0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost4. 11. 201510 minut

Učení zítřka

Sebastian Thrun: průkopník autonomních aut Googlu chce lidi naučit, jak čelit nástupu umělé inteligence

Sebastian Thrun • Autor: Getty Images

Vzhledem k rostoucí výkonnosti strojů je pro člověka stále těžší nějak užitečně přispět společnosti,“ říká Sebastian Thrun. Od člověka, který vymyslel Street View, kontroverzní projekt Googlu fotografující okolí cest na celém světě, vyvinul děsivé samo se řídící auto a založil tajnůstkářský a uličnický projekt Googlu, jehož produktem je Glass, počítač připomínající brýle, lze takový výrok očekávat. Neznamená to však, že Thrun je otrokem rozvíjejících se strojů. „Jestliže někdy dojde k bitvě mezi umělou inteligencí (AI) a lidstvem, budu stoprocentně na straně lidí.“

Ukažte mi obrázek…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Interakce lidí a robotů fascinovala Thruna dávno před tím, než složil svou přísahu věrnosti lidské rase. Narodil se v roce 1967 v Německu a ještě jako student bonnské univerzity navrhl RHINO, robota-uklízeče, který se vyznal v kancelářích, kde ještě nikdy nebyl, vytvářel si digitální mapu pater a hledal předměty jako plechovky od nápojů a zmuchlané papíry. Robot neměl paže a lidem jen hlasitě sděloval, že chce uklízet – možná aby jim naznačil, že by mu mohli pomoci.

V roce 1994 přihlásil Thrun RHINO do soutěže organizované Americkou asociací pro rozvoj umělé inteligence v Seattlu. Robot tam uspěl, nejen díky tomu, že pomohl uklidit sál, kde se měla soutěž konat, ale vydal se hledat smetí dokonce i na chodbu. Po RHINO se dařilo také několika experimentálním robotickým průvodcům, kteří mluvili a jejich obličeje se usmívaly i mračily. Tito roboti popisovali exponáty návštěvníkům…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc