Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 17. 2. 2012

Vrátí se pionýři do Ruska? • Autor: Globe Media /  Reuters
Vrátí se pionýři do Ruska? • Autor: Globe Media / Reuters

07:35
Dobré ráno bez rádia Echo MoskvyDnešní DJ zdraví opět z bílé Moskvy. Dnešní den pro ni začal netradičně – k ranní kávě si nemohla pustit své oblíbené rádio Echo Moskvy. Vypadá to, že nad nezávislou rozhlasovou stanicí, která nešetřila nikoho, ani premiéra Vladimira Putina, kandidáta na prezidenta, se stahují mračna. Její šéf Alexej Venediktov tento týden nečekaně oznámil, že odstupuje ze správní rady. Byl prý o to požádán většinovým vlastníkem stanice – holding Gazprom-media. Ve funkci šéfa rádia prozatím zůstává. Michail Gorbačov, jenž se v posledních týdnech hojně angažuje v politických debatách, to označil za „políček ruské veřejnosti“.  Zatím není jasné, proč dnes ráno Echo Moskvy nejde. DJ doufá, že jde jen o nějakou technickou závadu, ale tak trochu tuší, že v tom bude něco jiného. Utahování šroubů tak nejspíše přišlo dřív, než většina komentátorů předpokládala. Obecně se čekalo, že jestli k tomu dojde, tak až po prezidentských volbách, které Vladimir Putin s největší pravděpodobností vyhraje. Proto mnoho z nich nechápe, proč k tomu dochází už nyní, jelikož tímto krokem si bezpochyby proti sobě poštve víc lidí než doposud.K rannímu rozjezdu nám zazpívá Jurij Ševčuk, který se objevil na poslední demonstraci 4. února proti zfalšovaným volbám do parlamentu.

08:45
Lokální prohibice na vzestupuStále větší počet českých měst a obcí zavádí zákazy pití alkoholu na veřejném prostranství. Brání se tím, že opilci znečišťují veřejný prostor určený pro spořádaného občana a vůbec jsou špatným příkladem pro mládež i děti. V Uherském Hradišti dokonce nesmí láhev s alkoholem člověk na veřejnosti ani ukázat, píše server iHned.cz. A také dodává, že zatímco dříve alkoholici dělali městům problémy, nyní jim pomáhají plnit kasy. Ne sice všichni, třeba takoví bezdomovci prý špatně platí vysoké pokuty za porušení zákazu. Tak či onak, do městských kas se dostanou miliony korun od jiných „hříšníků“.Pokud iHned.cz má správné informace, není to zas tak špatný výdělek. Na něčem se vydělávat musí, ne? Hudba - neodolatelná Oksana Akinšina

09:30
Nizozemský ministr zahraničí na koberečku u evropských diplomatůDeset diplomatů ze střední a východní Evropy si vyžádalo na dnešek schůzku s nizozemským ministrem zahraničí. Chtějí s ním probrat kontroverzní výzvu krajně pravicové Strany za svobodu (PVV) umístěnou na jejich webu.„Vadí vám nepravosti ze strany zemí střední a východní Evropy? Nebo jste ztratili vaše zaměstnání kvůli nějakému Polákovi, Bulharovi, Rumunovi či jinému státnímu příslušníkovi ze zemí střední a východní Evropy? Vyslechneme vás,“ píše se na stránkách strany, kterou vede velký bojovník proti přistěhovalectví Geert Wilders.Zmiňovaní diplomaté, ale i Evropská komise toto berou jako otevřenou výzvu k netoleranci. Diplomaté budou prý nizozemského ministra zahraničí žádat o vysvětlení.DJ by zajímalo, jaké vysvětlení jim nizozemský ministr zahraničí asi tak může podat. Vláda přece nemůže zodpovídat za obsah webu jedné z vládnoucích stran. Maximálně se od něho může distancovat, což ostatně premiér udělal. Nizozemí je ukázka toho, jak rychle se mohou poměry v zemi změnit, dostane-li se do parlamentu jedna malá, zato bojovná, umíněná strana. O sporné výzvě PVV si budete moci přečíst v pondělním čísle Respektu. Píše Kateřina Šafaříková a Jiří Sobota.Immigrant Song

10:20
Velký nebo malý návrat Vladimíra Železného?Server Digizone.cz informuje o tom, že po letech nečinnosti se do televizního světa vrací Vladimír Železný, bývalý šéf televize NOVA. Koupil menšinový podíl ve společnosti vlastnící licenci nové TV Pohoda. První generální ředitel televize Nova odešel z nejsledovanější české televizní stanice v roce 2003 po vstupu finanční skupiny PPF.Server dále píše, že Železný v lednovém rozhovoru pro Hospodářské noviny, které psaly o 18. výročí zahájení vysílání Novy, prostřednictvím své sekretářky vzkázal, že „mediální oblast už nesleduje“.Uspěje nebo neuspěje Vladimír Železný s Pohodou? Budeme mít druhou Novu? Potřebujeme druhou Novu?

10:55
Německý prezident: Should I stay or should I go?Spolkový prezident Christian Wulff se může stát prvním z držitelů nejvyššího úřadu, který byl v Německu přinucen k demisi. Státní zastupitelství v Hannoveru požádalo Spolkový sněm, aby byl zbaven imunity a mohl být vyšetřován pro zneužití svých pravomocí. Wulff čelí podezření z toho, že si v křesle ministerského předsedy Dolního Saska díky podnikatelským konexím zajistil výhody pro financování svého domu.Na světlo světa se dostaly další informace, které naznačují, že za Wulffova působení v čele dolnosaské vlády dostal filmový producent David Groenewold dotaci ve výši několika milionů, z kterých o něco později hradil nynějšímu prezidentovi dovolenou. Wullf by měl na dnešní tiskové konferenci vyjasnit, co plánuje dál. Je docela možné, že demisi skutečně podá.

11:47
Německý prezident odstoupilNěmecký prezident Christian Wulff podlehl tlaku, který na něj padal ze všech stran, a skutečně dnes podal demisi. Včera státní zastupitelství v Hannoveru požádalo parlament, aby prezidenta zbavilo imunity. Wulff totiž čelí vyšetřování ze zneužití svých pravomocí ještě z dob, kdy byl v čele dolnosaské vlády.Wulff na tiskové konferenci přiznal, že necítí podporu veřejnosti a kvůli tomu nemůže dál vykonávat funkci prezidenta. „Republika potřebuje prezidenta, který dokáže čelit výzvám současné doby, domácím i zahraničním. Prezident, který nemá podporu veřejnosti, nemůže tuto úlohu splnit,“ zní slova kajícího se prezidenta.Pan prezident nebude asi žádný andílek, ale na druhé straně klobouk dolů před politiky, kteří odcházejí z postu kvůli pošpiněné reputaci, aniž by padl jediný rozsudek. To u nás se většinou drží zuby nehty a co víc, zůstávají, i když mají vyšetřování na krku.

12:42
Tajná porada ČSSD bez mobilů Místopředseda strany Jiří Dienstbier. Expředseda ČSSD Miloš Zeman. Ekonom Jan Švejnar. Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla, anebo někdo úplně jiný. Devět členů grémia ČSSD se dnes a zítra bude radit na neznámém místě, kde prý nefungují mobily, koho by volili v případě přímé volby prezidenta.Kolik takových míst v Česku asi ještě je? DJ měla kdysi problémy se signálem společnosti T-Mobile na jižním Plzeňsku, ale ty časy už jsou dávno pryč. ČSSD přejeme šťastné tajné radění.

13:30
Rezoluce Valného shromáždění OSN vůči Sýrii přijataValné shromáždění OSN schválilo rezoluci odsuzující syrskou vládu a požadující odchod prezidenta Bašara Asada z prezidentského postu. Podobnou rezoluci už projednávala Rada bezpečnosti, kde ji však vetovalo Rusko a Čína.Při schvalování Valným shromážděním nemají hlasující země právo veta. Rezoluce není závazná, má  o dost nižší právní váhu, v tomto případě má však sloužit jako symbolická podpora pro syrskou opozici.Otázkou zůstává, zda by vůbec něco mohla změnit závazná rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Syrská vláda by ji nejspíš vesele ignorovala. Jediné, co po přijetí nezávazné rezoluce VS OSN vláda Bašara Asada teď ví, je to, že svět stojí většinově proti ní. Jenže - je to pro něj zas tak nová a důležitá zpráva?

13:41
Premiér se chce zavřít s rektory a jednatPetr Nečas dnes na zasedání České konference rektorů v Praze řekl, ře reformy vysokých škol jsou nutné a rovnou rektorům nabídla další společná jednání.Změny připravované ministrem školství Josefem Dobešem ale odmítá většina akademické obce a studenti proti nim plánují protesty.„Zavřeme se klidně na několik dní a budeme jednat o konkrétní podobě tak dlouho, až se dohodneme,“ řekl doslova Nečas.A co na to rektoři? Známe zatím jen stanovisko jednoho z nich - rektora UK Václava Hampla. Ten nabídku uvítal.Dlouho tu nebyly Červené papriky.

14:37
Občanky, pasy, oddací listy k mání na kolínské skládceVypadá to jako z černé komedie: jede nákladní automobil a z něho najednou na ulici začnou lítat občanské průkazy, cestovní pasy, rodné listy, oddací listy aj. Příjíždí auto s policejní hlídkou a urychleně začne dokumenty sbírat. Střih a jsme na skládce, kde leží asi 700 kilogramů dalších dokumentů s osobními údaji. V době, kdy lze jednoduše osobní údaje zneužít (viz třeba článek Ukradená identita od Ondřeje Kundry) se jedná o téměř apokalyptickou scénu.Tohle přesně se stalo v Kolíně a zatím není jasné, proč firma, která měla likvidaci dokumentů na starosti, se na ni jednoduše vykašlala.Life on a String a Laurie Anderson

15:28
Žižkovský vysílač slaví narozeninyPřesně před dvaceti lety byl zahájen provoz vysílače na Žižkově. Narodil se v roce 1984 a jeho otcem je architekt Václav Aulický. Výstavbou pražského televizního vysílače se začal zabývat už v roce 1978, ale trvalo dlouho, než se našla správná lokace. Věž prý ale mohla dostat úplně jinou podobu, kdyby se vybralo jiné místo. V úvahu přicházel Bohdalec nebo Vrch svatého Kříže.„Přestože to je moje dítě, kdybych hledal, kam umístit v Praze věž, tak bych ji neumisťoval opravdu nikam, protože ona samozřejmě je v kontroverzi s tím městem,“ řekl skromně architekt Aulický Českému rozhlasu.

16:15
Rychlodokument k Formanovým narozeninámČáslav, rodné město Miloše Forman dnes slaví jeho narozeniny. Forman je oficiálně má až zítra, ale Čáslav se rozhodla oslavit úctyhodnou osmdesátku už dnes. Jako dárek mu město připravuje malý dokument, který se bude skládat z osobních vzkazů slavnému režisérovi. Vzpomínat budou zejména pamětníci, kteří si v dětství s Milošem Formanem hráli nebo si ho pamatují ze školy. Hotový dokument by pak slavný režisér žijící v Americe měl dostat poštou. DJ by zajímalo, jaké vzpomínky se pamětníkům vybaví a jaké hry spolu s Formanovic Miloškem hráli. Škoda, že režisér nebude na čáslavské oslavě přítomen. Třeba by si se svými dětskými kamarády s chutí zahrál na babu, cukr káva limonáda čaj rum bum, čutanou atd. Panu Formanovi každopdáně přejeme všechno nejlepší a posíláme jednu narozeninovou.

16:50
Rampula uspěl. Soud zrušil jeho odvoláníPražský městský soud vyhověl žalobě pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly a zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který ho loni v říjnu nechal odvolat z funkce, informují lidovky.cz.Rozhodnutí nabude právní moci ve chvíli, kdy ho Rampula obdrží. Pospíšil se může do dvou týdnů odvolat.Vlastimil Rampula spolu ještě se třemi dalšími žalobci čelí kárné žalobě kvůli průtahům ve vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti.

17:16
Sebevraždy mladých Rusů děsí RuskoRuskem otřásá tragický fenomén. Za posledních pár týdnů dobrovolně ukončilo svůj život několik dětí najednou. Jednalo se o děti ve věku od 11 - 15 předeveším v Moskvě a moskveské oblasti, ale i v jiných koutech země. Média uvádějí zrhuba 12 sebevražd. Nikdo nezná přesně příčinua, ani číslo, jelikož úřady o tomto prazvláštním trendu až do teď neinformovaly, a nikdo nedokáže odhadnout, kam až vlna sebevražd bude pokračovat. Mezitím byla objevena stránka na sociální síti Vkontakte, kterák sebevraždě otevřeně vyzývala. Psychiatři mluví o potřebě řádné prevence ve formě přednášek s odborníky. Jenže k tomu prý ve zdejším prostředí schází politická vůle.The Gravedigger´s Song(Tématičtější videoklip v tomto smutném případě bychom jen těžko hledali.)

18:00
Podivné milosti Václava KlauseLidovky.cz informují o podivné prezidentské milosti udělené Anně Benešové Václavem Klausem. Bývalá ředitelka Metropolitní univerzity dostala za nekalé praktiky a pokus o úplatek dva roky podmíněně a pět let zákaz činnosti. Václav Klaus ji udělil milost kvůli tomu, že se doma musí starat o nemocného manžela a že už si odpykala své. Benešová ale ve vazbě strávila pouze měsíc a právě podmínka ji nemusela bránit v domácí péči o muže. Po omilostnění je vlastně nyní korupčnice bez záznamu v rejstříku. A do toho Livia Klausová měla na Metropolitní univerzitu osobní vazbu - v roce 2007 se zúčastnila otevření bezbariérového přístupu pro handikepované. Prezident Klaus údajně o návštěvě nevěděl.Není trochu s podivem, že hlava státu neví, jakých akcí se jeho manželka zúčastní? I kdyby to skutečně nevěděl, na tomhle případu přece jen spoustu věcí nehraje. Jako na kauze, o které Respekt psal nedávno.

18:48
Lídr Putinova předvolebního štábu chce zpět pionýryDnešní dýdžejování skončíme takovou malou lahůdkou z právě vrcholící předvolební prezidentské kampaně v Rusku. Lídr volebního štábu Vladimira Putina, režisér Stanislav Govoruchin zas jednou zaperlil. Na včerejším setkání s moskevskými učiteli se nechal slyšet, že by vlastně nebylo vůbec špatné, kdyby se v Rusku obnovily pionýrské organizace.„Slovo pionýr zní přece tak krásně. Kdyby mi někdo řekl, že pionýrské organizace se vrací, byl bych nesmírně rád,“ pronesl světoznámý režisér.Kdykoli pan Govoruchin promluví, stojí to za to. Nedávno nazval ruskou inteligenci „póvlem národa“ a Putin v ní oporu hledat nemůže. Většina komentárů má za to, že by bylo lépe, kdyby pan režisér raději víc točil, než mluvil. DJ se loučí jednou retro písní, přeje všem kreativní víkend a zas někdy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].