Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 27. 5. 2010

Další vrtání nepovolím / Foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Další vrtání nepovolím / Foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Facebook slibuje lepší ochranu soukromíSociální síť Facebook je obviňována, že schválně komplikuje ochranu soukromí svých členů. Dle kritiků usiluje o to, aby k fotografiím a různým aktivitám uživatelů mělo přístup co nejvíce lidí. Míru soukromí lze sice na síti nastavit, třeba fotografie mohou být vyhrazeny jen pro přátele a známé, je to však stále těžší. Včera Facebook oznámil, že systém zjednoduší. Podrobnosti např. zde.Váš dnešní DJ slib neocení, svodům Facebooku stále odolává. Ale něco na těch obavách z malé míry soukromí bude: už několikrát se mi stalo, že jsem při hledání na webu narazil na fotografie uživatelů Facebooku s možností proklikat se k jejich známým a známým jejich známých…

09:00
Firma BP se snaží zastavit únik ropyZáchranná operace, jejímž cílem je zastavit únik ropy na dně Mexického zálivu, je v plném proudu a zatím se zdá, že se daří. Společnost BP zavedla do bezpečnostního ventilu na ústí vrtu potrubí, jímž do vrtu žene vrtný výplach, husté "bláto" s jílem. Vrt by se tak měl ucpat, pak jej firma chce zacementovat. Podle BP nyní z vrtu už patrně neuniká ropa, ale právě tento výplach. Zda se operace skutečně zdařila, však bude možné říci až za několik dní. Postup ucpávání vrtu ilustruje velmi názorné schéma, které lze nalézt na konci této zprávy.Firma by měla srozumitelně vysvětlit, proč operace začala až po pěti týdnech od havárie.

09:40
Genetik Craig Venter bude hájit svůj výzkum před KongresemPřední vědci zabývající se syntetickou biologií dnes vystoupí před americkými zákonodárci. Výbor Kongresu pro energii a obchod si je pozval v souvislosti s nedávným experimentem Craiga Ventera, který uměle vytvořil dědičnou informaci bakterie. Kromě Ventera se slyšení zúčastní například Drew Endy ze Stanfordovy univerzity, který na dotazy Respektu ohledně Venterova výzkumu odpověděl tím, že emailem zaslal řeč, kterou si přichystal. Co se tedy chystá zákonodárcům říci? Například to, že syntézu nebezpečného viru pro biologický útok pokládá za "reálnou, avšak vzdálenou možnost".Dr. Endy je ovšem zároveň jedním z autorů zprávy z roku 2007, která konstatuje, že do deseti let bude pro teroristy, kteří by chtěli získat nebezpečný virus, jednodušší si jej vyrobit v laboratoři než jej shánět v přírodě. Na náš dotaz, zda je pokrok v syntetické biologii pomalejší, než se před třemi lety zdálo, odpověděl Dr. Endy neurčitě.

10:06
Obama zřejmě zastaví průzkumné ropné vrty v ArktiděAmerický prezident Barack Obama dnes patrně oznámí, že na rok zastavuje průzkumné ropné vrty u pobřeží Aljašky. Oznámila to agentura Reuters. Důvodem je současná ropná katastrofa v Mexickém zálivu. V poslední době široce kritizované plány firmy Shell, která chtěla u aljašských břehů vrtat letos v létě, tak budou muset být odloženy.Nezodpovědnost firmy BP, která katastrofu zavinila, byla tak obrovská, že s moratoriem nelze než souhlasit.

11:02
Kontroverzní smlouva, kterou podepisují kandidáti VV, je na webuPokuta sedm milionů korun za přeběhnutí k jiné politické straně, hlasování v parlamentu jen v souladu se stanoviskem strany. I to stojí ve smlouvě, kterou musejí podepisovat kandidáti Věcí veřejných v nadcházejících volbách. O smlouvě informovaly sdělovací prostředky již včera, teď je možné si text přečíst - má ji na svých stránkách Aktuálně.cz.Šéf domácího zpravodajství Respektu Ondřej Kundra k tomu říká: Závazek, aby poslanci nehlasovali svobodně, ale podle přání strany, je v rozporu s ústavou.

12:00
Nejsmutnější píseň od skupiny MorphineVýběr poledního klipu bývá občas v redakci předmětem vášnivých sporů, dnes se ale všichni věnují předvolebnímu šílenství a přípravě nového čísla. A tak celkem bez problémů zvítězila skladba oblíbené skupiny Petra Třešňáka Morphine. Petr k ní říká: úžasná kapela, měli takový přitažlivě podivný obsazení - bicí, dvoustrunná basa a saxofon, tady na tom živáku je místo něj triangl. Před jedenácti lety puklo zpěvákovi Marku Sandmanovi srdce přímo při vystoupení na scéně a tohle je jejich nejsmutnější píseň.

13:03
Chladné a deštivé počasí nekončí, na vině je prý sopkaSedm z deseti islandských vulkanologů a meteorologů se domnívá, že současné chladné a deštivé počasí zavinila erupce sopky Eyjafjallajökull. Co horšího, pršet podle nich může celé léto. Informovaly o tom Novinky.cz. Průměrná teplota by v létě mohla klesnout až o tři stupně Celsia.

14:10
Mozek sarančat se dokáže rychle zvětšit o třetinuVýměna osamělého života za společenský může během několika generací vést ke zvětšení mozku. Alespoň u sarančete pustinného (Schistocerca gregaria), které se vyskytuje v Africe, na Blízkém východě a v Asii. Když se sarančata příliš rozmnoží, změní se z neškodných tvorů ve velmi výkonné škůdce. Sdruží se do hejn a začnou se chovat jako disciplinovaní vojáci; když jedno spatří potravu, provedou všechna ostatní koordinovaný obrat a zamíří k chutnému soustu. Hejna požírají úrodu a mohou způsobit katastrofu takřka biblických rozměrů. Vědci nyní prokázali, že společensky žijící sarančata pustinná mají o 30% větší mozek. Pomáhá jim to vyrovnat se s nástrahami života v hejnech, kde - není-li potravy dost - vládne nelítostná soutěž, jež přerůstá i v kanibalismus.Člověk je přece jen výjimečný tvor. Ač má nebývale velký mozek, soužití lidských skupin je v pozoruhodné míře založeno na spolupráci. I když se to během předvolební kampaně zrovna dvakrát nezdálo. 

15:20
Severní Korea odstupuje od námořní dohody s jižním sousedemKomunistická KLDR odstupuje od námořní dohody s Jižní Koreou, která měla zabránit případným střetům mezi plavidly obou států. Znamená to například přerušení rádiové komunikace a bezpečnostních telefonních linek, pomocí nichž mohli představitelé obou zemí řešit krizové situace. Jihokorejské námořnictvo mezitím pokračuje v protiponorkovém cvičení ve Žlutém moři. Napětí na Korejském poloostrově vzrostlo poté, co KLDR v březnu potopila jihokorejskou korvetu.

16:05
AFP: Únik ropy v Mexickém zálivu se podařilo zastavitSpolečnosti BP se podařilo zabránit úniku ropy z vrtu na dně Mexického zálivu. Oznámila to agentura AFP. Firma do bezpečnostního ventilu na ústí vrtu přivedla hustou kapalinu, která nedovoluje ropě vytékat. Vrt nyní zbývá zacementovat.

17:06
Američtí zákonodárci: na let k asteroidu nemámeDiskuse kolem americké kosmonautiky včera pokračovaly během slyšení v americkém Kongresu. Propukly tu spory, které se týkaly například odvolání šéfa programu Constellation Jeffreyho Hanleyho. Program Constellation prezident Obama zastavil, později ale deklaroval, že bude prokračovat alespoň vývoj kosmické lodi Orion, byť pouze ve skromnější verzi. Zároveň také v téže řeči (uskutečnila se v dubnu) Obama vyhlásil nové cíle: let astronautů k asteroidu, který by se měl uskutečnit do roku 2025, a let k Marsu o dekádu později. Šéf Sněmovního výboru pro vědu a technologie Bart Gordon se ale včera v Kongresu tázal, jaký smysl má nahradit jeden program (tedy Constellation) jiným, když ani na jeden nebudou peníze. Podrobnosti zde.Zpráva New York Times o slyšení v Kongresu je poněkud zmatená a váš dnešní DJ přiznává, že nemá čas studovat do podrobností všechny aspekty současných diskusí. Jisté ale je, že Obamova administrativa působí na poli kosmonautiky mimořádně zmateně. Výměna letů k Měsíci, které plánoval prezident Bush, za let k asteroidu není právě srozumitelná.

18:30
Trochu jiná MajolenkaA závěrem klip z dob, kdy byl váš DJ mlád. Nebýt zítřejších voleb, nenapadlo by mě jej oprašovat, ale takhle si člověk říká - snad aby se ty časy už nikdy nevrátily…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].