Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Zeman dal svým mlčením přednost loajalitě k ruskému vedení

Potřebujeme spojence sdílející demokratické hodnoty, řekl slovenský prezident Kiska v projevu k výročí okupace

Zeman a Putin v Soči
Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu 2017 ve své černomořské rezidenci v Soči Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít

V úterý 21. srpna jsme byli na chvíli opět Československem. Jako by projev slovenského prezidenta Andreje Kisky k padesátému výročí sovětské okupace, který ze záznamu odvysílala Česká televize, obě země znovu na chvíli spojil. To, co si připomínáme, je nám společné - a Kiska to na rozdíl od českého prezidenta Miloše Zemana formuloval jasně.

“Před padesáti lety se miliony obyvatel Československa ocitly v šoku. Rozhlasoví reportéři hlásili neslýchanou zprávu: do naší země vtrhla cizí vojska. Po ulicích měst a obcí rachotily tanky, lidé před nimi stáli s holýma rukama,“ uvedl Kiska a pokračoval: “Všechno to mělo podobu nepředstavitelného příšerného filmu.”

Reklama
Reklama

Kiska pak v téhle souvislosti vyzdvihl, že více než kdy před tím potřebujeme spojence sdílející demokratické hodnoty a svobody. “Spojence se stejnými hodnotami a stejnou úctou ke svobodě, lidským právům a demokracii,” řekl a jmenoval Evropskou unii a NATO.

Jeho český protějšek Miloš Zeman zvolil mlčení. A zvolil ho v době, kdy stále více lidí tápe v tom, zda se nám svoboda vyplatí. Kdy ji zpochybňují trollové a čelí útokům dezinformačních kampaní. Kdy komunisté podpírající vládu Andreje Babiše ústy svého předsedy Vojtěcha Filipa bezostyšně lžou, že za okupaci stojí Ukrajinci, nikoli Sovětský svaz.

Zeman dal svým mlčením přednost loajalitě k ruskému vedení, když odmítl připomenout zmar, který přinesli jeho předchůdci. Nepochybně tím kopíruje nálady části veřejnosti, ale prezident by se v zásadních momentech země neměl bát jít proti proudu. Andrej Kiska tuhle schopnost na rozdíl od Zemana prokázal.

 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte