0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ22. 2. 20127 minut

DJ čtvrtek 23. 2. 2012

Za tyhle panáčky do vězení • Autor: Profimedia.cz

08:03
Dobré ráno!Hezké ráno, vážení čtenáři. Za okny není zrovna vlídno, k náladě dnešnímu DJovi padne tahle píseň z nedávno vydaného alba zasloužiklého umělce. Snad potěší i vás.

08:37
Japonsko pomůže EvropěNení v Evropské unii a ani na minutu neuvažovalo, že by přijalo euro. Přesto nemá Japonsko problém s tím, že pomůže Evropě překonat krizi. Tamní ministr financí dnes podle agentur oznámil, že jeho země pomůže půjčkou MMF ve výši až 50 milionů dolarů Evropě.Co vy na to, ministře Kalousku a premiére Nečasi?Pusťme si k této zprávě jeden japonský chytlavý song z filmu Fish Story, který vypráví o tom, jak punk zachránil svět před globální katastrofou.  

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:08
Revoluce se nekoná. Neutrina jsou pomalejší než světloOchránci odkazu Alberta Einsteina můžou klidně spát. Poprask, který se nedávno strhl ohledně neutrin, cestujících rychleji než světlo, pravděpodobně splaskne. Časopis Science přišel s dalším obratem v kauze, která vzrušovala všechny fyziky. Na vině byl podle něj špatně připojený kabel k počítači, který byl propojený s přijímačem signálu, podle něhož se určoval přesný čas příletu neutrin do laboratoře.Oslavme skutečnost, že naše fyzikální jistoty zůstanou neotřeseny, třeba tímhle příjemným elektropopíkem z Lutychu.

10:51
Indické ministerstvo chce obnovit zákaz homosexualityIndické ministerstvo vnitra ve čtvrtek vyzvalo Nejvyšší soud, aby zvrátil historické rozhodnutí a obnovil zákaz homosexuality. Soud v roce 2009 poprvé rozhodl, že pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví na základě dohody je legální. Zákaz z dob kolonizace označil za protiústavní. Právníci ministerstva se nyní odkazují na stížnosti lidí a tvrdí, že homisexualita je nemorální, proti společenskému pořádku a přírodě a šíří se tak virus HIV.Co dodat, předsudky a homofobie jsou nesmrtelné. Pusťme si proto píseň od interpreta, který proti nim vždycky bojoval. Elton John a Muppet Show - to je zkrátka neodolatelná kombinace.

11:25
Zaměstnanci opery nepřestávají protestovat proti sloučení s Národním divadlemPřed začátkem jednání tripartity se před Úřadem vlády shromáždilo několik desítek zaměstnanců Státní opery Praha, kteří přišli protestovat proti sloučení opery s Národním divadlem, které se dnes má projednávat. Asi šedesát zaměstnanců opery protestuje proti plánu, který rozjel bývalý ministr kultury Jiří Besser. Protesty se objevily už v loni březnu po odvolání pověřeného šéfa opery Radima Dolanského, který začal hospodařit výrazně lépe než jeho předchůdci a vcelku přesvědčivě argumentoval, že na sloučení obou institucí se nic neušetří, ale naopak jde o nehospodárné řešení.Když už jsme u opery, shrňme si děj jedné z filmových klasik devadesátých let v podobě klipu, jehož obsah hodně vzdáleně připomíná operní árii :-)

13:46
Roman Týc obviněn z napadení strážníkaZítra má údajně nastoupit trest odnětí svobody na jeden měsíc Roman Týc.  Na podporu umělce, který je odsouzen za svoji akci s vyměněnými panáčky na semaforech, vzniklo několik iniciativ. Lidé mu například nahrávají skladby, které by mu chtěli předat na cestu do cely. Píší prezidentovi republiky, aby zvážil udělení milosti. Podle policie však Týc včera večer napadl strážníka. Ještě v noci byl obviněn z trestného činu násilí proti úřední osobě, za který mu hrozí až čtyři roky vězení.Neznáme podrobnosti včerejšího incidentu, ale případ Romana Týce se semafory, stejně jako kauza autobusáka Smetany s tykadýlky, ukazuje, kde jsou díry v našem soudním systému. Je zřetelné, že snaha státu ocenit jejich skutky lochem natvrdo, je úplně absurdní. A tak si na podporu Romana Týce pustíme něco od Semaforu, a to v modernějším coveru od Květů.

14:34
Putin a Lermontov na LužnikáchNa moskevský mítink konající se dnes na slavném stadionu Lužniky na podporu současného premiéra a prezidentského kandidáta Vladimira Putina nečekaně dorazil i sám Vladimir Vladimirovič.„Sešli jsme se tu dneska, aby nás vyslyšela celá země,“ cituje ruská služba BBC úderná úvodní slova ruského premiéra. „Je nás desítek milionů a milujeme Rusko. A všichni jsme připraveni pracovat pro blaho naší země. Nedopustíme, aby nám někdo nutil svoji vůli.“ Ve svém projevu mimo jiné zarecitoval z básně Borodino slavného básníka Michaila Lermontova při příležitosti blížícího se 200. výročí borodinské bitvy ruských vojsk proti napoleonským a dnešní svátek obránců vlasti. Během projevu se několikrát dotázal přítomných, zda milujou svou zemi. Několik desítek tisíc, odhadem asi 100, mu sborově odpovědělo „Ano!“.Policie uvedla, že během akce zadržela na 70 lidí, mezi nimi občany Uzbekistánu, kteří tvrdili, že jim někdo zaplatil za to, aby se mítinku účastnili.Zadržet někoho jen proto, že tvrdí, že mu někdo zaplatil za účast? Tady něco nesedí. Ostatně ono toho v ruské říši nesedí trochu víc.

15:15
Roithová for prezident!Nápisy s takovým tričkem nosili v půlce ledna účastnící ideové konference KDU-ČSL, ale oficiální kandidatura tehdy nezazněla. Dnes ale proběhla tisková konference, na  Zuzana Roithová výzvu přijala. Doplní tak už známé kandidáty expremiéry Jana Fischera, Miloše Zemana (SPOZ), předsedu TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a  šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou.Pusťme si k této zprávě dávný tříakordový hit od kapely s prezidentským názvem.

16:32
Gorila také v Praze. Pentu si vzala za cíl povedená receseSlovenská Gorila se přestěhovala do Prahy. Alespoň to ukazují černé šlápoty, které se v noci na dnešek objevily před sídlem společnosti Penta v centru Prahy. Od něj vedou dvěma směry do dvou luxusních podniků - do klubu Barock v Pařížské ulici a do secesního hotelu Evropa na Václavském náměstí. V obou bývají k vidění pražští kmotři. Povedený happening, který připomíná, že spis Gorila není nic, od čeho bysme mohli dávat ruce pryč, jako že se nás to netýká. Pusťme si k tomu veselou písničku od Goril britských a animovaných. 

16:59
Magnesia litera vyhlásila nominacePořadatelé nejpopulárnější české literární ceny Magnesia litera dnes vyhlásili nominace. Není to na té české scéně vůbec slavné. V nejsledovanější kategorii prózy se utká šest autorů, většinou zasloužilých veteránů naší literatury. Tři z šesti kandidátů jsou povídkové soubory.Michal Ajvaz má nominaci za knihu Lucemburská zahrada, novelu s tradiční autorovou zálibou v lingvistice i fantaskní povaze svých příběhů. Sylva Fischerová je nominována za knížku komorních až intimních povídek Pasáž, Jiří Kratochvil bodoval také s povídkami shrnutými do souboru Kruhová leč. Se souborem povídek nazvaným Zůstaňte s námi soutěží i Marek Šindelka. Josef Moník se ve svém románu Schweik it easy vrací do poválečné střední Evropy, Jiří Stránský v bilanční próze nazvané Tóny zachytil dobu uplynulých 80 let, hlavní hrdinkou příběhu je autorova žena.  

17:39
Moravákům vadí vypouštění jedů. Hezký večer! Radní Moravskoslezského kraje vyjádřili nesouhlas se změnou vládního návrhu zákona o ochraně ovzduší, kterým by měly být zrušeny poplatky za znečišťování ovzduší. Tahle poměrně skandální novela jde na ruku znečišťovatelům ovzduš Ti by s koncem roku 2015 měly přestat platit za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek. Za tuhé znečišťující látky by měly společnosti platit do konce roku 2021.„Poplatky za znečišťování ovzduší považujeme za jeden ze smysluplných způsobů, jak kompenzovat působení znečišťovatelů v rámci jednotlivých regionů,“ uvedl v tiskové zprávě hejtmanův náměstek Miroslav Novák.Dostali jsme se zdárně na konec dnešní směny, solidárně s Moraváky (a Slezany) si pusťme píseň od autora s nejtematičtějším jménem a váš dnešní DJ se s Vámi těší ještě někdy zase nashledanou! 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].