Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 16. 5. 2013

Valtr Komárek na své zahradě • Autor: Kateřina Malá
Valtr Komárek na své zahradě • Autor: Kateřina Malá

08:00
Svatý Jan z kamene vytesánŠestnáctý květen je dnem jednoho z nejoblíbenějších českých patronů Jana Nepomuckého, slaví se na památku jeho umučení před 620 lety.Jeho život je opředen mýty, a tohle je zrovna jeden z nich: ve skutečnosti byl umučen již 20. března.  Svatým byl prohlášn proto, že nevyzradil, co mu královna Žofie říkala při zpovědi. Což také není pravda - ve skutečnosti nic vyzradit nemohl, protože nic nevěděl a umučen byl z politických důvodů, jelikož mařil plány krále Václava IV na vznik nového biskupství. Další mýtus je ten o jeho jazyku. Když byl otevřen po čtyřech stoletích jeho hrob, byl v lebce nalezen kus našedlé organické hmoty, považovaný za Janův jazyk, zázrakem dochovaný, protože zachoval zpovědní tajemství. Stal se symbolem mlčenlivosti, i když to žádný jazyk nebyl a o mlčenlivost také nešlo.Je to tedy celé trochu omyl, i tak ale přejeme Janům a Janám, kteří dneska slaví, vše nejlepší k svátku. A ostatním krásný 16. květen. Píseň s tematikou svatosti nemá DJ k dispozici, proto zařazuje aspoň Madonnu. 

08:53
V Kambodži se propadla střecha továrnyV Kambodži se zhroutila část továrny na boty - betonová střecha spadla na dělníky. Zprávu přinesl server BBC, první zprávy hovořily o dvou mrtvých, nové informace už přináší číslo šest a další zraněné. Nejsou to defintivní čísla, v továrně pracovalo v době nehody sto lidí. „Najednou na nás začal padat cihly a železo,“ popsala to pětadvacetiletá dělnice Kong Thary podle BBC. Dělníkům právě minulý měsíc zvýšili mzdy z 61 dolarů (1200 korun) za měsíc na 75 dolarů (1500 korun). Neštěstí se stalo v Kompongspeu západně od hlavního města Phnompenhu.Obuvnické a oděvní továrny ve třetím světě jsou od nedávné tragédie v Bangladéši téma pro celou Evropu i Ameriku. Řada firem se připojilo k dohodě o zlepšení pracovních podmínek - z těch působících v Česku je to třeba H&M, Inditex, který vlastní řetězec Zara, nebo Benetton. Některé, například GAP, se však připojit odmítly. Část z těchto informací DJ odposlechl od kolegyně Silvie Lauder, která na tohle téma chystá článek do příštího čísla - tam čtěte více. 

09:50
Tornádo v Texasu, cyklón v BangladéšiTři tornáda zasáhla v noci na dnešek Dallas-Fort Worth v americkém státě Texas. Zatím je potvrzeno šest mrtvých, 100 zraněných a zničené domy - úplný rozsah škod ale není zatím jasný.Hrůzu z počasí mají také na pobřeží v Barmě a Bangladéši. K pobřeží Bangladéše dorazil cyklón Mahasan, zvedají se vlny. Meteorologové očekávají, že vystoupají až do výše přes dva metry. Prudké deště a bouře zřejmě přinese rozsáhlé záplavy. „Bouře už zasáhla přístav v Chittagongu a pobřeží Cox's Bazar,“ uvedla bangladéšská meteorologická stanice. Jako první bouře zasáhla město Khepupara a bangladéšské jižní pobřeží, nyní míří k severu. Lidé se ukrývají v hotelech a školách, které mají proti cyklonům lepší ochranu. Některé oblasti vláda evakuuje.Strach panuje také v Barmě, především v západní část, kde by deště, provázející bouři, mohly zaplavit nízko položené tábory pro uprchlíky. V nich žijí desítky tisíc Rohingů, kteří uprchli před etnicky motivovaným násilím v Arakanském státě na západě Barmy. Záběry z tábora přinesl server Huffington Post.

10:55
ČEZ zahájil arbitráž proti AlbániiČeská energetická společnost ČEZ zahájila mezinárodní arbitráž proti Albánii. Ta podle ČEZu neochránila její investici do tamní distribuční společnosti. Společnost požaduje náhradu škody.Albánský regulační úřad v lednu odebral CEZ Shpërndarje licenci k istribuci elektřiny a dosadil do jejího vedení státního administrátora. Tím elektrárenská firma ztratila nad společností kontrolu. „Společnost ČEZ dnes uvědomila albánskou stranu, že se rozhodla vymáhat náhradu škody vzniklou neochráněnou investicí do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje u mezinárodního rozhodčího tribunálu dle Smlouvy o energetické chartě,“ potvrdila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Částka o kterou se arbitráž povede zatím nebyla vyčíslena. Na začátku roku se spekulovalo, že by ČEZ mohl po Albánii požadovat zhruba pět miliard korun.Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, kdy koupila za 102 milionů eur (v přepočtu přes 2,5 miliardy korun) tříčtvrtinový podíl v albánské distribuční společnosti. Loni se ale dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele. Nyní údajně některé albánské firmy a domácnosti dluží společnosti ČEZ stamiliony eur. Další odebírají proud rovnou načerno.V ČEZu se prý na arbitráž připravují poslechem s tematikou elektřiny - to je ale nepotvrzená informace.  

12:32
Konina k oběduV Česku je další koňské maso vydávané za hovězí. Tentokrát jej obsahují konzervy z Lotyšska. Podle Státní veterinární správy mělo být do České republiky dovezeno 144 konzerv. Určené byly pro prodejny s ruským zbožím. Česká veterinární správa informaci získala z Německa přes systém rychlého varování. „Má tam být podle německých zdrojů až 87 procent koňského masa. Řada z těchto konzerv byla již prodána konečnému spotřebiteli, čili ti to mohou vrátit zpět prodejci,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Podle veterinární správy výrobky nevykazují známky, že by měly být zdravotně závadné. Není na nich však uveden obsah koňského masa, což je podvod.A kdo obědvá koňskou konzervu, ať si k tomu dá ještě píseň o koni,  klasiku amerického bluegrassu.

12:52
Martince čeká kvůli schůzce s Bradáčovou kárné řízeníBývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec postupoval nestandardně, když zveřejnil informace z trestního spisu. Oznámil to policejní prezident Martin Červíček s tím, že jeho případ předá ke kázeňskému řízení. Někdejší ředitel protikorupčního útvaru se v březnu sešel s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a řekl jí, že o týden později bude zahájeno stíhání jejího manžela. Policejní prezidium na základě podnětu Bradáčové provedlo v minulých týdnech kontrolu, která se zaměřila právě na její schůzku s Martincem. Prověřovalo také možný únik informací z trestního řízení do médií.Šéfka pražských žalobců si totiž stěžovala na to, že ji chtěl protikorupční útvar informacemi o prověřování a možném trestním stíhání jejího manžela Tomáše Hájka poškodit. Na základě kontroly dospěl Červíček k závěru, že Martinec na setkání nejednal správně, nespáchal však trestný čin. Následné řízení by pak mělo objasnit, zda se dopustil kázeňského přestupku. Martinec již v polovině dubna rezignoval. Podle policejního prezidenta je také zřejmé, že opravdu unikly informace z případu do médií. Prověrka však nezjistila, kdo je vynesl. Podle náměstka Václava Kučery se práce protikorupční policie nyní změní: například vyšetřování některých daňových trestných činů nebo spolupráce s finančně analytickým útvarem ministerstva financí. Má také vzniknout informační centrum, ze kterého by neměly unikat informace.Zvláště poslední věta dává naději, že teď bude u protikorupční policie všechno mnohem lepší! A jednoho Bonda na to.

14:00
Zemřel Valtr KomárekPrognostik a politik Valtr Komárek dnes zemřel v pražské nemocnici Na Homolce.  Bylo mu 82 let.Několik posledních dní byl v nemocnici Na Homolce hospitalizovaný kvůli špatnému zdravotnímu stavu po operaci srdce. Se zdravotními potížemi se potýkal delší dobu, ještě v březnu ale navštívil sjezd sociální demokracie, jíž byl čestným předsedou - vyzvýval tam sociální demokraty k pomoci lidem, „aby se žilo líp, aby v této zemi byla příjemnější atmosféra“. Valtr Komárek se narodil se v Hodoníně v židovské rodině. Jeho rodiče zemřeli za druhé světové války v koncentračním táboře, Valtr Komárek byl zachráněn díky pěstounům. Po válce se stal členem Komunistické strany Československa. Vykonával řadu vysokých funkcí, v 60. letech byl na Kubě poradcem tehdejšího ministra průmyslu Che Guevary. V roce 1968 se podílel na přípravě ekonomických reforem pražského jara.V 70. let byl pro své reformní postoje odstaven z vysokých funkcí. S režimem se však nikdy nedostal do přímého konfliktu, postupně se vracel na vyšší posty, od roku 1984 byl ředitelem Prognostického ústavu ČSAV, kde vytvořil tým zpracovávající návrhy možných změn, jehož členy a spolupracovníky byli četní později polistopadoví politici, například Václav Klaus, Miloš Zeman (ten sem ovšem nastoupil až po revoluci), Karel Dyba, Tomáš Ježek, Vladimír Dlouhý, Miloslav Ransdorf.Z komunistické strany vystoupil v lednu 1990, do června 1990 byl místopředsedou vlády ČSFR. Od roku 1991 byl členem ČSSD, v roce 2000 neúspěšně kandidoval do Senátu.

14:57
Na MS padnul gól. Bohužel do naší brányČtvrtvinálový zápas Česko - Švýcarsko začal před deseti minutam a již padnul první gól. Vstřelil ho švýcarský hráč Denis Hollenstein, o němž víme jen to, že jeho otec byl rovněž hokejista.Dále v tuto chvíli víme, že česká sestava dnes zůstává naprosto stejná jako při vítězném střetnutí s Norskem. Jsou v ní i obě „last minute“ posily z NHL, Tomáš Plekanec a Marek Židlický.Také víme, že první čtvrtfinále skončilo překvapivým výsledkem: Rusko - USA 3:8. Pokud český tým postoupí, narazí tedy již s jistotou na USA.DJ se diví, že jsou Švýcaři tak diví.  Do semifinále mistrovství postoupili naposledy v roce 1998. DJ se domnívá, že od té doby  je zajímali jen švýcarské banky a švýcarské franky. Ale asi ne - docela čiperně bruslí.

16:27
Lessy zproštěn obžalobyObvodní soud pro Prahu 7 ve čtvrtek zprostil obžaloby bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Ten měl nechat uniknout do médií negativní informace o svém podřízeném. Rozhodnutí není pravomocné. Podle obžaloby Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslava Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Lessy však tvrdí, že informace o Vaňkovi nepocházely od něj, a věří, že za jeho trestním stíháním stála snaha ministra vnitra Jana Kubiceho odvolat ho z funkce.U soudu vypovídal ministr vnitra Jan Kubice - podle něj únik informací Lessy naplánoval. Lessy uvádí, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor mu prý s dotazem na Vaňka sám volal. Celá kauza byla podle něj jen záminkou k jeho odvolání.DJ se domnívá, že to jsou nečitelné triky. A k tomu ať zpívá Tricky. 

17:00
Klonování lidí? Vědci ukázali cestuVědci z Oregonské univerzity vytvořili lidské kmenové buňky stejnou cestou, jakou se před 17 lety podařilo naklonovat ovci Dolly. Zdrojem kmenových buněk jsou neoplodněná lidská vajíčka, nejde tak o přímé využívání lidských embryí. Objev by mohl mít obrovský význam pro moderní medicínu - například pro léčbu Parkinsonovy choroby nebo cukrovky. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na zprávu z odborného časopisu Cell. Jak upozornila také agentura Reuters, vědcům se po více než 15 letech světových neúspěchů a jednoho otevřeného podvodu nakonec podařilo vytvořit lidské kmenové buňky stejnou technikou, jakou vznikla klonovaná ovce Dolly v roce 1996. Transplantovali genetický materiál z dospělé buňky do neoplodněného vajíčka, jehož vlastní DNA ale odstranili. Z embryonálních kmenových buněk může vyrůst více než 200 druhů dalších buněk, vytvářejících různé lidské tkáně. Časopis Spiegel cituje Hanse Schölera u Institutu Maxe Plancka v Münsteru. „Studie položila základy k tomu, abychom si uměli představit reprodukci lidí pomocí klonů - ačkoliv by s tím samozřejmě byly obrovské problémy.“Komu by se to zdálo celé nějaké ďábelské, tomu DJ přináší píseň Já a ďábel. Ve staré dobé bluesové a pak v nové, takříkajíc naklonované verzi.

18:09
Tak jsme prohráli……a do semifinále nepostupujeme, budeme nakonec sedmí nebo osmí. Češi ve Stockholmu nenavázali na zlato a dva bronzy z předešlých tří let. Švýcaři nad námi vyhráli 2:1, v sobotu se utkají s týmem USA.Tak ještě aspoň nějaká dobrá zpráva: Google zdokonalil svoje mapy, budou ještě více personalizované a budou ještě více přemýšlet za vás a rovnou vám navrhnou bar. Třeba takový, kde budete moci zapít prohru v hokeji nebo jakoukoliv jinou. Ale radši výhru.DJ přeje, ať vám štěstí přeje. Ne  jako našim hokejistům. Get lucky, milí čtenáři. A díky za pozornost!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].