Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 22. 11. 2012

O ČSA se zajímají čtyři velké letecké společnosti • Autor: Karel Cudlín
O ČSA se zajímají čtyři velké letecké společnosti • Autor: Karel Cudlín

07:59
Haló, tady občan!Dobré ráno při čtvrtku 22. listopadu. Do konce roku je to už jen „za pár“, konkrétně zbývá 39 dnů. Svátek slaví Cecílie, což je jméno latinského původu (ze slova caecus - „krátkozraký, slepý"). Je spojeno se sněhovou pranostikou - Svatá Cecilie hroudy v poli sněhem kryje. Meteorologická předpověď sníh nehlásí; má být (bohužel) hnusně jako včera - zataženo až oblačno se slabým déštěm nebo mrholením, sem tam mlhy a inverze, s nejvyššími teplotami 5 až 9 °C.A co nás čeká? Václavu Klausovi dnes vyprší možnost vetovat zákon o církevních restitucích, který Nečasův kabinet schválil před dvěma týdny a na nějž (tedy ten zákon) chystá ČSSD ústavní stížnost. Takže - vrátí prezident zákon poslancům, nebo jej uvede do praxe? Pokud byste byli nedočkaví a chtěli se zeptat přímo, máte možnost: skupina ZTOHOVEN na své výstavě Kartografie naděje v holešovickém DOXu zveřejnila jako součást projektu Morální reformy mobilní čísla na všechny poslance včetně premiéra a ministrů. Číslo na prezidenta najdete na čestném místě uprostřed.A k připomenutí: 22. listopadu 1963 byl v Dallasu zavražděn prezident Kennedy. V ten samý den vydali Beatles ve Velké Británii album With the Beatles.

08:55
Jarda ještě nejedeObavy, že Jaromír Jágr a další české hokejové hvězdy zámořské NHL opustí tuzemské kluby, se zatím nenaplní. Další kolo jednání hráčské asociace a zástupců klubů skončilo v New Yorku vzájemným obviňováním se z neústupnosti, takže výsledkem je, že opět ani jedna strana neustoupila a výluka v NHL tak nadále pokračuje.Hlavním bodem sporu je, kolik budou hráči dostávat z příjmů. Podle zpravodaje Českého rozhlasu každý den výluky v NHL samozřejmě stojí jak soutěž, tak i hráče obrovské peníze, podle propočtů osmnáct až dvacet milionů dolarů, hráče pak v celkovém součtu osm až deset milionů.Podobná situace se v NHL řešila v hráčské sezoně 1994–1995 a v roce 2005, kdy se dokonce rozhodlo o zrušení celého ročníku soutěže.Red Hot Chili Peppers a Can't Stop.

09:59
Jihočeští studenti stávkujíStudenti v jižních Čechách dnes vstoupili do stávky. Ta je namířena proti zvolení Víítězslavy Baborové z KSČM do křesla krajské radní pro školství a kulturu. Petici proti jejímu zvolení už podepsalo více než devět tisíc lidí.Protest vzešel od středoškoláků, jako první vznikla petice na třeboňském gymnáziu. K nim se pak přidali studenti i z dalších škol včetně Jihočeské univerzity. Na sobotním shromáždění k 17. listopadu studenti prohlásili, že pokud bude jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) trvat na tom, aby školství vedli komunisté, vstoupí ve čtvrtek, tedy dnes, do symbolické hodinové stávky. Hejtman se pak vyjádřil v tom smyslu, že postup studentů chápe jako vydírání.Neil Young a Heart of Gold.

11:22
Katalánsko by si mohlo vzít příklad z rozpadu ČeskoslovenskaRozpad státu je jako lámání sušenky - když ji půlíte, tak jsou všude drobky a ty dvě půlky už nevypadají tak dobře jako celý kus. Tímto přirovnáním začíná britský deník Guardian článek o tom, že sametový rozpad Československa by mohl jít příkladem Katalánsku, které má v poslední době čím dál větší odtrženecké tendence a nadcházejí volby mohou rozhodnout o zásadní změně v jeho uspořádání.„Pro Václava Havla to bylo velké zklamání. Pociťoval to jako velké selhání. Investoval hodně energie do toho, aby země zůstala pohromadě. Později mu došlo, že to docela vyšlo a že většina Slováků a Čechů byli docela spokojeni,“ cituje deník českého velvyslance Michala Žantovského, který má za ženu Slovenku. Guardian dokonce píše, že náš rozpad byl nejsametovější, který kdy Evropa zažila.Celý článek můžete přečíst zde.White Stripes a Broken Bricks

11:35
Klaus restituce nevetuje, ale ani nepodepíšeNekonečně se táhnoucí příběh církevních restitucí je u konce. Václav Klaus v poslední den, kdy mohl vetovat zákon, jenž prošel sněmovnou před dvěma týdny, tak neučinil a majetkové vyrovnání s církvemi se může rozběhnout. Zároveň se však rozhodl jej nepodepsat, což je podle jeho slov výrazem jeho osobních postojů - zákon prý nastavuje nerovné podmínky v přístupu státu k restitucím a prezident se obává vzniku nových restitučních nároků.Stát by měl začít na základě dohody se sedmnácti církvemi postupně od začátku příštího roku vyplácet 59 miliard korun, církve by měly dostat také 56 procent majetku, o který je připravily komunisté. Zároveň to bude znamenat ukončení placení církví ze státního rozpočtu.K poslechu Radůza a Dědek s cibulí.

12:00
A k poledni malý absurdní dezertíkI absurdity mají svoji anketu. Anticenu, kterou od roku 2007 udělují Hospodářské noviny spolu s Bison & Rose PR za nejnesmyslnější byrokratické komplikace spojené s podnikáním v Česku, letos obdržela hrozba milionové pokuty pro podnikatele, který najme brigádníka na jeden den a nepodrobí ho vstupní lékařské prohlídce. Myslím, že tato „buzerace“ je srovnatelná třeba s absurditou z roku 2009 - povinnost mít v ordinaci fyzioterapeutů ledničku.A podívejte se na facebookové stránky, které vznikly na podporu dvou Čechů, tvůrců počítačových her, absurdně obviněných ze špionáže a držených ve vazbě v Řecku. Podpořit je můžete také na demonstraci 26. listopadu ve 13 hodin před řeckou ambasádou na pražské Ořechovce.

12:50
Česko musí platitČeský stát dostal nařízeno od Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zaplatit třiašedesátiletému Milanu Sýkorovi z Brna 20 tisíc eur, tedy více než půl milionu korun, za to, že opakovaně přišel o právní způsobilost a jednou nedobrovolně skončil přikurtovaný v psychiatrické léčebně Brně-Černovicích - přikurtován byl navíc tak brutálně, že mu to způsobilo zranění na rukou a kolem krku.Pan Sýkora sice trpěl psychickými problémy, nicméně praxe v Česku je taková, že svéprávnost soudy lidem odebírají příliš často a dokonce bez přítomnosti těch, kterých se to týká. Nyní u nás žije okolo 32 tisíc nesvéprávných, což je nejvyšší podíl na celkovém počtu obyvatel v Evropě. Třeba v Německu od podobné praxe ustoupili již v roce 1990, respektive pojem nesvéprávnost tam neexistuje. Lidé, kteří spadají do této kategorie, mají přiděleného opatrovníka, který jim pomáhá „uřídit“ život.Změnu v Česku by měla nastat s novým občanským zákoníkem, platit by měl od roku 2014. Nesvéprávnost z něj úplně zmizí a praxe by měla být podobná jako v Německu.O velmi podobném případu jsme psali před dvěma týdny v článu Tomáše Brolíka To nebyl nákup bez kalhot. Podívejte se na www.respekt.cz.K poslechu jednu velmi příjemnou Crazy píseň Alanis Morissette. A k tomu ještě pozvánka na sobotu do Divadla Archa na Poctu českému undergroundu II, jež je věnována Ivanu M. Magorovi Jirousovi.

13:42
Váš happy day! Ale až v úterýPředvánoční internetový prodej chtějí podpořit na čtyři stovky českých e-shopů a vyhlásily na 27. listopad Den dopravy zdarma, kdy odpustí zákazníkům poplatky za dopravu a poštovné. Inspirací jsou obchodníci ze Spojených států, kteří „den odpuštění“, tzv. Freeshippingday.com, zavedly už před pěti lety.Na českých e-shopech je obrat v převánočním období okolo 300 milionů ročně, odhaduje se, že zavedením této akce, kdy průměrný zákazník ušetří kolem stovky, by se mohl obrat zvýšit o desítky procent.Sláva, takže pokud chcete ušetřit nějakou tu stovku při vánočním běsnění, příští úterek je váš happy day.

14:40
Nový šéf BBCBBC bude mít nového šéfa. Má se jím stát ředitel Královské opery a bývalý šéf zpravodajství BBC Tony Hall. Jeho předchůdce George Entwistle rezignoval na funkci 10. listopadu, jen 54 dní od svého nástupu 17. září, kvůli odvysílání pořadu, který nepravdivě obviňoval bývalého konzervativního politika McAlpinea ze zneužívání dětí v 70. a 80. letech. Za toto obvinění BBC politikovi vyplatí v mimosoudním vyrovnání 185 tisíc liber (téměř šest milionů korun) plus právní výlohy. BBC navíc čelí skandálu z letošního října, kdy se snažila ututlat pedofilní sklony své moderátorské hvězdy Jimmyho Savilea, jenž před rokem zemřel.Prudké reakce také vzbudil zlatý padák pro odstupujícího George Entwistle; má dostat roční plat, což je 450 tisíc liber. O odstupném rozhodla rada BBC.K poslechu Xindl X a Zlato.

15:27
Poslední mohykán do čela Českého aeroholdinguBývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa se „proslavil“ především jako jeden z rebelujících poslanců za ODS, kteří hrozili, že kvůli daňovému balíčku nepodpoří další fungování vlády. Na nedávném kongresu ODS pak neúspěšně kandidoval na předsedu strany. Fuksa stranu i sněmovnu již opustill. Nyní podle serveru Aktuálně.cz míří do čela Českého aeroholdingu jako vrchní ředitel, pod něhož bude spadat privatizace ČSA, o kterou se nyní vláda znolvu snaží po neúspěšném pokusu v roce 2009.O ČSA se zajímají čtyři velké letecké společnosti - Air France-KLM, Turkish Airlines, Etihad Airways z Abú Zabí a  Korean Air. Stát hodlá prodat maximálně padesát procent minus jednu akcii, hodlá si tak zachovat statut národního dopravce.A Ivanu Fuksovi, který sám sebe začátkem listopadu v interview pro ČT 24 označil nejen za rebela, ale také za posledního mohykána, který spolu s ostatními rebely bojoval o to, aby se drželo slovo, stejnojmenný song.

16:25
Pozor, Vánoce se blíží……a v řadách policie sílí obavy, že řady spoluobčanů postižených otravou metylalkoholem porostou. Od skončení prohibice zemřelo dalších jedenáct lidí, a to se ještě nezačaly péct vanilkové rohlíčky a jiné vánoční pečivo, třeba rumové kostičky, kdy urvané ženy po příchodu z práce do půlnoci válejí těsto, vykrajují minitvary, plní a slepují kolečka, stromečky i soby, a k tomu vše, včetně sebe ovoňují tuzemákem.Omlouvám se za zlehčování celé kauzy, ale titulek na serveru iDnes Policie se bojí Vánoc, lidé mají doma tisíce litrů smrtícího alkoholu, mě nadzvedl kapku ze židle.Takže jednu rumovou.

16:41
Horší než atomová bombaV Díllí začal ode dneška platit zákaz používání igelitových sáčků a tašek. Důvodem je extrémní zátěž pro životní prostředí, plastové sáčky označil nedávno indický Nejvyšší soud za větší hrozbu pro příští generace, než je atomová bomba.V Díllí s 20 miliony obyvatel se každý den vyhodí na 10 milionů igelitových sáčků, ročně je to pak asi 250 tisíc tun. Odpad ucpává vše od kanalizace, vodní toky, škodí i zvířatům, třeba posvátné krávy, které se pasou na smetištích.O hrozbě plastů, tentokrát v oceánech, si přečtěte článek Moře umělé hmoty autora Jiřího Soboty z archivu Respektu.

17:45
Den se chýlí ke zdárnému……pro některé možná i k nezdárnému konci, záleží, jak s ním naložíte. Možností je mnoho, nechť každý zváží dle svého gusta.Popová hvězda Madonna nemusí být každému po gustu, určitě je tomu tak v případě morálně pevných občanů Petrohradu zastoupených aktivisty z Odborového svazu Ruska. Ti na ni podali žalobu za to, že svým chováním na koncertě letos v srpnu ohrozila mravnost místní mládeže, a žádali odškodnění 333 milionů rublů, v přepočtu asi 212 milionů korun. Ohrozit ji měla hlavně svými výroky na podporu homosexuálů, přičemž v Rusku od března platí zákaz propagandy homosexuality. Petrohradský soud měl protentokrát zdravý rozum a odmítl žalobě vyhovět.Madonna!A ještě bonus pro všímavého čtenáře. Hezký večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].