0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ3. 10. 20129 minut

DJ čtvrtek 4. 10. 2012

Anna Politkovská • Autor: Profimedia.cz

08:00
Dobré ráno…Tohle není test, tohle je rock'n'roll!A začneme rovnou pokračováním nekonečného seriálu s názvem Dopravní podnik hl. m. Prahy. Zatím poslední epizoda má název "Jiří Nouza odstupuje z dozorčí rady". Předseda magistrátního výboru pro dopravu na post v dozorčím orgánu největší městské firmy rezignoval včera odpoledne. Důvodem je prý to, že chce zabránit spekulacím o ovlivňování výběrového řízení na nového šéfa podniku a šíření negativního mediálního obrazu. Nahradí jej jeho stranický kolega z TOP 09 Jiří Pařízek. Ten určitě nepůjde do neznáma - v dopravním podniku působil od roku 1991 do roku 2007."Myslím si, že v této chvíli jsou všechny předpoklady, aby výběrové řízení bylo dokončeno úspěšně. Věřím, že z tak velkého počtu kandidátů vzejde kvalitní ředitel," řekl. Do výběrového řízení se přihlásilo 51 zájemců. Jména kandidátů podnik nezveřejnil.Zprávu přinesla ČTKPrvní píseň dnešního dne bude o stanici Můstek. To abychom se drželi tématu…

09:00
Koule s rychlostí 7,8 km/s4. října roku 1957 vynesla nosná raketa R-7 z Bajkonoru na oběžnou dráhu první umělě vyrobenou družici - Sputnik I. Sférické těleso s hmotností 83,6 kg a dvěma dipolovými anténami obíhalo Zemi až do 3. ledna 1958, kdy po vstupu do atmosféry shořelo. Pípavý signál družice vysílala do 25. října a díky němu lidstvo získalo první informace o vnějších vrstvách atmosféry.Dopad sovětského Sputniku, vyslaného do vesmíru na Mezinárodní geofyzikální den,  byl velký -  odstartoval kosmický závod mezi SSSR a USA a právě díky němu například vznikla o rok později v Americe agentura NASA.Speciální reportáž americké televizní stanice CBS ke Sputniku I pro ty, kteří mají rádi černobíle vysílání.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

10:00
Korupční okénko: Šiška a jeho kamarádDeníky MfD a LN se dnes zabývají nejnovější korupční aférou, která stála křeslo ministra práce a sociálních věcí Drábka. Ministrův náměstek Vladimír Šiška, který včera skončil ve vazbě, měl podle posledních informací na úřadě umetat cestičku firmám svého přítele Radka Doležala a aby toho nebylo málo, byl prý v některých z nich zainteresován i osobně. Doležalovy společnosti byly ve skupině 27 subjektů, které měly bez výběrového řízení spolknout miliardovou zakázku resortu týkající se výplatních systémů.Navíc Šiška Doležala před třemi týdny dosadil na pozici náměstka v České správě sociálního zabezpečení. K jeho jmenování uvádí ČSSZ na svém webu toto: "Nový náměstek ústředního ředitele má za sebou dlouholetou praxi v poradenství pro oblast optimalizace procesů, zvyšování produktivity a  snižování nákladů, které poskytoval soukromým společnostem i organizacím státní správy. Jeho úkolem bude vytvoření strategie pro využívání výkonových ukazatelů a hodnocení produktivity."Otázka je, jakým způsobem Doležel hodlal procesy a produktivitu na ČSSZ optimalizovat…

11:00
Turecká palbaSyrský prezident Asad dráždí hada bosou nohou - včera, podle dostupných informací, vypálily armádní jednotky tři minometné granáty, které v zabily pět lidí v turecké vesnici Akçakale. Turecko v noci odpovědělo dělostřeleckou palbou na syrské cíle. Dalším krokem podle všeho bude rychlé schválení přeshraničních operací tureckým parlamentem. Fakt, že Turecku pomalu dochází trpělivost, ilustruje i jeho žádost k Radě bezpečnosti OSN, aby přijala "nezbytná opatření" k zastavení syrské agrese.NATO vydalo prohlášení, ve kterém odsoudilo syrský útok a vyjádřilo svou podporu Turecku.Mluvit o aktivaci článku 5 nemá v tuto chvíli smysl - Turecko má dost kapacit na to, aby se syrskými jednotkami poradilo. Problém je, že jeho možný vstup do konfliktu má potenciál celou situaci ještě více zkomplikovat a to Turci vědí. Pravděpodobně se proto spokojí pouze s dělostřeleckou palbou a možná s leteckými útoky. Možnost pozemní operace z účelem vytvoření nárazníkového pásma je diskutabilní, protože z toho plynoucí možný průšvih by byl opravdu velký. Před vytvářením bezpečnostních zón také varovalo Rusko, které je vnímá jako možnou zástěrku pro zahraniční intervenci do konfliktu.

12:00
Houby rostouA nyní jedna z českých luhů a hájů. Doslova. Předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa dnes ČTK řekl, že po předchozích podprůměrných měsících nyní rostou houby hojně po celém území ČR.Najít lze jak letní druhy - hřiby, holubinky, ryzce a muchomůrky, tak podzimní - čirůvky nebo pavučince. Daří se také liškám a pýchavkám.Pokud neudeří ranní přízemní mrazíky, houby prý budou růst i nadále. Hojně.A to je dobrá zpráva. O víkendu vyražte šoulat do lesů, ale nezapomeňte - jedlé jsou všechny houby, ale některé jen jednou. Já jdu obědvat řízky z bedel, které mi zbyly z nedělního výpadu do křivoklátských hvozdů.

13:00
Schwarzenberg míří na HradDalší ze zájemců o hradní kancelář splnil formální podmínky pro kandidaturu v prvních přímých volbách prezidenta. Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg získal podpisů všech 40 poslanců své partaje plus hnutí Starostů a nezávislých.Stejně jako Jiří Dienstbier (ČSSD) nebo Přemysl Sobotka (ODS), ani Karel Schwarzenberg nemusel usilovat o získání podpisů občanů. Stačí, aby jej navrhlo minimálně dvacet poslanců nebo deset senátorů.Podle slov samotného kandidáta je na "opravdový předvolební boj připraven" a půjde do něj "vesele a odhodlaně".A k tomu si dáme odpolední song

14:00
Schumi se loučí. PodruhéNěmecký pilot Formule 1 Michael Schumacher po šesti od svého návratu za volant končí. V týmu Mercedes musel postoupit místo nové generaci v podobě Brita Lewise Hamiltona a u konkurenční stáje Sauber nakonec přes některé spekulace nenastoupil. Letošní sezona tak bude poslední, do které vítěz 91 závodů promluví. Legendárnímu jezdci se poslední roky ve světě nejrychlejších okruhových vozů sice úplně nevydařily - s Mercedesem se dostal nejvýše na třetí místo - i tak se ale do historie závodů Formule 1 zapsal více než zřetelně.Stručný Němec se svým rozhodnutím mnoho cavyků nedělá - nechal se slyšet, že "jednou se dostanete do bodu, kdy přijde čas říct sbohem." Posledních šesti let strávených za volantem prý ale rozhodně nelituje…

15:00
Mitt, mormoni, MexikoV USA budou volit prezidenta. Kandidátem republikánů je Mitt Romney. V USA mají mnoho různých církví a jednou z nich je Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, jejíž vyznavači jsou známí jako mormoni. Mitt Romney je mormon. Malé enklávy mormonů, kteří stále vyznávají mnohoženství, žijí v Mexiku. Mitt Romney má bratrance, mormony, kteří žijí v Mexiku. V Mexiku ovšem zuří v posledních letech nelítostný boj mezi drogovými kartely. Mexičtí mormoni, včetně příbuzných Mitta Romneyho, se ocitli v křížové palbě.Asi tak by se dal telegraficky shrnout jeden ze zajímavých příběhů, které se k republikánskému zájemci o Bílý dům váží. Problém mexické drogové války je ten, že kartely mají přebytek peněz, přebytek zbraní a přebytek zákazníků v USA. Výsledkem je, že do USA putují drogy, v USA se na nich vydělají velké peníze, v USA se za ně koupí zbraně a o kousek níže v Mexiku probíhá nepřetržitě ta temnější stranka již tak temného byznysu. Tedy stovky unesených, mučených a zavražděných. Mormoni, jejichž rozsáhlé osady připomínají velmi prosperující městečka, se ale nehodlají podvolit a snaží se ve spolupráci s mexickými úřady útokům kartelů čelit.Příbuzní našeho kandidáta zastávají názor, že dokud budou USA „bazén“, Mexiko bude „skokanským můstkem“. Proto říkají (zjednodušeně), že jediná cesta, jak zastavit miliardový byznys a násilí, je legalizace. Ale o tom náš kandidát nechce ani slyšet. Spíše naopak - jestli by se dal Romneyho názor na tento problém nějak shrnout, pak heslem „větší represe“. A dělá, že své příbuzné na jižní straně hranice nezná. Více v zajímavém dokumentu z dílny Vice…O tom, jak se Romneymu dařilo v první debatě předvolební kampaně, si můžete přečíst v komentáři Jiřího Soboty.

16:00
Anna Politkovská v Karlových VarechPřed malou chvílí pojmenovali v Karlových Varech park pod obřadní síní v ulici Krále Jiřího po ruské novinářce Anně Politkovské. Ta byla před šesti lety zastřelena ve výtahu před svým bytem v Moskvě a podle většiny názorů zaplatila životem za svou kritiku kremelských kruhů a hlavně válečných operací v Čečensku. Její smrt se stala symbolem nebezpečnosti práce novinářů a aktivistů, kteří kritizují vládnoucí ruskou garnituru. Pamětní desku odhalil náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák."Udělalo nám obrovskou radost, že město Karlovy Vary pozitivně reagovalo na náš návrh a rozhodlo se takto uctít památku Anny Politkovské," řekl Marek Svoboda, ředitel Centra pro demokracii a  lidská práva společnosti Člověk v tísni, která návrh na pojmenování parku iniciovala. 

17:00
Itálie přesedá na bicyklyPodle deníku La Republica Italové minulý rok koupili o dva tisíce více bicyklů než aut. Pro výrobce a prodejce jednostopých, lidskou silou poháněných dopravních prostředků je to sice těsné vítězství, ale přeci jen vítězství. Navíc po několika desítkách let. Vysvětlení narůstající obliby kol (nebo spíše klesající poptávky po automobilech) je podle všeho jednoduché - ekonomická krize. Italové prostě nemají na nová auta a tak volí levnější alternativy. Prodej automobilů se tak dostal na úroveň z roku 1964.V zemi, kde centru měst dominují automobily bez zrcátek a armády bzučících skůtrů, je to poměrně překvapivé. Třeba jednou bude z Itálie Dánsko jižní Evropy.

17:30
Kolik bylo jaderných výbuchů?Napadlo vás někdy, kolik jaderných explozí od 40. let minulého století proběhlo na Zemi? Zkuste si tipnout nějaké číslo. Máte? Napište si ho na kousek papíru a pak si přehrajte následující video…Pokud nechcete řešit jaderné zbraně, můžete dnešní vysílání považovat za ukončené. Trochu si zatančete a úplně nakonec věnujte chvíli vzpomínce na generálporučíka Františka Fajtla, který se vydal před šesti lety na svůj poslední let.Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek týdne!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].