Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 16. 3. 2012

Einsteinova teorie relativity nadále platí. • Autor: Globe Media /  Reuters
Einsteinova teorie relativity nadále platí. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Půlnoční ránoAmerický folkař a písničkář Fred Neil se narodil přesně před 76. Ačkoli byl zásadní inspirací třeba pro Tima Buckleyho, Joni Mitchell nebo Davida Crosbyho, jeho jméno vám asi dneska už moc neřekne. Až do okamžiku, kdy zjistíme, že byl mimo jiné autorem i titulní písně pro film Johna Schlesingera Půlnoční kovboj, která se stala hitem v podání Harryho Nilssona. Začínáme.Everybody's Talkin'.

08:19
Britští zaměstnanci Teska půjdou do důchodu v 67 letechObchodní řetězec Tesco chce v Británii zpřísnit důchodový program svých zaměstnanců. Na penzi, která bude o dvacet procent nižší něž dosud, tak budou mít nárok až po dosažení 67 let věku. Zprávu přinesl server Idnes.cz. Penzijní program britského Tesca, které dnes zaměstnává 200 tisíc lidí, vznikl v roce 1973, přičemž tehdy se čtyřicetiletý zaměstnanec dožíval v průměru 77 let. Dnes se ale věk dožití posunul na 90 let. To pro podnik znamená podstatně delší výplatu dávek, čímž se fond dostává do minusu.DJ se domnívá, že tohle je velmi stinná stránka dlouhověkosti. Tesko Suicide.

08:48
Obama zveřejnil předvolební video, které namluvil Tom Hanks„Od časů Franklina Delana Roosevelta nebyla na ramenou žádného jiného prezidenta taková tíha,“ říká Hanks v úvodu šestnáctiminutového videa nazvaného Cesta, které shrnuje Obamovy úspěchy. Současný prezident tak odstartoval předvolební kampaň. Dobové záběry tu ukazují hospodářské potíže z roku 2008 a během nichž přišly o úspory milionů Američanů. Video prezidenta ukazuje jako vůdce, který zemi převzal v krizi, zabránil nejhoršímu a prosadil odvážné reformy.Video můžete sledovat ZDE. Ten, kdo by radši chtěl písničku, může zvolit tak krizovou: od Springsteena.

10:16
Poblíž Kábulu se zřítil vrtulník, zahynulo deset lidíDeset lidí zemřelo při havárii tureckého vrtulníku sil NATO. Zřítil se u předměstí Kábulu. Informovala o tom agentura AFP. Stroj začal po dopadu hořet. „Helikoptéra spadla na dům v okrese Bagrám. Bylo vytaženo pět těl," řekl šéf kábulské policie Ajúb Salangi. Později počet obětí vzrostl na deset. Osm letělo vrtulníkem, dva mrtví byli v domě, kam stroj spadl. Nehody vrtulníků jsou v Afghánistánu poměrně časté. Souvisejí s obtížnými klimatickými podmínkami v hornaté zemi s řídkým vzduchem.Bloc Party.

11:11
Applemánie pokračuje, na trhu je nový iPadProdejny Applu v Tokiu, Hongkongu, Singapuru a Sydney v pátek ráno obléhaly stovky zájemců o nejnovější verzi tabletu iPad. Na trh vstoupil v noci ze čtvrtka na pátek a oproti svému předchůdci má mimo jiné vylepšený aktivní displej. Fronty se tvořily také v Mnichově, Paříži a Londýně. Apple začne prodávat třetí verzi iPadu i na klíčovém americkém trhu. V Česku se objeví s týdenním zpožděním.Na iPadu skládala svou poslední desku třeba Björk. Ale pochybuju, že by stála ve frontě.

12:05
KLDR chce vyslat na oběžnou dráhu družici. Na počest Kim Ir-senaSeverní Korea opět provokuje Západ, a to jen pár týdnů poté, co přistoupila na utlumení jaderného programu. Za měsíc hodlá na počest stého výročí narození zakladatele státu Kim Ir-sena vypustit na oběžnou dráhu satelit „určený k pozorování Země“. Severní Korea ovšem nemá právo provádět testy raket dlouhého doletu. A podle zdrojů CNN panují obavy, že hlavním motivem Severokorejců je vývoj mezikontinentálního nosiče pro jaderné hlavice.Satellite od The Kills.

13:30
Školské odbory vyhlašují stávkovou pohotovostPočínaje pátkem vstoupily školské odbory do stávkové pohotovosti. Po jednání předsednictva svazu pracovníků školství to oznámil předseda odborů František Dobšík. Zprávu přinesl server Idnes.cz. Odborům se nelíbí škrty, které navrhuje ministerstvo financí. Resort by mohl přijít o 4,5 miliardy korun. Podle odborů by se tak každému zaměstnanci ve školství snížil plat až o 1 200 korun měsíčně.Schválně jak na tu pohotovost budou reagovat na vyšších místech. High Places.

14:30
Informační válka v Rusku. NTV vypustilo film o opoziciVlnu nevole v ruských sociálních sítích vyvolal film odvysílaný včera večer na televizním kanálu NTV, hlásí naše kolegyně Naďa Straková t.č. v Moskvě. Ve filmu s názvem Anatomie protestu se mluví o tom, že demonstranti na protestech „Za čestné volby“ měli dostávat peníze a také sušenky.Kromě toho se autoři filmu podivují také nad tím, proč na mítincích byli k vidění například zaměstnanci velvyslanectví USA. V tu chvíli ukázali záběr, na kterém nějaký člověk v nemčině (sic!) pronáší, že vůbec nerozumí, co říkají na pódiu. Spolupracovník telekanálu NTV Aleksandr Uržanov na svém Facebooku napsal, že se za kanál stydí.Jinak to vidí Sergej Minajev: „A co se tady rozčilujete, soudruzi revolucionáři, nad prací NTVéčka? Vedete informační válku s vládou a ona s vámi,“ píše na svém Twitteru autor pořadu „Čestné pondělí“.Soudruh Minajev asi zapomněl, že pokud se vede nějaká informační válka, má vláda dosti navrch tím, že ovládá televizní stanice. Lepší je spoléhat se na rádio. Rapper Kasta a Rádiosignály.

15:45
Jaro přichází. Teplotní rekordy padajíUž v poledne padly teplotní rekordy na více než dvou desítkách stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Oproti čtvrtku se oteplilo o šest až sedm stupňů. Vůbec nejtepleji bylo v Praze na Karlově, kde se rtuť teploměru přehoupla přes dvacítku. Přesně na 21,7 °C.Kdyby přišel déšť, to by byl teprve horor.

16:36
Neutrina nepřekonávají rychlost světlaEinsteinova teorie relativity nadále platí. Potvrdil to experiment evropských vědců, o kterém dnes informovala ČTK s odvoláním na Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN). Definitivně tak byla vyvrácena nedávná domněnka, že rychlost světla mohou ještě překonat menší částice, zvané neutrina. Dodatečně se totiž zjistilo, že loňský experiment, který vzbudil v médiích velké poprask, poznamenala technická chyba při měření rychlosti neutrin.Na to si pustíme jednoho šampióna, co je rychlý jak světlo.

17:46
Nezahořknout, nezakysnout, nezatrpknout, nezesládnout!!!Takové motto si pro svůj koncert na oslavu šedesátin zvolil písničkář a spisovatel Jan Burian. Oslaví je příští neděli 25. března v Divadle Archa spolu s řadou hostů.Lepší přání do života i na víkend dnešní DJ na rozlučku už nevymyslí. Jan Burian.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].