Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 17. 8. 2012

Žaloba pro dívky z Pussy Riot požaduje tři roky vězení. • Autor: Globe Media /  Reuters
Žaloba pro dívky z Pussy Riot požaduje tři roky vězení. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
DJ začíná, a co dávají na JabloneckuDobré ráno všem, máme tu pátek 17. srpna, čeká nás slunečný až zatažený den s teplotami do 25 stupňů, zakrátko víkend a v Česku se nečekají žádné zásadní události. Naopak v Rusku se dozví soudní verdikt nad sebou samými členky skupiny Pussy Riot, obviněné z výtržnictví, neb zkritizovaly Vladimira Putina. Hrozí jim až sedm let vězení. Dnešní DJ bude o soudu informovat - čeká se v jednu hodinu odpoledne zdejšího času - a to prostřednictvím reportérky Respektu v Moskvě, která se pokusí dostat přímo do soudní síně.DJ udělala zajímavou zkušenost. Chtěla se podívat, zda-li na tento den nespadá nějaká zábavná pranostika a tak do Googlu zadala 17. srpen. Jako druhý odkaz jí prohlížeč nabídl „Program kin na Jablonecku.“ Bude tudíž respektovat zákonitosti světa nul a jedniček a informuje, že lidé na Jablonecku, nebo kdokoli se dnes chystá tímto směrem, se mohou těšit na nový film Stevena Soderbergha Bez kahot, akční sci-fi Total Recall anebo animovanou Dobu ledovou 4. Podrobnosti pro zájemce zde.Pěkné ráno! 

08:11
Ještě Petrám!DJ ještě zapomněla pogratulovat všem Petrám, které mají dnes svátek. Tudíž gratuluje a nejen redakční kolegyni Petře Švehlové posílá písničku od Beatles, neb dnes je to 50 let, co kapelu opustil první bubeník Pete Best a na jeho místo příšel Ringo Starr. V tomhle videoklipu je Ringo parádní!

09:13
Norská policie pochybila v případě Breivika, její šéf skončilŘeditel norské policie Oeystein Maeland rezignoval na svoji funkci. Učinil tak v reakci na kritickou zprávu zkoumající postup policie při loňském útoku Anderse Breivika. Speciální komise jmenovaná předsedou vlády došla k závěru, že pumovému útoku na budovy v centru Osla bylo možné zabránit, pokud by byla naplněna plánovaná bezpečnostní opatření. Už v roce 2004 totiž úřady schválily uzavření prostoru vládních budov pro veřejnost, ještě v době atentátů ale byl přístupný. Pětisetstránkový dokument také uvádí, že policie měla krátce po explozích v centru Osla poměrně přesný Breivikův popis. Informace ale kvůli chaotické situaci zůstala 20 minut na operační centrále policie, aniž si jí někdo všiml, takže Breivik měl dostatek času vydat se na ostrov Utoya a postřílet tam desítky lidí.Není to jednoduché, očividně ani ne v Norsku. Tady jedna teskná písnička taky o jednom hoři.

09:39
Pražská policie zasahuje v centrále DPPPodle informací ČT právě v této chvíli probíhá policejní razie v centrále pražského Dopravního podniku. Údajně kvůli zajištění materiálů o možné korupci při zadávání veřejných zakázek pražskou firmou. Kvůli „pochybením“ při vedení podniku byl ve středu odvolán jeho šéf Vladimír Lich.Jsme zvědavi, co policie najde. Nápovědou může být tahle písnička od The Police.

10:42
AKTUALIZACE k policejnímu zásahu v DPPProtikorupční razie v centrále pražského Dopravního podniku podle informací serveru idnes.cz souvisí s trestními oznámeními, která ještě před svým odvoláním podal ředitel Vladimír Lich. V budově jsou asi tři desítky policistů.Že by odvolání šéfa DPP Vladimíra Liche souviselo právě s tím, na co Lich upozornil a co se zjevně nelíbilo mimo jiné Davidu Vodrážkovi (ODS), který odvolání Liche navrhl? Během dne snad budeme vědět více.

11:09
Syrská opozice prosí Západ o zbraněSyrská armáda pokračuje v hustém bombardování několika čtvrtí v městě Halab na severozápadě země, v nichž jsou stále rozmístění protivládní povstalci, a tvrdé boje mezi oběma stranami zuří také poblíž vojenského letiště u metropole Damašku. Podle agentury AFP si boje jen za čtvrteční odpoledne a dnešní ráno vyžádaly nejméně 180 mrtvých, většinu z toho civilistů. Syrská opozice zároveň podle serveru BBC žádá západní státy, aby jí dodaly zbraně. Jinak se prý bude muset „v zoufalství“ obrátit o pomoc na dobře vyzbrojené islamistické skupiny v zemi.Že by vydírání? Situace lidí, kteří se postavili Asadově režimu, je v každém případě zoufalá. Poté, co se Západ intenzivně - diplomaticky - zapojil do revoluce v Egyptě a v Libyi proti Kaddáfímu zasahovala letadla NATO, si musí připadat mezinárodním společenstvím hození napospas syrskému diktátorovi.

12:02
Reportérka Respektu od soudu s Pussy Riot: Ulice už je plná médiíReportérka Respektu Naďa Straková, která sleduje v Moskvě soud s Pussy Riot, hlásí:Členky Pussy Riot jsou už podle všeho v sále. Vizuální média chodí postupně mladé ženy, zavřené ve skleněném akváriu, točit a fotit. Píšící novináři mají smůlu, musí stát frontu před budovou.Ulice je plná médií. Policie odtahuje jedno auto za druhým. K soudu se chystá velké množství aktivistů, ale podle všeho nebudou mít vůbec kde demonstrovat. Aktivisté na podporu církve už jsou na místě.DJ připomíná, že soud začne za necelou hodinu.

12:25
Polední songDnešní DJ je po rychlé zubařské návštěvě a ještě než bude opět u stroje, navrhuje vyplnit vzniklý prostor následujícím songem, který posíláme také do Moskvy Pussy Riot a přejeme jim svobodu. Freedom!

13:24
Stovka pod 8 vteřin je prý nemožná. A co Bolt?Server Aktualne.cz má zajímavý článek o hranicích lidských možností, pokud jde o výkon ve vrcholovém sportu. Jeden z oslovených odborníků se odvolává na studii francouzského Institutu pro biomedicínu a epidemiologii (IRMES), podle níž bylo ve většině disciplín limitů lidských možností již dosaženo a dále to přirozeným způsobem nejde. „Jedině za cenu sebezničení nebo dopingu,“ vyvozuje sportovní lékař Jan Hnízdil. Sprint na 100 metrů se takto například nedá zaběhnout pod osm vteřin. Aktuální rekord drží Usain Bolt, který zdolal stovku za 9.58. Další podrobnosti zde.Dnešní DJ si myslí, že to Bolt klidně může dokázat, neb je dokázáno, že motorika jeho těla je bezchybný, stále ještě zcela nevytěžený stroj. A kdyby se na startu, případně před cílem, tolik nehihňal, určitě už je alespoň na devíti vteřinách.Boltovi jednu skladbu. Speed of Sound.

13:40
Pussy Riot odsouzenyČlenky Pussy Riot se dopustily výtržnictví motivovaného náboženskou nesnášenlivostí. Jejich vinu uznal moskevský soud. Výška trestu bude oznámena později. Žaloba pro dívky požaduje tři roky vězení.Unlike!:(

14:32
Další mimořádný soudní verdikt z Moskvy: pochod Gay Pride zakázán na dalších 100 letMoskevští soudci se dnes činí. Nejen, že uznali vinnými Pussy Riot z výtržnictví a podněcování náboženské nesnášenlivosti - žaloba pro ně chce tříletý žalář -, ale též zakázali konání pochodu tolerance, Gay Pride, na dalších sto let. Tento zákaz schválila moskevská radnice, aktivisté za práva homosexuálů a lesbiček se poté obrátili na justici, aby dosáhli zrušení zákazu. Moskevský nejvyšší soud však dal vládcům města zapravdu. Podrobnosti zde.Dnešní DJ se již těší na další přednášky českého prezidenta o nedostatku demokracie v EU a naopak jejím rozkvětu v Rusku.

15:26
Čtení rozsudku s Pussy Riot…… je neuvěřitelný návrat do minulosti. Při formulacích typu „…porušení tradic, které zajišťují veřejný pořádek“ se tají dech. Čtení bude trvat zřejmě další hodinu až dvě.To je tak skvělé, že už tu nevládnou komunisti, a ani Putin (no, tohle druhé platí zatím…)! Putinovi a všem jeho reinkarnacím posíláme trochu ostřejšího Becka s Loserem… 

16:28
Dva roky natvrdo…… dostaly členky Pussy Riot. Moskevský soud je shledal vinnými za výtržnost v pravoslavném chrámu, kde zpívaly písničku proti nynějšímu prezidentu Vladimiru Putinovi. Obžaloba požadovala tři roky vězení, obhajoba navrhovala osvobození. Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (30) už strávily ve vazbě déle než pět měsíců, které se jim do výkonu trestu započtou. Mladé ženy se hodlají proti rozsudku odvolat.Putinům režim je ještě odpornější, než se zdálo (anebo než si myslíte). Dva roky za výtržnost - za tenhle majstrštyk by se nemuseli stydět estébáčtí gauneři v tuhých dobách normalizace. DJ je líto i malých dětí členek Pussy Riot. Že budou mít mámy ve vězení a že musí žít v Rusku verze Putin 2012.

17:37
Česká diplomacie se zastala Pussy RiotZ aktuálních tiskových zpráv: „Hluboké znepokojení“ nad dvěma lety odnětí svobody pro členky kapely Pussy Riot vyjádřilo české ministerstvo zahraničí. Rozsudek přijde „naprosto nepřiměřený“ také stínovému ministrovi zahraničí z ČSSD Lubomíru Zaorálkovi.Aspoň něco. A co na to Hrad?

17:56
Ze společenských rubrik, a závěrečný songKvůli bývalému zaměstnanci KGB v Německu, který momentálně pracuje v Moskvě a tři mladé zpěvačky to teď pocítí za katrem, byl dnešní den docela depresivní. Osvěžme se proto společenskými rubrikami. Z dnešního Blesku:Synek má synka! Stříbrnému skifaři se narodilo zlatíčko!Žena dosáhla 15 tisíc orgasmů silou vůle: Věříte jí?Silný stisk čelisti pitbulteriéra ženě málem amputoval prst. Lidé se dívali.S tímto se dnešní DJ loučí. Přeje pěkný víkend a posílá něco ostřejšího od Afghánských chrtů, kteří se ve středu zastavili v Praze a hráli skvěle. Somethin Hot.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].