Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Respekt: Němec podezřelý ze špionáže pro Čínu působil jako diplomat v Praze

Pokud se podezření potvrdí, půjde podle magazínu Spiegel o vzácný případ odhalení špionů pracujících pro Čínu

18. sjezd čínské komunistické strany
Sjezd čínské komunistické strany; ilustrační foto • Autor: AP, ČTK

Špionážní aféra, v níž německý spolkový státní zástupce vyšetřuje tři lidi podezřelé z vyzvědačství pro Čínu, má vazby i na Česko. Podle zjištění Respektu jeden z podezřelých v minulosti působil jako diplomat v Praze, aktuálně tu má být část jeho rodiny. Muž je stejně jako další dva vyšetřován na svobodě.

Jak informoval časopis Der Spiegel, v Německu, konkrétně ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko a Bavorsko, a zároveň i v Bruselu policie provedla ve středu ráno devět domovních prohlídek. Jedním z podezřelých je bývalý pracovník Evropské komise a poté někdejší vlivný diplomat Evropské služby pro vnější činnost, který v minulosti působil v Asii, a před tím právě i v Česku. Co přesně trojice mužů dělala, není jasné. Ví se jen to, že dva z nich měli údajně dodávat soukromé a obchodní informace čínskému ministerstvu státní bezpečnosti a třetí měl k témuž projevit ochotu.

Reklama
Reklama

Muž s vazbou na Česko měl práci pro evropské instituce skončit v roce 2017, poté se měl zabývat lobbingem. Spiegel uvedl, že v témže roce začal podle vyšetřovatelů předávat informace čínskému důstojníkovi a naverboval oba další obviněné. Ti jsou zaměstnanci známé německé lobbistické firmy, která v minulosti poskytovala poradenství i velkým německým firmám.

Pokud se podezření potvrdí, půjde podle německého magazínu o jeden z velmi vzácných případů odhalení špionů pracujících pro Čínu. Často se sice mluví o rozsáhlých čínských špionážních operacích v Německu a Evropě, ale ve skutečnosti vyšetřovatelé jen zřídkakdy slaví úspěch při odhalování aktivit čínských tajných služeb.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte