Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Projekt FUTURA

Sdružení vzdělávají Romy a válčí s předsudky. I na internetu

Boj proti diskriminaci Romů v Česku se týká i poskytování informací. Na českém webu v současnosti existuje hned několik stránek, které mají za cíl Romům pomoci.

Boj proti diskriminaci Romů v Česku se týká i poskytování informací. Na českém webu v současnosti existuje hned několik stránek, které mají za cíl Romům pomoci. Sdružení, která stránky spravují, se snaží Romům usnadnit přístup k dalšímu vzdělání a tím jim i pomoci při hledání práce.

Romea.cz vypadá jako klasický zpravodajský server. Svědčí o tom grafika stránek i struktura rubrik. Jakmile se ale návštěvník soustředí na obsah, přesvědčí se o jeho výjimečnosti. Slouží totiž nejen Romům, ale i lidem, kteří se o romskou problematiku zajímají. „Gádžové“, kteří se chtějí dozvědět více o romské menšině, pravděpodobně zamíří na serverem zpravovaný web skola.romea.cz, kde se skrývá Vzdělávací cyklus o Romech. Romští uchazeči o práci, kteří dosud odcházeli z úřadu práce s nepořízenou, uvítají web burzaprace.romea.cz.Jeho správci se snaží podporovat další vzdělání a zaregistrovaným uživatelům poradí s hledáním ideálního pracovního místa nebo alespoň rekvalifikačního kurzu, který zájemce posune o stupínek blíže k získání práce.

Další aktivitou sdružení Romea je projekt internetového vzdělávacího centra propagovaného na adrese icentrum.romea.cz. Nejde o virtuální centrum, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale učebnu v Moravské ulici na Praze 2, která kromě kurzů počítačové gramotnosti může návštěvníkům poskytnout i volný přístup na internet nebo zpoplatněný tisk, kopírování a skenování.

Na podporu dalšího vzdělávání Romů žijících v Praze je přímo zaměřen Projekt Equal (equal.romea.cz). Projekt končící v letošním roce pořádá velké množství vzdělávacích akcí určených těm Romům, kteří usilují o zaměstnání a zároveň jsou si vědomi toho, že bez dalšího vzdělání mají pramalé šance.

Vzdělávací aktivity pro Romy jsou jednou z náplní sdružení Dženo, které umožňuje nadaným romským žákům a studentům získat stipendia a místním romským aktivistům otevírá cestu k prohloubení profesionálních znalostí. V minulosti realizovalo sdružení Kurz žurnalistického minima pro mladé Romy. V roce 2000 uspořádalo další vzdělávací kurz zaměřený na mladé zájemce o vedení regionálních romských organizací, který je připravil na komunikaci s médii a místní samosprávou. V současnosti pak již delší dobu pracuje na projektu „Internetové kluby ČH@VE“, který umožňuje žákům ze sociokulturně znevýhodněného prostředí rozvíjet vlastní počítačovou gramotnost.

Vzdělávání Romů není lhostejné ani občanskému sdružení Slovo 21 (www.slovo21.cz). Sdružení, které se v současné době podílí na již zmíněném Projektu Equal v minulosti organizovalo i program zaměřený na přípravu romských středoškoláků na vysoké školy Otevřít dveře.

V pokročilé fázi se nachází i projekt na podporu zaměstnanosti, který má pod palcem romské sdružení Velká Ohrada (www.velkaohrada.cz). Projekt, který skončí v červnu, si dal za cíl zamezit „dalšímu sociálnímu propadu osob znevýhodněných na trhu práce“.

Článek vznikl v rámci projektu Futura financovaného Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Projekt realizuje Respekt Institut.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].