nevidomého muže, jemuž někdo ukradl slepeckou hůl. Celá věc nedávala moc smysl, a zcela ho ztratila, když se zjistilo, že pachetelem je muž s amputovanou rukou. Motivaci bezrukého neznáme, nicméně roli zjevně hrál fakt, že byl silně podnapilý.Tento příběh měl alespoň dobrý konec (hůl se vrátila k majiteli), u Nejdku na Karlovarsku to naopak vzalo konec smutný. Dva běžkaři tam v posedu u lesa objevili mrtvolu muže, který ovšem podle ohledání zemřel už šesti měsící. Což server Lidovky.cz inspirovalo k titulku, že muž na posedu půl roku „číhal“.

18:05
Neklidné RumunskoV Rumunsku se stupňují protesty proti úsporným škrtům. Trvají už několik dní ve větších městech po celé zemi, nicméně dnes dosáhly největší intenzity, kdy demonstranti třeba rabovali obchody. Nejpíš proto, že se k protestujícím přidali fotbaloví fanoušci. O víkendu byli zraněni jednotlivci, dnes už desítky lidí, další desítky zatkla policie.Příčinou je spor o reformu zdravotnictví a další úsporné kroky, které vláda premiéra Emila Boca zavedla pod tlakem Mezinárodního měnového fondu.Djka se touto zprávu loučí a přeje pěkný večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].