0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika3. 5. 20177 minut

Tomáš Hanák: Zavírám, už mi dochází i humor

S hercem a moderátorem o tom, proč už nebude provozovat svoji restauraci Zastávka Nižbor

Tomáš Hanák na serveru lidovky.cz ohlásil, že po sezóně uzavře svou restauraci Zastávka Nižbor. Důvodem je podle něj únava a beznaděj z byrokratizace a tlaku státu. „Stát mi nařizuje už prakticky všechno, netřeba vyjmenovávat – proč se nám vlastně ještě říká soukromníci, když nám naše soukromé podnikání a pomalu i naše soukromí řídí stát?”  říká nečekaně razantně. S hercem, moderátorem a restauratérem o tom, proč a zda definitivně bude Zastávka zavírat, jak na soukromníky dopadne elektronická evidence tržeb, která je jedním z důvodů jeho frustrace - ale i o tom, zda to všechno není jedna velká legrace.

Proč jste se rozhodl ukončit činnost?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Únava a beznaděj. Je mi šedesát a už mě nebaví sledovat i pociťovat na vlastní kůži zvyšující se tlak státu, maskovaný slovy o nových dětských hřištích a berlích zdarma.

Mohl by být jednotkou takového tlaku jeden Babiš?

Určitě taky, ale nejenom. Taky by se to mohlo jmenovat „demokracie po našem“. Někomu se slova „plíživá ztráta svobody“ zdají přehnaná.  Stát mi ale nařizuje už prakticky všechno, netřeba vyjmenovávat – proč se nám vlastně ještě říká soukromníci, když nám naše soukromé podnikání a pomalu i naše soukromí řídí stát? Velký bratr z odd. Blahobytu je pořád větší.  S pomocí internetu, toho nového Slunce lidstva. Ale to je v našich podmínkách koneckonců logické: jak chcete přimět lidi platit daně dobrovolně, když vidí či tuší, jak s jejich penězi hospodaří stát a jeho příbuzní?  I za berle zdarma lze postavit mnoho chat velikosti Southforku.

Myslíte si, že byste měl v důsledku zavedení EET nižší tržby a musel zvyšovat ceny?

Možná, nevím. Uvidíme, máme otvírat v pátek. Ale už ode dneška nám v lokále dřevěného skladu z roku 1876 září elektronická pokladna Nového věku. A budeme zdaňovat i spropitné – to je přece tak neskutečná intergalaktická švanda, že by se člověk nejradši odstěhoval. K věci: asi trochu zdražit budeme muset, ale neochotně; jsme nádražní hospoda a máme rádi normální hosty, kteří musí alespoň trochu počítat. Zastávka neměla být fabrika na peníze, chtěl jsem jediné: aby neprodělávala -  já se opravdu zcela bezstarostně uživím jako kašpar. Zastávka byl idealismus, romantika, chuť starat se sám a být za sebe odpovědný. Bohužel, jak se zdá, ve špatné době a v zemi, které už moc ideálů nezbylo… Snad kromě „Každá třetí půlka kuřete ZDARMA!“

Naplní se predikce některých politiků a odborníků, že až pětina restaurací zavře kvůli EET?

Mnoho hospod určitě zavře, stejně tak malých obchodů a provozoven – koho by bavilo plnit další a další nařízení a směrnice, hlásit včas jejich splnění či platit penále za půldenní zpoždění platby poplatku za možnost splnění nařízení … (doplňte si sami) … a přicházet o nervy a o dny a měsíce života? To radši hurá na pracák a na ryby, jaký div? Ale kupodivu je pořád hodně lidí, které prostě samostatné podnikání láká, které baví pěkně naservírovat jídlo, dát na stůl kytku, načechrat hostům peřinu. Takže někdo to zase bude zkoušet, což stát potěší, protože po zavedení JEVD (Ještě Efektivnější Výběr Daní) bude mít erár přebytek a státní zakázky se rozjedou na plné koule. A naprázdno běžící bagry tak budou stát na každém metru kanálu Vltava – Volha, na jehož stavbu zkusíme získat dotace EU.

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Komunikujete s dalšími lidmi, kteří ukončili provoz restaurací, nebo plánují? Na čem jste se shodli?

Na ničem, nejspíš proto, že jsme s nikým nekomunikovali. S manželkou jsme si krátce pohráli s myšlenkou nějakého kolektivního odporu, jenže nějaké palce nahoru na FB jsou k ničemu a do ulic nepůjde nikdo; proč? Protože nemá čas, protože je přece termín odeslání hlášení DPH. Anebo na Zličíně zrovna vypukly slevy levých bot. Mám pocit, že jsme v tom našem rybníčku ty slavné, pomalu přihřívané žáby. Dokonce výjimečný druh - o další zvýšení teploty si sami říkáme.

Nebude zpráva o konci známé hospody i politickým gestem? De facto opakujete argumenty současné opozice.

Jen máloco je mi srovnatelně fuk.  Byl to jen takový unavený výkřik zoufalství, sten rezignace. Do Lidovek jsem se necpal, to oni volali. A jelikož jsem pro ně kdysi – kdysi! - psal dva roky sloupky, řekl jsem jim pár vět. Sám případný konec hospody není nic až tak dramatického, to se stává, gastronomie je navíc Peklo pekel. A ty zachráněné staré sklady – ten druhý jsme celý přestěhovali těsně před zbouráním o patnáct kolometrů dál! - tady zůstanou, snad. Já mám navíc rád každou změnu, dobrovolnou i vynucenou, takže možná zaplaťpámbu.

Každopádně má vaše oznámení velký ohlas.

Vyvolané diskuze jsou nečekaně bouřlivé a jsem fakt překvapený, kolika lidem jsem promluvil z duše, ač nechtěně. Přitom to samozřejmě není nic nového: můj pocit vám potvrdí, myslím, naprostá většina samostatně podnikajících lidí. A nejen těch, jsem radním v Nižboru, naše skvělá starostka vám může citovat desítky totálně absurdních povinností a příkazů, kterými musí ztrácet drahocenný čas. Zase ten pocit nedůvěry a podezírání ze strany státu. Už jsme otupení, unavení, omletí. Někdo teď možná Hanákovu nespokojenost účelově použije v nepředvídatelném předvolebním boji (s předvídatelným výsledkem), ale samozřejmě bych byl šťastný, kdyby to nějakému zlepšení pomohlo; mám tři děti!

Přesto platí, že jste tím nemínil „vstupovat do politiky“.

Jestli, tak jen podvědomě až bezvědomě. V životě jsem se angažoval ve spoustě věcí, ale člověk stárne a po tolika zklamaných nadějích už těžko hledá motivaci. Marnost vítězí. Hmm, možná tip na heslo na prezidentskou standartu?

Až tolik skepse?

Já vím, nová dětská hřiště, cyklostezky, hurá… Nechci se opakovat, opakované stesky jsou cyklostesky. Asi bych se z té skepse ještě dokázal dostat, kdyby se objevila nějaká smělá a hrdá vize, idea pro tuhle zemi, třeba i dlouhodobá. Mít čemu věřit. Mít na co být opravdu hrdý, nejen na Jardu Jágra, který podniká na Floridě (protiútoky). Sám a rád bych nosil daně na berňák, kdybych věděl, že opravdu půjdou na moderní školství, na platy učitelů s ideály, na výchovu, sebevědomou armádu, na důstojné vyřešení romské otázky, na sociální bytovou výstavbu… Znovu bych začal věřit politikům, kdyby v případě podezření samozřejmě odstupovali. A v případě prokázané viny se lidem omluvili.  Jaké máme v téhle zemi vzory? S kým máme poměřovat své činy?

A co třeba Hanák?

Bingo! Až na to, že Hanák do Nebe proklouzne jedině, až si Svatý Petr odskočí na malou. Pokud jsem něčeho vzor, tak leda občana, který stále zachmuřeněji hledí do budoucna. Bez ohledu na rostoucí HDP.

Jaké máme vzory, s kým poměřovat činy… Myslíte to vážně – není to sklepáčtina? Nejde o další mystifikaci ala ‚oslava šedesátin v O2 aréně‘?

Vážně, vážně vážně. Mě už i humor dochází. Vlastně i veselá společenská nebo politická satira ve Sklepě je trochu smutná. Zasmát se, potěšit se, že v TOM nejsme sami a ráno se do toho zase probudit. A pak v tom umřít. Ale tím jsme přece legendární odnepaměti - hleďme, tak přece něco, nač být pyšnými!

Někde si přečtete, že se chcete zviditelnit, že je to vlastně slušný marketingový tah…

No jistě, proč bych to asi jinak dělal? Snad mám v občance státní příslušnost jasně napsanou, ne?


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].