Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 25. 8. 2011

Už brzy tady nebudu, už brzy budu u pěstounů. Aspoň doufám. • Autor: Matěj Stránský
Už brzy tady nebudu, už brzy budu u pěstounů. Aspoň doufám. • Autor: Matěj Stránský

07:52
Zdravice bouřiVítej, ráno, jež jsi dnes nestačilo nabrat horký dech tak jako v minulých dnech díky noční bouři, které zasílám osvědčený hit: Here Comes The Rain Again.

08:10
Teplota stoupá, pak nastane sešupRáno tedy dnes máme kapku chladnější a noční bouřce již byla zaslána zdravice. Meteorologové hlásí, že bude jasno až polojasno, přeháňky nebo bouřky jen ojediněle. Maxima vyšplhají na 34 stupňů, takže to vypadá, že bude překonán rekord z roku 1807, kdy teploměr ukázal 33,4 stupňů. Naměřené minimum pro tento den je z roku 1839, pouhých 7 stupňů (takže si člověk nevybere, co je lepší). Slunce vyšlo pět minut po šesté a zapadne dvě minuty po dvacáté hodině, dny se nám již začínají rychle krátit a za chvilku tu máme podzimní deprese. Abnormální bude zítřek, 36 stupňů (i tady v Respektu bude horko, máme uzávěrku), pak by měly tropy skončit.Minimum letargických stavů způsobených horkem. Dodržujte pitný režim a po konzumaci nápoje se nechte inspirovat hráčem na prázdnou láhev v klipu Summertime.

08:40
Smrt stravenek a Plzeň v rájiCo přináší dnešní tisk?– Plzeň v ráji v překladu znamená, že Viktoria Plzeň, fotbalový klub, je v Lize mistrů. Jak se tam dostala? Podle trenéra Viktorie Pavla Vrby „kluci ukázali velkou morálku“ a zvítězili nad mužstvem z Kodaně 2 : 1.– Vláda schválila daňovou reformu, která by se měla skoncovat s tzv. superhrubou mzdou, měly by být zrušeny různé výjimky a také stravenky (v některých podnicích nazývány též alkoholenky), hazard by měl být daněn jako podnikání… Měsíčně prý díky těmto změnám uspoříme nějakou tu stovku.Pro reformu nehlasovali ministři za TOP 09 – na protest proti setrvávání Bátory na ministerstvu školství se jednání nezúčastnili. Věci veřejné, které se zase bijí za stravenky (není divu, véčkaři rádi sem tam něco popijí na schůzkách doma u Víta Bárty), doufají, že jejich zrušení neprojde Poslaneckou sněmovnou. Pokud by šlo všechno hladce a reformu schválila sněmovna i senát, měla by začít platit od roku 2013.– V Libyi se pátrá po zmizelém Kaddáfím a byla vypsána odměna za jeho dopadení, celkem dva miliony liibyjských dinárů, v přepočtu okolo 29 milionů korun.Z Kaddáfího zůstala v Tripolisu jen plukovnická čepice, kterou si přivlastnil jeden z rebelů po dobytí diktátorovy rezidence. Údajně ji prý daruje svému otci. Jinak doporučuji poohlédnout se v pražských Dejvicích a ochomejtat se kolem Jakešovy vily. Je tak rozlehlá, že by se tam schoval plukovník i s celou svojí suitou. Třeba se za oknem pohne záclonka… Zenga Zenga

09:15
„Jablkový“ vizionář končíSteve Jobs, „otec“ Applu, oznámil odchod z čela firmy, kterou založil na koleně v garáži a vedl pětatřicet let. Mnoho sil v boji s rakovinou.Zuzana Navarová Do nebes.

09:53
Nové prospektorství: detektorstvíV posledních dvou desetiletých si Češi našli nového „koníčka“ – nastal boom těch, kdo si pořídili detektor kovů. Účelem pořízení si přístroje za 30 až 50 tisíc je pak hledání pokladů – mnohdy ovšem tak, že se v podstatě jedná o vyrabování archeologické lokality. Proto vznikla novela zákona, která by tomuto novému druhu „prospektorství“ měla zamezit.Podle novely budou moci laičtí archeologové vstoupit na území, kde probíhá archeologický průzukum, s detektorem pouze v případě, že se bude jednat o záchranné práce. Jinak jim bude hrozit daleko tvrdší postih než dosud.Omezení rabování vítají i sami hledači pokladů, kteří se chtějí distancovat o „divokých“ archeologů. „Spolupracujeme s některými muzei a v podstatě bezplatně pro ně provádíme průzkum, přičemž samozřejmě zachováváme veškeré podmínky archeologického vyzvedávání,“ říká například Adam Krejčí, který vydává časopis Detektor Revue.Pokud novela projde, měla by začít platit v listopadu. Přináší i jednu zásadní změnu proti stávajícímu stavu: pokud se do 40 dní majiteli pozemku nebo investorovi neozvou odpovědní archeologové, může začít kopat i bez jejich průzkumu.Krátká sekvence z filmu Poklad na stříbrném jezeře… a chybička se vloudila.

11:02
Levá zlatá bublinaNadšení ze stoupající ceny zlata začátkem týdne splasklo. Investorům se vrátila odvaha kupovat akcie, burzy posilují a ceny zlata naopak prudce klesají. Od úterka tak ti, kdo nakoupili, prodělali na unci 180 dolarů, tedy okolo tří tisíc korun.Investiční poradci radí nevěšet hlavu a zachovat si optimismus. Například analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka pro server iDnes uvedl, že se „nejedná o bublinu v pravém slova smyslu“ a že ti, kdo začátkem týdne nakupovali, nepanikařili: „Osobně se domnívám, že je pouze otázkou času, kdy se při první další vlně nejistoty na finančních trzích investoři do zlata na trh znovu vrátí,“ uvedl pan Hatlapatka.Takže nevěšet hlavu, jde o bublinu v „levém slova smyslu“. A Sketa Fotr a Adios

11:55
Zvrat v případu Anny PolitkovskéV kauze zavražděné ruské novinářky, ostré kritičky tamních poměrů Anny Politkovské, nastal zvrat. Policie zadržela podezřelého, který doposud v kauze fungoval jako svědek. Jde o bývalého podplukovníka vnitra Dmitrije Pavljučenkova, kterého vyšetřovatelé obvinili z organizace vraždy, kterou údajně vykonal na objednávku a za úplatu. Byla zavražděna před svým domem 7. října 2006.Spekulovalo se již dříve, že Anna Politkovská, která otevřeně popisovala například přístup Moskvy k Čečensku, mohla být pro Kreml nepohodlná. I v tomto případě jako v mnohých ruská justice selhala. Zda dojde v případu po zatčení Pavljučenkova k obratu, je předčasné předjímat. JAK MĚ UPOZORNILA KOLEGYNĚ, TUTO ZPRÁVU JIŽ DJejoval včera Marek Švehla. Za dublování zprávy se omlouvám. 

12:20
Chceme siestuPro polední pauzu Tutu a návrh: Prosaďme siestu!

13:10
Modrá někdy není dobráModrá někdy není dobrá, což u Českých drah platí dvojnásob. Zato žlutá vypadá nadějně a inspirativně! Na koleje dnes vyrazila konkurence Českých drah, nedotovaný vlak RegioJet ve žlutém provedení – zatím se jen představil novinářům. Radim Jančura, který již podobnou revoluci uskutečnil se žlutými autobusy StudentAgency, tak dotahuje po letech tahanic s byrokracií další projekt do zdárného konce.Žlutá Regia budou jezdit zatím mezi Ostravou a Prahou a první cestující se svezou již koncem září. Jančura slibuje nový styl cestování vlakem – se stevardy, připojením k internetu, občerstvením, s denním tiskem a hlavně čistými interiéry souprav. S autobusy Student Agency to dokázal, takže se můžeme těšit.

14:10
Konec kojeneckých ústavůČesko v politice péče o opuštěné děti s okolní Evropou totálně zaostává. Nejhůře jsou na tom nejmenší děti, které kvůli těžkopádné byrokracii často zbytečně dlouhou dobu zůstávají v kojeneckých ústavech, nebo – pokud nejdou do náhradní pěstounské péče – řada z nich pak přechází přímo do dětských domovů.Upozorňování odborníků na to, že z ústavů pak vycházejí psychicky a sociálně deprivovaní mladí lidé a že ústavy by se měly zrušit a nahradit je pružnější náhradní péčí bez byrokratických překážek, nyní začíná nést ovoce. Kojenecké ústavy v Česku přestanou existovat. Do konce roku 2013 je ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje zrušit.Ministerstvo připravuje lepší podmínky pro pěstouny tak, aby jich bylo dost pro všechny opuštěné děti. Nový zákon má zvýšit odměny pro profesionální pěstouny, konkrétně třeba v SOS věsničkách, na výběr by měl být dostatek kurzů a školení pro tyto rodiče.Kojenecké ústavy se proti zrušení brání – nejsou prý žádnými domy hrůzy a náhradní rodiče nebudou umět pomoci například zneužívaným dětem.

14:50
Zmocněnkyně, jež nevidí, neslyší, nemluví…Značně neprojevující se zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, která se od února, kdy nastoupila do funkce po Michaelu Kocábovi, patrně vzhlédla v sousoší tří opiček symbolizujících svými gesty nevidím, neslyším, nemluvím a jež doposud vydávala jen nicneříkající tisková prohlášení, psána pravděpodobně jejím tiskovým odborem, nejspíš pod vlivem teplot dnes šokovala ve svém krátkém vystoupení při jednání zdravotního výboru sněmovny přítomné poslance prohlášením, že zásadně nesouhlasí s kastrací izolovaných zločinců, tedy těch, jež mají na svědomí brutální, sexuálně motivované zločiny.Podporu nezískala – kastrace se provádějí jen se souhlasem dotyčného, u nás maximálně dvě do roka.Monkey Business a Who Killed My Libido. 

15:56
Libyjští rebelové se blíží k SyrtěJednotky libyjských povstalců postupují během dneška k k rodnému městu Muammara Kaddáfího Syrtě. Nadále pokračují boje v diktátorově rezidenci Báb al-Azízija v Tripolisu.Liga arabských států dnes uznala prozatímní libyjskou národní radu jako legitimního zástupce Libye a oznámila, že ji přijme za svého člena. Prozatímní národní radu doposud uznalo 52 členských států OSN. Spojené státy požádaly Radu bezpečnosti o schválení rezoluce, jež by umožnila uvolnit 1,5 miliardy dolarů ze zmrazených libyjských kont. Zároveň italský premiér Silvio Berlusconi umožnil uvolnit první část z libyjských kont zmrazených v italských bankách.

16:51
Pošpiněná IKEAŠvédskem otřásá skandál. Šéf a zakladatel známého nábytkářského koncernu IKEA Ingvar Kamprad podle knihy švédské novinářky a spisovatelky Elisabeth Asbrinkové údajně v mládí měl co do činění s nacistickým hnutí a byl v něm dokonce aktivní, a to ještě dlouho po skončení druhé světové války. V knize autorka uvádí, že Kamprad vstoupil do mládežnického křídla švédské Nacionálněsocialistické strany v roce 1943, tedy v 17 letech. Současně se dostal do hledáčku švédské tajné policie, která monitorovala jeho poštu. Ze záznamů vyplývá, že Kamprad se snažil rekrutovat do strany nové členy. V kontaktu s příznivci nacistického hnutí však zůstal i po válce a údajně pro to existují důkazy. Sám Kamprad své minulosti hluboce lituje a označuje ji za svou největší „hloupost“, i když ji dříve bagatelizoval  s tím, že šlo o „pomatení teenagera“. Byl prý ovlivněn výchovou své sudetoněmecké babičky.

18:00
Na shledanou v tropechCo nás čeká zítra? Poslední pátek letošních prázdnin přinese teploty, jež by měly kulminovat až k šestatřiceti stupňům, ojediněle by se měly vyskytnout bouřky, případně s přívalovými dešti, kroupami a silnými nárazy větru. Ti z vás, co vedra nemusí se zaťatými zuby v práci, si užijte den. Ostatním alespoň Ninu Simon.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].