Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Případ výhrůžek politikům postřílením zamíří k Nejvyššímu soudu

Soud argumentoval, že výhrůžky Martina Holkupa nedosahovaly dostatečné intenzity, šéf žalobců Zeman je ale přesvědčen o opaku

18D_jaros_R25_2016
Bez jasných obrysů. (Šéfžalobce Zeman, 2016) • Autor: Milan Jaroš

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání ve věci výhrůžek politikům. Případ Martin Holkupa, který hrozil politikům „postřílením“, tak znovu bude posuzovat soud. Zeman tak vyhověl stížnosti, kterou podal právní zástupce několika senátorů.

Holkup před časem v pořadu reportéři ČT řekl, že vzkazuje politikům, že budou vystříleni. S tím, že nejdřív se bude střílet v sídle Úřadu vlády. „Lid by měl v první den války postřílet svoji vládu,“ řekl. Reagoval tak na to, že se nebude účastnit případných vojenských akcí pod hlavičkou NATO, kdyby k nim došlo.

Reklama
Reklama

„My samozřejmě pod vlajkou NATO do žádné války nepůjdeme a jsme připraveni se vůči státu i takovýmto opatřením aktivně bránit,“ uvedl Holkup v České televizi. Prvoinstanční soud ho nepravomocně odsoudil na osm měsíců, dovolací ho však zprostil. Argumentoval, že jeho výhrůžky nedosahovaly dostatečné intenzity.

Šéfžalobce Zeman je ale přesvědčen o opaku. „Podle judikatury Nejvyššího soudu pak k naplnění znaků skutkové podstaty výše zmíněného přečinu postačuje, jestliže výhrůžka usmrcením, případně ublížením na zdraví nebo způsobením značné škody, je pronesena vážně, v úmyslu působit na výkon pravomoci orgánu veřejné moci,“ uvádí v dovolání k Nejvyššímu soudu Zeman.

A doplňuje: „Naprosto nelze souhlasit se závěrem krajského soudu, že prohlášení obviněného neobsahuje žádný výrok, který by bylo možno chápat jako vyhrožování.“

Holkup se účastní aktivit polovojenské organizace Českoslovenští vojáci v záloze, paramilitaristické jednotky, která se vymezuje vůči NATO a se zbraní v ruce nacvičuje obranu země.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1615
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte