0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ24. 6. 20108 minut

Čtvrtek 24. 6. 2010

  • Autor: Archiv

07:59
Jan a JuliaJe čtvrtek ráno a všude v Česku, ale i jinde, kde toto jméno existuje, má dnes svátek Jan. Tak Janové a Honzové blahopřejeme. Naopak na opačné straně naší planety, u protinožců, má svátek Julia. Ovšem nejde o svátek kalendářní, leč osobní. Zní to trochu nesrozumitelně, jistě. Ono totiž jde o Julii Gillardovou, osmačtyřicetiletou právničku, která se právě stala první australskou premiérkou v dějinách. A to za vládní labouristickou stranu ALP. Žen na tomto, kdysi tak ryze mužském postu, zkrátka přibývá všude ve světě. Za humny na Slovensku už to taky pečou. Včera vyzval tamní prezident Ivan Gasparovič Ivetu Radičovou, aby po neúspěšném pokusu Roberta Fica sestavit vládu, zkusila štěstí ona. Snad se jednou změny dočkáme i v Česku. Každopádně dobré ráno.

08:59
Obama odvolal z funkce vrchního velitele vojsk NATO v Afghánistánu Americký prezident se tak rozhodl po osobním setkání s generálem Stanley Mc Chrystalem, velitelem vojsk NATO v Afghánistánu. Lépe řečeno "přijal" jeho demisi. Jak je známo, generál se provinil kritikou strategie Bílého domu vůči Afghánistánu a zesměšňování víceprezidenta Joe Bidena na stránkách časopisu Rolling Stone. Ve funkci ho nahradí generál David Petraeus, jenž momentálně velí americkému vojsku v Iráku. Obama přijetí McChrystalovy demise zdůvodnil slovy: "Narušil nezbytnou důvěru, kterou naše mužstvo potřebuje k dosažení stanovených cílů v Afghanistánu."Generál zkrátka zapomněl na železné pravidlo, které platí ve všech armádách světa, neboli držet hubu a krok.

Reklama

09:58
Rekord ve Wimbledonu, poslední set 59:59Po třiatřiceti letech dnes navštíví areál Wimbledonu královna Alžběta II. Za normálních okolností by to byla asi nejdůležitější událost dnešního dne na londýnských travnatých dvorcích. Překoná ji však dohrávka včerejšího zápasu mezi Američanem Johnem Isnerem a Francouzem Nicolasem Mahutem. Včera jim to totiž nevyšlo, neboť pátý rozhodující set byl za stavu 59:59 kvůli houstnoucímu soumraku přerušen. Set přitom trval sedm hodin!! Což je rekord v grandslamových dějinách tenisu. Ruská tenistka Kuzněcovová duel okomentovala slovy: "Muselo to být peklo i pro rozhodčího. Ten se ani nemůže najíst nebo vstát."Otázkou je, co by se stalo, kdyby nekonečné výměny míčku přes síť pokračovaly v tomto rytmu bezvýsledně dál? Představme si situaci, kdy se schyluje k finále, jména obou borců jsou už známá, avšak na jednom kurtu za stavu třeba 590:590 jsou pořád zaseklí v prvním kole. Maraton mezi Isnerem a Mahutem začal už v úterý. A to má Mahut za sebou kvalifikaci s Bogdanovicem, v níž zvítězil v rozhodujícím setu 24:22.

10:506
–5–4Ne, to není nějaký další sportovní výsledek, ale ještě včerejší představa ODS o rozdělení ministerských křesel v budoucí vládě. V dnešních Lidovkách ale Karel Schwarzenberg k tomu říká: "Já ale každopádně o nějaké variantě rozložení sil v poměru 6–5–4 ani neuvažuji. /…/ Umím si velmi dobře představit rozdělení 6–6–4."Trochu to přopomíná mariáš. Nejen karetní hru, v níž se přihazuje. Foneticky se tak ve francouzštině vyslovuje "svatba". Ta mezi českými koaličními stranami už proběhla a po líbánkách přece vždy přijde na vymezování pozic.

12:04
Francii ochromila stávkaPo celé zemi od rána nefunguje veřejná doprava, nejezdí vlaky, ani metro. Na první pohled to vypadá, že Francouzi tím chtějí co nejvíce ztížit návrat k rodinným krbům fotbalistům národního mužstva, kteří po neslavném sportovní vystoupení v Jihoafrické republice spojeném s hromadou skandálů před chvíli přistáli na pařížském letišti Roissy. Ti ale domů vlakem nebo metrem určitě nepojedou. Sociální nepokoj má na svědomí penzijní reforma. Francouzi odmítají návrh vlády, aby se odchod do důchodu posunul ze šedesáti na dvaašedesát let. Což vláda argumentuje hrozící neschopností nadále vyplácet penzi ve výši 75 % průměrného platu.Dopravě po Francii se výhybejte hlavně v září, kdy zamíří příslušné návrhy zákona do parlamentu. Proč? Stačí si přečíst aktuální prohlášení všech francouzských odborů: "Zatím jde jen o ukázku naší síly. Pořádné protesty čekejte po prázdninách, až budou zákony v záři projednávat v Národním shromáždění."

12:54
Češi jsou prý skepticiAspoň to tvrdí výsledky aktuálního průzkumu agentury Eurobarometr, která ve všech sedmadvaceti členských zemích EU zjišťovala, kolik procent obyvatel očekává v příštích dvanácti měsících zhoršení své finanční situace. Nejhůře dopadlo Rumunsko, jenž vykazuje 73% znejistělých respondentů. V pořadí druhé je Řecko, tam má strach z budoucnosti 69% dotazovaných. U nás to činí 33%, což je o pět procent více, než je průměr v EU.Výsledky studie naleznete na jednoduché adrese: ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_289_en.pdf (ZDE).

14:01
Hraju, tedy jsemPřesně tak se jmenuje projekt, který rozjeli v New Yorku. Od Tompkins Square až po Brooklynský most tam na různých veřejných místech stojí šedesát pian a každý, kdo jde okolo a má chuť si něco zahrát, pokud to s klávesnicí umí, může usednout a cokoliv hudebního spustit. Jak dlouho chce. Podle pořadatelů se akce setkala s velkým úspěchem. Na piana hrají malí, mladí, staří, posluchači naslouchají, zpívají nebo třeba podle jazzového rytmu na chodníku swingují. Uspořádat v New Yorku zdarma veřejný koncert lze až do 5. července.Vše začalo na svátek hudby 21. června a český světe div se, po čtyřech dnech nepřetržitého provozu jsou všechna piana v naprostém pořádku, nikdo nic nezničnil, ani neukradl. 

14:35
Novou předsedkyní sněmovny je Miroslava NěmcováMístopředsedkyně ODS před chvílí dostala absolutní počet hlasů nové koalice - 118. Pro kandidáta ČSSD na tuto funkci, Lubomíra Zaorálka, hlasovalo 79 poslanců. Dolní komora parlamentu momentálně volí místopředsedy sněmovny.

15:48
Návrh architekta Jana Kaplického posvěcenNebojte se odpůrci zelené chobotnice na Letné, ta je pořád hezky česky u ledu. Tentokrát běží o černého rejnoka. Tak je přezdívána budoucí koncertní síň, která by měla vzniknout v Českých Budějovicích. Tamní radní před chvílí odsouhlasili změnu územního plánu v lokalitě Čtyři Dvory, kde má rejnok zakotvit, a výstavbě tak už z pohledu úřadů nestojí nic v cestě. V budoucím Kongresovém centru Antonína Dvořáka se počítá se dvěma koncertními sály, restaurací, kavárnou a malými obchody. Kaplickým navržená budova má mít trojúhelníkový půdorys černých organických tvarů a podle vicehejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby by měla být pro město přínosem.Třeba výboj z českobudějovického rejnoka probere i pražskou chobotnici, anebo alespoň nastartuje smysluplnou diskuzi kam s ní, když na Letné je místo jen pro autostrádu.

16:23
Vedení sněmovny je kompletníPo zvolení předsedkyně dolní komory parlamentu Miroslavy Němcové, poslanci vybrali i její tři místopředsedy. Za Věci veřejné je to Kateřina Klasnová, za TOP 09 Vlasta Parkanová a dočkala se i ČSSD. Její kandidát Lubomír Zaorálek obdržel 173 hlasů a stal se tak místopředsedou.Toť vše, komunistický uchazeč o tuto funkci Vojtěch Filip neuspěl.

17:23
Paroubkova analýza vítězství bez fanfárPřed pár okamžiky ji zveřejnili na servru Aktuálně. cz. Je dost dlouhá a nebyl čas ji přečíst. A tak jen mezititulky někdejšího předsedy a volebního lídra: Neužitečná výhra; Řecká karta pravice; Brutální tlak médií; Cíl: odtlačit voliče od ČSSD; Šloufova a Zemanova strana; Věci veřejné; Komunisté; Útok na předsedu; Pojem svobody; Zájmové skupiny proti ČSSD; A jaké byly slabiny ČSSD.Příjemné čtení.

18:12
Slovensko postupuje, bravo!Neuvěřitelné se stalo skutkem. Po vítězství Slovenska nad Itálií 3:2 na světovém šampionátu balí kufry i obhájci trofeje z Apeninského poloostrova. Další poslední finalisté MS, Francouzi, jsou už od dnešního poledne doma. Dnešní dýdžej vás chtěl informovat právě o tom. Těsně po příletu totiž čekala na útočníka Thierry Henrryho na letišti vládní limuzína a odvezla ho přímo do Elysejského paláce na schůzku s prezidentem, předsedou vlády a ministryní sportu. Buďto pořád schůzují, anebo byl jejich rozhovor super utajený. Zatím z Paříže žádná zpráva neprosákla. A když už jsme u sportu, vězte, že se dohrál i maraton ve Wimbledonu, v pátém setu zvítězil Američan Isner nad Francouzem Mahutem 70:68!!Čtenář, který vložil příspěvek k první zprávě o tomto rekordním tenisovém utkání, měl samozřejmě pravdu. Kdyby Isner s Mahutem nekonečný souboj protáhli až do příštího víkendu, kdy se bude hrát finále, byl by na wimbledonském centrálním kurtu pouze jeden hráč. Druhou část pavouka by jejich permanentní duel zablokoval. 

18:27
Dnes naposledyZ Belgie dorazila fotografie, kterou vidíte v záhlaví, s popiskou "Jediná šance pro Francii". Vzhledem k poslední aktualitě i předvedeným výkonům to platí i o Itálii. Před čtyřmi lety se přitom oba celky praly ve finále o titul, letos je zase všechno jinak. Takže by šlo tu fotomontáž číst i následovně: Jednou jsi nahoře, podruhé dole. Hezký večer všem!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].