Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 12. 3. 2012

Ficovu partaj zaskočila drtivost vítězství • Autor: Globe Media /  Reuters
Ficovu partaj zaskočila drtivost vítězství • Autor: Globe Media / Reuters

08:01
Dobré ráno a úspěšný denNejmilejší čtenáři, vítejte do dvanáctého březnového dne. Svátek slaví Řehoř, k jehož svatému jmenovci se váže celá řada lidových pranostik. DJka musí ovšem s politováním oznámit, že z centra Prahy lze jejich dnešní platnost ověřit jen obtížně - kupříkladu tu, podle níž „žába hubu otevře“ nebo tu, podle níž „šelma sedlák, který neoře“.Nicméně jejich obecný vzkaz, tedy, že začíná jaro, zřejmě můžeme potvrdit: dnes by sice mělo být zataženo a na mnoha místech Česka bude pršet, nicméně teploty už budou kroužit kolem desíti stupňů, na jihu Moravy i Čech kolem jedenácti. A výhled je ještě lepší: víkend by měl být slunečný teplý. Tak pěkný den.

08:30
Ficův triumf a další témataZačíná týden, kdy si odpočineme od detailů z fungování Věcí veřejných, protože soudce Jan Šott minulý týden proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou odročil na duben. Nicméně i tak se toho bude dosti dít a hodně událostí se urodilo přes víkend. Mezi nimi jasně vévodí slovenské volby, které se ziskem více než 44 procent hlasů drtivě vyhrál levicový Smer pod vedením Roberta Fica. Poprvé v novodobé historii má tedy jedna partaj šanci vládnout sama a české noviny (MF Dnes i Lidové noviny) to dnes oznamují titulkem  o „vládě jedné strany“.  Podtext je jasný - pozor na to.DJka do velké míry obavy sdílí. Vidíme dnes v Maďarsku, že velká převaha, natož disponující ústavní většinou, jak je to právě u jižních sousedů Slováků, nedělá v regionu bez patřičné tradice dobrotu. A viděli jsme to před lety i třeba v Praze, kde ODS po zisku nadpoloviční většiny hlasů vzala menší partnery do vlády jen tak pro formu a metropole se s následky této vlády dodnes potýká. Na straně druhé, v Respektu za Ficovy vlády vyšel skvělý text z pera Milana Šimečky, který ukazoval, že Ficova vláda nebyla tak šílená, jak to jeho tehdejší opozice líčila. Čerstvý komentář Martina M. Šimečky zde, a další od Erika Taberyho zde

10:01
Andrew W. a dalšíJeště než se vrhneme na aktuální témata, DJka tu má jedno neznámé výročí, které k dnešnímu datu našla v anglicky psané Wikipedii (v té české toho moc není).  Jistý Andrew Watson nastoupil v tento den v roce 1881 ve Skotsku k zápasu jako kapitán fotbalového mužstva, což by přirozeně nebylo nic speciálního, kdyby nešlo o prvního černocha takové pozici. Nicméně tehdy ještě nešlo o předzvěst zásadních změn, fotbalista byl totiž plodem svazku bohatého skotského majitele cukrových platnáží Petera Millera Watsona a neidentifikované ženy v jihoamerické Guyaně. Nicméně všechno asi nebylo tak ideální, jinak by zřejmě Watson neodešl na počátku dvacátého století do Austrálie, kde ve 44 letech zemřel. Bohužel o jeho životě nic moc bližšího Wikipedie nenabízí, byť DJka má teď chuť trochu zapátrat…Pětašedesát je dnes hlavnímu favoritovi na prezidetnského kandidáta republikánů Mittu Romneymu. Devadesát by bylo Jacku Kerouackovi. 

10:30
Švýcaři nechtějí delší dovolenouVskutku zajímavé výsledky přinesla poslední ukázka švýcarské přímé demokracie. V celém balíku referend se rozhodovalo o všem možném - v Ženevě lidé třeba kývli na to, aby se zpřísnila pravidla pro pořádání pouličních protestů (trestání těch nepovolených bude tvrdší, což dává v sídle všech možných mezinárodníh organizací smysl), v Curychu zase pro vyhrazení speciálních zón pro prostituci. Což dává taky smysl. V celé zemi se hlasovalo o prodloužení zákonem stanovené doby dovolené ze čtyř týdnů na šest - a dvě třetiny účastníků referenda to odmítlo. Dali podle všeho za pravdu zástupcům zaměstnavatelů, kteří spočítalo, že by změna stála ročně až šest miliard švýcarských franků. Hlasovalo pětačtyřicet procent voličů. DJce se na těchto výsledcích líbí hlavně to, jak pěkne drtí obvyklé stereotypy, které máme tendence lidské rase obecně přisuzovat. Třeba ten, že lidé za každých okolností volí vlastní prospěch a výhody. Mimochodem - jak by asi podobné referendum dopadlo v Česku?

11:18
Na Slovensku se rodí vláda, budou v ní i nestraníciDeník SME na svém internetovém serveru přináší další informace o nové slovenské vládě - navzdory jasnému volebnímu výsledku nebude podle odhadů tamních novinářů dříve než za tři týdny. Jak totiž SME zjistil od několika členů vedení strany, Ficovu partaj zaskočila drtivost vítězství a není na obsazení všech ministerstev připravená. Fico také prohlásil, že bude vybírat velmi pečlivě, protože se chce poučit z chyb při sestavování vlády v roce 2006. Zároveň oznámil, že uvažuje o angažování nestraníků. Tomu se chce jen těžko věřit. Jednak ve své první vládě měl Fico dost problematických postav,  ale bylo to způsobené také tím, že si přibral k vládě Mečiara a Slotu a personální potenciál jejich stran byl značně diskutabilní. Nicméně zaskočený vítěz voleb, kterému svěří vládu bezmála polovina voličů a který nemá dost lidí k řízení země (pokud to tak skutečně) - to není zrovna ukázkový první dojem. Ale uvidíme.

13:13
Půvabné atletky, ale kde jsou atleti?Server iDnes nás dnes oblažil fotogalerií půvabných sportovkyň, které soutěží o medaile na atletickém halovém mistrovství světa v Istanbulu. Nic proti kráse, Djka má jen vzdy nepříjemný pocit, pokud jsou ženy nahlíženy zejména přes ni a nikoliv přes činnost, jíž se zabývají. V tomto případe tedy skrze jejich sportovní výkony. Místo nich dostneme třeba záběr na klín česke běžkyně Denisy Rosolové a možnost hlasovat o miss šampionátu. A ve jménu genderové vyváženosti je ale zejméně třeba požadovat fotogalerii mužských atletů s podobnými záběry.DJka si nicméně jako úkol pro toto odpoledne vzala vyhledat mužský ekvivalet zmíněné přehlídky.

15:09
Napětí v Afghánistánu po včerejším masakruBBC hlásí, že řadě poslanců afghánského parlamentu „došla trpělivost“ s přítomnosti západních vojsk v zemi. Oznámili to dnes v ostře formulovaném prohlášení. Rozhořčení je pochopitelné - po řádění amerického vojáka v noci na včerejšek zůstalo šestnáct mrtvých afghánských civilistů, mezi nimi devět dětí včetně batolat. Voják odešel kolem třetí ráno z vojenské základny v provincii Kandahár a ve dvou vesnicích vzdálených půlkilometru od základny vtrhl do několika domů a začal střílet. Pak se vrátil a vzdal se svým kolegům. Zatím nic nevíme o motivech, ani není potvrzené jméno pachatele. Agentura AP nicméně informuje, že podle armádních zdrojů jde o osmatřicetiletého otce dvou dětí, který před tím sloužil v Iráku. Americký prezident Barack Obama zavolal afghánské hlavě státu Hamídu Karzáímu a omluvil se. Další omluvy znějí z velitelství spojeneckých sil. Hnutí Taliban ovšem slibuje tvrdou pomstu.

15:37
Další slovenské novinky: Dzurinda končí v čele SDKÚBývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda právě oznámil, že odejde z čela SDKÚ. Propad strany ve volbách (šest procent) bude mít i další následky, k podobnému kroku se chystají i další členové partajního vedení. Naopak dosluhující ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská potvrdila, že má zájem o předsednické křeslo a bude se o něj na kongresu v polovině května ucházet. 

16:41
Jaro je na dohled a začal týden Charty 77Tak to právě potvrdil optimisticky se tvářící moderátor na ČT24 - v druhé půlce týdne nás čeká slunečno a teploty atakující až dvacítku, čili jaro. DJka nicméně zůstává při zemi, není nic horšího než se po zklamané naději znovu navlékat do kabátu. Dneškem se rozběhl týden Charty 77, který by měl řadou akcí a výstav připomenou pětatřicáté výročí vzniku tohoto zásadního dokumentu, ale i smrti filozofa a prvního mluvčího Charty Jana Patočky, který zemřel po dlouhém policejním výslechu a jeho následný pohřeb se stal jednou ze zásadních manifestací odporu proti komunistickému režimu. Začala výstava v pražském Veletržním paláci, další bude odhalena zítra v prostoru před Národním divadlem. Více informací a program akcí zde

17:39
Kanaďané soutěží o „českou nevěstu“ - a kanadská poslankyně se nám všem omlouváA nakonec zpráva, jíž se odborně novinářsky říká „bizár“. Jedna rozhlasová stanice v Halifaxu, v hlavním městě kanadské province Nové Skotsko, vyhlásila soutěž,  jejíž hlavní cenou je česká nevěsta. Tak to alespoň tvrdí promo kampaň. Výherce dostane cestu do Prahy a bude mít domluvených několik schůzek s Češkami. Jak informuje server Jezebel.com, zatím se přihlásila padesátka zájemců. Detaily jsou značně zamlžené - kdo bude tyto dámy vybírat? Co za to dostanou? Půjde jen o schůzky nebo může šťastný výherce doufat v něco více? Atd. I bez detailů ovšem soutěž vzbudila v Kanadě vcelku pozornost, dokonce vedla několik poslankyň kanadského parlamentu k protestům a jedna z nich se dokonce omluvila nejen všem českým ženám, ale Česku jako takovému. A před rádiem se dokonce protestovalo. Děkujeme:-)Tímto se dnešní DJka loučí a přeje příjemný večer a úspěšný týden.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].