Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Respekt DJ

DJ čtvrtek 23. dubna 2015

CDRC6TyWEAAE19H
CDRC6TyWEAAE19H • Autor: Respekt


 

08:00 Větrná bouře v Austrálii, Škromach v Arménii

Pěkný den, čeká nás oblačno s ojedinělým deštěm či přeháňkami. Postupem dne se začne vyjasňovat. Teploty mohou vystoupat až ke 20 stupňům a vítr bude foukat pouze mírný. Na rozdíl od východního pobřeží Austrálie. Tam mají už čtvrtým dnem větrnou bouři a s ní související záplavy. Úřady vyhlásily stav přírodní katastrofy. Živel zahubil přinejmenším čtyři osoby, několik set tisíc domácností připravil o elektřinu a způsobil další milionové škody.

V arménském hlavním městě Jerevanu pokračuje Mezinárodní fórum Proti zločinu genocidy. Za ČR se účastní místopředseda Senátu Zdeněk Škromach a předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa, oba dva z ČSSD. Masové zabíjení Arménů osmanskými Turky za první světové války, jehož 100. výročí si svět v příštích dnech bude připomínat, bývá historiky označováno za první moderní genocidu 20. století. 

A máme i foto.

Hezký pozdrav z Arménie. Selfie s Arménským premiérem Hovikem Abrahamyanem se povedlo.

Posted by Zdeněk Škromach on 22. duben 2015

09:00 Chilany ohrožují sopky

Pěkné fotky budou jistě i z výbuchu chilské sopky Calbuco. Ta se včera nečekaně ozvala po 40 letech klidu. Vychrlila sloup sopečného popela a dýmu do výšky několika kilometrů. Úřady evakuovaly obyvatelstvo v okruhu 20 kilometrů od vulkánu. Vzhledem k tomu, že se Calbuco nachází v řídce osídlené hornaté oblasti zhruba 1300 kilometrů jižně od hlavního města Santiaga, dotkla se evakuace jen asi 1500 lidí.

"Způsobilo to hodně paniky. Silnice byly ucpané, lidi se vydali do supermarketů sehnat vodu a vybrat peníze z bankomatu," popsal situaci po erupci jeden z místních obyvatel.

Calbuco se považuje za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních chilských sopek. Těch se v zemi nachází několik desítek. V březnu Chilany ohrožovala sopka Villarrica nacházející se rovněž na jihu země.

Více fotek zde.

10:00 Poznejte situaci uprchlíků ve Středozemí

Odkud pochází destítky tisíc uprchlíků ve Středozemí? Proč se do Evropy vůbec chtějí dostat? Jak moc nebezpečná jejich cesta je? Co se s nimi stane potom, co vstoupí na kontinentální půdu? Na všechny tyto otázky nabízí odpověď shrnující článek The Economist.

11:30 České školy stále diskriminují romské děti

V Česku přetrvává diskriminace romských dětí ve školách. České vládě se stále nedaří vypořádat se ve školství s hluboce zakořeněnou předpojatostí vůči Romům. Uvádí to zpráva, kterou dnes zveřejnila mezinárodní organizace na ochranu lidských práv ve světě Amnesty International (AI). ČR tak podle ní porušuje lidská práva a zákony EU. České ministerstvo školství však upozorňuje, že vláda přijala řadu proinkluzivních opatření v čele s novelou školského zákona. 

Samotná zpráva Amnesty International je k prohlédnutí zde.

12:00 Knihy s patnáctiprocentní slevou

Češi dnes v kamenných knihkupectvích nakoupí s 15% slevou. Slaví se totiž Světový den knihy. Akce s názvem Knihy mají zelenou chce čtenáře přitáhnout k návštěvám a nákupech v kamenných knihkupectvích. Upozornit má také na velkou tuzemskou tradici kamenných knihkupectví, jejichž konkurencí se stávají nejen elektronické knihy, ale především prodej přes internet. "Všichni přitom cítíme, že knihkupectví jsou nedílnou součástí kulturní atmosféry měst a přispívají ke kvalitě života. Cenná je i samotná možnost knihy si prohlédnout," uvedli pořadatelé.

Knihy mají zelenou navazuje na loňský úspěšný projekt Knihy bez DPH, který upozorňoval zejména na stále rostoucí a tehdy platnou patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty na knihy. Od letoška byla zavedena třetí, snížená sazba daně, která se vztahuje i na knihy a činí deset procent. Česko však patří v Evropě k zemím s nejvyšší touto daní.

 

13:00 Singapurské umělé stromy a další městské výzvy v obrazech

Výstavu zachycujícící na fotografických obrazech výzvy, kterým čelí moderní města, nabízí od zítra londýnská galerie Somerset House. Ochutnávku fotografií a zpracovaných problémů připravil The Guardian. Jedním ze zachycených projektů jsou i 50 metrů vysoké singapurské superstromy, jejichž technologie napodobují ekologické funkce skutečných stromů.

14:00 Zítra se odtajní, kdo si zaslouží Ropáka za uplynulý rok

„Výherci“ zítra v Brně obdrzí ekologickou anti-cenu Ropák - za antiekologický čin a Zelenou Perlu - za antiekologický výrok. Nominováni na Ropáka jsou třeba ministr životního prostředí Richard Brabec, bývalý ministr dopravy Antonín Prachař (oba ANO) či předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Mezi žhavými kandidáty je také náměstek hejtmana Středočeského kraje Marka Semeráda z ČSSD, který oživuje myšlenku postavit na řece Berounce přehradu jako obranu proti povodním. Ropák se vyhlašuje už po třiadvacáté, v minulosti ho získal například i prezident Miloš Zeman mimo jiné za podporu kácení kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava.

 

Oscarový fiktivní dokumentární film Jana Svěráka Ropáci z roku 1988: 

15:00 Američanů přidávajících se na stranu ISIS přibývá

CNN dnes nabízí článek analyzující motivace mladých Američanů, kteří se dobrovolně pouští do bojů na straně Islámského státu. Viní především důvtipnou a agresivní propagandu. Tajné služby v této souvislosti od ledna zadržely přinejmenším 25 osob a jejich počet nadále roste. Americké bezpečnostní složky v současné době otevírají víc případů, než uzavírají, vyplývá z informací získaných stanicí CNN. Podobný fenomén je pozorován i v Norsku a dalších evropských zemích.

16:00 Švédsko kvůli těžbě přesouvá město

Po mnohaletých přípravách začala ve Švédsku demolice prvních domů tamějšího nejsevernějšího města Kiruna. Město se musí přesunout kvůli rozšiřování podzemní těžby železné rudy, která by mohla způsobit propady. Přesun potrvá asi 20 let. Některé stavby včetně historického dřevěného kostela budou rozebrány a na novém, tři kilometry vzdáleném, místě znovu sestaveny.

Informuje idnes.cz.

Fotografie kostela, který v roce 2001 vyhrál hlasování o nejkrásnější stavbu Švédska:

17:00 Chirurg a další Vlci vyráží na cestu po Evropě

A na konec dne doporučujeme shrnující článek Hospodářských novin o historii Nočních vlků. Ti už za dva dny vyjednou na svých amerických motorkách z Moskvy do Berlína přes pamětní místa druhé světové války. V České republice navštíví například Prahu, Brno a Ostravu. Ačkoliv podobné jízdy Noční vlci, kteří se původně chtěli stát ruskou pobočkou motorkářského klubu Hells Angels, pořádají pravidelně, vyvolala ta letošní prostesty kvůli jejich podílu na ruské anexi Krymu. 

Dnešní DJ končí. Na zítřek se lze těšit třeba na narozeniny Hubblova teleskopu. O 25 letech jeho existence si zatím můžete počíst zde:

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte